loader image

Açılış Sayfaları için SEO ipuçları

tarafından | Şub 19, 2021 | SEO

Görünüşte masum görünen bu soru, her zaman dijital pazarlama uzmanları arasında güncelliğini koruyan çekişmenin kaynağı desek yeridir.

Bazıları, açılış sayfalarının kesinlikle tanıtım ve reklam amaçlı oluşturulduğunu ve trafiğin kendilerine pazarlama kampanyaları tarafından yönlendirilmesi gerektiğini (SEO’nun önemli bir faktör olduğu organik arama ile değil) iddia ediyor.

İlk yaklaşımın karşıtları, SEO’nun açılış sayfalarının performansını artırabileceğini ve sitenizi optimize ederseniz yeni müşteriler çekmenizi kolaylaştırabileceğini söylüyor.

Öyleyse kim haklı ve gerçek nedir?

Genelde olduğu gibi gerçek ortadadır. Bu makalede açıklamaya çalışacağım gibi, her açılış sayfasının SEO dostu olması gerekmez. Bununla birlikte, sayfanızı uzun vadeli bir kampanyada veya belirli bir sezonda (kış tatilleri gibi) kullanmayı planlıyorsanız, kesinlikle SEO’yu dikkate almalısınız.

Açılış Sayfaları için SEO ipuçları daha iyi sonuçlar için optimize edin

Şimdi açılış sayfası için en iyi SEO uygulamalarına geçelim. Açılış sayfanızı SEO uyumlu hale getirmeye karar verirseniz neye odaklanmalısınız?

1 # Anahtar kelime araştırması

Açılış sayfanız için en iyi SEO uygulamalarını uygulamaya başlamadan önce, öncelikle hangi anahtar kelimelerin en değerli ve alakalı olacağını bulmanız gerekir.

İlk olarak, Açılış Sayfaları için SEO ipuçları açılış sayfanızı veya içeriğini en doğru şekilde tanımlayacak kelimeler bulmaya çalışın. Birkaç varyasyon bulmaya çalışın. Ayrıca, doğrudan bir anahtar kelime bulma aracına geçmeden önce, hangi varyasyonların göründüğünü görmek için bunları kendiniz Google’da aramayı deneyin.

Bunu yaptıktan sonra, hangi web sitelerinin belirli anahtar kelimelerle zaten uyumlu olduğunu ve bunlarda yayınlanan makalelerin ne hakkında olduğunu göreceksiniz. Sadece rakiplerinizin neye odaklandığını kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda yararlanabileceğiniz anahtar kelimeler için kolayca yeni fikirler edinebilirsiniz. Seçtiğiniz anahtar kelimeleri yeniden değerlendirmenize olanak tanır – birkaç tane daha alakalı ve etkili seçenekle karşılaşabilirsiniz.

Dahası, fikirlerinizi bir kez yazdığınızda, bir arama motoru size benzer ifadelerin kısa bir listesini verecektir (İnternet kullanıcılarının neyi aradıklarına bağlı olarak). Bu öneriler de sizin lehinize hareket edebilir ve kullanılacak daha güçlü anahtar kelimeler keşfetmesine yardımcı olabilir.

Şimdi bir anahtar kelime bulma aracını kullanın ve listelenen anahtar kelimeleri kontrol edin. Daha fazla öneri alacak ve her birinin etkinliğini doğrulayacaksınız.

Sonuçların analizini bitirdiğinizde en uygun anahtar kelimelere karar vermelisiniz. Birincil olanı ve ana ifadeyi destekleyecek birkaç eki seçin. Bunları makalenin başlığında, açıklamasında, açılış sayfası metninde ve hatta resim başlıklarında kullanmalısınız. Daha sonra anahtar kelimeyi metninize yerleştirmekle uğraşmamak için iyi düşünerek bir karar verin.

2 # Başlığınızla öne çıkın

İnteractive Marketing Inc’e göre, “bir açılış sayfasında bir izlenim bırakmak için yalnızca 8 saniyeniz var”. Bu nedenle, bu saniyelerden en iyi şekilde faydalanmalı ve anında ziyaretçilerin dikkatini çekmelisiniz.

Ana anahtar kelimenizle (ve mümkünse ekleriyle) güçlü ve göz alıcı bir başlık yazın. Söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu biliyorum, ancak başlığımızı ilginç ve kutudan çıkan sürpriz yumurta haline getirdiğimizde, kolaylıkla ziyaretçileri daha fazla okumaya çekebiliriz.

Başlığın amacı açılış sayfanızın neyle ilgili olduğunu açıklamak olduğundan ve bazen daha az gelecek vadeden bir ek anahtar kelime kullanmak daha doğal ve faydalı olabileceğinden, yalnızca ana anahtar kelimeye sabitlememeyi unutmayın.

3 # Başlığınıza ve açıklamanıza dikkat edin

Başlıklar, arama motorları tarafından özellikle alakalı olarak ele alınır. Başka bir deyişle, en değerli organik trafiği açılış sayfasına kolayca çekeceği için ana anahtar kelimenizi de başlıkta kullanmanız fayda sağlayacaktır.

Profesyonel bir ipucu, başlığı her zaman H1 HTML etiketine yerleştirmek ve bir sitenin = bir birincil başlık olduğunu hatırlamaktır .

Açıklama söz konusu olduğunda, başlığınızın detaylı bir uzantısı olarak çalışmalı ve hem ana anahtar kelimeden hem de eklerinden oluşmalıdır.

4 # Görsellerinizi SEO dostu yapın

Görseller, görsel olarak çarpıcı ve kullanıcılar için çekici olduğunu garanti ettiği için her açılış sayfasının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu nedenle, SEO dostu da olmalıdırlar.

Genel olarak, arama motorları resimleri tanımakta güçlük çekerler, bu nedenle IMG HTML etiketinin alt niteliklerini ekleyerek onlara yardımcı olmaya çalışın. Bu etiketler belirli bir görselin neyi temsil ettiğini açıklamalı ve açılış sayfasındaki her görsel için bir etiket görevi görmelidir. Bu durumda, mümkünse ana anahtar kelimenizi etikete eklemeniz de önerilir.

5 # URL’nizi ayarlayın

Açılış sayfası URL’niz, arama motorları için çekici olması için güçlü bir anahtar kelime içermelidir. Ana anahtar kelime veya eklerinizi URL’ye koyduğunuzda, arama motorlarına sizi daha üst sıralara yerleştirmek için ek bir neden sunabilirsiniz.

Yine de, kötü bir kullanıcı deneyimine neden olabileceğinden, çok uzun veya spam içerikli hale getirmemeye çalışın.

6 # Açılış sayfası metninizi optimize edin

Açılış sayfası metninin ana işlevi, eylemi empoze etmektir. Bu nedenle, kullanıcı odaklı ve bilgilendirici olmalıdır, ancak aynı zamanda birincil ve ek anahtar kelimelerinizi metne dahil etmeniz önerilir.

Daha iyi görünmesi koşuluyla, anahtar kelimelerinizi metninize yayın. Botlar metnin arkasındaki kavramları ve fikirleri anlamayabilir, ancak işlem yapmak için kullandığınız kelimeleri dikkate alacaklardır. Bu nedenle, teklifinizle ilgilenebilecek kişilere ulaşmanızı kolaylaştıracağından, birincil ve ek anahtar kelimelerinizi metne ekleyerek açılış sayfanıza kimi yönlendirmeleri gerektiğine dair onlara küçük bir ipucu verin.

7 # Açılış sayfası tasarımınızı güzelleştirin

SEO dostu açılış sayfası tasarımı tamamen hiyerarşik bir yapı uygulamakla ilgilidir. Elbette en üstte H1 başlığınız var, ancak H2 ve hatta H3’ü ve buna göre başlığa özel bölümleri de kullanabilirsiniz. H1 en önemli olanı olmasına rağmen, H2 ve H3 de arama motorları için önemlidir.Açılış sayfanızı, her türden başlık ile mantıksal bölümlere ayırmanıza izin verecek şekilde tasarlamaya çalışın.

8 # Açılış sayfası içeriğinizi paylaşılabilir yapın

Sosyal medyanın, SEO optimizasyonunu etkilediği gerçeğini gözden kaçırmayın, bu nedenle açılış sayfası içeriğinizi paylaşılabilir hale getirmeli ve ziyaretçilerinizi bunu yapmaya teşvik etmelisiniz.

İlginç ve anlamlı içerik oluşturmanın yanı sıra, uygun butonlar ekleyerek ve bunları görünür yerlere yerleştirerek paylaşımını da kolaylaştırmalısınız.

İnsanlar açılış sayfanızı sosyal medyalarında paylaştıktan sonra, tanıtım performansınızı geliştirme ve daha geniş bir kitleye ulaşma şansı elde edersiniz.

9 # Genelden daha spesifik yapın

Arama motorlarında sonuçları sıralarken hangi faktörlerin dikkate alındığını gerçekten kimse bilmiyor. Yine de Google’ın algoritmalarının arama niyetini diğer faktörlerin önüne koyduğu söyleniyor.

Doğru kullanıcıların doğru içeriği bulmasını sağlamak için, genellikle daha az aranan ancak daha alakalı anahtar kelimelerin kullanılması önerilir. Kendinizi duyduklarınıza sabitlememelisiniz. Daha genel ifade, daha fazla sonuç demek, dolayısıyla daha niş benzeri anahtar kelimeler hedeflemek daha iyidir.

10 # Her şeyi tutarlı hale getirin

Ana anahtar kelimeyi başlıkta, URL’de kullanmak ve açıklamaya ve açılış sayfası metnine daha fazlasını eklemek önemlidir. Daha da önemlisi, açılış sayfanızı özgün ve kullanıcı dostu yapmaktır.

Önemli sayıda işletme sahibi, web sitelerini sadece SEO dostu yapma konusunda kararlıdır, ki bunu umursamadan yaparlar ve bu sonucu oldukça itici ve sahte hale getirir. Anahtar kelimeleri akıllıca kullanın ve açılış sayfanızı görüntüleyen son kullanıcıların yakında potansiyel müşterileriniz olabileceğini unutmayın. Ve onlara sadece anahtar kelimelerle dolu bir açılış sayfası değil, dostça görünen bir açılış sayfası sunmalısınız.

Gördüğünüz gibi, açılış sayfaları için SEO ipuçları, diğer web siteleri için en iyi uygulamalara oldukça benzer. İyi yapılandırılmış, güçlü anahtar kelimeler kullanmak ve kullanıcıları unutmamak çok önemlidir. Tüm bunları aklınızda bulundurduğunuzda, SEO dostu bir açılış sayfası oluşturabilecek ve performansını önemli ölçüde artırabileceksiniz.

SEO hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz DigiPeak blogdaki SEO konulu içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...