loader image

Anahtar kelime Çalışması nedir? 6 Adımda Nasıl yapılır?

tarafından | Şub 19, 2021 | SEO

Anahtar kelime çalışması seo nun temel parçalarındandır. Anahtar kelime çalışması yaparken uğraştığınız kelimeye dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde arama hacmi olmayan bir anahtar kelimeyle boşa vakit geçirdiğiniz anlamına gelebilir. 

Sitenizde doğru anahtar kelime çalışması yapmazsanız insanlar sizi bulamayabilir. 

Anahtar Kelime Nedir? 

Anahtar kelime kullanıcıların arama motorlarında arattıkları kelime veya kelime gruplarıdır. Kelime gruplarına odaklanmak anahtar kelime çalışması için daha yararlıdır. Örneğin bir telefon arıyorsanız arama motorunda telefon şeklinde bir arama yapmazsınız.  

Samsung Telefon 

Telefon Önerileri 

Telefon Fiyatları 

Şeklinde aramalar daha kullanıcı odaklı bir anahtar kelime çalışması olur.  

Anahtar kelime araştırması nedir? 

Anahtar kelime araştırması arama motorlarında görünmek istediğiniz kelimeleri müşteri ve kullanıcıların nasıl aradığını anlayarak ve analiz ederek bulmakla ilgilidir. 

Anahtar kelime araştırması önemi? 

Anahtar kelime araştırmasıyla kullanıcıların ne aradığını iyi anlayıp buna göre stratejiler geliştirmenin tek yoludur. İnsanların aratmadığı konularda içerik oluşturmaktan kaçınmalısınız. Pek çok web sitesi bu hatayı yapıyor ve büyük olsasılıkla sayfaların %90.70’ inin trafik almamasının en büyük nedeni budur. 

Anahtar kelime araştırması aşağıdaki sorulara yanıt vermenize yardımcı olur: 

 • Anahtar kelimenin zorluğu nedir? 
 • Anahtar kelimenin getirdiği trafik ne kadardır? 
 • Anahtar kelime için içerik nasıl yazılmalıdır? 
 • Anahtar kelime aratanların müşteri olma olasılığı nedir? 

Bu soruların cevaplarını bilmek, stratejilerinizi akıllıca seçmenize yardımcı olacaktır. 

Bir Web Sitesi İçin Anahtar Kelime Nasıl Seçilir 

1. Web Sitenizdeki Sayfaları İnceleyin 

Herhangi bir anahtar kelime araştırması yapmadan önce, web sitenizdeki tüm sayfalara bakmanız gerekir. Sitedeki kritik sayfaların çoğuna alakalı anahtar kelimeler yerleştirmelisiniz. Daha sonra, anahtar kelimeleri her sayfada nereye eklemeniz gerektiğinden bahsedeceğim. Çoğu web sitesinin benzer bir yapısı vardır. Örneğin: 

Ana sayfa, 

Hakkımızda, 

İletişim sayfası vb. 

Büyük bir siteniz varsa, neleri geliştirdiğinizi takip edebilmek için tüm farklı sayfaları listeleyen bir elektronik tablo oluşturmayı düşünün. Web sitenizde bir blog varsa, ilk olarak blog yazısı yazmak yerine eski yazıları anahtar kelimeler için optimize etmelisiniz.  

Anahtar kelimelerle alakalı fikirler edinmek için anahtar kelime araştırma araçlarını kullanabilirsiniz 

2.Anahtar kelimeleri için beyin fırtınası yapın 

Beyin fırtınası, anahtar kelime araştırma sürecinin temelidir. Alanınızı tanımlar ve rakiplerinizi belirlemenize yardımcı olurlar. Binlerce anahtar kelime fikri bulmak için temel anahtar kelimeleri anahtar kelime araçlarına da yerleştirebilirsiniz  

Halihazırda çevrimiçi olarak tanıtmak istediğiniz bir ürün veya işletme varsa,  anahtar kelimeler bulmak kolaydır. Sunduğunuz şeyi bulmak için insanların Google’a ne yazdığını bir düşünün. 

Örneğin,telefon ve telefon aksesuarları satıyorsanız, temel anahtar kelimeler şunlar olabilir: 

 • Telefon 
 • Telefon kılıfı 
 • Telefon kulaklığı 
 • Telefon şarj aleti 

Temel anahtar kelimeler bulmakta zorlanıyorsanız, Google Arama Konsolundaki Arama Sonuçları raporunu kontrol edebilirsiniz. Bu, zaten sıraladığınız 1000 anahtar kelimeye size bilgi verir. 

3.Anahtar Kelimelerinizi Seçin 

Artık ölçümleri gördüğünüze göre, bir anahtar kelimenin kullanımının iyi olup olmadığı konusunda bir fikir edinebilirsiniz. İdeal olarak, aşağıdakilerin bir kombinasyonuna sahip anahtar kelimeler için gitmelisiniz: 

 • Yüksek arama hacmi 
 • Düşük SEO zorluğu / ücretli zorluk 
 • Düşük rekabet (yani, rakibinizin birkaç geri bağlantısı ve düşük etki alanı puanları var) 

Yine de anahtar kelimeleri ararken hedef kitlenizi düşünün. Belirli bir anahtar kelime anlamsızsa, metrikler iyi görünse bile onu kullanmak istemeyebilirsiniz. 

Ürününüz veya hizmetinizle ilgilenmiyorlarsa insanları sitenize yönlendirmek istemezsiniz. Bu, daha yüksek bir hemen çıkma oranına, yani insanların sitenizi tıklayıp hemen ayrılmasına neden olabilir. Yüksek bir hemen çıkma oranı iş için kötüdür ve SEO için de kötü olabilir . 

 4.Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeler için sıralandığını görün 

Anahtar kelime araştırmasına başlamanın en iyi yolu hangi anahtar kelimelerin rakiplerinize trafik gönderdiğine bakmak daha faydalı olur. Ama önce bu rakipleri belirlemelisiniz. Beyin fırtınası yapılmış anahtar kelime listeniz işte burada işe yarar. Temel anahtar kelimelerinizden birini Google’da arayın ve kimin ön sayfada olduğunu görün. 

5.Anahtar kelime araştırma araçlarını kullanın 

Rakipler, anahtar kelime fikirleri için harika bir kaynak olabilir. Ancak rakiplerinizin hedeflemediği tonlarca anahtar kelime var ve bunları anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak bulabilirsiniz. 

Anahtar kelime araştırma araçlarının tümü aynı şekilde çalışır. Bir ana anahtar kelimesi eklersiniz ve anahtar kelime fikirleri üretirler. 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı’ yı kullanarak ücretsiz bir arama yapabilirsiniz. Kullanımı ücretsizdir ve esas olarak reklam verenler için olmasına rağmen, SEO için anahtar kelimeler bulmak için de kullanabilirsiniz. 

Ana anahtar kelimelerimizden birkaçını girelim ve neyin işe yaradığını görelim: 

Bunlar sıralı eşlemeli anahtar kelimeler olarak bilinir. Ancak hepsi bu modele uymuyor. Bunun nedeni, Google’ın, kelime öbeği eşlemesinin ötesinde hangi kelime ve kelime öbeklerinin birbiriyle ilişkili olduğunu anlayacak kadar akıllı olmasıdır. 

Anahtar Kelime Planlayıcı’nın ötesinde, tonlarca ücretsiz üçüncü taraf araç vardır. Bunlar, anahtar kelime fikirlerinin çoğunu, sorgunuzu yazarken görünen arama önerileri olan Google’ın otomatik tamamlama sonuçlarından alma eğilimindedir. 

Bu araçlar fikirleri keşfetmek için yararlı olsa da, nadiren birkaç yüzden fazla öneri gösterirler. Ayrıca şüpheli aylık arama hacmi tahminleri gösterme veya hiç gösterme eğilimindedirler. Bu, anahtar kelimelerin göreli popülerliğini değerlendirmeyi zorlaştırır.

6.Alanınızı inceleyin

Şimdiye kadarki verdiğim bilgiler sorunsuz bir şekilde planlama yapmak için yeterlidir. Ancak bu süreç sizi belli bir alanda kısıtlamak zorunda bırakır. Tohum anahtar kelimelerinizle sınırlıdır ve bu, bazı fikirleri neredeyse kesinlikle kaçıracağınız anlamına gelir. 

Bunu, alanınızı daha ayrıntılı olarak inceleyerek çözebilirsiniz. Bu, potansiyel müşterilerinizin mücadele ettiği ve anahtar kelime araçlarında görünmeyen daha fazla şeyi bulmanıza yardımcı olacaktır. 

Müşteri fikirlerini elde etmenin birkaç yolu: 

 • Onlarla yüz yüze sohbet edin 
 • Geçmiş e-postalara bak 
 • Müşteri desteği taleplerine bakın 
 • Geçmiş konuşmalarda ortaya çıkan yaygın soruları hatırlamaya çalışın 

Bunu yaparken kullandıkları dile dikkat ettiğinizden emin olun. Genellikle kullanabileceğiniz dilden farklı olacaktır. Örneğin, çevrimiçi telefon satıyorsanız, müşterileriniz belirli telefonla ilgili sorunları arıyor olabilir. 

Dijital pazarlama hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için blog sayfamızı ziyaret etmeye ne dersiniz!

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...