loader image

Instagram İşletme Hesabı Nasıl Oluşturulur ?

tarafından | Şub 19, 2021 | Sosyal Medya Yönetimi

Instagram İşletme Hesabı seçebileceğiniz hesap türleri olduğunda, markalar ve işletmeler Instagram’da her zamankinden daha fazla seçeneğe sahip.

İnstagram İçerik Üretici profillerinin yakın zamanda piyasaya sürülmesiyle, artık üç seçeneğiniz var – ve hangi hesap türünün sizin için uygun olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Bu yazıda, Instagram Business hesabıyla ilgili her şeyi ve Kişisel ve İçerik üretici hesaplarını nasıl ölçtüğünü inceleyeceğiz!

Bu hesap türünün faydalarının yanı sıra Instagram işletme hesabının nasıl oluşturulacağını öğrenmek için okumaya devam edin!

Instagram İşletme Hesabı Nedir ve Kimler Kullanmalı?

Instagram İşletme Hesabı , Instagram kullanıcılarının yararlanabileceği iki ücretsiz profesyonel profil seçeneğinden biridir . Bir işletme profili , kişisel hesaptan daha fazla pazarlama aracı ve hizmeti sunar , örneğin:

  • Erişim, izlenimler ve takipçi demografisi için Instagram analizi
  • Gönderileri tanıtma ve Instagram reklamları yayınlama yeteneği
  • İşletmeniz için telefon numarası, e-posta adresi ve fiziksel adres dahil olmak üzere birden çok iletişim seçeneği
  • Randevu rezervasyon entegrasyonu

Bir markanız varsa ve platformu ürün satmak , işinizi pazarlamak veya sadece etkileşim yoluyla marka bilinirliğini artırmak için kullanmayı düşünüyorsanız Instagram’da bir işletme hesabından faydalanırsınız !

İşletme – Kişisel – İçerik Üretici Instagram Hesabı – Karşılaştırma ve Kontrast

Kendi Instagram işletme hesabınızı nasıl kuracağınıza girmeden önce, üç Instagram hesap türünün her birinin hızlı bir karşılaştırmasını ve kontrastını yapalım.

Bunlar kişisel bir Instagram hesabının yanı sıra iki profesyonel seçeneği içerir: İçerik Üreticisi ve İşletme profilleri!

Üç hesap türü arasında temel işletme özelliklerinin hızlı bir karşılaştırması için aşağıdaki kullanışlı tabloya göz atın:

Kişisel hesapİş hesabıİçerik Oluşturucu Hesabı
GizlilikÖzel veya GenelYalnızca Herkese AçıkYalnızca Herkese Açık
Ek İletişim SeçenekleriHayırEvetEvet
Öngörüler ve AnalitikHayırEvetEvet
2- Sekme Gelen KutusuHayırEvetEvet
Otomatik YayınlamaHayırEvetHayır
RandevuRezervasyon ÖzelliğiHayırEvetHayır
Markalı İçerik OluşturunHayırHayırEvet
Markalı İçeriği TanıtınHayırEvetHayır
Facebook’ta Markalı İçerik Analizlerine BakınHayırHayırEvet
Markalı İçeriği TanıtınHayırEvetHayır
Facebook’ta Markalı İçerik Analizlerine BakınHayırEvetHayır
Instagram’da Reklam YayınlayınHayırEvetEvet

5 Kolay Adımda Instagram İşletme Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Artık Instagram’daki hesap türleri arasındaki farkları anladığınıza göre, bir Instagram işletme hesabı oluşturmayı öğrenelim.

  1. Mobil uygulamadaki mevcut profilinizden ayarlara dokunun. (Henüz bir profiliniz yoksa, Instagram’ı cihazınıza yükleyin ve kişisel bir profil oluşturmak için istemleri takip edin).
  2. “Profili Düzenle” yi tıklayın.
  3. Profesyonel Hesaba Geç’i seçin 
  4. Seç İşletme 
  5. On  Set Up İş Profili  sayfasında, İşletmenizin iletişim bilgileri gözden geçirin tüm değişiklikler kaydedin  Bitti .

Bu kadar! Yepyeni bir Instagram işletme hesabının gururlu sahibisiniz!

İnstagram işletme hesabına geçtikten sonra erişimin kısıtlanabileceği korkusu, bazı insanların Instagram işletme hesabına geçmesini engelledi, ancak çoğu , faydaların olası risklerden daha ağır bastığı konusunda hemfikir . Ayrıca, erişiminizi güçlendirmek ve Instagram’da gerçek başarıyı yakala

mak için kullanabileceğiniz tonlarca araç, ipucu ve püf noktası var!

Sonuçta, 25 milyon işletme değişikliği yaptı !  Instagram’da kişisel hesaptan ticari hesaba geçiş sürecinin takipçilerinizden veya gönderilerinizden hiçbirini kaybetmenize neden olmayacağından emin olabilirsiniz .

Instagram’da İşletme Hesabının Faydaları Nelerdir?

Aşağıdaki temel farklılaştırıcılardan bazılarına daha derinlemesine bir göz atalım!

Otomatik Gönderileri Yalnızca Instagram İşletme Hesabı ile Planlayabilirsiniz

Yukarıdaki tablodan da gördüğünüz gibi , Instagram’daki bir işletme profilinin en önemli avantajlarından biri, otomatik gönderimi etkinleştirme yeteneğidir . Bu, Instagram içerikleriyle önceden ilgilenmek isteyen meşgul işletme sahipleri için kullanışlı bir özelliktir.

Şu anda Instagram’ın API’si yalnızca işletme hesapları için otomatik gönderime izin veriyor . Bu, eğer bir İçerik üretici  veya Kişisel hesap kullanıyorsanız bu özelliği kullanamayacağınız anlamına gelir.

Eğer Instagram planlama ve hesabınız için tutarlı içerik oluşturmak istiyorsanız ki bu işletme ya da marka için bir zorunluluktur öyleyse Instagram üzerinde işletme hesabı tek seçeneneğinizdir.

Instagram İşletme Hesapları İçin Rezervasyon Özelliği

Bir Instagram işletme hesabı oluşturduğunuzda, işletmeniz için rezervasyon yapmak her zamankinden daha kolay hale gelecektir.

E-posta gönderme, arama veya fiziksel konumunuzu ziyaret etme gibi ek iletişim seçeneklerinin yanı sıra , mevcut veya potansiyel müşterileriniz hızlı bir dokunuşla randevu alabilirler!

Instagram’da bir işletme hesabına sahip olmak, işletmeniz için rezervasyon yapmayı sorunsuz hale getirir!

Instagram İşletme Hesabı ile Reklam Oluşturun ve Yönetin

Bir işletme hesabıyla Instagram’da reklam verebilir ve hatta doğrudan Instagram Uygulaması içinde bir gönderiyi kolayca tanıtabilirsiniz . Mevcut bir gönderiden promosyon oluşturmak için Instagram profilinizdeki Tanıtımını yap düğmesine dokunmanız ve ardından İnsanları Yönlendirmek İstediğin Yeri Seç  (Instagram profiliniz, web siteniz veya doğrudan mesajlarınız) belirtmeniz  yeterlidir.

Ardından , hedef kitlenizi seçme veya özel bir kitle oluşturma , bütçenizi seçme ve reklamınızı onay için gönderme fırsatına sahip olacaksınız ! Çok basit değil mii?

Artık oluşturdukları markalı içeriği tanıtarak (sizi iş ortağı olarak etiketlediklerinde) iİçerik Üreticileri ve İnfluencerlarla doğrudan çalışabilirsiniz .

Özel Instagram İşletme Hesabı Analitiği

Her iyi pazarlamacının eyleme geçirilebilir analitiğe ihtiyacı vardır ve Instagram’daki bir işletme profili bunu sağlar!

Instagram analizi ile takipçilerinizin tam olarak kim olduğunu, ne zaman çevrimiçi olduklarını ve daha fazlasını görebilirsiniz! Ve bu bilgileri Tailwind’in SmartSchedule ile birlikte kullandığınızda , asla en iyi zamanda yayınlama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz – SmartSchedule sizin için tüm bu ağır işleri yapar!

Takipçilerinizin kim olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir (bizim gibi). Örneğin, Instagram Business hesabı Insights size takipçilerimizin çoğunlukla 25-44 yaş arası kadınlar olduğunu ve istanbul, Ankara, İzmir ve Van’da bulunduğunu gösterebilir!

Bunlar, daha etkili bir şekilde pazarlama yapabilmek için hepimizin bilmesi gereke

n türden şeyler .

Genel hesap performansına ek olarak (sağdaki resim), Instagram’daki bir işletme hesabıyla, insanların onlarla nasıl etkileşimde bulunduğunu görmek için bireysel gönderileriniz ve hikayeleriniz hakkında içgörüler görebilirsiniz. Gönderilerde en çok etkileşim sağlayan ortak konuları bularak nelerin işe yaradığı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Artık Instagram’da Bir İşletme Hesabınız Var, Sırada Ne Var?

Artık bir Instagram işletme hesabının nasıl oluşturulacağını öğrendiğinize göre, işinizi bir sonraki seviyeye taşıyın.

Instagram İşletme hesabı edindikten sonra bunu nasıl yöneteciğinizi mi düşünüyorsunuz? Öyleyse “İçerik Stüdyosu Nedir?” başlıklı içeriğimiz tam size göre hadi hemen okumaya başlayın!

İlginizi Çekebilir

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Yeni Başlayanlar için Logo Tasarım İpuçları

İlk tanışmalar çok önemlidir. Hizmetleriniz ve teknik altyapınız ne kadar başarılı olursa olsun, potansiyel müşterileriniz ilk logo tasarımınızla tanışacaktır. Doğrudur, kitap kapağına göre yargılanmaz; fakat başarısız bir logo tasarımı müşterilerinizin size bakış...

Kod Yazmadan Mobil Uygulamalar Oluşturun (No-Code)

Tek satır bile kod yazmadan yazılım oluşturmak mı? Kodsuz yazılım geliştirmek, veri tabanı oluşturmak vb. durumlar için genellikle kısıtlı hizmet alanı sunan başarısız denemeler yapılmış ve birçok kişi tarafından kullanışlı bulunmamış. Sizleri bunu değiştiren ilk...

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz)

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz) herkes için önemlidir, eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz bu günler daha da önem kazanıyor. Neredeyse her günün kutlandığı günlere yetişmek hiç kolay olmuyor. Biz de bu yüzden sosyal medya içeriklerinizi oluştururken...