Anahtar kelime Çalışması nedir? 6 Adımda Nasıl yapılır?

tarafından | Şub 19, 2021 | SEO

Anahtar kelime çalışması seo nun temel parçalarındandır. Anahtar kelime çalışması yaparken uğraştığınız kelimeye dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde arama hacmi olmayan bir anahtar kelimeyle boşa vakit geçirdiğiniz anlamına gelebilir. 

Sitenizde doğru anahtar kelime çalışması yapmazsanız insanlar sizi bulamayabilir. 

Anahtar Kelime Nedir? 

Anahtar kelime kullanıcıların arama motorlarında arattıkları kelime veya kelime gruplarıdır. Kelime gruplarına odaklanmak anahtar kelime çalışması için daha yararlıdır. Örneğin bir telefon arıyorsanız arama motorunda telefon şeklinde bir arama yapmazsınız.  

Samsung Telefon 

Telefon Önerileri 

Telefon Fiyatları 

Şeklinde aramalar daha kullanıcı odaklı bir anahtar kelime çalışması olur.  

Anahtar kelime araştırması nedir? 

Anahtar kelime araştırması arama motorlarında görünmek istediğiniz kelimeleri müşteri ve kullanıcıların nasıl aradığını anlayarak ve analiz ederek bulmakla ilgilidir. 

Anahtar kelime araştırması önemi? 

Anahtar kelime araştırmasıyla kullanıcıların ne aradığını iyi anlayıp buna göre stratejiler geliştirmenin tek yoludur. İnsanların aratmadığı konularda içerik oluşturmaktan kaçınmalısınız. Pek çok web sitesi bu hatayı yapıyor ve büyük olsasılıkla sayfaların %90.70’ inin trafik almamasının en büyük nedeni budur. 

Anahtar kelime araştırması aşağıdaki sorulara yanıt vermenize yardımcı olur: 

 • Anahtar kelimenin zorluğu nedir? 
 • Anahtar kelimenin getirdiği trafik ne kadardır? 
 • Anahtar kelime için içerik nasıl yazılmalıdır? 
 • Anahtar kelime aratanların müşteri olma olasılığı nedir? 

Bu soruların cevaplarını bilmek, stratejilerinizi akıllıca seçmenize yardımcı olacaktır. 

Bir Web Sitesi İçin Anahtar Kelime Nasıl Seçilir 

1. Web Sitenizdeki Sayfaları İnceleyin 

Herhangi bir anahtar kelime araştırması yapmadan önce, web sitenizdeki tüm sayfalara bakmanız gerekir. Sitedeki kritik sayfaların çoğuna alakalı anahtar kelimeler yerleştirmelisiniz. Daha sonra, anahtar kelimeleri her sayfada nereye eklemeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Çoğu web sitesinin benzer bir yapısı vardır. Örneğin: 

Ana sayfa, 

Hakkımızda, 

İletişim sayfası vb. 

Büyük bir siteniz varsa, neleri geliştirdiğinizi takip edebilmek için tüm farklı sayfaları listeleyen bir elektronik tablo oluşturmayı düşünün. Web sitenizde bir blog varsa, ilk olarak blog yazısı yazmak yerine eski yazıları anahtar kelimeler için optimize etmelisiniz.  

Anahtar kelimelerle alakalı fikirler edinmek için anahtar kelime araştırma araçlarını kullanabilirsiniz 

2.Anahtar kelimeleri için beyin fırtınası yapın 

Beyin fırtınası, anahtar kelime araştırma sürecinin temelidir. Alanınızı tanımlar ve rakiplerinizi belirlemenize yardımcı olurlar. Binlerce anahtar kelime fikri bulmak için temel anahtar kelimeleri anahtar kelime araçlarına da yerleştirebilirsiniz  

Halihazırda çevrimiçi olarak tanıtmak istediğiniz bir ürün veya işletme varsa,  anahtar kelimeler bulmak kolaydır. Sunduğunuz şeyi bulmak için insanların Google’a ne yazdığını bir düşünün. 

Örneğin,telefon ve telefon aksesuarları satıyorsanız, temel anahtar kelimeler şunlar olabilir: 

 • Telefon 
 • Telefon kılıfı 
 • Telefon kulaklığı 
 • Telefon şarj aleti 

Temel anahtar kelimeler bulmakta zorlanıyorsanız, Google Arama Konsolundaki Arama Sonuçları raporunu kontrol edebilirsiniz. Bu, zaten sıraladığınız 1000 anahtar kelimeye size bilgi verir. 

3.Anahtar Kelimelerinizi Seçin 

Artık ölçümleri gördüğünüze göre, bir anahtar kelimenin kullanımının iyi olup olmadığı konusunda bir fikir edinebilirsiniz. İdeal olarak, aşağıdakilerin bir kombinasyonuna sahip anahtar kelimeler için gitmelisiniz: 

 • Yüksek arama hacmi 
 • Düşük SEO zorluğu / ücretli zorluk 
 • Düşük rekabet (yani, rakibinizin birkaç geri bağlantısı ve düşük etki alanı puanları var) 

Yine de anahtar kelimeleri ararken hedef kitlenizi düşünün. Belirli bir anahtar kelime anlamsızsa, metrikler iyi görünse bile onu kullanmak istemeyebilirsiniz. 

Ürününüz veya hizmetinizle ilgilenmiyorlarsa insanları sitenize yönlendirmek istemezsiniz. Bu, daha yüksek bir hemen çıkma oranına, yani insanların sitenizi tıklayıp hemen ayrılmasına neden olabilir. Yüksek bir hemen çıkma oranı iş için kötüdür ve SEO için de kötü olabilir . 

 4.Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını görün 

Anahtar kelime araştırmasına başlamanın en iyi yolu hangi anahtar kelimelerin rakiplerinize trafik gönderdiğine bakmak daha faydalı olur. Ama önce bu rakipleri belirlemelisiniz. Beyin fırtınası yapılmış anahtar kelime listeniz işte burada işe yarar. Temel anahtar kelimelerinizden birini Google’da arayın ve kimin ön sayfada olduğunu görün. 

5.Anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın 

Rakipler, anahtar kelime fikirleri için harika bir kaynak olabilir. Ancak rakiplerinizin hedeflemediği tonlarca anahtar kelime var ve bunları anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak bulabilirsiniz. 

Anahtar kelime araştırma araçlarının tümü aynı şekilde çalışır. Bir ana anahtar kelimesi eklersiniz ve anahtar kelime fikirleri üretirler. 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ yı kullanarak ücretsiz bir arama yapabilirsiniz. Kullanımı ücretsizdir ve esas olarak reklam verenler için olmasına rağmen, SEO için anahtar kelimeler bulmak için de kullanabilirsiniz. 

Ana anahtar kelimelerimizden birkaçını girelim ve neyin işe yaradığını görelim: 

Bunlar sıralı eşlemeli anahtar kelimeler olarak bilinir. Ancak hepsi bu modele uymuyor. Bunun nedeni, Google’ın, kelime öbeği eşlemesinin ötesinde hangi kelime ve kelime öbeklerinin birbiriyle ilişkili olduğunu anlayacak kadar akıllı olmasıdır. 

Anahtar Kelime Planlayıcı’nın ötesinde, tonlarca ücretsiz üçüncü taraf araç vardır. Bunlar, anahtar kelime fikirlerinin çoğunu, sorgunuzu yazarken görünen arama önerileri olan Google’ın otomatik tamamlama sonuçlarından alma eğilimindedir. 

Bu araçlar fikirleri keşfetmek için yararlı olsa da, nadiren birkaç yüzden fazla öneri gösterirler. Ayrıca şüpheli aylık arama hacmi tahminleri gösterme veya hiç gösterme eğilimindedirler. Bu, anahtar kelimelerin göreli popülerliğini değerlendirmeyi zorlaştırır.

6.Alanınızı inceleyin

Şimdiye kadarki verdiğim bilgiler sorunsuz bir şekilde planlama yapmak için yeterlidir. Ancak bu süreç sizi belli bir alanda kısıtlamak zorunda bırakır. Tohum anahtar kelimelerinizle sınırlıdır ve bu, bazı fikirleri neredeyse kesinlikle kaçıracağınız anlamına gelir. 

Bunu, alanınızı daha ayrıntılı olarak inceleyerek çözebilirsiniz. Bu, potansiyel müşterilerinizin mücadele ettiği ve anahtar kelime araçlarında görünmeyen daha fazla şeyi bulmanıza yardımcı olacaktır. 

Müşteri fikirlerini elde etmenin birkaç yolu: 

 • Onlarla yüz yüze sohbet edin 
 • Geçmiş e-postalara bak 
 • Müşteri desteği taleplerine bakın 
 • Geçmiş konuşmalarda ortaya çıkan yaygın soruları hatırlamaya çalışın 

Bunu yaparken kullandıkları dile dikkat ettiğinizden emin olun. Genellikle kullanabileceğiniz dilden farklı olacaktır. Örneğin, çevrimiçi telefon satıyorsanız, müşterileriniz belirli telefonla ilgili sorunları arıyor olabilir. 

Dijital pazarlama hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için blog sayfamızı ziyaret etmeye ne dersiniz!

Benzer Yazılar

Web Siteleri için Metin Yazım Kılavuzu

Web Siteleri için Metin Yazım Kılavuzu

Web siteleri için metin yazmak sanıldığı kadar kolay değildir. Google’ın değişen tarama özellikleri ve kriterler web siteleri için yazılan metinleri de şekillendirmektedir. Web sitesi için metin hazırlamak diğer platformlardan farklı yaklaşım ve beceri gerektirir. Web...

daha fazla bilgi edinin