loader image

E-A-T ve YMYL Kullanarak Site İçi SEO’nuzu Nasıl Geliştirirsiniz?

tarafından | Nis 9, 2021 | Sağlık Turizmi, SEO

Bu yazımızda kullanıcılar tarafından sıkça merak edilen, E-A-T ve YMYL kavramlarının neler olduğunu ve Web site  SEO uyumluluğunu artırmak için bu kavramları nasıl kullanabileceğiniz konusunda ipuçlarını öğreneceksiniz.

Keyifli okumalar dileriz.

Bazı insanlar EAT’nin günümüzün en önemli SEO başarı faktörlerinden biri olduğunu savunuyor. Bu grubun dışındaki kişiler ise, EAT’nin öneminin çok fazla abartıldığına inanıyor. Peki  bu işin doğrusu hangisi?  Bu yazıda bu iki kavramın neler olduğunu öğrenerek hangi tarafa katılmanız gerektiğine kendiniz karar verebilirsiniz.

EAT Nedir?

Google’ın arama kalitesi değerlendirme kriterlerinden biri olan E-A-T, İngilizcesi Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness kelimelerinin baş harflerinin kısaltmasından oluşan Uzmanlık, Otoriterlik ve Güvenilirlik anlamına gelen kavramdır.

EAT tanım olarak karşımıza çıkmadan önce SEO yapıyorsanız, muhtemelen Otorite, Alaka Düzeyi ve Güven kavramlarına aşınasınızdır. Google, sıralama sisteminde uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirliği uzun süredir kullanıyor.

EAT Neden Önemlidir?

Bunu anlamak için, EAT’nin tam olarak ne anlama geldiğini ve sayfa içi SEO açısından neden önemli olduğunu anlayarak işe başlayalım.

Uzmanlık:

Web sitenizin yetkin olduğu konu ne ise örneğin; Sağlık sektörü ile ilgili bir sitemiz olduğunu varsayarsak sitenin içeriğinde bulunan bilgiler doğru ve güvenilir olmalıdır. 

Temel olarak Google, yararlı, kapsamlı, alakalı ve doğru olan bilgileri içinde barındıran içeriklerle oluşturulmuş web sitelerine bağlantılar sağlamak ister.

Uzmanlığınızı göstermek, özellikle belirli nişlerde (örneğin, yasal, finansal, tıbbi) önemlidir. İnsanlar önemli sorulara yanıt bulmak için web sitenize geliyor ve sizler web sitenizde yanlış, yararsız veya eski içerik sağlıyorsanız sayfanız SEO açısından kötü puan alıyor demektir.

Google, bir sorguyu arayan kullanıcıları yanlış içeriğe veya kullanıcıları kasıtlı olarak yanlış yönlendiren web sitelerine göndermek istemez. Bu nedenle, içeriğinizi oluşturan kişilerin konunun uzmanlığına sahip olduğundan ve gerekli araştırma ve doğrulamayı yaptıklarından emin olun. Google için sitedeki bilgiler ve kaynaklar konunuzla ilgili ve güvenilirse uzmanlık kriterini başarılı bir şekilde yerine getirmişsiniz demektir.

Yetkinlik:

Google için sitemizdeki içeriklerin ne kadar ayrıntılı, kullanıcıların aradığı bilgilerin ne kadarını karşılıyor, içeriklerinizi okuyan kullanıcılar sizinle ne kadar iletişime geçiyor ve yorum yapıyor gibi noktalar oldukça önemlidir. Eğer kaliteli, kapsamlı ve kullanıcıların isteğine cevap veren içerikler oluşturduysanız yetkinlik kriterine uygun bir web sitesi kabul edilirsiniz.

Güvenilirlik:

Kullanıcılar ilk bakışta güven vermeyen web sitelerinin çok azını ziyaret ederler. Eğer web sitenizde satış işlemleri yapan operasyonlar yürütmekteyseniz sitenizin kullanıcılar tarafından güvenilir olarak görünmesi çok daha önemlidir. Güvenilir bir site olarak kabul edilmenin ilk adımı SSL sertifikası edinmektir. SSL sertifikası Google tarafından önem arz eden kriterlerin en önemlilerindendir. Arama sonuçlarında ilk sayfada yer alan web sitelerin %70’i SSL sertifikasına sahiptir.

Google, bu arama kalitesi değerlendirmelerinden (Google’ın arama sonuçlarının kalitesini test etmek için kullandığı insan değerlendiriciler) sonuçlar çıkararak E-A-T puanlarını toplar. Ancak şunu bilmekte fayda var, arama kalitesi değerlendiricileri tarafından verilen gerçek E-A-T derecelendirmeleri, sıralama faktörü etkenlerinden değildir. Bu bilgiye istinaden, E-A-T doğrudan bir sıralama faktörü olmasa bile, yine de sıralamanıza dolaylı yoldan yardımcı olabilir.

İnsanlar, web sitenizde buldukları tüm bilgilere güvenebileceklerini hissetmelidir. Aynı şekilde, Google güvenebileceği web sitelerini ve içeriği sıralamak ister. Güven aynı zamanda Google’ın YMYL konseptiyle de bağlantılıdır.

YMYL nedir?

Kullanıcıların mutluluğunu, ihtiyaçlarını, sağlığını, finansal istikrarını veya güvenliğini etkileyebilecek ürünler satan veya hizmetler ya da bilgiler sağlayan web sitelerini, Google ingilizce “Your money your life” türkçe anlamı ise “paranız ve hayatınız” anlamına gelen YMYL olarak sınıflandırır. 

Google, bu tür sitelerin en yüksek standartta olmasına son derece önem verir. YMYL alanına giren bazı sektörler arasında e-ticaret, finansal hizmetler, sağlık hizmetleri ve hukuk bulunmaktadır.

YMYL alanında bir web sitesi sahibiyseniz Web sitenizdeki herhangi bir içeriğin içeriğinizi tüketen kişilere en güvenilir ve kaliteli hizmeti verdiğinden emin olmalısınız. Web sitenize gelen ziyaretçilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlayın. Kullanıcılarınıza büyük özen gösterin, ve bu sayede Google’ın da sitenize gerektiği değeri vereceğinden emin olabilirsiniz.

SEO Çalışmalarınız için EAT Neden Önemlidir?

Google web sitemizi sıralamalarda görmek istiyorsak web sitesindeki içeriklerin benzersiz ve harika içerikler olması gerektiğini söylüyor. Bu nedenle Google’ın yüksek kaliteli içeriğe değer verdiğini duymak bizler için şaşırtıcı değil. Google’ın yüksek kaliteli içerik olarak nitelendirdiği içerikler ile kullanıcı arama sonuçlarında ilk sayfada çıkan içeriklerin çoğu aynı içeriklerdir.

Net bir şekilde bilgi yer almamasına rağmen, E-A-T kriterleri Google’ın organik arama sonuçlarında rol oynamaktadır. Bu durum SEO stratejisi oluştururken mutlaka E-A-T’yi düşünerek çalışmalar yapmanız gerekiyor demektir.

Yüksek Kaliteli İçerik Nedir?

Oluşturduğunuz içeriğin bir amacı olmalıdır. İçeriğiniz alışveriş yapan ziyaretçilerinize, kullanıcılarınıza veya okuyucularınıza yarar sağlamalıdır.

Yüksek kaliteli sayfaların özellikleri şunlardır:

  • Yüksek düzeyde uzmanlık, yetki ve güvenilirlik (E-A-T).
  • Açıklayıcı, kullanıcıların sorularına cevap veren zengin bilgi içeren yüksek kaliteli ana içerik.
  • Web sitesi içeriğine uygun bilgileri sağlamak. Sayfa öncelikle alışveriş amaçlı ise veya finansal işlemler içeriyorsa, kullanıcıları tatmin edici süreç işleyişi bilgilerine sahip olmalıdır.
  • Sayfadaki içeriklerin doğru ve güvenilir bilgiler verdiğini teyit eden sinyaller. Güvenilir bir site imajı çizen sertifikalar ve e ticaret, ödeme operasyonları içeren siteler için güvenli ödeme sertifikaları.

Google’ın değerlendirme kriterlerine göre yüksek kaliteli sayfalar (ve YMYL sayfaları) oldukça yüksek E-A-T düzeyine sahip olmalıdır. Siteniz için en önemli önceliğiniz, hedef kitlenizin istediği veya ihtiyaç duyduğu ve gerçek değer sunan içerikler oluşturmak olmalıdır.

Düşük Kaliteli İçerik Nedir?

Düşük kaliteli içerik, tahmin ettiğiniz gibi, yüksek kaliteli içeriğin tam tersidir. Google’ın belirttiğine göre kullanıcı ihtiyaçlarına cevap vermeyen, alakasız bilgiler ve nefret söylemleri içeren içerikler bu kategoride değerlendirilebilir.

Düşük kaliteli sayfanın özellikleri şunlardır:

  • Yetersiz düzeyde Uzmanlık, Yetki ve Güvenilirlik (E-A-T).
  • İçerik ve sayfa kalitesi düşük.
  • Sayfanın amacına göre tatmin edici olmayan alakasız içerik
  • Kullanıcı deneyimini kötü etkileyen çok sayıda reklam veya dikkat dağıtan öge.
  • Sayfanın amacına uygun olmayan miktarda web sitesi bilgisi

Yüksek kaliteli içerikler nasıl sitenizin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı oluyorsa, mantıksal olarak düşük kaliteli sayfalar da Google sıralamanıza zarar verebilir. Web sitesi içerikleriniz yanlış ise, herhangi bir amacı yoksa veya kullanıcı deneyimine zarar veren unsurlar içeriyorsa, Google’ın web sitenizi SERP’lerde göstermesi sizin için pek mümkün değildir.

Kısacası, düşük E-A-T kötü içerik anlamına gelir. Kötü içerik, kötü SEO puanı demektir. Kötü SEO puanı ise düşük sıralamalar nedeniyle trafiği ve dönüşümleri rakip sayfalara kaptırdığınız anlamına gelir.

Web Sitenizin Seo Skoru Nasıl İyileştirilir?

Artık E-A-T kavramını ve bunun neden önemli olduğunu tam olarak öğrendik. Web site içeriklerimizin kaliteli veya kalitesiz olarak değerlendirildiğini nasıl anlarız?  Eğer içeriklerimiz doğru bilgiler içermiyor ve alt başlık içeren sorulara cevap vermiyorsa, içeriklerinizin kalitesiz olma ihtimali yüksektir.

İleriye dönük yeni içerik oluştururken dikkat edilecek en önemli noktalar şunlardır;

1. İçeriklerinizi oluştururken resmi ve güvenilir bilgi kaynakları kullanın ve bu kaynakları içerikte belirtin.

2. İçeriğinizi oluşturan kişilerin, alanınında tanınmış bir uzmanlar olmasına önem gösterin.

Eğer içeriği oluşturan o alanda araştırmalarıyla tanınmış bir kişi ise o zaman kesinlikle bunu içeriğinizde vurgulayın. İçeriğinize yazarın başarılarını ve biyografisini içeren dökümanlar eklemek bilgilerin doğruluğunu daha da pekiştirecektir.

“E-A-T ve YMYL” içeriğimizi keyifle okuduysanız ve SEO hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız “Arama Motorlarında Görünür Olmak için Sağlık Hizmetleri SEO İpuçları” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Yeni Başlayanlar için Logo Tasarım İpuçları

İlk tanışmalar çok önemlidir. Hizmetleriniz ve teknik altyapınız ne kadar başarılı olursa olsun, potansiyel müşterileriniz ilk logo tasarımınızla tanışacaktır. Doğrudur, kitap kapağına göre yargılanmaz; fakat başarısız bir logo tasarımı müşterilerinizin size bakış...

Kod Yazmadan Mobil Uygulamalar Oluşturun (No-Code)

Tek satır bile kod yazmadan yazılım oluşturmak mı? Kodsuz yazılım geliştirmek, veri tabanı oluşturmak vb. durumlar için genellikle kısıtlı hizmet alanı sunan başarısız denemeler yapılmış ve birçok kişi tarafından kullanışlı bulunmamış. Sizleri bunu değiştiren ilk...

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz)

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz) herkes için önemlidir, eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz bu günler daha da önem kazanıyor. Neredeyse her günün kutlandığı günlere yetişmek hiç kolay olmuyor. Biz de bu yüzden sosyal medya içeriklerinizi oluştururken...