loader image

COVID-19 Sonrası:E-ticarete Hazırlanmak İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

tarafından | Şub 19, 2021 | E-Ticaret

E-ticaret hakkında geçtiğimiz aylarda COVID19 sonrası dünyadan bahsederken şu soru bana defalarca soruldu: “Bundan sonra ‘normal’ neye benziyor?”
Cevabım tipik olarak “artık ‘normal’ yok” çizgisine denk geliyor.

Cevabımı açıklamak için, e-ticaretten , yıllar içinde nasıl değiştiğinden ve bu değişikliklerin çevrimiçi alışveriş beklentilerini nasıl etkilediğinden bahsederek başlayalım .

Müşteri Beklentileri Sürekli Gelişiyor

COVID-19 E-ticaret ‘i Nasıl Etkiliyor?

Birçok e-ticaret şirketi şu anda rekor satışlar yaşıyor, reklam platformlarında daha düşük TBM’ler, ürünleri için daha önce hiç olmadığı kadar daha iyi getiri ve talep görüyor.
Dünyanın dört bir yanındaki insanlar evlerine sığındıkça, çevrimiçi alışverişe daha fazla güvenmek zorunda kalıyorlar. Bu hem temel tüketim ürünleri hem de temel olmayanlar için geçerlidir. Giyim, spor malzemeleri ve ev / bahçe ürünleri çevrimiçi satışlarda büyük artışlar gördü.
Amazon, 100.000 ek çalışan işe aldı ve ardından 75.000 kişi daha işe alma sözü verdi .
E-ticaret dünyasının büyük ölçüde daha iyiye doğru değiştiği açıkça görülüyor. Soru şu ki, COVID-19’un bir sonucu olarak e-ticaret nasıl gelişecek?

Bir COVID-19 Sonrası Dünyasına Hazırlık

Geleceğe bakarken, yapmamız gereken ilk şey, işlerin “normale” dönmesini beklemeyi bırakmaktır. Dünya değişti ve dünyanın bir noktada sihirli bir şekilde “normale” döneceğini öngörmek anlamsız.
Şu anda genel fikir birliği, COVID-19’un insanlığı aylarca – muhtemelen yıllarca – şu ya da bu şekilde rahatsız edeceğidir. Ama odaklanmak istediğim şey şeylerin ne kadar süre “anormal” olacağı değil, geri dönmenin “normal” olmayacağı fikri.
Amazon ve e-ticaret dünyasındaki diğer vizyonerlerin , alıcıları son yirmi yılda çok farklı davranmaları için eğittikleri gibi, tüketiciler şu anda internete daha önce hiç sahip olmadıkları kadar güvenmeleri için eğitiliyorlar. Alışveriş yapmayı öğrenmeye ve daha önce sahip olmadıkları şeyleri çevrimiçi olarak satın almaya zorlanıyorlar.
Bireyler, internette tuvalet kağıdı ve el dezenfektanı gibi basit şeyler arıyor. Yeni web siteleri, yüz maskeleri ve temizlik bezlerinden başka bir şey satmadan sağa sola açıldı. Stokta evle ilgili temel ihtiyaçlara sahip web sitelerini bulmanıza yardımcı olmak için ayarlanmış çevrimiçi hizmetler gelişti.
Dünya şu anda tuhaf, ilginç bir yer.
Özetle, insanlar nasıl alışveriş yapacaklarını yeniden öğreniyorlar. Çevrimiçi göç etmeye zorlanıyorlar. Bu kaybolmayacak bir beceri ve COVID-19 sonrası dünya üzerinde büyük bir etkisi olacak.
Tüketicileri Yeniden Eğitmek

Hazırlanmak İçin Yapabilecekleriniz

Yeni e-ticaret dünyasında başarıya ulaşmak için şimdi atmaya başlamanız gereken bazı uygulanabilir adımlar:

1.E-ticaret; Ulaşılması-Bulunması Kolay Olanı Sever

İnsanlar inanılmaz düzeyde çevrimiçi ürün satın almak istiyorlar ve bulunmanız kolaysa, kesinlikle daha çok kazanabilirsiniz. İnternette bulunmanın en hızlı yolu Google Arama Reklamlarıdır .
Ürününüz herhangi bir düzeyde arama hacmine sahip bir ürünse, basit bir reklam kampanyası, ulaşılabilir olmanız için en kısa yoldur. Facebook ve Instagram Reklamları , görüntülü reklamlar ve videolar, görünür olma ve tüketiciler için akılda kalıcı olmanın harika yollarıdır.

2.E-ticaret Tedarik Zincirinizi İyileştirin

Beklenmedik senaryoları inşa edin. Müşterilerimizin birçoğunun şu anda çok fazla işi var ve talebi karşılayamıyor. Bu durum genellikle dışa bağlı üretimin neden olduğu komplikasyonlarla birleştirilir ve e-ticaret şirketlerinin siparişleri yerine getirememesine, tamamen iyileşmesi aylar veya yıllar alabilen satın alma ve dağıtım kanallarını kapatmaya zorlar.
Üretimi birden çok konumda birden çok satıcıya dağıtın. Yedek bir planınız olsun. Tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymayın.

3. Web Sitenizin Artan Trafiğe Hazır Olduğundan Emin Olun

Yine, e-ticaretteki bu artış sadece bir dalgalanmadan daha fazlasıdır. Bu yeni bir gerçekliktir. Tüketiciler daha önce hiç görülmemiş bir düzeyde çevrimiçi satın almayı öğreniyor ve bu COVID-19’dan sonra da devam edecek.
Web siteniz hazır değilse, treni kaçıracaksınız demektir. Web sitenizin trafiği idare edebildiğinden emin olun. Sayfa yükleme sürelerinin kısa olduğundan emin olun. Ve iyi dönüşüm sağladığından emin olun. Kullanıcılara sitenize geldiklerinde hayal edilebilecek en iyi deneyimi sunmanız gerekiyor. Bunun üzerinde hemen çalışmaya başlayın.

4. Yeniden Pazarlamayı Planlayın

Yeniden pazarlama, reklam platformları aracılığıyla yeniden hedeflemeyi (re-targeting), yeniden etkileşim e-postalarını ve SMS’leri içerir. Müşteri listeniz muhtemelen her zamankinden daha hızlı büyüyor, e – posta stratejiniz yaşam boyu değeri en üst düzeye çıkarmak için yeniden siparişlerden yararlanmaya hazır mı?
Yeniden hedeflemeniz, bu yeni trafikten en iyi şekilde yararlanmak için doğru şekilde bölümlere ayrılmış ve huni(funnel) haline getirilmiş mi? Olması gerektiğini bildiğiniz gibi alışveriş sepetini terk edenleri takip ediyor musunuz?

5. Funnelları Hackleyin

E-ticarette başarıyı yakalamış başarılı işletmelerin dönüşüm hunisi süreçlerini kopyalayın.Henüz ücretsiz gönderim sunmuyorsanız, nasıl yapacağınızı öğrenin. Rekabetçi gönderim süreleriniz yoksa düzeltin. Alıcılara ücretsiz iade sunmuyorsanız belkide artık düşünmelisiniz.

Memnuniyet garantiniz nedir? Daha da güçlendirin. Önce müşteri odaklı düşünmeli ve müşterilerinize sunduğunuz tekliflerle ikna edici olmalısınız.

Sonuç

Bir süredir e-ticaret dünyasındayım, kendi e-ticaret markamı büyütüyorum ve Dijital Reklamcılıkta onlarca müşteriyle çalışıyorum. Şimdi olağanüstü bulduğum ve beni inancın ötesinde heyecanlandıran şeyler görüyorum.
Bunu görenler ve anlayanlar kazanacak.
Dünya değişiyor. E-ticaret değişiyor. Ya Sen?
Ve bu arada, eğer tüm bunlar sizi ilgilendiriyorsa ve e-ticaret ve dijital pazarlama konusunda yardım istiyorsanız – bu pandemi sırasında ve sonrasında – bize buradan veya sosyal medya hesaplarımızdan
bildirin . Yardım etmeyi çok isteriz.
COVID-19’un e-ticaret dünyasını nasıl etkilediğini düşünüyorsunuz? Benim bakış açıma katılıyor musunuz? Düşüncelerinizi yoruma yazınız.

Ufuk Yalvaç

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...