loader image

Google Partners nedir?

tarafından | Şub 19, 2021 | Sosyal Medya Yönetimi

Google Partners Nedir, Nasıl Elde Edilir, Son Gelişmelerden Haberdar Olun

Google Ads ( eski adıyla Google AdWords) hesaplarını yöneten bir reklam ajansı veya başka bir çevrimiçi danışman mısınız? Google’ın sunduğu tüm kaynaklara erişiminiz var mı? Google Partners’ı kullanmıyorsanız, çok şey kaybediyorsunuz. 

Google Partners, Google Ads’in tüm alanlarında derinlemesine eğitim veren programıdır. Çalışma kılavuzlarının yanı sıra, her bölümde sertifika almak için bir sınava girersiniz. Google Ads (AdWords) eğitiminde altı bölüm vardır; Temel Bilgiler, Gelişmiş, Görüntülü, Video, Mobil ve Alışveriş. Temel Bilgiler ve İleri Düzey sınavlarını geçtikten sonra Google Ads sertifikanızı kazanırsınız. Diğer dört sınavı geçtikten sonra ise Google’ın Reklam Uzmanı sertifikası kazanırsınız.

Google Partners bir diğer adıyla Google İş Ortağı Programı; ajanslar, dijital pazarlama uzmanları ve Google Ads hesabı yöneten çevrimiçi danışmanlar için oluşturulan bir

Google hizmetidir. Google tarafından verilen eğitim ve sertifika programı olarak da tanımlayabiliriz.

Ürün ve hizmetlerinizi dijital ortamda pazarlamayı planlıyorsanız eğer çalışmalarınızı Google Partners ajanslar ile yürütmenin birçok faydasını görürsünüz. Dijital pazarlama her geçen gün gelişerek bizleri hayretler içerisinde bırakıyor. Google Partners ajanslar hem size yol gösterici olur hem de bütçenizi en verimli nasıl kullanacağınızı planlar. Yazımızın devamında bu faydaları detaylandıracağız, şimdi Google Partners nasıl olunur bunu anlatalım.

Google Partners Nasıl Olunur?

Bir dijital pazarlama uzmanının ya da ajansın Google Partners’e dahil olup iş ortakları arasında yer alabilmesi için gerekli kriterleri sağlaması gerekiyor. Bu kriterler şunlardır:

-Şirket Profili

-Sertifikasyon

-Harcama

-En İyi Uygulamalar

Şimdi tek tek bakalım isterseniz.

Şirket Profili

Öncelikle bir şirket profili oluşturup Google Partners’a eklemelisiniz. Şirket profilinizde ajansınızın adı, sunduğunuz hizmetler, iletişim bilgileriniz gibi temel bilgileri girmeniz gerekmektedir. Partners’a kayıt olurken hem kişisel hem de şirket profili oluşturmalısınız.

Sertifikasyon

Ajansınızın sertifikasyon kriterini karşılayabilmesi için ajansla ilişkili olan üyelerden en az birinin AdWords sertifikasının olması gerekiyor. AdWords sertifikası alabilmek için o üyenin AdWords Temel Düzey sınavını geçmesi gerekmektedir. Bu sınavlar şunlardır:

-Arama Ağı Reklamcılığı

-Görüntülü Reklamcılık

-Mobil Reklamcılık

-Video Reklamcılığı

-Alışveriş Reklamcılığı

Harcama

AdWords’te son 90 takvim gününde en az 10 bin Dolar (veya bu tutarın yerel para birimindeki karşılığı) tutarında toplam harcama yapılmış olması gerekiyor. Ayrıca son 90 günün en az 60 gününde harcama etkinliği olmalı ve AdWords yönetici hesabı en az 90 gün aktif olmalı.

En İyi Uygulamalar

Google sertifika sınavlarında yer alan temel konularda uzman olduğunuz ve müşterilerinize başarılı kampanyalar gerçekleştirdiğiniz ajansınızın yönetilen hesaplarında görülmeli.

Tüm bunların sonunda aşağıdaki görseldeki gibi; Bu şirket Google Partner Rozeti almaya hak kazanmıştır yazısı göreceksiniz. 

Google Partners Olmanın Avantajları Nedir?

Google Ads ürün sertifikasyon sınavlarını başarıyla tamamladıktan ve en son ürün bilgisine sahip olduktan sonra Google İş Ortağı rozeti alıyorsunuz. Bu rozeti web sitenize, kartvizitinize ya da diğer tanıtım araçlarınıza ekleyebilirsiniz. Bu sayede Google’ın sizi iş ortağı olarak tanıdığını müşterilerinize gösterebilirsiniz. Bu rozet önemli bir rozet ve müşterilerinizin buna verdiğinden emin olabilirsiniz. Google Partners’ın avantajlarından biraz daha bahsedecek olursak:

-Google uygulamalarına genel olarak hakim olursunuz.

-Bilginizi artırarak sertifika alırsınız.

-Müşterilerinizin size olan güveni artar.

-Google sizi genel olarak ön planda tutar ve güvenilir ajanslar arasına katılırsınız.

Google Partners ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

Teknolojide yaşanan gelişmelerden dolayı dijital pazarda  ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak, marka bilinirliliğinizi artırmak için bu platformlarda yer almanız gerekiyor. Bu gelişmelere ayak uydurabilmenin yolu sadece Google’a reklam vermekten geçmiyor. Verdiğiniz reklamları doğru hedef kitleye göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde hem zamanınızı hem de paranızı boşa harcamış olursunuz. Bu nedenle sizin ve markanız için en faydalı yol Google Partners ile çalışmak olacaktır. Bir Google Partners ile çalışmanın birçok avantajı bulunuyor:

-Çevrimiçi uygulamalardaki son gelişmelerden haberdar olursunuz.

-Şirketinizin saygınlığı artar, rakiplerinizin her zaman önüne geçersiniz.

-Maliyetlerinizi düşürür.

-Reklamlarınızın doğru hedef kitleye ulaşmasını sağlar.

-Rakiplerinizin yaptığı pazarlama faaliyetlerini görüp ona göre aksiyon alırsınız

-Pazarlama bütçenizi verimli bir şekilde yönetmenizi sağlar.

-Google’da doğru anahtar kelimeler ve doğru hedefleme ile üst sıralarda yer alırsınız.

Google Partners ile çalışmak yukarıda saydığımız tüm avantajların hepsini sağlar. Zaman ve maliyet konusunda sizi rahatlatacağı için siz de şirketinize ve ürünlerinize daha fazla odaklanarak kalitenizi arttırmış olursunuz.

Son olarak;

Haziran 2020 itibariyle uygulanacak yeni şartlara dair detaylar Google tarafından tüm partnerlere e-postayla iletildi.

Google Partners Rozeti şartları 4 ay sonra yani Haziran 2020’de değişiyor. Google bu gelişmeyi “size yeteri kadar süre tanındı” şeklinde bir ifadeyle geçtiğimiz günlerde tüm partnerlerine bildirdi.

Bilindiği üzere Google Partners programına katılmak ücretsiz. Programa dair gerekli şartlar sağlandığında ise Google Partners Rozeti elde edilmekte. Mavi bir renge sahip olan bu rozeti almaya hak kazandığınızda web sitenize ekleyebilir; pazarlama ve reklam çalışmalarında kullanarak, bu rozete sahip olduğunuzu vurgulayabilirsiniz.

%3’lük bir başarı seviyesine ulaşıldığında Google Partners Premiere adlı kırmızı bir rozet elde ediliyor. Bu rozet; müşteri kazanma, müşteriye para harcatma, müşterinin reklam performansı, müşterileri elde tutma gibi süreçlerde en çok iş yapan şirketlere veriliyor.

Mevcut Google Partners Şartları

-Hesabınızda sertifikalı en az 1 Google Reklam profesyoneli olması

-90 günde en az 10.000 Dolar Google reklam harcaması elde etmek

-Son 18 aylık dönemde; müşteri elde etme, düzenli harcama, yüksek performans elde etme, müşterileri elde tutma

Haziran 2020 İtibariyle Şartlar

Google Partners olma şartlarına ilişkin Haziran 2020 itibariyle uygulanacakları Google şöyle tarif ediyor;

-Şirketin uygun kullanıcılarının en az %50’sinin Skillshop’tan güncellenmiş sertifikalar alması gerekir.

-Şirketinizin iyi bir etkinlik düzeyine sahip olduğunu göstermek için, yönettiğiniz hesaplarda 90 günde 20.000 ABD doları tutarında reklam harcaması gereksinimini karşılamanız gerekir.

-Sonuçları en üst düzeye çıkarmak için kampanya oluşturmak ve uygun şekilde yayınlamak üzere Google Ads’i etkili biçimde kullanarak, performans gereksinimini karşılamanız gerekir ve performansınızı iyileştirmek için gerçekleştirebileceğiniz işlemleri görmek üzere “Öneriler” sekmesine gitmeniz gerekmektedir. Not: Optimizasyon puanı değerlendirilirken, şirket performansı gereksinimi ile ilgili reddedilen öneriler dikkate alınmaz.”

Google Partners nedir?” yazımızı beğendiyseniz blog sayfamızı ziyaret ederek dijital pazarlama hakkındaki diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...