loader image

Kod Yazmadan Mobil Uygulamalar Oluşturun (No-Code)

tarafından | Tem 6, 2022 | Genel

Tek satır bile kod yazmadan yazılım oluşturmak mı?

Kodsuz yazılım geliştirmek, veri tabanı oluşturmak vb. durumlar için genellikle kısıtlı hizmet alanı sunan başarısız denemeler yapılmış ve birçok kişi tarafından kullanışlı bulunmamış. Sizleri bunu değiştiren ilk yazılımlardan biri ile tanıştırmak istiyorum.

Kodsuz program mantığı ile neler üretebilirsiniz?

İnanması zor gelebilir ama Facebook, Twitter, AirBnb, Uber belki de daha iyilerini üretebilirsiniz. API’ler aracılığıyla yapay zekalarla veya binlerce farklı uygulama ile uygulamanızı güçlendirebilirsiniz.

Kodsuz yazılım bizlere neler sunuyor?

Öncelikle klasik programlama dillerine göre oldukça hızlı ve herkesin erişimine açık. Sıfırdan bir uygulama oluşturmak için kod satırları ile uğraşmanıza ve vakit kaybetmenize hiç gerek yok.

Modern ve uyumlu eklentiler (pluginler), şablonlar, stiller, koşullar yardımıyla birçok alanda farklı alternatifler mevcut.

Yalnızca arayüz yeterli, basit tasarım araçları ile sürükleyin ve bırakın CSS veya HTML kodlarının arasında boğulmayın.

Veri tabanı yerleşik olarak geliyor, isimlerini verin, veri tiplerini seçin, alanları oluşturun, gerçekten kolay olduğunu göreceksiniz.

En önemli avantajları arasında ise insanların kendi uzmanlıklarından vazgeçmeden program yazmalarına olanak tanıyor. Uzman olduğunuz konuda kendi uygulamanızı oluşturursanız, bu konuda uzmanlığı olmayan bir yazılımcıya göre çok daha başarılı olabilirsiniz. Kodsuz program oluşturmak: Teknik altyapısı olmayan ama biraz teknik düşünebilen insanların uygulama, yazılım, program yapmasına izin veriyor. Kodsuz programlamanın bir diğer avantajlarından bahsetmek gerekirse programlama ile ödeme sistemleri kurabilir, çok rollü kullanıcı oluşturabilir, video ve SMS uygulamaları oluşturabilir, yapay zekâları kullanabilir, sohbet veya mesajlaşma uygulamaları ortaya çıkarabilir, pazar yerleri yaratabilir, e-ticaret siteleri oluşturabilir, sosyal medya kurabilir, oylama sistemleri ortaya çıkarabilirsiniz. Ben yapamam diye düşünmeyin şimdi başlayın!

Bravo Stüdyo nedir?

Bravo Studio, tasarımcılar için no-code mantığı ile ilerleyen bir mobil uygulama oluşturucudur. Figma prototiplerini herhangi bir koda ihtiyaç duymadan anında iOS ve Android uygulamasına dönüştürmenize olanak sağlar.

Bravo Studio, sitesinde yer alan bileşenlerini ve etiketlerini kullanarak yalnızca figma arayüz desteği ile bir uygulama oluşturabilirsiniz.
Bravo etiketleri, uygulama tasarımlarınızdaki paylaşım, slayt menüsü, açılış ekranları, lottie animasyonları vb. eklentilerin kullanımını sağlayarak göz alıcı, kullanıcı dostu uygulamalar oluşturmanızda sizlere yardımcı olur. Bravo Studio etiketleri gerçek bir uygulama oluşturmak için her konuda yenilik sunuyor.

Bravo Studio’nun bir diğer önemli parçası da prototipinizi gerçek zamanlı verilerle oluşturabilmeniz için API ve Airtable gibi hizmetileri aktif kullanarak veri çekmenizi ve görüntülemenizi sağlar. Verilerinizdeki herhangi bir değişiklik otomatik olarak senkronize edilelerek, saniyeler içinde uygulamanıza yansıtılır. Uygulamanızın prototipini Figma’da oluşturun ve her katmanını Bravo Studio ile uyumlu olacak şekilde adlandırın.

Bravo Studio ve Figma Uyumu


-Uygulama arayüzünü Figma’da tasarlayın ve prototiplemesini gerçekleştirin.

-Figma’daki tasarımınız için mobil eklentileri kullanabilirsiniz.
Prototipin tamamen mobil eklentilerle (paylaşım diyaloğu, e-posta, video oynat vb.) gerçek bir uygulama haline gelmesini sağlamak için her katmanın adına ayrı ayrı Bravo etiketleri ekleyin.

-Verilerinizi API aracılığı ile uygulamanıza bağlayın.
API desteği ile verilerinizi rahatlıkla kullanın, tasarımın gerçek ve canlı içeriğe sahip olmasını sağlayın.

-Önizlemeleriniz için: Bravo Vision
Figma prototipiniz üzerinden Bravo Studio ile oluşturulan iOS ve Android uygulamanızı önizlemek, test etmek ve deneyimlemek için eşlik eden harika bir uygulamadır.

Bravo Vision, verilerinizle gerçek zamanlı senkronizasyon ile uygulamanızın içeriğini korurken uygulamanız için anlık tasarım değişikliklerini önizleyebilir, akışınızda ve arayüzünüzde kolaylıkla değişiklik yapabilirsiniz.

– Son aşama: Ugulamanızı Yayınlayın
Uygulamanızı App Store veya Play Store’da yayınlamaya hazırsanız, Bravo Studio’daki IPA ve APK paketlerini kullanabilirsiniz.


Bravo Vision nasıl çalışır?

Bravo Vision, arayüzünü tasarladığınız uygulamayı Figma bağlantısını kullanarak önizlemesini, yapabilir kullandığınız tüm eklenti ve efektleri test edebilirsiniz.

Bravo Vision uygulamasını verimli ve etkili bir şekilde kullanmanın üç yolu vardır

a. Uygulamanızı QR kod ile Önizleyin

Bravo Vision uygulamasını indirin, QR kod okuyucuyu etkinleştirmek için, ‘Uygulamanızı tarayın’ düğmesine dokunun.

b. Başka bir QR Kodu Taramak için Telefonunuzu Sallayın.

Menüyü etkinleştirmek için telefonunuzu rastgele sallayın ve ‘Başka bir uygulamayı tara’ düğmesine dokunun.

c. Bir uygulamayı güncellemek veya yenilemek için

Menüyü etkinleştirmek için telefonunuzu tekrar sallayın ve manuel güncellemelere dokunun.

1. Bravo Studio’da Hesabınıza Giriş Yapın

-Figma/Google/Apple hesabınızla Bravo Studio’ya giriş yapın.

-Bravo Studio’ya Figma hesabınız üzerinden giriş yaparak, projelerinize rahatlıkla erişebilirsiniz.

B- Bravo Studio Kontrol Paneli

Proje Sekmesi

Proje sekmesi, Bravo hesabınızda bulunan uygulamaların listesini gösterir. Sizin tarafınızdan oluşturulan ana uygulamaları ve Bravo Studio’nun altyapısı ile oluşturulan diğer uygulama örneklerini gösterir.

Proje Sayısı Göstergesi

Bu, Bravo Studio ile oluşturduğunuz uygulama sayısını ve yeni oluşturabileceğiniz maksimum uygulama sayısının şimdilik üç (3) proje olduğunu gösterir. Yönlendirmeler yoluyla daha fazla proje limitinin kilidini açabilirsiniz.

Kullanıcı hesabı

Bu, kayıt işlemleri sırasında Figma hesabınızdan alınan hesap profil resminizi, adınızı ve e-posta adresinizi gösterir.

Figma CTA düğmesinden içe aktar

Eylem çağrısı düğmesine tıklayarak Bravo Studio’da yeni bir proje oluşturun ve bu, tasarımlarınızı paylaşılabilir URL aracılığıyla Figma ile ilişkilendirmenizi sağlayacaktır.

Veri Kitaplığı Sekmesi

Veri Kitaplığı Sekmesi Bravo Studio’daki Veri Kitaplığı, verilerinizi harici bir kaynaktan gelen gerçek verilerle bağlama olanağı sağlar. Bravo Studio’daki bu bağlantılara Veri Koleksiyonları denir, ‘Yeni Koleksiyon’ veya ‘Koleksiyon Oluştur’ ile mavi harekete geçirici mesaj düğmesine tıklayarak yeni veri koleksiyonu oluşturabilirsiniz, her ikisi de veri kitaplığında aynı işlemi gerçekleştirir.

Örnek Uygulamalar

Bravo’da nasıl oluşturulduklarını görmek için bu uygulamaları inceleyin.


Bravo Etiket Listesine Yeni Sekme Üzerinden Erişim Sağlıyorsunuz

Tutorials (Öğreticiler) Kısmından;(h3)


Fonksiyon ekle, API bağlantısı ile veri çekme ve yayınlama süreci ile alakalı detaylı bilgi öğrenebilirsiniz.


Eğitici Videolar İzleyerek Uygulamalarınızı Hızlıca Geliştirin

Kaynaklar Kısmından Çeşitli UI Kitlere ve Uygulama Örneklerine Figma Eklentisi ve Sayfası Üzerinden Erişim Sağlayın.Geribildirim İkonu Üzerinden Açılan Değerlendirme Testi ile Bravo Studio’nun Gelişimine Katkı Sağlayabilirsin.Bravo Studio ve Figma’da Basit Fotoğraf Koleksiyonu uygulaması oluşturma

Bu bölümde, bir Figma tasarımından Bravo Studio’da Fotoğraf Kolaj uygulamasının nasıl oluşturulacağını öğreneceksiniz.

1. Figma’da Tasarım ve Prototip
Figma’da tasarlanmış örnek uygulama2. Uygulamanızın Bravo Vision’da nasıl önizleneceğini kontrol etmek için her ekranı/çerçeveyi prototipleyin.

3. Bravo etiketleriyle uygulamaya mobil bileşenler ekleyin.

Figma tasarımında paylaşım butonu için Bravo etiketini kullanın. İkinci ekranda paylaş düğmesi katmanının adının yanına Bravo etiketini kopyalayıp yapıştırın, yani Paylaş düğmesi [action:share: URL]


4. Figma dosyasının paylaşılabilir bağlantısını kopyalayın ve ‘bağlantıya sahip olan herkes dosyayı görüntüleyebilir’ olarak ayarlayın.

5. Figma tasarımını Figma CTA’dan içe aktar düğmesine tıklayarak Bravo Studio’ya aktarın ve Figma bağlantısını giriş alanına yapıştırın.


                             

6. Tasarım başarıyla içe aktarıldı, şimdi uygulamayı Bravo Vision’da önizleyebilirsiniz.

 


7. Bravo Vision ile uygulamanızı önizleyin

Bravo Vision uygulamasını iOS veya Android uygulama mağazalarından indirin. Proje için Bravo QR kodunu almak için önizleme sekmesine tıklayın. Bravo Vision uygulamasını açın, mobil cihazlarınızda uygulama için QR kodunu taramak için ‘Bir uygulamayı önizleyin’e tıklayın.Bravo Studio’daki her projedeki Topbar(h2)

Topbar, uygulamalarınızın Bravo Studio’da başarıyla tamamlanması için önemli olan kullanışlı özellikler içerir.Fazlasıyla işimize yarayacak olan topbar’ı tanıyalım:
a. Proje Adı

Bu, Bravo Studio’da inşa etmekte olduğunuz mevcut projenin adını gösterir.

b. Figma Dosyası

Figma dosya sekmesi, Bravo Studio’ya aktardığınız tasarıma geri bağlantı kurmanızı sağlar.

c. Güncelleme

Figma tasarımınızda herhangi bir değişiklik yapıldıysa, projeyi güncellemek için Bravo Studio’da yenileyebilirsiniz.
d. İndirmek

İndirme sekmesi, projelerde indir’e tıklayarak uygulama paketlerinizi talep etmenizi, talep formunu doldurmanızı ve 48 saat içinde talep ettiğiniz uygulama paketlerini içeren bir e-posta almanızı sağlar.

e. Uyarılar

Bu, sizi Figma tasarımlarınızda veya Bravo Studio’da herhangi bir sorun olmadan kolayca düzeltebilmeniz için hatalara yönlendirir.

f. Ön izleme

Önizleme sekmesi, Bravo QR kodunu tarayarak uygulanızı Bravo Vision ile önizlemenize olanak tanır.


SONUÇ:

Bu yazımda Bravo Studio’daki bir Figma tasarım prototipinden bir uygulamanın nasıl oluşturulacağına ilişkin adım adım bir kılavuz aktarmaya çalıştım. Artık Figma prototiplerini kod yazmadan anında yerel iOS ve Android uygulamalarına dönüştürebilirsiniz


İlginizi Çekebilir

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Yeni Başlayanlar için Logo Tasarım İpuçları

İlk tanışmalar çok önemlidir. Hizmetleriniz ve teknik altyapınız ne kadar başarılı olursa olsun, potansiyel müşterileriniz ilk logo tasarımınızla tanışacaktır. Doğrudur, kitap kapağına göre yargılanmaz; fakat başarısız bir logo tasarımı müşterilerinizin size bakış...

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz)

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz) herkes için önemlidir, eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz bu günler daha da önem kazanıyor. Neredeyse her günün kutlandığı günlere yetişmek hiç kolay olmuyor. Biz de bu yüzden sosyal medya içeriklerinizi oluştururken...

Google Reklamları Bizi Nasıl Hedefler?

Bilindiği üzere Google e-posta ve tarayıcı çerezlerimiz ile bizleri hedeflemek için kategorize etmekte. Profillerimizi koyduğu 400’e yakın hedef kitle detayı var. Özellikle yeni kullanıcılara ulaşmak isteyen reklam verenlerin karşısına kategorize edilmiş olarak...