Instagram Reels Nedir? Reels Nasıl Kullanılır?

tarafından | Ağu 17, 2021 | Sosyal Medya Yönetimi

Instagram hem ülkemizde hem de global anlamda en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisidir ve toplam 500 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. Instagram kişisel olarak kullanan kitle oldukça fazla olsa da markalarda sosyal medya gücünü farkında olmasıyla birlikte ticari amaçlı kullanımda her geçen gün büyümektedir.

TikTok’un son zamanlarda popüler olmasıyla beraber bu formattan ilham alınarak 2020’de Reels özelliği ortaya çıkmıştır. 

Peki markaların veya işletme hesaplarının ve influencerlar tarafından oldukça benimsen bu çılgınlık nedir? Gelin beraber inceleyelim.

Instagram Reels Nedir?

Genel olarak markalar ve keşfet sayfalarında 15-30 saniye arasındaki kısa videolardan oluşmaktadır. Bu videolara müzik aracılığıyla şarkı, efekt, çıkartma gibi birçok eklenti koyabiliyorsunuz. Aynı zamanda farklı araçlarla Reels gönderilerini düzenleyebilirsiniz. 

Reels Nasıl Kullanılır?

  • Instagram uygulamasını açın.
  • Sol üst köşedeki kamera simgesine dokunun veya ana ekranı sağa kaydırın.
  • Kamera ekranında altta üç seçenek çıkacak: Canlı, Hikayeler ve Reels.
  • Reels’i seçin.

Bu şekilde Reels özelliğine ulaşmış olacaksınız. Bununla beraber neler yapabiliriz şimdi de onlara bakalım.

Instagram Reels ’te Neler Yapabiliriz?

Ses ve Müzik: Reels içinde İnstagram’ın kütüphanesinden kullanabileceğiniz geniş bir müzik kütüphanesi mevcuttur. Bunun yanı sıra kendi ürettiğiniz ses ve müzikleri kullanabilir ve hatta bunları sizi takip edenlerinde kullanımına sunabilirsiniz.

Hız: Burada ise video ve sesleri yavaşlatıp hızlandırabiliyor.

AR Efektleri: Gittikçe gelişen bu uygulama sayesinde selflerinize farklı bir surat eklemek ya da saçınızın rengi değiştirmek gibi şeyler yapabilirsiniz. 

Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Bu eklentiyle birlikte Reels ’ın kaç saniye olacağına veya belli bir süre sonra çekmesi için geri sayımı ayarlanabiliyor.

Hizalama: Çektiğiniz bir video için sonraki çektiğiniz video arasında ara ayar yapmanız ve hizalamanız gerekiyorsa bu eklenti buna olanak sağlamaktadır.

Yükleme: Daha önce oluşturduğunuz bir Reels için güncelleme yapmak adına galerinizden aldığınız Reels’ı yükleyip düzenleyebilirsiniz.

Reels Boyutu Ne Kadar Olmalıdır?

Story gibi Reels gönderileri de dikey olarak paylaşılabilen gönderi çeşididir. Reels gönderileri için önerilen en boy oranı 9:16 iken önerilen boyut 1080×1920 olarak boyutlanmaktadır.

Reels İçin Keşfet

  • Reels gönderinizi eklediğiniz taktirde hesabınızın akışına ve profilinizdeki “Reels” bölümüne düşmektedir. Siz silmediğiniz taktirde orada duracaktır.
  • Hesabınız herkese açık olarak kullanıyorsanız ise Reels gönderileriniz hem Instagram’ ın Reels hem de keşfet kısmında içeriğinizi takip eden kitlelere gösterilir.
  • Hesabınız herkese açık olan bir hesap olarak düşünüldüğünde Reels gönderinizi beğenebilir, paylaşabilir veya size DM aracılığıyla ulaşabilir olacaktır.
  • Hesabınız eğer gizli bir hesap ise Reels gönderileri sadece takipçileriniz tarafından görüntülenebilecektir.

“Instagram Reels Nedir?” yazımızı beğendiyseniz ve sosyal medya yönetimi hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız “Instagram İşletme Hesabı Nasıl Oluşturulur ?” konulu blog yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar

Slogan Nedir?

Slogan Nedir?

Slogan, zamansız kısa ve öz ifadelerdir. Slogan marka olarak kendinizi ifade etmenin açıklayıcı ve etkili bir yöntemi olup, marka kimliği için olmazsa olmazlar arasındadır. Reklam kampanyaları süreçlerinde kritik önem taşıyan sloganlar, markalaşma adına sizi...

daha fazla bilgi edinin