loader image

Instagram Hedef Kitlenizi Bulma Rehberi

tarafından | Haz 27, 2022 | Genel, Sosyal Medya Reklam, Sosyal Medya Yönetimi

instagram hedef kitlenizi bulma rehberi

Instagram hedef kitleniz hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak, başarılı bir instagram pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır.

Takipçilerinizi neyin ilgilendirdiğini ve motive ettiğini bilmiyorsanız, onların ilgisini çekmek için doğru içeriği üretmekte zorlanacaksınız. Ve ne zaman aktif olduklarını bilmiyorsanız, onlara doğru zamanda ulaşma konusunda pek başarılı olmayacaksınız.

İşte bu nedenle, Instagram’da hedef kitlenizi nasıl bulacağınızı öğrenmeniz ve onlara ulaşmak için en iyi instagram hedefleme taktiklerini keşfetmeniz önemlidir. Bu yazımda tam olarak bunu yapmanıza yardımcı olacak bilgileri sizinle paylaştım. Keyifli okumalar!

 1. Farkındalık

Hedef kitlenizi bulmaya başlamadan önce ilk adım kendinizi fark edip tanımlamanızdır. Kendinizi tanımlayabilmeniz, hedef kitlenizi tanımanıza yardımcı olacaktır.
Önce kendinize şu dört soruyu sormalısınız:

 1. Ürünüm nedir?
 2. Hangi kitleyi çekmek istiyorum? (Ya da ürünüm kimler için tasarlandı?)
 3. Kitlem ne arıyor?
 4. Ve bu kitleyi nasıl çekeceğim?

Bu soruları yanıtlayabildiğinizde bir yol haritanız olacaktır ve hedef kitlenizi bulmaya daha da yakınlaşabileceksiniz.

 1. Demografik Bilgiler

Araştırmanıza başlarken, Instagram hedef kitlenizle ilgili demografik bilgiler oldukça faydalı olabilir. Instagram uygulamasından “İstatistikler” kısmından “Takipçi” seçeneğine tıkladığınızda burada takipçileriniz ile ilgili en temel üç istatistiği görebilirsiniz: Cinsiyetleri, yaşları ve konumları.Bu, özellikle gelecekte instagram reklamları yayınlamak için önemlidir, çünkü bu verileri kullanarak içeriğinizi instagram hedef kitlenizin önüne çıkarabilirsiniz.

Burada, sizi zaten takip eden kişiler hakkında faydalı bilgiler edinebilirsiniz. Örneğin ideal hedef kitleniz orta yaşlı erkeklerse ancak instagram size takipçilerinizin çoğunun Y kuşağı kadınları olduğunu söylüyorsa, o halde paylaşım stratejinizde açıkça yanlış bir şey yapıyorsunuz ve muhtemelen yeniden düşünmeniz gerekiyor. Eğer hesabınız ve demografik istatistikleriniz uyumluysa bu yolda devam edebilirsiniz demektir.

 1. Takipçi Analizi

Demografik istatistikler size kitleniz hakkında bütün bilgiyi veremez çünkü bunlar demografiktir, nitel değil. Takipçilerinizin kişisel tercihlerini, ilgi alanlarını, alışkanlıklarını, yaşam felsefelerini bulmanız içerik stratejinizi doğru oluşturmanız açısından önemlidir.

Takipçilerinizi analiz etmeye şuradan başlayabilirsiniz;


En son gönderilerinizi beğenen veya yorum yapan kişilere tıklayın. Onların hesabında ne yayınladıklarını, hangi hashtag’leri kullandıklarını ve nasıl bir dil tercih ettiklerini inceleyin. Örneğin takipçileriniz çok fazla emoji kullanıyorsa siz de içeriklerinize bunları dahil ederek onların ilgisini çekebilirsiniz. 

Bunun ardından takipçilerinizin takip ettiklerine bakabilirsiniz. Buna bakarak aradıkları şeyin ne olduğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Rakiplerinizi veya bilmediğiniz benzer hesapları takip ediyor olabilirler. Ya da sizin alanınızdan farklı ilgi alanları olabilir. Peki bunu nasıl kullanabilirsiniz? Örneğin takipçileriniz sizi takip etmenin yanı sıra alıntı yapan birçok hesap takip ediyor. O zaman siz de arada bir ilham verici alıntılar paylaşarak yine dikkat çekmeye çalışabilirsiniz.

 1. Rakipleri İnceleme

Kendi takipçilerinizi incelediniz, sıra rakiplerinizde. Rakiplerinizin instagram hedef kitlesine bakarak çok şey öğrenebilirsiniz. Ne tür takipçilere sahip olduklarını ve ne tür gönderiler yayınladıklarına bakın. Hangi içerikler daha çok etkileşim almış? Buradan yola çıkarak içeriklerinizi oluşturursanız hedef kitlenizi yakalayabilirsiniz.

Yapabileceğiniz başka bir şey de rakiplerinizin takipçilerini takip etmek ve onların hesaplarıyla etkileşim kurmaktır. Rakiplerinizin gönderilerini beğenilere boğun ve birkaçına yorum yapın. Kaç kişinin sizi takip edeceğini görseniz şaşırırsınız!

Ek olarak, rakiplerinizin sayfalarını kimlerin beğendiğini ve yorum yaptığını doğrudan kontrol edebilir ve beğenip geri yorum yapabilirsiniz! Yeterince cesursanız, bunu doğrudan rakibinizin sayfasından bile yapabilirsiniz. 😇 Çekinmeyin ve kendinizi çok fazla tanıtın, etkileşimde bulunmak sizi sempatik gösterecektir!

Bu ipucu, özellikle sıfırdan başlıyorsanız ve henüz hiç takipçiniz yoksa işe yarar.

 1. Takipçilerden İlham Alma

Sormanın gücü, pazarlamada genellikle yeterince takdir edilmeyen bir sanat biçimidir. Bilinmemesi üzücü, çünkü hiç sormazsanız, izleyicilerinizin neyle ilgilendiğini asla bilemezsiniz. Gönderilerinizin altına yazdığınız metinlerde veya hikaye anketleriyle onlara ne tür içerikleri daha fazla görmek istediklerini sorun. Ne tür bir içerik? Ne tür bir biçim? Hikayeler veya Reels?

Özellikle hikaye anketleriyle takipçilerinizin ilgisini çeken konuyu bulup içerik haline getirebilirsiniz. Hikayelerde bunu yapmak için hangi konulara ilgi duyduklarını sorun. Hangi formatı daha ilgi çekici bulduklarını sorun. Kısa videolar mı? Kaydırmalı mı? Ayrıca ilk etapta hesabınızı neden takip ettiklerini de sorabilirsiniz.

Ek olarak yapabileceğiniz bir diğer şeyse takipçilerinize DM atmak. Yeni bir takipçiye sizi neden takip etmeye karar verdiklerini ve hesabınızda ne görmeyi beklediklerini sormak için DM göndermenin yanlış bir tarafı yok. Özellikle birinin içeriğinizi düzenli olarak beğendiğini veya daha da iyisi, içeriklerinize her zaman yorum yaptığını fark ederseniz onların DM’lerine ufak bir mesaj bırakmanız yeterli!

İşte kullanabileceğiniz basit bir örnek:

“Hey! Bir süredir bizi takip ettiğinizi fark ettik, ilginiz için çok teşekkürler! Hızlı soru: Ne tür içerikler yayınladığımızı görmek istersiniz? Takipçilerimize en iyi XYZ’yi sunmaya çalışıyoruz ve geri bildiriminiz çok değerli!”

Dönüş alırsanız bunları mutlaka içeriklerinize yedirin ve sormaktan korkmayın! Mutlaka faydasını göreceksiniz.

 1. Doğru Hashtag Kullanımı

Doğru Instagram hashtag’lerini kullanmak, platformdaki erişiminizi önemli ölçüde artırabilir. Hashtag’lerin yaptığı şey, sizi doğru kitlenin önüne çıkarmaktır. Bununla birlikte, birçok insan hashtag’leri pasif olarak kullanır, yani: onları araştırır, yayınlar ve en iyisini umarlar.

Mesele şu ki, hedef etiket, kitlenizin Instagram’da kullanacağı etiket türüdür, bu nedenle yalnızca proaktif olmak mantıklıdır. Hedef kitleniz sizinle aynı ilgi alanlarına sahip olmalıdır, bu nedenle aynı hashtag’leri kullanır ve takip ederseniz, bu iyi bir eşleşme olduğunuzun açık bir göstergesidir!

İlk olarak, iyi hedeflenmiş hashtag’leri araştırın. Ardından, kullanıcının profiline gidin ve diğer fotoğraflarını beğenin. Anlamlı bir veya iki yorum bırakın ve bu kullanıcının hedef kitlenize mükemmel bir şekilde uyduğunu düşünüyorsanız, onları takip de edebilirsiniz. Özellikle instagram yolculuğunuzun başında başka insanları marka olarak takip etmenizde hiçbir sakınca yok.

 1. Başarıyı Tekrar Et

Ve son adıma geldik. Neyin işe yaradığını görüp başarıyı tekar etmek! Bir süredir gönderi paylaşıyorsanız, hedef kitlenizin ne tür içeriği en ilginç bulduğunu anlamak için gönderilerinizin etkileşim oranlarını geriye doğru izlemeye başlamalı ve bu içeriği çoğaltmalısınız. İdeal instagram hedef kitleniz, içeriğinizle gerçekten ilgilenen ve etkileşimde bulunmaya hevesli kişilerdir ve amaç, daha önce başarılı olduğu kanıtlanmış türde gönderiler göndererek benzer hedef kitleyi bulmaktır.

Sonuç

İdeal hedef kitlenizi Instagram’da araştırmak tek seferlik bir şey değildir. Bunu bir kez çözmenin, doğrudan içerik oluşturup tanıtıma geçmenin ve bir daha asla endişelenmenize gerek kalmamasının bir yolu yok.

Instagram hedef kitle araştırması devam eden bir çalışmadır. Ne kadar çok zaman harcarsanız, hedef kitleniz hakkında o kadar çok şey öğrenirsiniz ve nihayetinde içerik stratejiniz o kadar rafine ve hedefli hale gelir.Umarım bu yazı sizin için faydalı olmuştur. Eğer hedef kitlenizi analiz etmekte hala zorlanıyorsanız Digipeak ekibimizle iletişime geçebilirsiniz!

İlginizi Çekebilir

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Yeni Başlayanlar için Logo Tasarım İpuçları

İlk tanışmalar çok önemlidir. Hizmetleriniz ve teknik altyapınız ne kadar başarılı olursa olsun, potansiyel müşterileriniz ilk logo tasarımınızla tanışacaktır. Doğrudur, kitap kapağına göre yargılanmaz; fakat başarısız bir logo tasarımı müşterilerinizin size bakış...

Kod Yazmadan Mobil Uygulamalar Oluşturun (No-Code)

Tek satır bile kod yazmadan yazılım oluşturmak mı? Kodsuz yazılım geliştirmek, veri tabanı oluşturmak vb. durumlar için genellikle kısıtlı hizmet alanı sunan başarısız denemeler yapılmış ve birçok kişi tarafından kullanışlı bulunmamış. Sizleri bunu değiştiren ilk...

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz)

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz) herkes için önemlidir, eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz bu günler daha da önem kazanıyor. Neredeyse her günün kutlandığı günlere yetişmek hiç kolay olmuyor. Biz de bu yüzden sosyal medya içeriklerinizi oluştururken...