Etkili Reklam Metni Yazmanın 21 Yolu

tarafından | Şub 19, 2021 | Sosyal Medya Reklam

Etkili Reklam Metni

Etkili Reklam Metni bir şeyi Google’da araştırdıysanız ve “reklam” etiketi olan herhangi bir şeyi hemen kaydırdıysanız, bu muhtemelen metin yazarlarının kendilerini geliştirmeleri gerektiği anlamına gelir. Sosyal medyada yahut sokakta yürürken reklam etiketi veya poster gördüğünüzde iki kere bakıyorsanız metin yazarları başarıya ulaşmıştır diyebiliriz.

Metin yazarlığı zordur, daha çekici ve başarılı bir pazarlama metni yazmanızı sağlayacak birçok değişken vardır ve bu yazımızda etkili reklam metni yazmanıza yardımcı olacak 21 ipucunu inceleyeceğiz.

1.Etkili Reklam Metni için Hedef kitlenizi belirleyin

İlk önce, kime satacağınıza karar verin. Spesifik olun. Bir hedef kitleyi daha spesifik olarak hedeflemek için bir alt bölüm seçin her daim.

2. Bir hedef seçin

Reklam metninizi yazmaya başlamadan önce reklamınızdan veya pazarlama metninizden ne istediğinize karar verin. Satın almak için bir web sitesine mi gitmelerini istiyorsunuz? Daha fazla bilgi için kaydolmalarını mı istiyorsunuz. Veya fiziksel bir yere gitmelerini mi istiyorsunuz ?

3. Aciliyet yaratın

Etkileyici bir reklam metni yazarken, aciliyeti artırmak güzel bir taktiktir. Reklamda sadece “Kaçırmayın!” ifadesi çok sıradan bir şey. Ancak “Anneler Gününe kadar çiçeklerin teslim edilmesini sağlamak için hemen sipariş verin.” İfadesi çok daha aciliyeti bildirmekle birlikte insanları çekmenize yarar. Ve bu tür bir ifade ikna edici bir pazarlama metni için güzel bir örnektir.

4. Verilerle konuşun

Bazı reklamlar tıklama tuzağı olabiliyor ancak bazen tıklamaları almak için bunu yapmanız gerekiyor. Ancak tıklama tuzağı olayında istatistiksel verilerle konuşmanız çok daha verimli olacaktır.

5. Müşteri dönüşümlerinden yararlanın

Daha fazla insanı dönüşüm sağlamaya ikna etmek için müşteri tabanınızdaki mevcut yorumları kullanabilirsiniz. Metin yazarlığı ipuçları söz konusu olduğunda bu benim en sevdiğim hareketlerden biridir çünkü çok az çaba gerektirir.

6. Basit tutun

Etkili Reklam Metni reklamlarınızı anlaşılabilir hale getirin; bu önemli. Sürekli olarak etrafımızdan gerekli gereksiz tonlarca bilgilere maruz kalıyoruz. Hangi birisini tam anlamıyla benimsiyoruz ? Okumayı seven birisi olarak (altyazılı TV izliyorum), çevremdeki bilgilerin, kelimelerin % 50’sini kaçırıyorum. Büyük bir paragraf göze hoş gelmiyor. Kitleniz için daha sindirilebilir hale getirmek için reklam metninizi küçük parçalara ayırın.

7. Aktif ses kullan

Aktif ses kullanmak, daha bilinçli olduğunuzu gösteren bir etken. Aktif ses kullandığınızda reklamlarınızın çok daha özgün ve güçlü olacağı kesin.

8. Etkili Reklam Metni Reklam sıfatlarınızı akıllıca seçin

“Sezon geldi!’’ Okula dönüş malzemelerinizin tümünü buradan alın. ”

“Yeni bilenmiş kalemlerin ve yepyeni kompozisyon kitaplarının kokusunu içinize çekin. Okula dönüşün tüm heyecanına burada sahibiz. ”

Çok akıllıca seçilmiş bazı reklam metinlerini paylaştım yukarıda. Yeterince samimi ve özgün.

9. Müşterilerinize odaklanın

İşletmenizle övünebilirsiniz, ancak müşteri bizim veli nimetimizdir. Çekici bir metin yazarken müşterilerinize odaklanmalısınız. Onlar için hangi sorunları çözeceğiniz, stres faktörlerini nasıl ortadan kaldıracağınız veya hayatı nasıl kolaylaştıracağınız hakkında müşterilerinizle konuşun.

10. Dikkat çekin

Etkili Reklam Metni tasarım yoluyla dikkat çekmenin birçok farklı yolu vardır, ancak aynı zamanda bazı göz alıcı reklam metin yazarlığı ile insanların dikkatlerini çekmeyi başarabilirsiniz.

11. İlgi oluşturun

Reklam metni her zaman ilginç, sade ve basit olmalıdır. Kağıda gereksiz sözler koymayın! Ve onu ilginç hale getirmenin birçok farklı yolunu deneyin. Bununla birlikte, çok sayıda reklam metni yazın ve ilginizi çekmeyen veya hikayenizden uzaklaştığını düşündüğünüz tüm kelimelerin üstünü çizin. Gizem yaratın. Yaratıcı olun.

12. Övgülerde aşırıya kaçmayın

İnsanlar genellikle övgü dolu sözlerden hoşlansa da bunu reklam metinlerinde çok uygulamamak gerek. Örneğin satın alan bir müşteriye çok övgü dolu sözler, aşırı derecede yakın davranmak iyi bir faktör değildir.

13. Ajitasyonla empati kurun

Çevrimiçi pazarlama zordur.

DigiPeak bunu kolaylaştırır.

Çevrimiçi reklamcılıkta size yardımcı olmak için buradayız çünkü bunun karmaşık ve kafa karıştırıcı olduğunu biliyoruz – özellikle pazarlamacılar için. Sorunları çözme ve müşterilerinizin hayatını kolaylaştırma şeklinizi özgünleştirebilirseniz, reklam yazarlığına giriş yapmış sayılırsınız.

14. Bir çözüm sağlayın

İşletmenizin bir sorunu nasıl çözebileceğini göstermekten vazgeçmeyin. Oraya ulaşmak için her zaman çok uzun konuşmanıza gerek yok çünkü zor sorunlar bazen basit çözümler gerektirir.

15. Analojiler kullanın

Karmaşık fikirleri basitçe açıklamak için sık sık benzetmeler kullanın. Teklifiniz, ortalama bir kişinin hakkında pek bir şey bilmeyeceği bir şeyse, bunu bilecekleri bir şeyle ilişkilendirin. Alternatif olarak, empatiyi artırmak için analojiler kullanabilirsiniz. İnsanların hâlâ “makarna kadar kolay” demesinin bir nedeni var.

16. Komik olun

İnsanlar bir marka sloganından çok sizin ne kadar şaka yaptığınızı hatırlayabilirler. Ve kim kitlesini güldürmeyi sevmez? Şakalar çok önemli!

17. Bir CTA( Call to Action) seçin Harekete Geçirici Eylemler

Etkili Reklam Metni daha önce reklam metninizi yazmadan önce bir hedef belirlemeniz gerektiğini söylemiştim. Bazen bir adım daha ileri gitmek ve metninizin amacını ayarlamak için bir CTA seçmek de yararlı olabilir.

18. Müstehcen Dil konusunda dikkatli olun

Kitlenizde yankı uyandıracağından emin değilseniz, metninizde müstehcen bir dil kullanmaktan kaçının. Kısmen, herhangi bir dijital filtreden geçmekte zorlanacağınız için, baskıyla birlikte bazı müşterileri rahatsız edebilirsiniz. Buna dikkat etmek gerekir.

19. Açık olun

Bazen reklamlarda bana gerçekten ne satmaya çalıştıklarını anlayamıyorum. Daha da kötüsü, “X’i 5,99 dolara düşük fiyata alın!” gibi kelimeler kullanıyorlar. Böyle reklamlara sinir olacak bir çok insana rastlarsınız.

20. Çok ta kibar olmayın

Metin yazarlığında markanızın kişiliğini övgülerle anlatın. Mütevazi olmayın. Hedeflerinizden bahsedin, Müşteri İlişkilerinizi nasıl koruyorsunuz bahsedin.

21. İçgüdülerinize güvenin

Markanızı biliyor ve seviyorsunuz. Pazarlama söz konusu olduğunda, zaten beyninizde düşündüğünüz ve o markanın iyi temsilleri olan kelimeler ve sözler var. Bunlara güvenin. Kulağa hoş gelmeyen bir şey yazdığınızda zaten anlarsınız. Kendinize güvenin.

Unutmayın, tüm reklam metninlerinizi test edin

Test etmeyi unutmayın. Dijital herhangi bir şey (Google Ads, Facebook, Twitter, adını siz koyun) A / B testinden geçirilmelidir. Hedef kitlenizde en çok neyin yankı uyandırdığını göreceksiniz ve bu pazarlama metniyle ilerleyebileceksiniz.

Sosyal medya reklamları hakkında daha fazla içerik ve merak ettiklerinizi öğrenmek için blog sayfamızın sosyal medya reklamları bölümünü ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar