loader image

Etkili E-Mail Marketing için 7 Strateji

tarafından | Mar 22, 2021 | Mail Marketing

Günden güne mail gönderme sayısı, mail okuma sayısı ve maille iletişim kurma sayıları artmaktadır.  Peki neden mail yöntemiyle bir pazarlama stratejisi geliştirilmesin ki? Biz de sizin için E-Mail Marketing / E-Mail Pazarlama stratejilerini derledik. İyi Okumalar!

E-Mail Marketing Nedir?

Mailing, belirli bir e-mail listesinde yer alan hedef kişilere, yazılım, şablonlar ya da bir sistem aracılığıyla gönderilen toplu mail gönderimi ile ulaşılmasıdır. Mailing sistemi genellikle belirli hizmetle ilgilenen ya da kampanyalardan, yeni ürünlerden ya da gelişmelerden haberdar olmak isteyen insanları haberdar etmek için kullanılır. Mailing sistemi ile mail gönderilen hedef kitleye ulaşmak ve gönderilen maili sitenize trafik ya da satış yapılmasını sağlayarak dönülmesini sağlamak yani maili paraya dönüştürmek, mail marketing, e-mail marketing olarak tanımlanır. E-mail marketing, e mail pazarlama olarak da bilinmektedir. Pazarlamacılara göre e-mail marketing mevcut ya da potansiyel müşterilere erişmek için kullanılan stratejik bir yoldur.  

E-Mail Marketing Neden Önemlidir?

Araştırmalara göre 100 kişiden 35 kişi mail hesaplarını her gün düzenli olarak takip eidyor. Bu da e mail marketing yapmanın markanın ürünlerinin satışları üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir. E-mail pazarlama önemlidir, çünkü;

 • Hedef kitleye ulaşmak olasılığı artar, garanti bir yöntem olmamakla birlikte gönderilen e postaların açılma ihtimalleri vardır. 
 • İşletmeler için vazgeçilmez bir yol olmalıdır, araştırmalar, lider pazarlamacıların %74’üün hedef müşterilerine ulaşmak için e mail pazarlama yöntemi kullandığını ortaya koymaktadır.
 • E-mail marketing yüksek getiri sağlar, e mail pazarlama en maliyeti az  pazarlama yöntemidir. Hem hedef kitleye ulaşmak daha kolay hem de maliyeti daha az.

E-Mail Marketing Avantajları Nedir?

Pazarlama yöntemleri hedeflenen kitleye göre  değişiklik gösterebilir. Bunu ancak analiz ederek anlayabiliriz. Ancak en çok kullanılan pazarlama stratejisi e mail marketing yönteminin avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar;

 • E-posta listesi kişi izniyle oluşan bir listedir. Bu da kişinin rızasıyla olan bu yöntem daha çok abone getirebilir.
 • Müşterilerinize hitap edebilecek tasarımla kullanabilirsiniz.
 • Özgün içerikli metinler kullanarak iletilmek istenilen mesaj hedef kitleye daha iyi ulaşabilir. 
 • E-mailin kişiler arası iletilmesi daha kolaydır. 
 • E-mail şablonu üzerinde harekete geçirici butonlar kullanmak sitenize gelen trafiği arttırabilir. 
 • E-mail pazarlama yönteminin maliyeti, diğer pazarlama yöntemlerine göre daha azdır. 
 • Kolay test edilebilir yani kolayca A/B testi uygulanabilir ve böylece hedef kitleye daha doğru ve kolay ulaşılabilir. 

E-Mail Marketing Dezavantajları Nedir?

E-mail marketinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar şöyledir;

 • Gönderdiğini mailler spam kutusuna düşebilir. 
 • Gönderilen E-mailler filtrelenebilir, bu yüzden de metin içeriğinde spamlanmış anahtar kelime içermemelidir. 
 • Eğer gönderilen e-mail mobil, tablet ya da masaüstü bilgisayar formlarına uygun değilse, hedef kitlenize ulaşamayabilirsiniz. 
 • Eğer mailiniz yüksek boyutlu görseller videolar içeriyorsa görüntülenmesi zorlaşır ve hedef kitlenir gönderilen içeriğe erişemez. 

E-Mail Marketing Nasıl Yapılır?

E-mail marketing yapmak belirli bölümlerden oluşur. Bu bölümleri takip ettiğiniz de sonuç olarak bir mail marketing yapmaya hazır olabilirsiniz.

 • E mail listesi Oluşturmak; işe ilk önce hedef kitlenizin mail adreslerinden oluşan bir liste oluşturarak başlayabilirsiniz. Var olan müşterilerinizin maillerini saklarken potansiyel müşterilerinizin maillerini almak için çalışmalar yapabilirsiniz.  
 • E- mail Marketing Servisi; bir çok site uygulama şablonlarını oluşturabileceğiniz, kolay kullanabileceğiniz ve tüm hedefi kitlenize aynı anda mail gönderebileceğiniz hizmetler sunuyor. Bunlardan size uygununu seçmeniz gerekmektedir
 • E-Mail listesini Güncelle; E mail listesi belirli aralara güncellenmeli ve yeni kişiler eklenmelidir. Bu yüzden de yeni potansiyel müşteriler çekmek için çalışmalar yapabilirsiniz. 

E-Mail Marketing Stratejileri Nelerdir?

E-mail pazarlamanın yapılabilmesi için ipuçları bulunmaktadır. Bu ipuçlarını 5 başlık altında toplayabiliriz. Bu başlıklar şöyledir;

 • Doğru Mesaj; mail başlığından içeriğine kadar her şey hedef kitleye uygun ve hedef kitleyi harekete geçirecek nitelikte planlanmalıdır. Gif, fotoğraf, video ya da harekete geçirici butonlar eklenebilir.
 • Marka Adına Gönderim; mail içeriği hedef kitleye ulaştırırken marka mail adresiyle gönderilmesi ve marka adıyla gönderilmesi önemlidir çünkü burada bilinen gönderen kişi değil markadır. Bu yüzden buna çok dikkat etmek gerekir.
 • Etkili Başlık; Her yazı için başlık çok önemlidir. Hedef kitle ilk önce başlığa bakar ve başlık dikkatini çekiyorsa okumaya devam eder. Mail başlığınız hem uyarıcı hem de anlatmak istediğinizi en iyi şekilde aktarılmasına yönelik düzenlenmelidir.
 • Kişileştirme; Mail metnini kişileştirmeniz özgün üretmeniz önemlidir. Ancak, hedeflediğiniz kitlenin adına özel kişileştirilmiş mailler atmanız çok daha dikkat çekici ve hedeflenen kişi üzerinde olumlu etkiler bırakabilir. 
 • Mobil Uyumluluk; araştırmalara göre maillerin mobil üzerinden görüntülenmesi günden güne artmaktadır. Bu yüzden mail formlarını mobil uyumlu ayarlamanız gerekmektedir.

E-Mail Marketing Dönüşleri Nasıl Arttırılır? 

Her marka, her şirket e- mail pazarlama sonucunda belirli geri dönüşler bekler. Bunun içi de belirli öneriler vardır. Bu önermelere göre e-mail marketing stratejinizi optimize edebilirsiniz. 

 • Hedef kitlenize uygun ürünlerin e mail pazarlamasını yapmanız gerekmektedir. Hedef kitleye uymayan ürünlerin e-mail pazarlamasını yapmak geri dönüş sağlamaz.
 • A/B testi yapılmalıdır. A/B testi, ürünlerin farklı versiyonlarını göz önüne çıkararak kullanıcı üzerinde hangisinin daha çok seçildiğini anlamaya yönelik testtir. Bu testi ürünler üzerinde yapmak ve seçilen/seçilebilecek ürünler üzerinden pazarlama yapmak geri dönüşleri arttıracaktır.
 • E-Mail açma ve tıklama oranlarının analizlerini yapmak önemlidir. bu analizler sonucunda mail atma saatinizi, hedef kitlenizi ve gidilen ürünü analiz edebilirsiniz bu da size geri dönüş olarak gelecektir.
 • Spam kontrolü yaparak mailinizin içeriğini spamlanmış kelimelerden arındırmanız gerekir. Bu işlem sonucunda mailiniz spam kutusuna düşmez ve size geri dönüş daha kolay olur. 

Bu yazıda e-mail marketing hakkındaki fikirlerimizi sizlerle paylaştık. Umarım içeriğimizi keyifle okumuşsunuzdur. “Etkili E-Mail Marketing için 7 Strateji” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız blog sayfamızı takip etmeye ne dersiniz.

İlginizi Çekebilir

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Yeni Başlayanlar için Logo Tasarım İpuçları

İlk tanışmalar çok önemlidir. Hizmetleriniz ve teknik altyapınız ne kadar başarılı olursa olsun, potansiyel müşterileriniz ilk logo tasarımınızla tanışacaktır. Doğrudur, kitap kapağına göre yargılanmaz; fakat başarısız bir logo tasarımı müşterilerinizin size bakış...

Kod Yazmadan Mobil Uygulamalar Oluşturun (No-Code)

Tek satır bile kod yazmadan yazılım oluşturmak mı? Kodsuz yazılım geliştirmek, veri tabanı oluşturmak vb. durumlar için genellikle kısıtlı hizmet alanı sunan başarısız denemeler yapılmış ve birçok kişi tarafından kullanışlı bulunmamış. Sizleri bunu değiştiren ilk...

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz)

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz) herkes için önemlidir, eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz bu günler daha da önem kazanıyor. Neredeyse her günün kutlandığı günlere yetişmek hiç kolay olmuyor. Biz de bu yüzden sosyal medya içeriklerinizi oluştururken...