loader image

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

tarafından | Eki 27, 2022 | Genel

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır.

Bu girişi cesaretinizi kırmak veya hayallerinizden vazgeçmeniz için yapmadık. Amacımız, işletme sahibinin verdiği her kararın öneminin altını çizmek. Bu sürecin ilk adımı başlangıç ​​finans aşamalarını, stoklayacağınız ürünleri, hizmet stratejilerini ve süreç tasarımını düşünmeden çok daha önce başlar; işletmenizin adını seçerken.

İşletmeniz için bir isim belirlemek, küçük bir girişim değildir. Yanlış şirket adını benimsemek, bir handikapla tüm süreci zorlaştırmak demektir. Ürünler, fiyatlar veya promosyonlar hakkında düşünmeden önce mükemmel ismi bulmalısınız. Bu kılavuzu size bu yolda yardımcı olması için oluşturduk. Şirketiniz için ideal isim bulma sürecinde sizi adım adım yönlendireceğiz.

İşletme Adınız Neden Bu Kadar Önemlidir?

Kimse sağlam olmayan temeller üzerine bina inşa etmeye kalkmaz. İşinize uygun ismi vermezseniz, tam olarak bunu yapmış olacaksınız. Bu sürece gereken özeni göstermeniz için gereken en önemli üç neden:

1. Müşterilerin gördüğü ilk şey isminizdir.

İşletmenizin adı, kuruluşunuzun temelidir. İster çevrimiçi, ister çevrimdışı iletişiminizde, birinin hakkınızda öğreneceği ilk şey, adınızın ne olduğudur. Adınız, insanların hakkınızdaki ilk düşüncelerini tanımlar ve bunun için yalnızca tek bir şansınız olur.

2. İşletmenizle ilgili her şeyi özetler.

Mükemmel marka adınız, potansiyel müşterilerinize ürünleriniz ve şirketiniz hakkında bilmeleri gereken her şeyi anlatabilir. Marka adı, işletmenizin kimliğini direkt aktarmanızı sağlar, iyi bir isim marka değeri yansıtır ve müşterilerin net bir marka hikayesine odaklanmasına yardımcı olur.

3. Sektörünüzdeki ana farkınız, adınızdır.

Adınız, niyet beyanınız ve alanınızda benzersiz konumunuzu oluşturmanın ilk adımıdır. Başarılı bir isim, markanızın kalabalığın arasından sıyrılmasına yardımcı olur, herhangi bir endüstride güveni, otoriteyi ve uzmanlığı ifade eder, tüketicilere birkaç kısa kelimeyle birinci sınıf müşteri hizmeti sunduğunuzu anlatır.

Marka Adı Türleri

Girişimciler genellikle markalarını adlandırmak için beş yaklaşımdan birini kullanır. İdeal yaklaşımınız marka kimliğinize, sektörünüze ve hedef kitlenize bağlıdır.

Tanımlayıcı isimler

Tanımlayıcı adlar, ürünü veya hizmeti belirtmek ve bir markayı net bir şekilde konumlandırmak için idealdir. Bu isimler işlevsel ve faydacı olma eğiliminde olmakla beraber yanlış yorumlamaya daha az duyarlıdırlar. Tanımlayıcı bir adla hikaye aktarımı oldukça zor olsa da, yeni pazara giren işletmeler bundan yararlanabilir. Ancak, gerçek kelimeler içeren adlara sahip işletmeleri ticari marka haline getirmenin zor olabileceğini unutmayın.

Rastgele isimler

Birçok marka adı, markanın kimliğini somutlaştırmak amacıyla Latince, Yunanca ve diğer yabancı dillerdeki kök kelimelerden oluşmaktadır. Bir markanın gerçek faaliyetlerine doğrudan atıfta bulunmayan eğlenceli ve akılda kalıcı isimler olarak nitelendirebiliriz, ancak yeterince tekrarla, müşteriler bu adı belirli bir ürünle ilişkilendirmeyi öğreneceklerdir.

Duygusal  isimler

Duygusal marka adları, müşterilerinizde ürün veya hizmetlerinizi tercih etmelerini sağlayacak belirli duygular uyandırmaktadır. Bu tarz isimler, marka deneyimini iletmek için çeşitli çağrışımlar (fikir veya duygu) kullanır. Duygu içeren işletme adları, sundukları ürün veya hizmetlerden daha fazlasını temsil eden şirketler için harikadır ve özgünlükleri nedeniyle genellikle tanımlayıcı adlara göre ticari marka değeri daha yüksektir.

Kısaltmalar

Kısaltmalar, BMW (Berlin Motor Works’ün kısaltması) gibi müşterilerin hatırlaması zor olacak aşırı uzun adları kısaltmak için kullanılır. Bununla birlikte, kısaltmalar anlam, duygu ve görüntüden yoksundur. Bazı işletmeler tarihi değer ve hikayelerini korumak amacıyla zorunlu bir şekilde kısaltmalar kullanmaktadırlar. Bu şekilde hem marka mirasını korumuş, hem de günümüz şartlarına göre isimlerini modernize etmiş bulunmaktadırlar.

Farklı dillerde isimler

Bazı işletmeler, duygulara ve çağrışımlara tamamen  sırtını döner ve çeşitli dillerden kelimeler kullanır. Örneğin, küresel Japon restoran zinciri Yoshinoya, “şans”, “tarla” ve “ev” anlamına gelen üç Japonca kelimeden oluşur ve sahibinin memleketinin adı olan “Yoshino”dan türetilmiştir.

Marka Adını Nasıl Belirlemeliyiz?

İşletmenize uyacak bir isim listesi oluşturmak için yapılandırılmış ve disiplinli bir yaklaşım kullanın. İçgüdü hissine güvenmeyin. Pazar araştırması yapın, potansiyel müşterilerle konuşun, arkadaşlarınızdan, ailenizden geri bildirim isteyin ve uygun adı bulana kadar çalışmaya devam edin.

Kapsamlı bir alternatif isim listesi oluşturmak için beyin fırtınası tekniklerini kullanın. Sektörel araştırmalar yapın. Rakiplerinizin marka adlarını nasıl bulduğunu araştırın. En çok tanıdığınız ünlü markaları düşünün. Örneğin, Nike markası akla ne getiriyor? Doğru marka adını bulmak için keşif ve yineleme yapmanız gerekecek. Süreci kendi başınıza başlatabilirsiniz, ancak halka açılmadan önce güvenilir danışmanlardan (Digipeak Agency 😎), arkadaşlarınızdan ve aile üyelerinizden geri bildirim almayı unutmayın.

  1. Kelimeleri derleyin

Markanız ve sektörünüzle ilgili tüm kelimeleri not alarak başlayın. Aşırı analiz etmeyin. Zamanlayıcıyı ayarlayın ve bu süre boyunca yazmayı bırakmamaya çalışın. Ürününüzü veya hizmetinizi tanımlayan tüm kelimeleri metne dökün.

  1. Eş anlamlı kelimeleri değerlendirin

Oluşturduğunuz kelime havuzunu gözden geçirin ve eş anlamlı kelimeler bulmaya çalışın. Listenizi genişletmek, size daha fazla seçenek sunar. Bu aşamada içinize sinmeyen kelimelerin üzerini çizebilirsiniz. Kendinizi sıfatlarla sınırlamayın. Unutmayın, kulağa en güçlü gelen şirket adları genellikle isimlerdir.

  1. Çeşitli çevrimiçi isim otomasyonları kullanın

Çevrimiçi isim otomasyonları (BusinessNameGenerator, Namelix, Wordoid ve s.), yalnızca birkaç anahtar kelimeye dayalı potansiyel işletme adları türetir. Bu tarz çevrimiçi otomasyonlar, alan adı kullanılabilirliğini anında kontrol eder. Bahsettiğimiz sitelerde, sektörünüzü, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi belirlemek, işletme adınızın dengesini ve uzunluğunu ayarlamak gibi çeşitli filtreler ekleyebilirsiniz. Ne kadar çok anahtar kelime kullanırsanız, o kadar çeşitli öneriler alırsınız. Sizin için doğru olan işletme adını bulana kadar denemeye devam edin.

Uzun lafın kısası, bir işletmeye isim vermek, müşterilerin markanızı nasıl algılayacaklarını belirleyecek büyük bir sorumluluktur. Maddeleri harfiyle uygulamanız bu yolda ilerlemenize fazlasıyla yardımcı olacaktır. 

Fakat yine de bu konuda profesyonel destek almak isterseniz, Digipeak ailesi olarak işletmeniz için profesyonel marka kimliği hizmetleri vermekten mutluluk duyarız. Mail atmanız yeterli.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...