loader image

Google Tag Manager (GTM) Kurulum Rehberi

tarafından | Kas 25, 2021 | Google Ads

Google Tag Manager, en basit tabiriyle, akıllı dijital pazarlama için web sitenizin topladığı tüm verileri dışarıya aktarmak için kullanabileceğimiz bir etiket yöneticisidir. GTM başta her ne kadar karmaşık görünse de aslında gayet kullanışlı ve basit bir araçtır. Bizler de sizlere yardımcı olmak adına böyle bir rehber hazırlamak istedik.

GTM Neden Önemlidir

Öncelikle, etiketlerin ne olduğunu açıklayalım. Etiketler temel olarak gerekli veri ve bilgileri toplamak için web sayfalarına eklenen kodlardır. Sitemizi bu verilere dayanarak optimize edebilmemiz için web sitesini ve kullanıcı etkinliğini izlememize yardımcı olurlar. Bu veriler, ziyaretçilerimizin yaş grubundan veya konumundan tutun, ne kadar harcadıklarından, hangi sayfaların ziyaretçilerimiz arasında daha popüler olduğuna, web sitesindeki davranışlarına kadar her şeyi içerebilir.

Çoğu web sitesi, farklı davranışları izlemek için çeşitli etiketlere ihtiyaç duyar. Ancak bir sitede ne kadar çok etiket varsa o etiketleri yönetmek de o kadar zor olacaktır.

Bu nedenle, GTM bizim için önemlidir.

GTM, bir yazılımcıya ihtiyaç duymadan, etiketleri bir web sitesine manuel olarak eklemeden ve her durum için benzersiz kurallar belirlemeden bu kodları eklemenize ve yönetmenize olanak tanır. Bu etiketler bir web sitesine manuel olarak eklendiğinde, manuel olarak kontrol edilmeleri, sorunlarının yine elle giderilmesi, süresi dolmuş kodları silmek vb. gerekir. Bu da hem zamanımızı alır hem de bu işlemleri bir yazılımcının yapması gerektiği için maliyetlidir.

Ama GTM sayesinde bunlar artık bir sorun değil.

Etiket Yöneticilerinin temel amacı, bir siteye eklemeniz gereken kodların sayısını azaltmak ve bu kodların takibini kolaylaştırmaktır. Etiketlerinizi “merkez (hub)” olarak adlandırabileceğimiz bir sistemde toplar ve tüm kodlarınıza, etiketlerinize bu merkez üzerinden erişebilir, kontrol edebilir ve hatta bir hata olup olmadığını görmek adına bu etiketleri yayınlamadan önce test edebilirsiniz. Bir sorun olduğunda “değişkenler (variables)” ile bu sorunları çözebilirsiniz.

Değişkenler ile ilgili detaylı bilgiyi yazımızın ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Bu etiket yöneticisinin bir diğer artısı da tamamen ücretsiz olmasıdır.

Ancak, bildiğiniz üzere hata yapabiliyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.

Bu hataları minimal seviyelerde tutmak için size birkaç önerimiz olacak:

-Takibini sağlamak istediğiniz değere karar verin. İhtiyacınız olmayan bilgiyi veriyi çekecek kodları eklemenin size bir faydası olmayacaktır.

-Tüm kodları bir web sitesinin tüm sayfalarına yığmanın bir faydası olmayacaktır. Bunu yaptığımız takdirde web sitemiz yavaşlayacaktır.

-Web sitenizin hızının düşmemesi adına artık ihtiyacınız olmayan etiketleri durdurduğunuzdan veya kaldırdığınızdan emin olun.

-Sitenize, etiketleri bozabilecek özel HTML kodları eklemediğinizden emin olun.

GTM Kurulumu

Hedefler

GTM kurulumunun ilk adımı, beklentilerimize karar vermektir. Siteden çekmek istediğimiz veriyi kesinleştirip sadece bunları takip edecek kodlar kurmamız en sağlıklısı olacaktır. Pazarlama, yeniden pazarlama, dönüşüm takibi, form doldurma vb. veriyi takip edecek etiketler yaratabilirsiniz.

Hesap Açın

Herhangi bir Google ürününde olduğu gibi, GTM hesabı açmanız için de bir Google hesabına ihtiyacınız olacak.

Google hesabınızla GTM’e giriş yapın ve Hesap Oluştur butonuna tıklayın.

Daha sonra hesaba bir isim vereceksiniz. Etiket merkezinizin düzenini sağlamanız için işletmenizin adını vermenizi öneririz. Ardından bir kapsayıcı oluşturmanız gerekir. Kapsayıcı, en basit tabiriyle tüm etiketlerin yaşayacağı yerdir. Bu nedenle, kapsayıcınızın adını web sitenizin veya URL’nizin adını vermenizi öneririz. Ardından hedef platforma gelince, web sitenizin veya uygulamanızın bulunduğu platform türünü seçin.

Ardından, kapsayıcı snippet’ini web sitenize yüklemeniz gerekecek. Bu snippet’in web sitenizin sahip olduğu her sayfada bulunması gerekir, bu nedenle etkinliği toplamak ve düzgün bir şekilde izlemek için bu kodu buna göre eklemelisiniz.

Bu etiketleri web sitenize eklemek için yapmanız gerekenler,

İlk kodu, sayfanın <head> bölümünün mümkün olan en üst kısımlarına yapıştırmaya çalışın.

İkinci kodu <body> açılış etiketinin hemen sonrasına yapıştırın.

GTM kontrol panelinizin kenar çubuğunda göreceğiniz üç ana panel vardır. Bunlar etiketler, tetikleyiciler ve değişkenlerdir.

Etiketler, bir web sitesinden veya uygulamadan veri toplayan izleme kodlarıdır. 

Tetikleyiciler, bir etikete ne zaman tetikleneceğini söylemek için koşullar belirler. Etiketi ne zaman tetiklemek istiyorsunuz?

Değişkenler, tetikleyicilerin etiketleri çalıştırmak için ne zaman uyarması gerektiğini tanımlar.

Google Analytics etiketini eklemek

Unutmayın ki, Google Analytics verilerini GTM ile takip etmek istiyorsanız, sitenize önceden eklediğiniz Google Analytics etiketlerini silmeniz gerekir. Aksi takdirde elde ettiğiniz veriler ikişer ikişer yansıyacaktır.

Açılan arayüzde “yeni etiket ekle” yazan butona tıklayarak başlayalım. Örneğimizi Google Analytics üzerinden verdiğimiz için isim olarak da “GA Sayfa Görüntülemeleri” vermemiz uygun olacaktır.

Şimdi ise etiketimizi yapılandırabiliriz. Etiket yapılandırmasına tıkladıktan sonra açılan pencereden takip etmek istediğimiz veriyi seçeceğiz. Örnek üzerinden devam etmemiz daha sağlıklı olacağından burada da Google Analytics etiketi seçeceğiz. Hangi versiyonunu kullanmak istediğinize bağlı olarak GA4 Yapılandırması veya Universal Analytics seçeneklerinden birini seçebiliriz.

Değişkenler

GTM’in sunduğu 2 farklı değişken türü vardır:

• Yerleşik değişkenler

• Kullanıcı tanımlı değişkenler

GTM, yerleşik değişkenleri tanımlarken, kodda nasıl tanımlandıysa o şekilde tanımlayacaktır. Sunulan birkaç temel ortak değişken türü vardır, bu nedenle basit etiketler yaratmak gayet kolaydır.

Gelecekte ihtiyaç duyacağınız her bir değişkeni ayarlamak için “Yapılandıra” tıklayın. İhtiyaç duyduğunuz takdirde buraya dönüp daha fazla değişken ekleyebilirsiniz.

Kullanıcı tanımlı değişkenler özelleştirilebilirdir, böylece Google Analytics İzleme Kodunu depolayan bir sabit değişken oluşturabilirsiniz. Bunu oluşturmak için Kullanıcı Tanımlı Değişkenler altında Yeni’ye tıklayın. Ardından, Google Analytics Ayarlarını görene kadar aşağı kaydırın.

İzleme Kimliğinizi bu alana yapıştırın ve ardından kaydedin.

Artık tüm bunları yaptığımız için “Bu etikette geçersiz kılma ayarlarını etkinleştir” butonunu işaretlememize gerek yok. Bunun yerine, açılır menüyü açıp yeni bir değişken seçebiliriz.

Tetikleyicinin kurulumu

İlk etiketimizi etkinleştirmenin son adımına gelmiş bulunuyoruz: etiketimizin ne zaman çalışması gerektiğine karar verecek bir tetikleyici oluşturmak.

Yine Google Analytics örneğinden devam edeceğimiz için, etiketimizin tüm sayfalarda çalışması gerekecek. Bu yüzden tetikleyici kurulumu yaparken açılan pencereden “tüm sayfalar” (all pages) seçeneğini seçiyoruz. Etiketimizim resmi olarak yayına girmesi için ise çalışma alanına dönüp “yayınla” dememiz gerekiyor.

Veri katmanları

Veri katmanı bir aracı görevi görür. GTM’e göndermeden önce web sitesindeki verileri depolayan bir JavaScript kod parçacığıdır.

Bir veri katmanının olması, veri toplama sürecinizin daha sorunsuz olmasına yardımcı olur. Çoğu etiket için fazladan bir şey yapmanız gerekmez, ancak e-ticaret dönüşüm izleme gibi bazı etiketler için bir veri katmanı oluşturmanız gerekir.

Bunu yapmak için bir veri katmanı değişkeni oluşturmanız gerekir. Bu, GTM’in web sitesinden ek değerleri okumasına ve bunları etiketlerinize iletmesine yardımcı olacaktır.

Ne yazık ki, ek bilgileri izlemek istediğiniz her sayfa için bir veri katmanı kod parçacığı oluşturmak adına bir yazılım ekibine ihtiyacınız olacak.

Kullanıcı Yönetimi

Kimin hangi seviyede erişime ihtiyacı olduğuna bağlı olarak, GTM’e kullanıcı ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için Yönetici sekmesine gitmeniz ve ardından Kullanıcı Yönetimi seçeneğini tıklamanız gerekir.

GTM’nize ekleyebileceğiniz iki tür kullanıcı vardır:

Yönetici: Kapsayıcılar oluşturabilir ve kaldırabilir ve kullanıcı izinlerini yönetebilir.

Kullanıcı: Temel hesap bilgilerini görüntüleyebilir ve yalnızca izin verilen kapsayıcılara erişebilirler.

Tavsiyeler

GTM’i daha etkin bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacak birkaç tavsiyemiz var.

GTM kodunuzun her sayfada çalıştığından emin olun

• Yalnızca ihtiyacınız olan etkinlikleri takip edin (form gönderimleri, düğme tıklamaları, kayıtlar vb.)

• Etiketlerinizdeki hataları giderin

Herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek için etiketlerinizi izleyin. Bunu yapmak için Önizleme ve Hata Ayıklama Modunu kullanın.

• Sabit değişkenler oluşturun

• Uzantıları yükleyin

• Etiketlerinize ayırt edici isimler verin.

Sonuç

Sonuç olarak, bu yazıda öğrendiğimiz her şeyi uygulamanın vakti geldi. Örneğin, sitenizin verilerinin Google Analytics’e yansıyıp yansımadığını görmek için basit bir izleme etiketi oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz etiketten faydalanabilmeniz adına web siteniz için hangisi daha önemliyse onunla başlamanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...