loader image

Performance Max Kampanyalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler (2022 Q2)

tarafından | Haz 15, 2022 | Google Ads

Performance Max Kampanyası nedir nasıl kurulur yazımızı da okumanızı tavsiye ederim. Fakat bu yazımızda bahsedeceğimiz aşama, biraz daha elde edilmiş çıktılarla öğrendiğimiz optimizasyon ve hedefleme detaylarını içermektedir. Kurulum ve hedeflemelerden sonraki aşamaları kapsar.

Google Ads Performance Max Kampanya Modelinden yine kısaca bahsedelim:

Bu kampanya modeli bildiğimiz üzere tüm reklam materyallerinin bir arada toplandığı ve çok daha fazla dönüşüm sayısı elde etmeyi hedefleyen bir kampanya modeli. Yada target CPA (Hedef EBM) ile de şu kadar TL/$/€’ya dönüşümler elde et teklifleriyle de kampanya kurulabilir. Özetle PMax kampanyalarındaki bid strategy’ler iki adet; Target CPA ve Maximize Conversion.

 1. Google Performance Max kampanyalarını kurmadan önce dönüşüm ve dönüşüm değeri etiketlerinin kurulu olması gerekliliğinden bahsetmek isterim. Bu etiketler kurulu olmadan Performance Max (Pmax) kampanyaları hesapta optimize olmak için çok fazla sinyal alamayacaktır. Bu sebeple çok daha iyi öğrenmiş orta vadedeki bir hesapta açılmasını öneririm.
 2. Google Performance max kampanyalarını kurmadan önce sinyal alacağı asset’ler oluştururken yeniden pazarlama kitlelerinizin yine orta vadedeki öğrenmiş bir hesapta açılmasını öneririm.
  • Çünkü search, display network, in-app, youtube başta olmak üzere gösterilen reklamlarınız hangi sinyalleri alması gerektiğini şu şekillerle bilecektir;
   • Hedef kitle (Özel segmentler, İlgi alanı, retargeting listeleri yani verileriniz)
   • Dönüşüm aksiyonu (conversion action)
   • Reklam metinleri: Başlıklar, açıklamalar
   • Final URL
 3. Ayrıca bu kampanyayı kurarken search kampanyalarımızda bulunan ve en çok dönüşüm sağlayan kampanyalarınızın reklam başlık ve açıklamalarını PMax kampanyalarında hedeflememenizi öneririm. Çünkü yine final url exclusion yapmadığınızda, search kampanyalarınızdaki hacmi en yüksek olan ve en çok trafik alınan keyword’lerinizdeki sinyalleri alarak maksimum dönüşüm teklifleri ile buraya kaydırma ihtimali bulunuyor.

Performance Max Assets (Öğe Grupları) Neleri Barındırır?

Gördüğümüz gibi affinity segments ve in-market segment’ler görselde görünmemektedir ve bunlar Interest yani İlgi Alanları ve Ayrıntılı Demografik Veriler altında listelenmektedir. Verileriniz (Your data) olan kısım da özellikle retargeting list’lerimizi kapsar.

Performance Max Kampanyalarında Hariç Tutma Özellikleri

 1. Final URL Hariç tutma
  • Örneğin; Final URL’leri hariç tutmadığınızda en fazla trafik alan bir blog sayfanız Pmax kampanyalarınızdan en fazla trafiği almış olabilir. Yani görselleriniz ve metinleriniz ile eşlenik olmayan bir Açılış Sayfası/Final URL/Landing Page (istediğinizi deyin hepsi aynı şeyi ifade etmekte) ile ziyaretçiler karşılaşmış olabilirler. Bu sebeple PMax kampanyalarınızdan çok fazla trafik alan fakat conversion’ı yada conversion rate’i düşük olan URL’leri hariç tutmanızı öneririm.
  • İkinci bir seçenek de yalnızca bu URL’lerin bulunduğu bir kampanya açarak yalnızca traffic amaçlı bir kampanya oluşutup, diğer kampanyalardan hedeflediğiniz bu URL’leri hariç tutmanızı öneririm. Elbette bu kampanyaların görsel ve metinleri de farklı olması learning’i (kampanya öğrenimini) olumlu etkileyecektir. Hatta diğer maddelerdeki belirttiğim durumlara göre kesinlikle farklı kreatif ve metinler kullanılmalı.
 2. Final URL (Nihai URL) genişletmesi
 1. Kapalı olanı işaretlerseniz ziyaretçileriniz yalnızca kampanya kurulumundaki öğeler kısmında oluşturulan Final (Nihai) URL kısmına eklediğiniz açılış sayfanıza varacaktır.

Soru: Peki bu kısmı kapalı mı bırakmalıyız açık mı?

Cevap: Her ikisinin de olduğu iki ayrı ad group yada kampanya oluşturarak deneme yapmanızı öneririm. Tek ad group içerisinde iki asset oluşturduğunuzda performansını Google Ads ile izlemeniz pek mümkün olmayacak. Ayrı kampanyalar olarak açarsanız bu sayede bütçelendirmelerini de ayrı olarak yapabilirsiniz.

 1. Peki PMax kampanyamızdan en çok trafik aldığımız sayfalarımızı nasıl görürüz?

Eğer UA kullanıyorsanız soldaki sütundan Acqusition > Google Ads > Performance Max kampanyanızı seçiniz > Ardından secondary dimension kısmından landing page’i seçiniz. Bu sayede performance max kampanyamızın hangi sayfalara trafik gönderdiğini ve trafiklere ne kadar harcadığını görebilirsiniz. Sizin için anlamsız olan bu URL/Landing page’lerinizi PMax kampanyanızdan hariç tutabilirsiniz.

 • Müşteri Edinme (Customer Acqusition) Hariç Tutma
  • Bu özellikte müşteri kitlelerinizi yani retargeting list’lerinizi hariç tutabilirsinizBu özellik yeni olarak PMax kampanyalarına gelse de, en önemli hariç tutma özelliği yine URL hariç tutmadır. Neden?
   • Çünkü bildiğiniz üzere Pmax search kampanyalarında da yayın yapar. Search kampanyalarında target özelliği olarak retargeting hedef kitlelerinizi seçerseniz zaten RLSA yapmış olursunuz. Fakat observation yani gözlem olarak eklerseniz hem o kitleyi hem de ilk defa gelecek olan kullanıcıları da hedeflemiş olursunuz. Özetle observation hem returning hem de new visitors’ı kapsarken, target yalnızca returning visitors’ı kapsamış olur. (Affinity ve in-market segment’ten burada bahsetmiyoruz. Custom audience’lar zaten search’te hedeflenememekte.) Bu özelliği PMax kampanyasında konuşacak olursak, listeleri hariç tutmadığınızda otomatik olarak observation (gözlem) gibi yayında olacaktır. Bu da returning visitors’a gösterim yapılması demek olacağından, retargeting list’lerimizi hariç tuttuğumuzda kampanya otomatik olarak new visitors’a gitmiş olacaktır.
  • Peki PMax kampanyalarında retargeting listlerimizi hariç tutarak mı yayında olmalıyız?
   • Cevap: Her iki şekilde de belirlenmiş kampanyalar açıp test etmenizi öneririm. Tabi overlap olmaması adına bunu experiment olarak açarak ilerlemekte fayda var.
   • Peki bu ayarı nereden bulacağız?
    • Kampanyayı kurarken karşımıza çıkmayan bu özellik kampanya kurulumunu tamamladıktan sonra şu adımları takip ederek bulunur.
     • Kampanya > Ayarlar > Müşteri Edinme > Yalnızca yeni müşteriler için teklif ver > Mevcut müşteri listesi tanımla özelliği seçilecek. Bu sayede yeniden pazarlama listelerimize yayın yapmamış olacağız. Yalnızca yeni müşterilere odaklanacağından ilk ziyaret gerçekleşmiş olacak.

Google Performance Max kampanyalarında bazı özel sorun giderme ipuçları:

Eğer tüm kampanya ayarlarınızı sağlıklı kurmanıza rağmen, kampanyanız harcamıyor ve gösterim almıyorsa bu seçeneklere göz atabilirsiniz;

 • Asset’lerinizde (öğe grupları) custom veya birleştirilmiş segmentler kullanıyorsanız bu hedeflemeleriniz çok detaylı olmuş olabilir. Yani kitle veri vermiyor veya çok dar olabilir. Bunları kampanyalarınızdan kaldırmanızı öneriyor, affinity ve in-market segments olan Google’ın hazır hedef kitlelerini kullanmanızı öneriyorum.
 • Pmax kampanya ayarınızda target CPA bid’i varsa kampanya bütçenizi 10x katına çıkarmanızı öneririm.
 • Hedef kitle sinyallerinizde bazen politika ihlali olabilir. Bazı hedef kitleleri kullanmanıza izin vermez ve bu kitlelerin similar (benzer) versiyonlarını da kullanmak için eklediyseniz asset’lerinizden kaldırmanızı öneririm.
 • Eğer tek asset içerisine birden fazla hedef kitle ve sinyal için veriyi eklediyseniz ve kampanyanız hala harcamıyorsa, her asset içerisine tek hedefleme ile ilerleyin. Bu durum genellikle yeni açılan hesaplarda olabiliyor. O açıdan orta ölçekli hesaplarda Pmax kampanyalarının açılmasını öneriyoruz. Yani özetle Pmax’e gelene kadar hesabın daha öğrenecek çok şeyi var 😊
 • Temmuz 2022’den sonra Smart shopping yani akıllı alışveriş kampanyalarına ne oldu diye düşünebilirsiniz. Bu sebeple akıllı alışveriş kampanyaları artık Performance Max kampanyalarına taşınmış olacak. Bu sebeple daha fazla bilgi alın: https://support.google.com/google-ads/answer/10724817?hl=tr
 • Eğer hesabınızda herhangi bir feed ile Merchant Center hesabı kurulu değilse, Shopify, WooCommerce, GoDaddy ve BigCommerce ile nasıl kolayca kurulum yapıldığına buradan göz atabilirsiniz: https://support.google.com/google-ads/answer/10431635?hl=tr

Vermiş olduğum bu bilgiler sizler adına umarım faydalı olmuştur. Ben yazarken hem tekrar ettim hem de çok keyif aldım. Yalnız PMax kampanyaları için değil, tüm reklam ve kampanya modelleri ile ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sormak istediklerinizi Linked-in üzerinden bu postun altına yorum olarak iletebilir, bana e-posta adresimden de ulaşabilirsiniz.

Google Ads danışmanlık veya hesap yönetimi ile performansınızı artırmaya hem ben hem de Digipeak talip! 😊 Dilerseniz sizi Google Ads sayfamıza alalım. Özellikle etiket entegrasyonları veya dynamic datalayer’lar ile ecommerce markalarınıza ROAS ve ROI odaklı stratejiler üretelim. Dönüşüm, gelir, satış odaklı kampanya yönetim stratejimizle sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...