Google Trend Nedir ve Nasıl Etkili Kullanılır?

tarafından | Şub 19, 2021 | SEO

Google Trend, marka popülaritesini ölçmenize, bir iş gezisine hazırlanmanıza, yeni pazarları belirlemenize, teknoloji trendlerini izlemenize ve daha net iletişim kurmanıza yardımcı olabilir. Google Trend’i rakiplerin konumlarını izleyerek geride bırakmak için bile kullanabilirsiniz . Bu makalede, Google Trendler karşılaştırma özelliğine kadar her şeyin nasıl izleneceğini paylaşacağız. Ancak en önemlisi, işinizi en üst düzeye çıkarmak için Google Trendler’i nasıl kullanacağınızı paylaşacağız.

Google Trendler, Google’daki bir arama teriminin popülerliğini gösteren trend arama özelliğidir. Bir eğilimin yükselişte mi yoksa düşüşte mi olduğunu görebilirsiniz. Google trendlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olması için demografik bilgiler, ilgili konular ve ilgili sorgular da bulabilirsiniz.

1- Temel Olarak Google Trend

Google Trendler’de bir modanın nasıl göründüğünü merak mı ediyorsunuz? Peki, bir dönem çok moda olan stres çarkları hakkındaki bu verilere birlikte göz atalım .

Şubat 2017’ye kadar “stres çarkları” için neredeyse sıfır arama yapıldı. Üç ay sonra mayıs ayında ürünün araması artmış olsa da bu sadece bir ay sürdü. Aramalarda tüm sene içerisinde sadece bir ay artmış ancak süreklilik arz etmemiş ürünler satışta genellikle başarılı olmuyor. Dolayısıyla stres çarkı için iyi bir iş fikri olmadığını söyleyebiliriz.

2. İlgili Konularda Alakalı Ürün Kategorilerini Bulun

Takma kirpiklere odaklanan bir mağaza oluşturduğunuzu varsayalım. Mağazanızda takma kirpikler satışa hazır hale geldikten sonra, diğer sektörlere doğru genişlemek ilginizi çekebilir. Dolayısıyla, mağazanızda yalnızca sahte kirpikler satmak yerine, başka insanların da ilgilenebileceği diğer ürün kategorilerini satmak isteyebilirsiniz. Buradaki püf nokta takma kirpik satan bir mağaza sizce başka neler satabilir ?

Google Trendler’e “takma kirpikler” yazdıktan sonra, aşağı kaydırarak “İlgili konuları” bulacağınız yere gidin.

Yukarıda gördüğümüz gibi takma kirpik arayan veya takan bir kişi, muhtemelen tırnak ürünleri veya göz farı ile de ilgileniyordur. Bu nedenle, mağazanızdaki ürün koleksiyonlarını genişletmek istiyorsanız, ilgili konulara göz atmak yardımcı olabilir. Son sırada yapıştırıcı kelimesinin de arandığını görüyoruz. Çoğu takma kirpik kullanan kişi için, kirpik tutkalı önemli olduğundan, bu ürünü de tamamlayıcı ürün olarak mağazanızda da satılabilir.

3. Anahtar Kelime Araştırması için Google Trendleri Kullanma

Şimdi mağazanızda kadın kazakları sattığınızı varsayalım. Google Trend, buna yönelik aramaların yükselme eğiliminde olduğunu gösteriyor, bu iyi bir işaret. Ancak şimdi hangi anahtar kelimelerin peşinden gideceğinizi, ürün kategorilerinizi nasıl adlandıracağınızı ve kadın kazakları konusunda bir blog gönderisini nasıl optimize edeceğinizi öğrenmek istiyorsunuz. Yapabileceğiniz tek şey, biraz önce bahsettiğimiz “İlgili konular” bölümünün sağ tarafında bulunan “İlgili sorgulara” hızlıca bakmaktır.

modellerinin arandığını görüyoruz. Aynı zamanda grafikte siyah renk için de iki liste görüyorsunuz. Diğer sayfalarda beyaz, mavi, pembe ve yeşili bulacaksınız. Bu örnekler için, “siyah kazaklar” gibi renge dayalı bir ürün kategorisi oluşturmayı seçebilirsiniz. Bununla birlikte, bu anahtar kelimeleri ürün sayfanıza ve ürün kategorisine de ekleyebilirsiniz. “Kadın gömlekleri” veya “kadın bluzları” da arama hacmi yüksek olduğu için yeni ürün kategorisi olarak listelenebilir.

4. Mağazanızı Mevsimsel Trendlere Göre Tanıtın

Mevsimsel Google Trend  , işletmenizin başarısında önemli bir rol oynar . Yıl boyunca, aylık satışlarınızı etkileyecek zirve ve düşüşler olacaktır. Yoğun sezonda rekabet ve satışlar yüksek seviyede seyredecektir. Düşüşler sırasında sezonluk ürünler satmaya başlayabilirsiniz. ‘’Bikiniler’’ konusuna bir göz atalım.

Mevsimsel trendler , işletmenizin başarısında önemli bir rol oynar . Yıl boyunca, aylık satışlarınızı etkileyecek zirve ve düşüşler olacaktır. Yoğun sezonda rekabet ve satışlar yüksek seviyede seyredecektir. Düşüşler sırasında sezonluk ürünler satmaya başlayabilirsiniz. ‘’Bikiniler’’ konusuna bir göz atalım.

İlginç olan, verilerin bize bikinilerin sadece yaz için değil, kış için de olduğunu göstermesidir. Yılın ilk zirvesi Ocak’ta başlar ve Haziran ayına kadar tırmanmaya devam eder. Sonra Kasım’da sert bir düşüş olur. Şimdi, aylardan kasım olduğunu ve bir mayo mağazası açmaya karar verdiğinizi varsayalım, bu düşüş konusunda oldukça cesaretiniz kırılmış olabilir. Ama bu aslında başlamak için harika bir zaman. Mayo işinizi kurmanız için size birkaç ay verir, böylece Ocak ayı geldiğinde başlamaya hazır olursunuz!

Şimdi sezon dışı dönemde ne satacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Mağazanızdaki ürünleri doğal olarak tamamlayan, ancak sezon dışı için iyi bir eşleşme olabilecek ürünleri düşünün. Mayo genellikle iç çamaşırı markaları tarafından satıldığından, pijama satışı kış aylarında odaklanılması gereken alan olabilir. Hadi bir bakalım:

Eylül-Aralık ayları arasında pijamalar zirveye çıkarak bikini sezonunda mevsimsel boşlukları doldurarak satış için ideal bir ürün haline gelmiş durumda.

5. Google Trend’i İçerik Yenileme Olarak Kullanın

İçerik pazarlaması, en iyi çevrimiçi perakendecilerin marka bilinirliğini artırmak ve her zamankinden daha fazla müşteri kazanmak ve daha fazla trafiğe sahip olmasına yardımcı oluyor. Dolayısıyla, web siteniz için blog içeriği oluşturmak işinizi büyütmenize yardımcı olabilir. Arama trafiğindeki ani artışları artırmanın bir yolu, “içeriğin tazeliği” konusuna önem vermektir. Güncel olmayan içeriği kaldırdığınızda, yeni ayrıntılar eklediğinizde ve içeriği blogunuzda yeniden yayınladığınızda içeriğin tazeliğini korumuş oluyorsunuz.

Google Trend buna nasıl uyuyor? Mevsim satışlarını tekrar inceleyelim ama farklı bir amaç için. Bir bisiklet mağazanız olduğunu varsayalım, blogunuzda “bisiklet nasıl tamir edilir” anahtar kelimesi için bir makaleniz olabilir. Bu anahtar kelimeleri Google Trend’e eklediğinizde şöyle görünecektir:

Yukarıda gördüğümüz gibi yoğun sezonun her yıl Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleştiğini gösteriyor. Ancak markanızı oturtmak ve bir an önce satışa başlamak istiyorsanız içeriğinizin tazeliğini sürekli güncellemelisiniz. Mesela, bir bisiklet mağazası sahibiyseniz, Mayıs ayının sonunda “bisiklet lastiğini nasıl tamir edeceğinizi” güncel yazılarınızla revize edebilirsiniz. Eğer bunu yaparsanız arama yapanların karşısına ilk siz çıkabileceğinizi söyleyebilirim. Bu stratejiyi en iyi performans gösteren SEO makalelerinizde yapın ve web sitenizin trafiğini kısa sürede artırdığını göreceksiniz.

6. Güncel Trendler Hakkında İçerik Oluşturun

Google Trendler ana sayfasında, trend olan aramalar için bir bölüm bulacaksınız . Trend olan aramalar, o anın en sıcak konularıdır. Günlük trend aramalarına, gerçek zamanlı arama trendlerine göz atabilir ve ülkeye göre arama yapabilirsiniz.

Trend olan aramaların çoğu bir durumla yahut genel bir haber ile ilgili olsa da, bu haberlerin sürekli bir ürüne bağlanan hikayesi olduğunu göreceksiniz. Örneğin 3 Eylül 2020’de en çok aranan günlük trend, 50 binden fazla arama toplayan “ALES sonuçları’’ ve ‘’NAVTEX nedir” aramalarıyla ilgilidir. “İlgili haberler” bölümünde “ALES kitapları” ve “Genel Kültür” gibi anahtar kelimeleri görebilirsiniz. ALES kitapları, Genel Kültür ve Vatandaşlık bilgisi gibi ürünleri satan bir online mağazanız varsa blogunuzda bu konu hakkında haber değeri taşıyan bir makale yazabilirsiniz.

Biraz yurt dışı pazarına bakalım. Şu anda İngiltere’deki en popüler günlük trend Tesla ile ilgili. Bir otomotiv aksesuarları mağazanız varsa (ve Birleşik Krallık’taki müşterileri hedefliyorsanız), en iyi otomotiv üreticileriyle ilgili otomobil haberlerini sunmayı seçebilirsiniz. Neden? Çünkü otomotiv haberleriyle ilgilenen kişiler otomotiv aksesuarlarınızı satın almak isteyebilir. Ve alakalı kitleleri web sitenize geri getirerek trafik çekmekle kalmayıp, satışlarınızı da artırabilirsiniz.

Zaman zaman mağazanızın blogunda haber değeri taşıyan haberleri ele alarak, web sitenize yüksek hacimli trafik çekebilirsiniz. Daha fazla Twitter takipçisi ve sosyal medya katılımı elde etmek için haber değeri taşıyan makalenizi paylaşırken özellikle Twitter’da hashtag’leri kullanmayı unutmayın.

7. Bölgelere Göre Hedefleme Yapın

Google Trends’in en yararlı özelliklerinden biri de, işinizi bölgelere göre nasıl bulabileceğinizdir. Reklamcılık söz konusu olduğunda, genellikle bir kitleyi ülkelerine göre veya şehirlere göre hedefliyoruz. Türkiye’de 80 milyon insan olduğunu düşünelim. Elbette İstanbul’daki hedef kitleyle Ankara’daki hedef kitle aynı değil. Öyleyse bu iki şehrin ‘’altın küpeler’’ hakkında ne düşündüğünü inceleyelim.

Ankara’da altın küpelere ilgi çok yüksek değil. Kasım 2004’te arama hacminde yüksek bir artış olmuş, ancak bu ilgi seviyesi henüz eski pozisyonuna dönmemiş.

Şimdi, İstanbul’un Google Trendler’e yönelik arama ilgisine bir göz atalım.

Şu anda, “altın küpeler” için arama hacmi İstanbul’da daha fazla. Peki bu ne anlama geliyor? Satacağınız bir çift altın küpe için bir reklam oluşturursanız, İstanbul ve İstanbul ilçeleri olarak tek tek hedeflemeniz daha iyi olacaktır. Orada artan bir ilgi olduğu için, ister Facebook’ta ister Google Adwords aracılığıyla ürününüzü tanıtabilirsiniz. İlginin çektiği yerleri hedefleyerek para israf etmeden satış yapma şansınızı artırırsınız.

Google Trendler’de rakiplerinizi izleyebilir ve karşılaştırma yapabilirsiniz. N11 şirketi ile Trendyol’u karşılaştıralım.

Yukarıda da görüldüğü gibi 2009’a kadar iki markanın aynı seviyede performans gösterdiğini görüyoruz. Ancak 2018 itibariyle Trendyol’un net bir şekilde yükseldiğini grafikte görebilirsiniz.

Google Trend’in bu özelliği ile en fazla beş arama terimini veya rakibi karşılaştırabilirsiniz. Markanız daha büyük bir arama kitlesi kazandıkça, rakiplerinizden her zaman bir adım önde olmanız için Google Trend’i mutlaka sık sık kullanmalısınız.

9. Google Trendler Google Alışveriş

Google Alışveriş reklamları oluştururken ürününüz için en iyi zaman dilimini belirlemenize yardımcı olması için Google Trendler’i kullanabilirsiniz . Mağazanızda yepyeni bir beyaz takım elbiseyi tanıtmaya çalışan bir moda perakendecisi olduğunuzu varsayalım. Google Trendler’in Google Alışveriş özelliğine göz atarak reklamlarınız için en iyi ayları belirleyebilirsiniz. Aşağıdaki verilere bir göz atalım:

Yukarıdaki grafikte de gördüğümüz gibi aralık ve ağustos ayları arasında, Google Alışveriş’te ‘’beyaz takım elbise’’ için çok sayıda arama yapıldığını görüyoruz. Eylül’de küçük bir düşüşe rağmen ekim ve kasım aylarında Google Alışveriş aramalarında artış görüyoruz. Dolayısıyla, bir perakendeciyseniz, Eylül ayı içerisinde ürününüz olan beyaz takım elbiselerinizi tanıtmaya başlayabilirsiniz.

“Google Trend Nedir ve Nasıl Etkili Kullanılır?” konulu yazımızı beğendiyseniz ve dijital pazarlama hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız blog sayfamızı ziyaret edin!

Benzer Yazılar

Web Siteleri için Metin Yazım Kılavuzu

Web Siteleri için Metin Yazım Kılavuzu

Web siteleri için metin yazmak sanıldığı kadar kolay değildir. Google’ın değişen tarama özellikleri ve kriterler web siteleri için yazılan metinleri de şekillendirmektedir. Web sitesi için metin hazırlamak diğer platformlardan farklı yaklaşım ve beceri gerektirir. Web...

daha fazla bilgi edinin