Küçük İşletmelerin Büyümesine Yardımcı 6 Sosyal Medya Önerisi

tarafından | Kas 18, 2021 | Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya, küçük işletmelerin birçok yönden büyümesine yardımcı olur! Küçük işletmelerin yeni müşterilere ulaşması için iyi bir yoldur. İşletme sahiplerinin ürün ve hizmetleri hakkında onları kullanan kişilerden geri bildirim almaları için bir platform sağlar. Sosyal medya, küçük işletme sahiplerine rekabetlerini izleme ve inceleme ve aynısını yapmanın faydalı olup olmayacağını görmek için ne yaptıklarını öğrenme yeteneği verir. Görüşler ve incelemeler için etkili bir yerdir. Bu, müşterilerin deneyimlerini başkalarına bildirmelerini sağlar ve işletmeyi korumak isteyip istemediklerine karar vermelerine yardımcı olur. Sosyal medyayı kullanarak pazarlama kolayca yapılabilir. Sosyal medyanın küçük işletmelerin büyümesine yardımcı olduğu altı yola bakalım.

Müşterilerinizi Bilgilendirin

Gerçek gelişim, müşterileri bilgilendirme yeteneğinde yatar . Bu, müşteri memnuniyetini sağlamanın ve aynı zamanda güveni ve müşteri sadakatini artırmanın anahtarıdır

Sosyal medyanız için, saatlerinizi ve normal rutinlerinizdeki değişiklikleri hatırlatmayı içeren bir program oluşturun.  

 

 

 

 Yeni Müşterilerle Bağlantı Kurun

yoruları yanıtlamak ve çevrimiçi olarak yardımcı olmak, insanları web sitenizi ve yaptıklarınızı keşfetmeye yönlendirebilir. Sosyal dinlemenin harika bir taktik olduğu yer burasıdır. 

Birçok sosyal medya planlama aracında yerleşik olarak sosyal dinleme bulunur. Sosyal dinleme , markanızın veya ilgili konuların önemli sözlerini bulmanızı sağlamak için belirli konuları ve anahtar kelimeleri çevrimiçi olarak izleme eylemidir.  

 Sosyal dinleme , sektörünüzde çözümlere ihtiyaç duyan hüsrana uğramış insanları bulmanıza yardımcı olabilir. Yolda minnettar müşterilere dönüşebilecek insanlarla bağlantı kurmak için hashtag veya anahtar kelime aramaları oluşturun. Bunu  Google Alerts aracılığıyla yapabilirsiniz ve uygulama ücretsizdir.

 

 

 

Müşteri Hizmetleri Sunun

Kendi sosyal medya hesaplarınızı ve Google uyarılarını izlemek, bazı müşteri hizmetleri sorularını veya sorunlarını ortaya çıkarabilir. Mesajları herkese açık olarak yanıtladığınızdan emin olun ve ardından her şeyi kapsadığınızdan emin olmak için bunları doğrudan bir mesaja ve/veya bir telefon görüşmesine götürün.  

 

 

  “ İşletmeler , müşteri hizmetlerini sosyal medyada yüksek bir öncelik olarak görmüyor. Bunun yerine, sosyal medyayı bir pazarlama işlevi ve yeni müşterilere ulaşmanın bir yolu olarak tercih ediyorlar. Sosyal medyada “en önemli olanın ne olduğu” sorulduğunda, çoğu işletme yenilikçi sosyal içerik sağlamayı en önemli olarak sıraladı. 

Bu nedenle, siz ödüllü kampanyalar oluşturmaya ve içeriği viral hale getirmeye odaklanırken müşterileriniz harika bir müşteri deneyimi arıyor. Ancak sosyal stratejinize bir müşteri hizmeti boyutu eklemek, kaynaklar zaten sınırlıyken zorlayıcı olabilir. Bunun alternatifi olarak müşteri hizmetleri için sanal  Sohbet robotları, Chatbotlar, Twitter, Facebook veya Instagram’da hızlı yanıt vermek için aradığınız çözüm olabilir. Sorunsuz bir müşteri hizmeti deneyimi için mesai saatleri dışında hizmet verebilir. 

İşletmenizde Güven ve Güvenilirlik Oluşturun

Brand24 , “Güven, 21. yüzyılın para birimidir. Tüketiciler aile ve arkadaşlarının tavsiyelerine güvenirler. Bir marka, ürün veya hizmet hakkındaki görüşleri araştırır ve kararlarını araştırmaya dayandırırlar. Marka bilinirliği kampanyaları, tüketicilerin güvenini oluşturmanıza yardımcı olur.” 

 

Güven ve güvenilirlik, olumlu marka bilinirliğinizi oluşturur ve sadakati besler. Müşteri incelemelerini veya referanslarını paylaşmak, kitlenize, insanların ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında ne düşündüğünü gösterir.

Rakiplerinizi Takip Edin

Rakibinizin sosyal medyasını en son ne zaman kontrol ettiniz?

Rakip Analizinin nasıl yapıldığını merak ettiyseniz; “Instagram’da Rakip Analizi Nasıl Yapılır?” yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. 

 

Kendi müşterileriniz için sosyal dinleme yaparken, cevaplayabileceğiniz soruları arayın. HootSuite göre , “ İnsanların rakipleriniz hakkında neler söylediğini bilmek” de önemlidir.

 

Örneğin, rakiplerinizden bahsedenleri takip etmek, hitap etmek için ulaşabileceğiniz ürünleri ve ya hizmetleriyle ilgili sorunlu noktaları ortaya çıkarabilir ve bu süreçte yeni müşteriler kazanabilir. 

 

 

Sosyal medyada rekabeti izlemek aynı zamanda rakipleriniz yeni ürünler piyasaya sürdüğünde, promosyonlar yürüttüğünde ve yeni raporlar veya veriler yayınladığında haberdar olacağınız anlamına da geliyor.”

Sosyal medya zamanınızın çoğunu rekabete odaklamayın, ancak takip etmek iyidir. HootSuite , Sprout Sosyal veya Agorapulse. Brand24 , harika uyarılar ve raporlarla marka itibarını izlemek için güçlü bir araçtır. 

Topluluk Duygusu Yaratın

İnsanlar olarak bağlantıya ve aidiyet duygusuna ihtiyacımız var: bir topluluğa.  Topluluk kelimesi Latince communitas’tan türetilmiştir ve bu da “ortak, genel, herkes veya çoğu tarafından paylaşılan” anlamına gelen communis’ten türetilmiştir.  Kişisel olarak ve çevrimiçi olarak aynı inançlara, ilgi alanlarına ve mizah anlayışına sahip insanları arıyoruz. Topluluğunuzu çevrimiçi olarak oluşturmak, sosyal medyanızı büyütmek için önemlidir.

 

Topluluğunuzu büyütmenin birkaç yolu:

9

Twitter veya Instagram Hikayelerinde soru sorun

9

Web sitenizde canlı sohbet özelliğini kullanın

9

Sosyal medyada ve yorumlarınızda soruları yanıtlayın

9

Yardımcı kaynaklar sağlayın

9

Topluluğunuzun ne dediğini dinleyin

9

İşinizde tutkulu olduğunuz şeyleri paylaşın

9

Topluluk sohbetlerine katılın

Umarım sosyal medyanın küçük işletmenizi büyütmenize yardımcı olabileceği bu altı yol, içerik oluşturmanız ve topluluk oluşturmanız için size fikir ve ilham vermiştir.

Umarım sosyal medyanın küçük işletmenizi büyütmenize yardımcı olabileceği bu altı yol, içerik oluşturmanız ve topluluk oluşturmanız için size fikir ve ilham vermiştir.

Benzer Yazılar

Slogan Nedir?

Slogan Nedir?

Slogan, zamansız kısa ve öz ifadelerdir. Slogan marka olarak kendinizi ifade etmenin açıklayıcı ve etkili bir yöntemi olup, marka kimliği için olmazsa olmazlar arasındadır. Reklam kampanyaları süreçlerinde kritik önem taşıyan sloganlar, markalaşma adına sizi...

daha fazla bilgi edinin