loader image

Etkili E-Mail Marketing için 7 Strateji

tarafından | Mar 22, 2021 | Mail Marketing

Günden güne mail gönderme sayısı, mail okuma sayısı ve maille iletişim kurma sayıları artmaktadır.  Peki neden mail yöntemiyle bir pazarlama stratejisi geliştirilmesin ki? Biz de sizin için E-Mail Marketing / E-Mail Pazarlama stratejilerini derledik. İyi Okumalar!

E-Mail Marketing Nedir?

Mailing, belirli bir e-mail listesinde yer alan hedef kişilere, yazılım, şablonlar ya da bir sistem aracılığıyla gönderilen toplu mail gönderimi ile ulaşılmasıdır. Mailing sistemi genellikle belirli hizmetle ilgilenen ya da kampanyalardan, yeni ürünlerden ya da gelişmelerden haberdar olmak isteyen insanları haberdar etmek için kullanılır. Mailing sistemi ile mail gönderilen hedef kitleye ulaşmak ve gönderilen maili sitenize trafik ya da satış yapılmasını sağlayarak dönülmesini sağlamak yani maili paraya dönüştürmek, mail marketing, e-mail marketing olarak tanımlanır. E-mail marketing, e mail pazarlama olarak da bilinmektedir. Pazarlamacılara göre e-mail marketing mevcut ya da potansiyel müşterilere erişmek için kullanılan stratejik bir yoldur.  

E-Mail Marketing Neden Önemlidir?

Araştırmalara göre 100 kişiden 35 kişi mail hesaplarını her gün düzenli olarak takip eidyor. Bu da e mail marketing yapmanın markanın ürünlerinin satışları üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir. E-mail pazarlama önemlidir, çünkü;

 • Hedef kitleye ulaşmak olasılığı artar, garanti bir yöntem olmamakla birlikte gönderilen e postaların açılma ihtimalleri vardır. 
 • İşletmeler için vazgeçilmez bir yol olmalıdır, araştırmalar, lider pazarlamacıların %74’üün hedef müşterilerine ulaşmak için e mail pazarlama yöntemi kullandığını ortaya koymaktadır.
 • E-mail marketing yüksek getiri sağlar, e mail pazarlama en maliyeti az  pazarlama yöntemidir. Hem hedef kitleye ulaşmak daha kolay hem de maliyeti daha az.

E-Mail Marketing Avantajları Nedir?

Pazarlama yöntemleri hedeflenen kitleye göre  değişiklik gösterebilir. Bunu ancak analiz ederek anlayabiliriz. Ancak en çok kullanılan pazarlama stratejisi e mail marketing yönteminin avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar;

 • E-posta listesi kişi izniyle oluşan bir listedir. Bu da kişinin rızasıyla olan bu yöntem daha çok abone getirebilir.
 • Müşterilerinize hitap edebilecek tasarımla kullanabilirsiniz.
 • Özgün içerikli metinler kullanarak iletilmek istenilen mesaj hedef kitleye daha iyi ulaşabilir. 
 • E-mailin kişiler arası iletilmesi daha kolaydır. 
 • E-mail şablonu üzerinde harekete geçirici butonlar kullanmak sitenize gelen trafiği arttırabilir. 
 • E-mail pazarlama yönteminin maliyeti, diğer pazarlama yöntemlerine göre daha azdır. 
 • Kolay test edilebilir yani kolayca A/B testi uygulanabilir ve böylece hedef kitleye daha doğru ve kolay ulaşılabilir. 

E-Mail Marketing Dezavantajları Nedir?

E-mail marketinin avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar şöyledir;

 • Gönderdiğini mailler spam kutusuna düşebilir. 
 • Gönderilen E-mailler filtrelenebilir, bu yüzden de metin içeriğinde spamlanmış anahtar kelime içermemelidir. 
 • Eğer gönderilen e-mail mobil, tablet ya da masaüstü bilgisayar formlarına uygun değilse, hedef kitlenize ulaşamayabilirsiniz. 
 • Eğer mailiniz yüksek boyutlu görseller videolar içeriyorsa görüntülenmesi zorlaşır ve hedef kitlenir gönderilen içeriğe erişemez. 

E-Mail Marketing Nasıl Yapılır?

E-mail marketing yapmak belirli bölümlerden oluşur. Bu bölümleri takip ettiğiniz de sonuç olarak bir mail marketing yapmaya hazır olabilirsiniz.

 • E mail listesi Oluşturmak; işe ilk önce hedef kitlenizin mail adreslerinden oluşan bir liste oluşturarak başlayabilirsiniz. Var olan müşterilerinizin maillerini saklarken potansiyel müşterilerinizin maillerini almak için çalışmalar yapabilirsiniz.  
 • E- mail Marketing Servisi; bir çok site uygulama şablonlarını oluşturabileceğiniz, kolay kullanabileceğiniz ve tüm hedefi kitlenize aynı anda mail gönderebileceğiniz hizmetler sunuyor. Bunlardan size uygununu seçmeniz gerekmektedir
 • E-Mail listesini Güncelle; E mail listesi belirli aralara güncellenmeli ve yeni kişiler eklenmelidir. Bu yüzden de yeni potansiyel müşteriler çekmek için çalışmalar yapabilirsiniz. 

E-Mail Marketing Stratejileri Nelerdir?

E-mail pazarlamanın yapılabilmesi için ipuçları bulunmaktadır. Bu ipuçlarını 5 başlık altında toplayabiliriz. Bu başlıklar şöyledir;

 • Doğru Mesaj; mail başlığından içeriğine kadar her şey hedef kitleye uygun ve hedef kitleyi harekete geçirecek nitelikte planlanmalıdır. Gif, fotoğraf, video ya da harekete geçirici butonlar eklenebilir.
 • Marka Adına Gönderim; mail içeriği hedef kitleye ulaştırırken marka mail adresiyle gönderilmesi ve marka adıyla gönderilmesi önemlidir çünkü burada bilinen gönderen kişi değil markadır. Bu yüzden buna çok dikkat etmek gerekir.
 • Etkili Başlık; Her yazı için başlık çok önemlidir. Hedef kitle ilk önce başlığa bakar ve başlık dikkatini çekiyorsa okumaya devam eder. Mail başlığınız hem uyarıcı hem de anlatmak istediğinizi en iyi şekilde aktarılmasına yönelik düzenlenmelidir.
 • Kişileştirme; Mail metnini kişileştirmeniz özgün üretmeniz önemlidir. Ancak, hedeflediğiniz kitlenin adına özel kişileştirilmiş mailler atmanız çok daha dikkat çekici ve hedeflenen kişi üzerinde olumlu etkiler bırakabilir. 
 • Mobil Uyumluluk; araştırmalara göre maillerin mobil üzerinden görüntülenmesi günden güne artmaktadır. Bu yüzden mail formlarını mobil uyumlu ayarlamanız gerekmektedir.

E-Mail Marketing Dönüşleri Nasıl Arttırılır? 

Her marka, her şirket e- mail pazarlama sonucunda belirli geri dönüşler bekler. Bunun içi de belirli öneriler vardır. Bu önermelere göre e-mail marketing stratejinizi optimize edebilirsiniz. 

 • Hedef kitlenize uygun ürünlerin e mail pazarlamasını yapmanız gerekmektedir. Hedef kitleye uymayan ürünlerin e-mail pazarlamasını yapmak geri dönüş sağlamaz.
 • A/B testi yapılmalıdır. A/B testi, ürünlerin farklı versiyonlarını göz önüne çıkararak kullanıcı üzerinde hangisinin daha çok seçildiğini anlamaya yönelik testtir. Bu testi ürünler üzerinde yapmak ve seçilen/seçilebilecek ürünler üzerinden pazarlama yapmak geri dönüşleri arttıracaktır.
 • E-Mail açma ve tıklama oranlarının analizlerini yapmak önemlidir. bu analizler sonucunda mail atma saatinizi, hedef kitlenizi ve gidilen ürünü analiz edebilirsiniz bu da size geri dönüş olarak gelecektir.
 • Spam kontrolü yaparak mailinizin içeriğini spamlanmış kelimelerden arındırmanız gerekir. Bu işlem sonucunda mailiniz spam kutusuna düşmez ve size geri dönüş daha kolay olur. 

Bu yazıda e-mail marketing hakkındaki fikirlerimizi sizlerle paylaştık. Umarım içeriğimizi keyifle okumuşsunuzdur. “Etkili E-Mail Marketing için 7 Strateji” başlıklı yazımızı faydalı bulduysanız blog sayfamızı takip etmeye ne dersiniz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...