loader image

Kod Yazmadan Mobil Uygulamalar Oluşturun (No-Code)

tarafından | Tem 6, 2022 | Genel

Tek satır bile kod yazmadan yazılım oluşturmak mı?

Kodsuz yazılım geliştirmek, veri tabanı oluşturmak vb. durumlar için genellikle kısıtlı hizmet alanı sunan başarısız denemeler yapılmış ve birçok kişi tarafından kullanışlı bulunmamış. Sizleri bunu değiştiren ilk yazılımlardan biri ile tanıştırmak istiyorum.

Kodsuz program mantığı ile neler üretebilirsiniz?

İnanması zor gelebilir ama Facebook, Twitter, AirBnb, Uber belki de daha iyilerini üretebilirsiniz. API’ler aracılığıyla yapay zekalarla veya binlerce farklı uygulama ile uygulamanızı güçlendirebilirsiniz.

Kodsuz yazılım bizlere neler sunuyor?

Öncelikle klasik programlama dillerine göre oldukça hızlı ve herkesin erişimine açık. Sıfırdan bir uygulama oluşturmak için kod satırları ile uğraşmanıza ve vakit kaybetmenize hiç gerek yok.

Modern ve uyumlu eklentiler (pluginler), şablonlar, stiller, koşullar yardımıyla birçok alanda farklı alternatifler mevcut.

Yalnızca arayüz yeterli, basit tasarım araçları ile sürükleyin ve bırakın CSS veya HTML kodlarının arasında boğulmayın.

Veri tabanı yerleşik olarak geliyor, isimlerini verin, veri tiplerini seçin, alanları oluşturun, gerçekten kolay olduğunu göreceksiniz.

En önemli avantajları arasında ise insanların kendi uzmanlıklarından vazgeçmeden program yazmalarına olanak tanıyor. Uzman olduğunuz konuda kendi uygulamanızı oluşturursanız, bu konuda uzmanlığı olmayan bir yazılımcıya göre çok daha başarılı olabilirsiniz. Kodsuz program oluşturmak: Teknik altyapısı olmayan ama biraz teknik düşünebilen insanların uygulama, yazılım, program yapmasına izin veriyor. Kodsuz programlamanın bir diğer avantajlarından bahsetmek gerekirse programlama ile ödeme sistemleri kurabilir, çok rollü kullanıcı oluşturabilir, video ve SMS uygulamaları oluşturabilir, yapay zekâları kullanabilir, sohbet veya mesajlaşma uygulamaları ortaya çıkarabilir, pazar yerleri yaratabilir, e-ticaret siteleri oluşturabilir, sosyal medya kurabilir, oylama sistemleri ortaya çıkarabilirsiniz. Ben yapamam diye düşünmeyin şimdi başlayın!

Bravo Stüdyo nedir?

Bravo Studio, tasarımcılar için no-code mantığı ile ilerleyen bir mobil uygulama oluşturucudur. Figma prototiplerini herhangi bir koda ihtiyaç duymadan anında iOS ve Android uygulamasına dönüştürmenize olanak sağlar.

Bravo Studio, sitesinde yer alan bileşenlerini ve etiketlerini kullanarak yalnızca figma arayüz desteği ile bir uygulama oluşturabilirsiniz.
Bravo etiketleri, uygulama tasarımlarınızdaki paylaşım, slayt menüsü, açılış ekranları, lottie animasyonları vb. eklentilerin kullanımını sağlayarak göz alıcı, kullanıcı dostu uygulamalar oluşturmanızda sizlere yardımcı olur. Bravo Studio etiketleri gerçek bir uygulama oluşturmak için her konuda yenilik sunuyor.

Bravo Studio’nun bir diğer önemli parçası da prototipinizi gerçek zamanlı verilerle oluşturabilmeniz için API ve Airtable gibi hizmetileri aktif kullanarak veri çekmenizi ve görüntülemenizi sağlar. Verilerinizdeki herhangi bir değişiklik otomatik olarak senkronize edilelerek, saniyeler içinde uygulamanıza yansıtılır. Uygulamanızın prototipini Figma’da oluşturun ve her katmanını Bravo Studio ile uyumlu olacak şekilde adlandırın.

Bravo Studio ve Figma Uyumu


-Uygulama arayüzünü Figma’da tasarlayın ve prototiplemesini gerçekleştirin.

-Figma’daki tasarımınız için mobil eklentileri kullanabilirsiniz.
Prototipin tamamen mobil eklentilerle (paylaşım diyaloğu, e-posta, video oynat vb.) gerçek bir uygulama haline gelmesini sağlamak için her katmanın adına ayrı ayrı Bravo etiketleri ekleyin.

-Verilerinizi API aracılığı ile uygulamanıza bağlayın.
API desteği ile verilerinizi rahatlıkla kullanın, tasarımın gerçek ve canlı içeriğe sahip olmasını sağlayın.

-Önizlemeleriniz için: Bravo Vision
Figma prototipiniz üzerinden Bravo Studio ile oluşturulan iOS ve Android uygulamanızı önizlemek, test etmek ve deneyimlemek için eşlik eden harika bir uygulamadır.

Bravo Vision, verilerinizle gerçek zamanlı senkronizasyon ile uygulamanızın içeriğini korurken uygulamanız için anlık tasarım değişikliklerini önizleyebilir, akışınızda ve arayüzünüzde kolaylıkla değişiklik yapabilirsiniz.

– Son aşama: Ugulamanızı Yayınlayın
Uygulamanızı App Store veya Play Store’da yayınlamaya hazırsanız, Bravo Studio’daki IPA ve APK paketlerini kullanabilirsiniz.


Bravo Vision nasıl çalışır?

Bravo Vision, arayüzünü tasarladığınız uygulamayı Figma bağlantısını kullanarak önizlemesini, yapabilir kullandığınız tüm eklenti ve efektleri test edebilirsiniz.

Bravo Vision uygulamasını verimli ve etkili bir şekilde kullanmanın üç yolu vardır

a. Uygulamanızı QR kod ile Önizleyin

Bravo Vision uygulamasını indirin, QR kod okuyucuyu etkinleştirmek için, ‘Uygulamanızı tarayın’ düğmesine dokunun.

b. Başka bir QR Kodu Taramak için Telefonunuzu Sallayın.

Menüyü etkinleştirmek için telefonunuzu rastgele sallayın ve ‘Başka bir uygulamayı tara’ düğmesine dokunun.

c. Bir uygulamayı güncellemek veya yenilemek için

Menüyü etkinleştirmek için telefonunuzu tekrar sallayın ve manuel güncellemelere dokunun.

1. Bravo Studio’da Hesabınıza Giriş Yapın

-Figma/Google/Apple hesabınızla Bravo Studio’ya giriş yapın.

-Bravo Studio’ya Figma hesabınız üzerinden giriş yaparak, projelerinize rahatlıkla erişebilirsiniz.

B- Bravo Studio Kontrol Paneli

Proje Sekmesi

Proje sekmesi, Bravo hesabınızda bulunan uygulamaların listesini gösterir. Sizin tarafınızdan oluşturulan ana uygulamaları ve Bravo Studio’nun altyapısı ile oluşturulan diğer uygulama örneklerini gösterir.

Proje Sayısı Göstergesi

Bu, Bravo Studio ile oluşturduğunuz uygulama sayısını ve yeni oluşturabileceğiniz maksimum uygulama sayısının şimdilik üç (3) proje olduğunu gösterir. Yönlendirmeler yoluyla daha fazla proje limitinin kilidini açabilirsiniz.

Kullanıcı hesabı

Bu, kayıt işlemleri sırasında Figma hesabınızdan alınan hesap profil resminizi, adınızı ve e-posta adresinizi gösterir.

Figma CTA düğmesinden içe aktar

Eylem çağrısı düğmesine tıklayarak Bravo Studio’da yeni bir proje oluşturun ve bu, tasarımlarınızı paylaşılabilir URL aracılığıyla Figma ile ilişkilendirmenizi sağlayacaktır.

Veri Kitaplığı Sekmesi

Veri Kitaplığı Sekmesi Bravo Studio’daki Veri Kitaplığı, verilerinizi harici bir kaynaktan gelen gerçek verilerle bağlama olanağı sağlar. Bravo Studio’daki bu bağlantılara Veri Koleksiyonları denir, ‘Yeni Koleksiyon’ veya ‘Koleksiyon Oluştur’ ile mavi harekete geçirici mesaj düğmesine tıklayarak yeni veri koleksiyonu oluşturabilirsiniz, her ikisi de veri kitaplığında aynı işlemi gerçekleştirir.

Örnek Uygulamalar

Bravo’da nasıl oluşturulduklarını görmek için bu uygulamaları inceleyin.


Bravo Etiket Listesine Yeni Sekme Üzerinden Erişim Sağlıyorsunuz

Tutorials (Öğreticiler) Kısmından;(h3)


Fonksiyon ekle, API bağlantısı ile veri çekme ve yayınlama süreci ile alakalı detaylı bilgi öğrenebilirsiniz.


Eğitici Videolar İzleyerek Uygulamalarınızı Hızlıca Geliştirin

Kaynaklar Kısmından Çeşitli UI Kitlere ve Uygulama Örneklerine Figma Eklentisi ve Sayfası Üzerinden Erişim Sağlayın.Geribildirim İkonu Üzerinden Açılan Değerlendirme Testi ile Bravo Studio’nun Gelişimine Katkı Sağlayabilirsin.Bravo Studio ve Figma’da Basit Fotoğraf Koleksiyonu uygulaması oluşturma

Bu bölümde, bir Figma tasarımından Bravo Studio’da Fotoğraf Kolaj uygulamasının nasıl oluşturulacağını öğreneceksiniz.

1. Figma’da Tasarım ve Prototip
Figma’da tasarlanmış örnek uygulama2. Uygulamanızın Bravo Vision’da nasıl önizleneceğini kontrol etmek için her ekranı/çerçeveyi prototipleyin.

3. Bravo etiketleriyle uygulamaya mobil bileşenler ekleyin.

Figma tasarımında paylaşım butonu için Bravo etiketini kullanın. İkinci ekranda paylaş düğmesi katmanının adının yanına Bravo etiketini kopyalayıp yapıştırın, yani Paylaş düğmesi [action:share: URL]


4. Figma dosyasının paylaşılabilir bağlantısını kopyalayın ve ‘bağlantıya sahip olan herkes dosyayı görüntüleyebilir’ olarak ayarlayın.

5. Figma tasarımını Figma CTA’dan içe aktar düğmesine tıklayarak Bravo Studio’ya aktarın ve Figma bağlantısını giriş alanına yapıştırın.


                             

6. Tasarım başarıyla içe aktarıldı, şimdi uygulamayı Bravo Vision’da önizleyebilirsiniz.

 


7. Bravo Vision ile uygulamanızı önizleyin

Bravo Vision uygulamasını iOS veya Android uygulama mağazalarından indirin. Proje için Bravo QR kodunu almak için önizleme sekmesine tıklayın. Bravo Vision uygulamasını açın, mobil cihazlarınızda uygulama için QR kodunu taramak için ‘Bir uygulamayı önizleyin’e tıklayın.Bravo Studio’daki her projedeki Topbar(h2)

Topbar, uygulamalarınızın Bravo Studio’da başarıyla tamamlanması için önemli olan kullanışlı özellikler içerir.Fazlasıyla işimize yarayacak olan topbar’ı tanıyalım:
a. Proje Adı

Bu, Bravo Studio’da inşa etmekte olduğunuz mevcut projenin adını gösterir.

b. Figma Dosyası

Figma dosya sekmesi, Bravo Studio’ya aktardığınız tasarıma geri bağlantı kurmanızı sağlar.

c. Güncelleme

Figma tasarımınızda herhangi bir değişiklik yapıldıysa, projeyi güncellemek için Bravo Studio’da yenileyebilirsiniz.
d. İndirmek

İndirme sekmesi, projelerde indir’e tıklayarak uygulama paketlerinizi talep etmenizi, talep formunu doldurmanızı ve 48 saat içinde talep ettiğiniz uygulama paketlerini içeren bir e-posta almanızı sağlar.

e. Uyarılar

Bu, sizi Figma tasarımlarınızda veya Bravo Studio’da herhangi bir sorun olmadan kolayca düzeltebilmeniz için hatalara yönlendirir.

f. Ön izleme

Önizleme sekmesi, Bravo QR kodunu tarayarak uygulanızı Bravo Vision ile önizlemenize olanak tanır.


SONUÇ:

Bu yazımda Bravo Studio’daki bir Figma tasarım prototipinden bir uygulamanın nasıl oluşturulacağına ilişkin adım adım bir kılavuz aktarmaya çalıştım. Artık Figma prototiplerini kod yazmadan anında yerel iOS ve Android uygulamalarına dönüştürebilirsiniz


İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...