loader image

E-A-T ve YMYL Kullanarak Site İçi SEO’nuzu Nasıl Geliştirirsiniz?

tarafından | Nis 9, 2021 | Sağlık Turizmi, SEO

Bu yazımızda kullanıcılar tarafından sıkça merak edilen, E-A-T ve YMYL kavramlarının neler olduğunu ve Web site  SEO uyumluluğunu artırmak için bu kavramları nasıl kullanabileceğiniz konusunda ipuçlarını öğreneceksiniz.

Keyifli okumalar dileriz.

Bazı insanlar EAT’nin günümüzün en önemli SEO başarı faktörlerinden biri olduğunu savunuyor. Bu grubun dışındaki kişiler ise, EAT’nin öneminin çok fazla abartıldığına inanıyor. Peki  bu işin doğrusu hangisi?  Bu yazıda bu iki kavramın neler olduğunu öğrenerek hangi tarafa katılmanız gerektiğine kendiniz karar verebilirsiniz.

EAT Nedir?

Google’ın arama kalitesi değerlendirme kriterlerinden biri olan E-A-T, İngilizcesi Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan Uzmanlık, Otoriterlik ve Güvenilirlik anlamına gelen kavramdır.

EAT tanım olarak karşımıza çıkmadan önce SEO yapıyorsanız, muhtemelen Otorite, Alaka Düzeyi ve Güven kavramlarına aşınasınızdır. Google, sıralama sisteminde uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirliği uzun süredir kullanıyor.

EAT Neden Önemlidir?

Bunu anlamak için, EAT’nin tam olarak ne anlama geldiğini ve sayfa içi SEO açısından neden önemli olduğunu anlayarak işe başlayalım.

Uzmanlık:

Web sitenizin yetkin olduğu konu ne ise örneğin; Sağlık sektörü ile ilgili bir sitemiz olduğunu varsayarsak sitenin içeriğinde bulunan bilgiler doğru ve güvenilir olmalıdır. 

Temel olarak Google, yararlı, kapsamlı, alakalı ve doğru olan bilgileri içinde barındıran içeriklerle oluşturulmuş web sitelerine bağlantılar sağlamak ister.

Uzmanlığınızı göstermek, özellikle belirli nişlerde (örneğin, yasal, finansal, tıbbi) önemlidir. İnsanlar önemli sorulara yanıt bulmak için web sitenize geliyor ve sizler web sitenizde yanlış, yararsız veya eski içerik sağlıyorsanız sayfanız SEO açısından kötü puan alıyor demektir.

Google, bir sorguyu arayan kullanıcıları yanlış içeriğe veya kullanıcıları kasıtlı olarak yanlış yönlendiren web sitelerine göndermek istemez. Bu nedenle, içeriğinizi oluşturan kişilerin konunun uzmanlığına sahip olduğundan ve gerekli araştırma ve doğrulamayı yaptıklarından emin olun. Google için sitedeki bilgiler ve kaynaklar konunuzla ilgili ve güvenilirse uzmanlık kriterini başarılı bir şekilde yerine getirmişsiniz demektir.

Yetkinlik:

Google için sitemizdeki içeriklerin ne kadar ayrıntılı, kullanıcıların aradığı bilgilerin ne kadarını karşılıyor, içeriklerinizi okuyan kullanıcılar sizinle ne kadar iletişime geçiyor ve yorum yapıyor gibi noktalar oldukça önemlidir. Eğer kaliteli, kapsamlı ve kullanıcıların isteğine cevap veren içerikler oluşturduysanız yetkinlik kriterine uygun bir web sitesi kabul edilirsiniz.

Güvenilirlik:

Kullanıcılar ilk bakışta güven vermeyen web sitelerinin çok azını ziyaret ederler. Eğer web sitenizde satış işlemleri yapan operasyonlar yürütmekteyseniz sitenizin kullanıcılar tarafından güvenilir olarak görünmesi çok daha önemlidir. Güvenilir bir site olarak kabul edilmenin ilk adımı SSL sertifikası edinmektir. SSL sertifikası Google tarafından önem arz eden kriterlerin en önemlilerindendir. Arama sonuçlarında ilk sayfada yer alan web sitelerin %70’i SSL sertifikasına sahiptir.

Google, bu arama kalitesi değerlendirmelerinden (Google’ın arama sonuçlarının kalitesini test etmek için kullandığı insan değerlendiriciler) sonuçlar çıkararak E-A-T puanlarını toplar. Ancak şunu bilmekte fayda var, arama kalitesi değerlendiricileri tarafından verilen gerçek E-A-T derecelendirmeleri, sıralama faktörü etkenlerinden değildir. Bu bilgiye istinaden, E-A-T doğrudan bir sıralama faktörü olmasa bile, yine de sıralamanıza dolaylı yoldan yardımcı olabilir.

İnsanlar, web sitenizde buldukları tüm bilgilere güvenebileceklerini hissetmelidir. Aynı şekilde, Google güvenebileceği web sitelerini ve içeriği sıralamak ister. Güven aynı zamanda Google’ın YMYL konseptiyle de bağlantılıdır.

YMYL nedir?

Kullanıcıların mutluluğunu, ihtiyaçlarını, sağlığını, finansal istikrarını veya güvenliğini etkileyebilecek ürünler satan veya hizmetler ya da bilgiler sağlayan web sitelerini, Google ingilizce “Your money your life” türkçe anlamı ise “paranız ve hayatınız” anlamına gelen YMYL olarak sınıflandırır. 

Google, bu tür sitelerin en yüksek standartta olmasına son derece önem verir. YMYL alanına giren bazı sektörler arasında e-ticaret, finansal hizmetler, sağlık hizmetleri ve hukuk bulunmaktadır.

YMYL alanında bir web sitesi sahibiyseniz Web sitenizdeki herhangi bir içeriğin içeriğinizi tüketen kişilere en güvenilir ve kaliteli hizmeti verdiğinden emin olmalısınız. Web sitenize gelen ziyaretçilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlayın. Kullanıcılarınıza büyük özen gösterin, ve bu sayede Google’ın da sitenize gerektiği değeri vereceğinden emin olabilirsiniz.

SEO Çalışmalarınız için EAT Neden Önemlidir?

Google web sitemizi sıralamalarda görmek istiyorsak web sitesindeki içeriklerin benzersiz ve harika içerikler olması gerektiğini söylüyor. Bu nedenle Google’ın yüksek kaliteli içeriğe değer verdiğini duymak bizler için şaşırtıcı değil. Google’ın yüksek kaliteli içerik olarak nitelendirdiği içerikler ile kullanıcı arama sonuçlarında ilk sayfada çıkan içeriklerin çoğu aynı içeriklerdir.

Net bir şekilde bilgi yer almamasına rağmen, E-A-T kriterleri Google’ın organik arama sonuçlarında rol oynamaktadır. Bu durum SEO stratejisi oluştururken mutlaka E-A-T’yi düşünerek çalışmalar yapmanız gerekiyor demektir.

Yüksek Kaliteli İçerik Nedir?

Oluşturduğunuz içeriğin bir amacı olmalıdır. İçeriğiniz alışveriş yapan ziyaretçilerinize, kullanıcılarınıza veya okuyucularınıza yarar sağlamalıdır.

Yüksek kaliteli sayfaların özellikleri şunlardır:

  • Yüksek düzeyde uzmanlık, yetki ve güvenilirlik (E-A-T).
  • Açıklayıcı, kullanıcıların sorularına cevap veren zengin bilgi içeren yüksek kaliteli ana içerik.
  • Web sitesi içeriğine uygun bilgileri sağlamak. Sayfa öncelikle alışveriş amaçlı ise veya finansal işlemler içeriyorsa, kullanıcıları tatmin edici süreç işleyişi bilgilerine sahip olmalıdır.
  • Sayfadaki içeriklerin doğru ve güvenilir bilgiler verdiğini teyit eden sinyaller. Güvenilir bir site imajı çizen sertifikalar ve e ticaret, ödeme operasyonları içeren siteler için güvenli ödeme sertifikaları.

Google’ın değerlendirme kriterlerine göre yüksek kaliteli sayfalar (ve YMYL sayfaları) oldukça yüksek E-A-T düzeyine sahip olmalıdır. Siteniz için en önemli önceliğiniz, hedef kitlenizin istediği veya ihtiyaç duyduğu ve gerçek değer sunan içerikler oluşturmak olmalıdır.

Düşük Kaliteli İçerik Nedir?

Düşük kaliteli içerik, tahmin ettiğiniz gibi, yüksek kaliteli içeriğin tam tersidir. Google’ın belirttiğine göre kullanıcı ihtiyaçlarına cevap vermeyen, alakasız bilgiler ve nefret söylemleri içeren içerikler bu kategoride değerlendirilebilir.

Düşük kaliteli sayfanın özellikleri şunlardır:

  • Yetersiz düzeyde Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik (E-A-T).
  • İçerik ve sayfa kalitesi düşük.
  • Sayfanın amacına göre tatmin edici olmayan alakasız içerik
  • Kullanıcı deneyimini kötü etkileyen çok sayıda reklam veya dikkat dağıtan öge.
  • Sayfanın amacına uygun olmayan miktarda web sitesi bilgisi

Yüksek kaliteli içerikler nasıl sitenizin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı oluyorsa, mantıksal olarak düşük kaliteli sayfalar da Google sıralamanıza zarar verebilir. Web sitesi içerikleriniz yanlış ise, herhangi bir amacı yoksa veya kullanıcı deneyimine zarar veren unsurlar içeriyorsa, Google’ın web sitenizi SERP’lerde göstermesi sizin için pek mümkün değildir.

Kısacası, düşük E-A-T kötü içerik anlamına gelir. Kötü içerik, kötü SEO puanı demektir. Kötü SEO puanı ise düşük sıralamalar nedeniyle trafiği ve dönüşümleri rakip sayfalara kaptırdığınız anlamına gelir.

Web Sitenizin Seo Skoru Nasıl İyileştirilir?

Artık E-A-T kavramını ve bunun neden önemli olduğunu tam olarak öğrendik. Web site içeriklerimizin kaliteli veya kalitesiz olarak değerlendirildiğini nasıl anlarız?  Eğer içeriklerimiz doğru bilgiler içermiyor ve alt başlık içeren sorulara cevap vermiyorsa, içeriklerinizin kalitesiz olma ihtimali yüksektir.

İleriye dönük yeni içerik oluştururken dikkat edilecek en önemli noktalar şunlardır;

1. İçeriklerinizi oluştururken resmi ve güvenilir bilgi kaynakları kullanın ve bu kaynakları içerikte belirtin.

2. İçeriğinizi oluşturan kişilerin, alanınında tanınmış bir uzmanlar olmasına önem gösterin.

Eğer içeriği oluşturan o alanda araştırmalarıyla tanınmış bir kişi ise o zaman kesinlikle bunu içeriğinizde vurgulayın. İçeriğinize yazarın başarılarını ve biyografisini içeren dökümanlar eklemek bilgilerin doğruluğunu daha da pekiştirecektir.

“E-A-T ve YMYL” içeriğimizi keyifle okuduysanız ve SEO hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız “Arama Motorlarında Görünür Olmak için Sağlık Hizmetleri SEO İpuçları” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...