Diş Klinikleri için Sosyal Medya Kullanmanın 4 Avantajı

tarafından | Nis 2, 2021 | Sağlık Turizmi, Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya her sektör için aslında vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geldi. Buna sağlık sektörü de dahil. Yeni müşteriler kazanmak, markayı tanıtmak, hizmetleri sosyal medya üzerinden anlatmak diş hekimleri için de önemli hale gelmiştir. Bu yüzden de sizler için diş hekimleri için sosyal medya kullanımının faydalarını araştırdık. 

Keyifli okumalar dileriz!

Diş Klinikleri için Sosyal Medyanın Önemi

Diş hekimleri diğer sektörlerden farklı konumdadır. Diş hekimleri insanların diş sağlığı ya da ağız sağlığını kontrol ettirmek için insanları inandırmaları gerekmez. Herkes zaten belirli aralıklarla diş hekimine muayene olması gerektiğiniz bilmektedir. Bu noktada, bir çok diş hekimi için zorluklar daha farklıdır. Bu zorluklar;

·   Hastalara randevularını hatırlatmak,

·   Diş hekimleri, hastalarının korkularını, endişelerini ve önyargılarını kırmaları gerekmektedir. 

Tam da bu zorlukların üstesinden gelebilmek için sosyal medya pazarlaması gelmektedir. Hedef kitle ile iletişim kurmanın en iyi yollarından bir tanesi sosyal medya pazarlamasıdır.  Diş hekimi olarak, hastalarınızı ağrısız bir hizmet alacaklarına dair ikna etmeniz demektir.

·   Hastalarınızın  muayenenize gelmeden, onlara muayenenizin ne kadar rahat ve güvenilir olduğunu anlatmanız açısından,

·   Kendinizin işinde ne kadar tecrübeli bir hekim olduğunu açıklamak açısından,

·   Eğlenceli paylaşımlar yaparak diş hekimliğine olan önyargıları çıkarmak açısından

diş klinikleri için sosyal medyayı kullanmak önemli hale gelmiştir.

Doctor women and teeth – Vector illustration

Diş Kliniklerinin Sosyal Medya Paylaşımları için Görsel Seçimi

Diş klinikleri, sosyal medya paylaşımı yaparken dikkat etmesi gereken noktalar vardır. postların fotoğrafları seçilirken, hedef kitlesi olan hastaları korkutmamalı, onların midesini bulandıran görseller paylaşmamalıdır. Bu görseller kan, dikiş ya da benzeri şeyler içermemelidir. Her sosyal medya mecrası için ayrı ayrı dikkat etmesi gerekmektedir. Sizin için bu yazıda diş hekimlerinin post görseli seçerken dikkat etmesi gereken üç sosyal medya mecrasını ele alacağım. Bu mecralar;

·   Facebook;

Facebook hedef kitlenize ulaşabileceğiniz ve işinizi en iyi tanıtabileceğiniz sosyal medya platformudur. Görsellerinizde, doktorlarınızı ve yaptıkları işleri tanıtan fotoğraflar seçebilirsiniz.

·   Twitter;

Twitter hedef kitlenizi hemen web sitenize çekmenin en iyi yoludur. Bu noktada Twitter üzerinden yayınlayacağınız görsellerin boyutlarına dikkat etmelisiniz ki hedef kitlenize, onların görseli açmadan, mesajın gittiği boyutlar seçilmelidir. Hashtaglerle de görsellerinizi desteklerseniz takipçilerinizin web sitesine geri dönüş yapmaları muhtemeldir.

·   Instagram;

Seçilen görsellerin Instagram üzerinden paylaşılabilmesi için hukuka uygun olması gerekmektedir. Instagram üzerinden hekimler hastalarıyla iletişim kurmaları için en kullanılabilir platformdur. Bu platformda diş hekimleri, hastalarının değişimlerini, yapılan işlemler hakkında bilgi ve doktorun uzmanlık alanından paylaşımlar yapmak ve görsellere doktor ve hastaları eklemek diş hekimleri açısından iyi olacaktır.

Markanızı Geniş Kitlelerle Ulaştırın!

Diş kliniği, diş ve ağız sağlığı özelinde hizmetlerin yanında gülüş estetiği ve görsellikle ilgili olduğundan sosyal medya alanlarda, özellikle de görsel paylaşımlarında bulunmaları markalarını çok farklı boyutlara taşıyabilir. Bunun için yapmaları gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar;

·   Hedef Kitlenize Planlı Bir Şekilde Gönderi ve Hikaye Paylaşımı Yapın;

Gönderilerinizin hedeflediğiniz kitleye doğru şekilde ulaşması için öncelikle planlı bir sosyal medya gönderi planlaması yapmalısınız. Gönderinin yanından Instagram’ın hikayeler kısmını da etkili kullanabilirsiniz. Bu mecralarda etkileşim almak adına, yorum yapmalarını, gönderilerinizi kaydetmelerini ve beğenmelerini istiyorsanız, hikayeler kısmını soru- cevap yaparak kullanabilirsiniz. Bunların yanında, istikrarlı ve yaratıcı içerikler üretmek ve bu gönderilere etkileşim almak markanızı geniş kitlelere ulaştırabilir.

·   Canlı Yayınlar Düzenleyin; 

Canlı yayın organize etmek, geniş kitlelerle bir araya gelmek hem samimiyet açısından hem de iletişime geçmek adına markanız için olumlu bir etkinliktir. Hedef kitleler duygulara ve markanın gerçekliğine önem verdiklerinden dolayı sizin düzenlediğiniz canlı yayınlarına katılarak sizinle etkileşime girecekler ve markanızın hizmet pazarlamasını samimi yöntemlerle gerçekleştirmiş olacaksınız.

·   Soru- Cevap Paylaşımları Yapın; 

Hedef kitleler izlediği hikayelere yanıt vermeyi, sorular cevaplamayı severler. Bu yüzden de kliniğiniz ve yaptığınız hizmetler hakkında soru-cevap etkinlikleri yapabilirsiniz. Böylece hedef kitlenizi daha iyi analiz edebilirsiniz hem de hedef kitleniz sizinle etkileşime girerek sizinle daha iyi iletişim kuracaklardır.

·   IGTV’yi Aktif Kullanın;

IGTV üzerinde verdiğiniz hizmetler hakkında yararlı uzun videolara yayınlayarak hedef kitlenizin diş hekimlerine “dişçilere” karşı olan olumsuz ve önyargılarını yıkabilirsiniz. Bu yüzden IGTV’yi aktif kullanabilirsiniz.

“Diş Klinikleri için Sosyal Medya Kullanmanın 4 Avantajı” yazımızı beğendiyseniz ve sağlık sektöründeki sosyal medya pazarlama ipuçlarını öğrenmek için DigiPeak blogu takip edebilirsiniz.

Profesyonel Sosyal Medya desteği hakkında bilgi almak için Digipeak Agency İletişim sayfasından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Slogan Nedir?

Slogan Nedir?

Slogan, zamansız kısa ve öz ifadelerdir. Slogan marka olarak kendinizi ifade etmenin açıklayıcı ve etkili bir yöntemi olup, marka kimliği için olmazsa olmazlar arasındadır. Reklam kampanyaları süreçlerinde kritik önem taşıyan sloganlar, markalaşma adına sizi...

daha fazla bilgi edinin