loader image

Instagram Hedef Kitlenizi Bulma Rehberi

tarafından | Haz 27, 2022 | Genel, Sosyal Medya Reklam, Sosyal Medya Yönetimi

instagram hedef kitlenizi bulma rehberi

Instagram hedef kitleniz hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak, başarılı bir instagram pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Takipçilerinizi neyin ilgilendirdiğini ve motive ettiğini bilmiyorsanız, onların ilgisini çekmek için doğru içeriği üretmekte zorlanacaksınız. Ve ne zaman aktif olduklarını bilmiyorsanız, onlara doğru zamanda ulaşma konusunda pek başarılı olmayacaksınız.

İşte bu nedenle, Instagram’da hedef kitlenizi nasıl bulacağınızı öğrenmeniz ve onlara ulaşmak için en iyi instagram hedefleme taktiklerini keşfetmeniz önemlidir. Bu yazımda tam olarak bunu yapmanıza yardımcı olacak bilgileri sizinle paylaştım. Keyifli okumalar!

 1. Farkındalık

Hedef kitlenizi bulmaya başlamadan önce ilk adım kendinizi fark edip tanımlamanızdır. Kendinizi tanımlayabilmeniz, hedef kitlenizi tanımanıza yardımcı olacaktır.
Önce kendinize şu dört soruyu sormalısınız:

 1. Ürünüm nedir?
 2. Hangi kitleyi çekmek istiyorum? (Ya da ürünüm kimler için tasarlandı?)
 3. Kitlem ne arıyor?
 4. Ve bu kitleyi nasıl çekeceğim?

Bu soruları yanıtlayabildiğinizde bir yol haritanız olacaktır ve hedef kitlenizi bulmaya daha da yakınlaşabileceksiniz.

 1. Demografik Bilgiler

Araştırmanıza başlarken, Instagram hedef kitlenizle ilgili demografik bilgiler oldukça faydalı olabilir. Instagram uygulamasından “İstatistikler” kısmından “Takipçi” seçeneğine tıkladığınızda burada takipçileriniz ile ilgili en temel üç istatistiği görebilirsiniz: Cinsiyetleri, yaşları ve konumları.Bu, özellikle gelecekte instagram reklamları yayınlamak için önemlidir, çünkü bu verileri kullanarak içeriğinizi instagram hedef kitlenizin önüne çıkarabilirsiniz.

Burada, sizi zaten takip eden kişiler hakkında faydalı bilgiler edinebilirsiniz. Örneğin ideal hedef kitleniz orta yaşlı erkeklerse ancak instagram size takipçilerinizin çoğunun Y kuşağı kadınları olduğunu söylüyorsa, o halde paylaşım stratejinizde açıkça yanlış bir şey yapıyorsunuz ve muhtemelen yeniden düşünmeniz gerekiyor. Eğer hesabınız ve demografik istatistikleriniz uyumluysa bu yolda devam edebilirsiniz demektir.

 1. Takipçi Analizi

Demografik istatistikler size kitleniz hakkında bütün bilgiyi veremez çünkü bunlar demografiktir, nitel değil. Takipçilerinizin kişisel tercihlerini, ilgi alanlarını, alışkanlıklarını, yaşam felsefelerini bulmanız içerik stratejinizi doğru oluşturmanız açısından önemlidir.

Takipçilerinizi analiz etmeye şuradan başlayabilirsiniz;


En son gönderilerinizi beğenen veya yorum yapan kişilere tıklayın. Onların hesabında ne yayınladıklarını, hangi hashtag’leri kullandıklarını ve nasıl bir dil tercih ettiklerini inceleyin. Örneğin takipçileriniz çok fazla emoji kullanıyorsa siz de içeriklerinize bunları dahil ederek onların ilgisini çekebilirsiniz. 

Bunun ardından takipçilerinizin takip ettiklerine bakabilirsiniz. Buna bakarak aradıkları şeyin ne olduğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Rakiplerinizi veya bilmediğiniz benzer hesapları takip ediyor olabilirler. Ya da sizin alanınızdan farklı ilgi alanları olabilir. Peki bunu nasıl kullanabilirsiniz? Örneğin takipçileriniz sizi takip etmenin yanı sıra alıntı yapan birçok hesap takip ediyor. O zaman siz de arada bir ilham verici alıntılar paylaşarak yine dikkat çekmeye çalışabilirsiniz.

 1. Rakipleri İnceleme

Kendi takipçilerinizi incelediniz, sıra rakiplerinizde. Rakiplerinizin instagram hedef kitlesine bakarak çok şey öğrenebilirsiniz. Ne tür takipçilere sahip olduklarını ve ne tür gönderiler yayınladıklarına bakın. Hangi içerikler daha çok etkileşim almış? Buradan yola çıkarak içeriklerinizi oluşturursanız hedef kitlenizi yakalayabilirsiniz.

Yapabileceğiniz başka bir şey de rakiplerinizin takipçilerini takip etmek ve onların hesaplarıyla etkileşim kurmaktır. Rakiplerinizin gönderilerini beğenilere boğun ve birkaçına yorum yapın. Kaç kişinin sizi takip edeceğini görseniz şaşırırsınız!

Ek olarak, rakiplerinizin sayfalarını kimlerin beğendiğini ve yorum yaptığını doğrudan kontrol edebilir ve beğenip geri yorum yapabilirsiniz! Yeterince cesursanız, bunu doğrudan rakibinizin sayfasından bile yapabilirsiniz. 😇 Çekinmeyin ve kendinizi çok fazla tanıtın, etkileşimde bulunmak sizi sempatik gösterecektir!

Bu ipucu, özellikle sıfırdan başlıyorsanız ve henüz hiç takipçiniz yoksa işe yarar.

 1. Takipçilerden İlham Alma

Sormanın gücü, pazarlamada genellikle yeterince takdir edilmeyen bir sanat biçimidir. Bilinmemesi üzücü, çünkü hiç sormazsanız, izleyicilerinizin neyle ilgilendiğini asla bilemezsiniz. Gönderilerinizin altına yazdığınız metinlerde veya hikaye anketleriyle onlara ne tür içerikleri daha fazla görmek istediklerini sorun. Ne tür bir içerik? Ne tür bir biçim? Hikayeler veya Reels?

Özellikle hikaye anketleriyle takipçilerinizin ilgisini çeken konuyu bulup içerik haline getirebilirsiniz. Hikayelerde bunu yapmak için hangi konulara ilgi duyduklarını sorun. Hangi formatı daha ilgi çekici bulduklarını sorun. Kısa videolar mı? Kaydırmalı mı? Ayrıca ilk etapta hesabınızı neden takip ettiklerini de sorabilirsiniz.

Ek olarak yapabileceğiniz bir diğer şeyse takipçilerinize DM atmak. Yeni bir takipçiye sizi neden takip etmeye karar verdiklerini ve hesabınızda ne görmeyi beklediklerini sormak için DM göndermenin yanlış bir tarafı yok. Özellikle birinin içeriğinizi düzenli olarak beğendiğini veya daha da iyisi, içeriklerinize her zaman yorum yaptığını fark ederseniz onların DM’lerine ufak bir mesaj bırakmanız yeterli!

İşte kullanabileceğiniz basit bir örnek:

“Hey! Bir süredir bizi takip ettiğinizi fark ettik, ilginiz için çok teşekkürler! Hızlı soru: Ne tür içerikler yayınladığımızı görmek istersiniz? Takipçilerimize en iyi XYZ’yi sunmaya çalışıyoruz ve geri bildiriminiz çok değerli!”

Dönüş alırsanız bunları mutlaka içeriklerinize yedirin ve sormaktan korkmayın! Mutlaka faydasını göreceksiniz.

 1. Doğru Hashtag Kullanımı

Doğru Instagram hashtag’lerini kullanmak, platformdaki erişiminizi önemli ölçüde artırabilir. Hashtag’lerin yaptığı şey, sizi doğru kitlenin önüne çıkarmaktır. Bununla birlikte, birçok insan hashtag’leri pasif olarak kullanır, yani: onları araştırır, yayınlar ve en iyisini umarlar.

Mesele şu ki, hedef etiket, kitlenizin Instagram’da kullanacağı etiket türüdür, bu nedenle yalnızca proaktif olmak mantıklıdır. Hedef kitleniz sizinle aynı ilgi alanlarına sahip olmalıdır, bu nedenle aynı hashtag’leri kullanır ve takip ederseniz, bu iyi bir eşleşme olduğunuzun açık bir göstergesidir!

İlk olarak, iyi hedeflenmiş hashtag’leri araştırın. Ardından, kullanıcının profiline gidin ve diğer fotoğraflarını beğenin. Anlamlı bir veya iki yorum bırakın ve bu kullanıcının hedef kitlenize mükemmel bir şekilde uyduğunu düşünüyorsanız, onları takip de edebilirsiniz. Özellikle instagram yolculuğunuzun başında başka insanları marka olarak takip etmenizde hiçbir sakınca yok.

 1. Başarıyı Tekrar Et

Ve son adıma geldik. Neyin işe yaradığını görüp başarıyı tekar etmek! Bir süredir gönderi paylaşıyorsanız, hedef kitlenizin ne tür içeriği en ilginç bulduğunu anlamak için gönderilerinizin etkileşim oranlarını geriye doğru izlemeye başlamalı ve bu içeriği çoğaltmalısınız. İdeal instagram hedef kitleniz, içeriğinizle gerçekten ilgilenen ve etkileşimde bulunmaya hevesli kişilerdir ve amaç, daha önce başarılı olduğu kanıtlanmış türde gönderiler göndererek benzer hedef kitleyi bulmaktır.

Sonuç

İdeal hedef kitlenizi Instagram’da araştırmak tek seferlik bir şey değildir. Bunu bir kez çözmenin, doğrudan içerik oluşturup tanıtıma geçmenin ve bir daha asla endişelenmenize gerek kalmamasının bir yolu yok.

Instagram hedef kitle araştırması devam eden bir çalışmadır. Ne kadar çok zaman harcarsanız, hedef kitleniz hakkında o kadar çok şey öğrenirsiniz ve nihayetinde içerik stratejiniz o kadar rafine ve hedefli hale gelir.Umarım bu yazı sizin için faydalı olmuştur. Eğer hedef kitlenizi analiz etmekte hala zorlanıyorsanız Digipeak ekibimizle iletişime geçebilirsiniz!

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...