loader image

Facebook Business Manager Nedir?

tarafından | Şub 19, 2021 | Sosyal Medya Reklam, Sosyal Medya Yönetimi

Business Manager, reklam verenlerin Facebook pazarlama faaliyetlerini işletme içinde ve harici ortaklarla entegre etmelerine yardımcı olur.Dijital pazarlama çalışmaları için Facebook reklamlarını kullanıyorsanız, bu reklamları yönetebilmek için de Facebook Business Manager kullanmanız gerekir. 

Bu yazımda çok fazla soru aldığım ve “Adım Adım Facebook Business Manager Hesabı Oluşturma” konusuna geçmeden önce “Facebook Business Manager Nedir?” ve “Facebook Business Manager Neden kullanılmalı?” sorunlarını cevaplayalım. Sonrasında birkaç adımda Facebook Business Manager kurulumunu anlatacağım. Hadi o zaman  Facebook Business Manager’ın ne anlama geldiğini anlatarak başlayalım. 

Facebook Business Manager nedir? 

Facebook’un tanımıyla Business Manager; Kişisel Facebook profilinizden ayrı, işletmenizi yöneteceğiniz merkezi bir alandır.Facebook Business Manager, Facebook işletme hesabı oluşturulmasına, yönetilmesine, reklamların verilmesine ve işletmenizin doğrulanmasına olanak sağlayan bir yönetim portalıdır. Business Manager ile Facebook üzerindeki tüm pazarlama araçlarını tek bir yerden yönetebilme imkanı elde edersiniz. Portal üzerinde reklam yönetimi yaparken, görevleri komutlandırma özelliği sayesinde işlerinizi kolaylaştıracaksınız. 

Burada ayrıca Facebook ve Instagram reklamlarınızı, Facebook piksellerinizi, oluşturduğunuz hedef kitlelerinizi yönetebilir ve ortak çalışma imkanı sayesinde bu bilgileri ekibinizle paylaşabilirsiniz. Kısacası Business Manager tüm bunları tek çatı altında sunan bir yapıdır. 

Business Manager’ı ücretsiz  bir şekilde şunlar için kullanabilirsiniz: 

 1. Facebook ve Instagram Sayfa ve reklam hesabı gibi varlıklarınızı yönetme 
 2. Facebook Piksellerinizi Yönetme 
 3. Hedef Kitlelerinizi Yönetme 
 4. İşletmenizi yönetmenize yardımcı olması için bir ajans veya pazarlama ortağı ekleme 
 5. Reklamlarınızı yayınlama ve takip etme 
 6. İş hayatınız ile kişisel hayatınızı birbirinden ayrı tutma 

Facebook Business Manager Ne İşe Yarar ? 

Business Manager’ı kullanmanın temel nedeni, tüm Facebook pazarlama çabalarınızı tek bir yerden yönetmenize izin vermesidir.Dijital pazarlamanın önemli bir dinamiği olan Facebook Business Manager sayesinde; Facebook ve Instagram hesaplarınızı, hedef kitlelerinizi ve reklam hesaplarınızı tek bir panel üzerinden kolayca yönetebilirsiniz. Öte yandan bu panel “ortak çalışma imkanı” ile birden çok ajansın ve/veya ekibin aynı sayfa ya da kampanya üzerinde çalışmasını sağlar 

 İşte Business Manager’ın temel avantajlarının tam listesi: 

 • Tüm Facebook reklamcılık çabalarınızın yönetimini merkezileştirin: Varlıkları ve kişileri gerektiğinde doğrudan Business Manager’dan ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz.  
 • Profesyonel ve kişisel hesaplarınızı ayırın: Ekip üyeleriniz, paylaşılan iş varlıklarınızda oturum açmak için business.facebook.com üzerinden kaydolabilir . 
 •  İzinleri yönetin: Business Manager, birden fazla Facebook sayfası olan ve / veya pazarlama ekipleri olan işletmeler için özellikle önemlidir. Neden? Zaman içinde işler değiştikçe varlıkları ve ekip üyelerini eklemenize, paylaşmanıza ve kaldırmanıza olanak tanır. Ekibinizde çeşitli rollere sahip kişilere farklı düzeylerde erişim de verebilirsiniz. 
 •  Varlıkları yabancılarla paylaşın: Sosyal medyanızı veya dijital reklamcılığınızı yönetmek için bir dijital pazarlama ajansı kiralarsanız, mevcut varlıklarınıza dışarıdan erişim verebilir ve / veya kullanmaları için yeni varlıklar oluşturabilirsiniz. Varlıklarınızı bu şekilde paylaşmak, ajanslar ve personel gelip giderken işletmenizin reklam hesaplarınızın sahipliğini korumasına olanak tanır. 
 •  Facebook’tan daha iyi destek alın: Facebook, daha özel talimatlar ve yardım sunabilmek için tüm işletmelerin Business Manager’ı kullanmasını ister. Teknik bir sorununuz varsa, Facebook size Business Manager’ı kullanıp kullanmadığınızı hemen soracaktır, bu nedenle bir tane kurmanıza yardımcı olur. 
 •  Uzun vadede işleri kendi kendinize kolaylaştırın: Günümüzde çoğu işletmenin yalnızca bir Facebook sayfası ve bir çalışanın kişisel Facebook profilinde oluşturulmuş bir reklam hesabı vardır. Ancak zamanla, Facebook sayfanızdaki çalışanların ve hesapların sayısı, işletmenizin Facebook’ta izleme, etkileşim kurma ve reklam verme şeklini karmaşıklaştırabilir. Bu nedenle, yalnızca birkaç varlığınız olsa bile, Business Manager’a bir an önce geçmeniz önemlidir. 

Artık Business Manager’ın nasıl çalıştığını anladığınıza göre, reklamlarınızı yayınlamak için kendi hesabınızı oluşturmanın zamanı geldi!

Facebook Business Manager Nasıl Kurulur?  

Business Manager hesabı açarken öncelikle kimliğinizi doğrulamak için bir Facebook hesabınız olduğundan emin olmalısınız. Sonrasında izlemeniz gereken adımlar şöyle;  

1. Adım: Bir Facebook Business Manager hesabı oluşturun 

1.Business.Facebook.com’a Business Manager sayfasına giriş yaptıktan sonra sağ üstteki “Hesap Oluştur” butonuna tıklayın. 

 

 

2.Açılan Sayfadaki bilgileri eksiksiz şekilde girin. önce işletmenizin adını, kendi adınızı ve size Facebook Business Maneger hesabını yönetmek için kullanacağınız iş e-posta adresini girin, ardından İleri . 

 

 

3.İşletme ayrıntılarınızı girin: adres, telefon numarası ve web sitesi. Ayrıca, bu Business Manager hesabını kendi işletmenizi tanıtmak için mi yoksa diğer işletmelere (bir ajans gibi) hizmet sağlamak için mi kullanacağınızı belirtmeniz gerekir. Bitirdiğinizde Gönder’i tıklayın . 

 4.E-postanızı, konu satırında “İş e-postanızı onaylayın” yazan kutucuğa yazın ve Şimdi Onayla’yı tıklayın . 

2. Adım.Business Manager’ınıza Facebook işletme sayfalarınızı ekleyin 

Bir Facebook Sayfasını Business Manager’ınıza eklediğinizde, Sayfanın sahipliğini üzerinize almış olursunuz. 

Başlamadan önce 

 • Bir Sayfayı eklemek için 7 günden uzun bir süre boyunca Sayfanın yöneticisi olmanız gerekir. Sayfanın yöneticisi değilseniz, Sayfaya erişim istemeniz gerekir. 
 • Business Manager’da yönetici olmanız gerekir. 
 • Eklemeye çalıştığınız Sayfaya başka bir kişi veya işletme sahip olmamalıdır. Bir Sayfaya sadece bir işletme sahip olabilir. 
 • Sayfanız bir Instagram işletme hesabına bağlıysa, Instagram işletme hesabınızı da Business Manager’ınıza eklemeniz gerekir. Business Manager’ınıza Instagram işletme hesabınızı nasıl ekleyeceğinizi öğrenin. 

Business Manager’ınıza bir Sayfa eklemek için: 

 1. İşletme Ayarları‘na gidin. 
 2. Hesaplar kısmında Sayfalar’a tıklayın. 
 3. + Ekle’ye tıklayın. 
 4. Bir Sayfa Ekle’yi seçin. 
 5. Facebook Sayfa adını veya internet adresini (URL) girin. 

Sayfa Ekleme : Facebook Business Manager hesabınıza işletmeniz ile bağlantısı olan bir sayfa eklemelisiniz. Bunu yapmak için ise “Business Manager’ınızı Oluşturun” sayfasının altındaki “Sayfa Ekle” butonuna tıklamanız gerekmektedir. Tıkladığınız zaman açılan ekranda; 

 • Size ait olan bir sayfa ekleyin 
 • Başka birinin sayfasını ekleyin 
 • Yeni bir sayfa  oluşturun 

Seçenekler arasından sizin için en uygun olanı işaretleyip sayfa ekleme işlemini tamamlayabilirsiniz.   resim…  

Not: İşletmenizle ilişkili birden fazla Facebook sayfanız varsa, aynı adımları izleyerek kalan sayfaları ekleyin. 

3. Adım.Business Manager’ınıza Facebook reklam hesaplarınızı ekleyin 

Business Manager’ınıza Sayfa ekleme işlemi tamamlandıktan sonra reklam hesabı eklemeniz gerekmektedir. Yine aynı şekilde Business Manager’ınızı Oluşturun sayfasının altındaki “Reklam Hesabı Ekle” seçeneğine tıklamanız yeterli. Ardından şu 3 seçenek ile karşılaşacaksınız; 

 • Size ait olan bir reklam hesabı ekleyin 
 • Başka birinin reklam hesabını ekleyin 
 • Yeni bir reklam hesabı oluşturun 

Bu 3 seçenek arasından sizin için uygun olanı seçerek bu adımı tamamlayabilirsiniz. 

 

 

 • Reklam Hesabı Ekleme: Bir reklam hesabı eklemek bu hesabı kalıcı olarak Business Manager’a taşır. Reklam hesabı eklemek için hem reklam hesabının sahibi hem de Business Manager’da yönetici olmanız gerekir. Bir reklam hesabını ekledikten ve Business Manager’ınıza taşıdıktan sonra bu işlemi geri alamayacağınızı lütfen unutmayın. Reklam hesabınızın tüm yönetiminin Business Manager profilinizde tamamlanması gerekir. Başka bir Business Manager hesabına ait bir reklam hesabını ekleyemezsiniz. Başka bir işletmeye ait bir reklam hesabı üzerinde çalışmaya devam etmek istiyorsanız, bu hesaba erişim isteyebilirsiniz. 
 • Bir Reklam Hesabına Erişim İsteme: Business Manager’da bir reklam hesabına erişim talep ederseniz, o Business Manager’ın yöneticisi, size bu hesap üzerinde çalışmanız için izin verebilir. 
 • Yeni bir reklam hesabı oluşturma: Business Manager’da yeni bir reklam hesabı oluşturursanız, bu hesap kalıcı olarak Business Manager’da yer alır. Business Manager’da oluşturulan reklam hesabı, Business Manager hesabı olmayan bir hesap sahibine aktarılamaz. 

Business Manager’a bir reklam hesabı ekleme 

Business Manager’a reklam hesabı ekleme adımları: 

 1. İşletme Ayarları‘na gidin. 
 2. Hesaplar’a ve Reklam Hesapları’na tıklayın. 
 3. + Ekle’ye tıklayın. 
 4. 3 seçenekten birini seçin: Reklam Hesabı Ekle, Bir Reklam Hesabına Erişim İste veya Yeni bir reklam hesabı oluştur. 
 5. Bir reklam hesabına erişim istemeyi veya reklam hesabını eklemeyi seçerseniz, reklam hesabı numarasını girin. 

4. Adım :Facebook Business Manager Ödeme Yöntemi Ekleme: 

İşletme Ayarları butonuna tıkladıktan sonra üst menüde bulunan Ödemeler butonuna tıklayın ve devam edin.. 

Fatura Ülkesi: Türkiye 

Para Birimi: Türk Lirası 

Ülke ve Para birimini seçin. Daha sonra banka/kredi kartınızın bilgilerini girerek işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

 

 

Reklam Hesapları sekmesinden Ödeme Yöntemlerini Gör butonuna tıklayın ve devam edin. Açılan ekranda  “Ödeme Yöntemi Ekle” butonuna tıklayın. “Business Manager’dan “Ödeme Yöntemi”’ni seçtikten sonra devam butonuna tıklayın.Ardından “Ana Para Kaynağı Yap” butonuna tıkladığınız zaman ödeme yöntemininiz hesabınıza tanımlanacaktır. 

Facebook Business Suite” başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir, incelemeye ne desiniz?

İlginizi Çekebilir

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...