loader image

COVID-19 Sonrası:E-ticarete Hazırlanmak İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

tarafından | Şub 19, 2021 | E-Ticaret

E-ticaret hakkında geçtiğimiz aylarda COVID19 sonrası dünyadan bahsederken şu soru bana defalarca soruldu: “Bundan sonra ‘normal’ neye benziyor?”
Cevabım tipik olarak “artık ‘normal’ yok” çizgisine denk geliyor.

Cevabımı açıklamak için, e-ticaretten , yıllar içinde nasıl değiştiğinden ve bu değişikliklerin çevrimiçi alışveriş beklentilerini nasıl etkilediğinden bahsederek başlayalım .

Müşteri Beklentileri Sürekli Gelişiyor

COVID-19 E-ticaret ‘i Nasıl Etkiliyor?

Birçok e-ticaret şirketi şu anda rekor satışlar yaşıyor, reklam platformlarında daha düşük TBM’ler, ürünleri için daha önce hiç olmadığı kadar daha iyi getiri ve talep görüyor.
Dünyanın dört bir yanındaki insanlar evlerine sığındıkça, çevrimiçi alışverişe daha fazla güvenmek zorunda kalıyorlar. Bu hem temel tüketim ürünleri hem de temel olmayanlar için geçerlidir. Giyim, spor malzemeleri ve ev / bahçe ürünleri çevrimiçi satışlarda büyük artışlar gördü.
Amazon, 100.000 ek çalışan işe aldı ve ardından 75.000 kişi daha işe alma sözü verdi .
E-ticaret dünyasının büyük ölçüde daha iyiye doğru değiştiği açıkça görülüyor. Soru şu ki, COVID-19’un bir sonucu olarak e-ticaret nasıl gelişecek?

Bir COVID-19 Sonrası Dünyasına Hazırlık

Geleceğe bakarken, yapmamız gereken ilk şey, işlerin “normale” dönmesini beklemeyi bırakmaktır. Dünya değişti ve dünyanın bir noktada sihirli bir şekilde “normale” döneceğini öngörmek anlamsız.
Şu anda genel fikir birliği, COVID-19’un insanlığı aylarca – muhtemelen yıllarca – şu ya da bu şekilde rahatsız edeceğidir. Ama odaklanmak istediğim şey şeylerin ne kadar süre “anormal” olacağı değil, geri dönmenin “normal” olmayacağı fikri.
Amazon ve e-ticaret dünyasındaki diğer vizyonerlerin , alıcıları son yirmi yılda çok farklı davranmaları için eğittikleri gibi, tüketiciler şu anda internete daha önce hiç sahip olmadıkları kadar güvenmeleri için eğitiliyorlar. Alışveriş yapmayı öğrenmeye ve daha önce sahip olmadıkları şeyleri çevrimiçi olarak satın almaya zorlanıyorlar.
Bireyler, internette tuvalet kağıdı ve el dezenfektanı gibi basit şeyler arıyor. Yeni web siteleri, yüz maskeleri ve temizlik bezlerinden başka bir şey satmadan sağa sola açıldı. Stokta evle ilgili temel ihtiyaçlara sahip web sitelerini bulmanıza yardımcı olmak için ayarlanmış çevrimiçi hizmetler gelişti.
Dünya şu anda tuhaf, ilginç bir yer.
Özetle, insanlar nasıl alışveriş yapacaklarını yeniden öğreniyorlar. Çevrimiçi göç etmeye zorlanıyorlar. Bu kaybolmayacak bir beceri ve COVID-19 sonrası dünya üzerinde büyük bir etkisi olacak.
Tüketicileri Yeniden Eğitmek

Hazırlanmak İçin Yapabilecekleriniz

Yeni e-ticaret dünyasında başarıya ulaşmak için şimdi atmaya başlamanız gereken bazı uygulanabilir adımlar:

1.E-ticaret; Ulaşılması-Bulunması Kolay Olanı Sever

İnsanlar inanılmaz düzeyde çevrimiçi ürün satın almak istiyorlar ve bulunmanız kolaysa, kesinlikle daha çok kazanabilirsiniz. İnternette bulunmanın en hızlı yolu Google Arama Reklamlarıdır .
Ürününüz herhangi bir düzeyde arama hacmine sahip bir ürünse, basit bir reklam kampanyası, ulaşılabilir olmanız için en kısa yoldur. Facebook ve Instagram Reklamları , görüntülü reklamlar ve videolar, görünür olma ve tüketiciler için akılda kalıcı olmanın harika yollarıdır.

2.E-ticaret Tedarik Zincirinizi İyileştirin

Beklenmedik senaryoları inşa edin. Müşterilerimizin birçoğunun şu anda çok fazla işi var ve talebi karşılayamıyor. Bu durum genellikle dışa bağlı üretimin neden olduğu komplikasyonlarla birleştirilir ve e-ticaret şirketlerinin siparişleri yerine getirememesine, tamamen iyileşmesi aylar veya yıllar alabilen satın alma ve dağıtım kanallarını kapatmaya zorlar.
Üretimi birden çok konumda birden çok satıcıya dağıtın. Yedek bir planınız olsun. Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymayın.

3. Web Sitenizin Artan Trafiğe Hazır Olduğundan Emin Olun

Yine, e-ticaretteki bu artış sadece bir dalgalanmadan daha fazlasıdır. Bu yeni bir gerçekliktir. Tüketiciler daha önce hiç görülmemiş bir düzeyde çevrimiçi satın almayı öğreniyor ve bu COVID-19’dan sonra da devam edecek.
Web siteniz hazır değilse, treni kaçıracaksınız demektir. Web sitenizin trafiği idare edebildiğinden emin olun. Sayfa yükleme sürelerinin kısa olduğundan emin olun. Ve iyi dönüşüm sağladığından emin olun. Kullanıcılara sitenize geldiklerinde hayal edilebilecek en iyi deneyimi sunmanız gerekiyor. Bunun üzerinde hemen çalışmaya başlayın.

4. Yeniden Pazarlamayı Planlayın

Yeniden pazarlama, reklam platformları aracılığıyla yeniden hedeflemeyi (re-targeting), yeniden etkileşim e-postalarını ve SMS’leri içerir. Müşteri listeniz muhtemelen her zamankinden daha hızlı büyüyor, e – posta stratejiniz yaşam boyu değeri en üst düzeye çıkarmak için yeniden siparişlerden yararlanmaya hazır mı?
Yeniden hedeflemeniz, bu yeni trafikten en iyi şekilde yararlanmak için doğru şekilde bölümlere ayrılmış ve huni(funnel) haline getirilmiş mi? Olması gerektiğini bildiğiniz gibi alışveriş sepetini terk edenleri takip ediyor musunuz?

5. Funnelları Hackleyin

E-ticarette başarıyı yakalamış başarılı işletmelerin dönüşüm hunisi süreçlerini kopyalayın.Henüz ücretsiz gönderim sunmuyorsanız, nasıl yapacağınızı öğrenin. Rekabetçi gönderim süreleriniz yoksa düzeltin. Alıcılara ücretsiz iade sunmuyorsanız belkide artık düşünmelisiniz.

Memnuniyet garantiniz nedir? Daha da güçlendirin. Önce müşteri odaklı düşünmeli ve müşterilerinize sunduğunuz tekliflerle ikna edici olmalısınız.

Sonuç

Bir süredir e-ticaret dünyasındayım, kendi e-ticaret markamı büyütüyorum ve Dijital Reklamcılıkta onlarca müşteriyle çalışıyorum. Şimdi olağanüstü bulduğum ve beni inancın ötesinde heyecanlandıran şeyler görüyorum.
Bunu görenler ve anlayanlar kazanacak.
Dünya değişiyor. E-ticaret değişiyor. Ya Sen?
Ve bu arada, eğer tüm bunlar sizi ilgilendiriyorsa ve e-ticaret ve dijital pazarlama konusunda yardım istiyorsanız – bu pandemi sırasında ve sonrasında – bize buradan veya sosyal medya hesaplarımızdan
bildirin . Yardım etmeyi çok isteriz.
COVID-19’un e-ticaret dünyasını nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz? Benim bakış açıma katılıyor musunuz? Düşüncelerinizi yoruma yazınız.

Ufuk Yalvaç

İlginizi Çekebilir

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Yeni Başlayanlar için Logo Tasarım İpuçları

İlk tanışmalar çok önemlidir. Hizmetleriniz ve teknik altyapınız ne kadar başarılı olursa olsun, potansiyel müşterileriniz ilk logo tasarımınızla tanışacaktır. Doğrudur, kitap kapağına göre yargılanmaz; fakat başarısız bir logo tasarımı müşterilerinizin size bakış...

Kod Yazmadan Mobil Uygulamalar Oluşturun (No-Code)

Tek satır bile kod yazmadan yazılım oluşturmak mı? Kodsuz yazılım geliştirmek, veri tabanı oluşturmak vb. durumlar için genellikle kısıtlı hizmet alanı sunan başarısız denemeler yapılmış ve birçok kişi tarafından kullanışlı bulunmamış. Sizleri bunu değiştiren ilk...

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz)

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz) herkes için önemlidir, eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz bu günler daha da önem kazanıyor. Neredeyse her günün kutlandığı günlere yetişmek hiç kolay olmuyor. Biz de bu yüzden sosyal medya içeriklerinizi oluştururken...