Kullanılabilir Websitesi için Kullanıcı Deneyimi Testi Hakkında Bilmeniz Gereken 17 Şey

tarafından | Mar 18, 2021 | Web Tasarım

UX Nedir?

Ux diğer bir ismiyle Kullanıcı deneyimi deneyimlerle oluşturulmuş tasarım sürecine verilen isimdir. Ux tasarımlarında kullanıcının sitede kullanım kolaylığına, aradığı her şeyi basit ve kolayca bulmasına dayanır. Yani Ux tasarım yaparken kullanıcı odak noktası kabul edilir, tasarımda yapılan her bir değişiklik ise kullanıcının deneyimini iyileştirmeyi amaçlar.

UX Testi Nedir?

Herhangi bir UX optimizasyon sürecinin ilk adımı hedef kitleler tanımlamaktır. Sonraki adım, web sitenizdeki kişisel aktivite ile ilişkili nicel verileri değerlendirmek için davranışsal UX veri analizinin iletilmesidir. Daha sonra önceki adımdaki davranışların nedenlerini ortaya çıkarmamıza yardımcı olması için UX testlerini gerçekleştirmeniz gerekir. 

UX incelemesinin sonunda, düzeltilecek sorunların listesini, hızlı kazançları ve web sitenizin gelecekteki gelişimi için önerileri içeren bir rapor alırsınız. Bu rapor, web sitenizin hangi aşamada olduğuna bakılmaksızın, onu iyileştirmeye ilişkin açık bir şekilde tanımlanmış sonraki adımları içerdiğinden bir yol haritası görevi görecektir.

Web Site UX İncelemesinin Amacı Nedir?

Web sitemize UX incelemesi yaptığımızda aşağıdaki durumları değerlendirmeyi hedefleriz;

 • Web Sitenizin işletmenize kattığı değeri anlamak.
 • Web Sitenizin performansını hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde önemli ölçüde artırmak.
 • Yeni Web Sitesi geliştirmeye para harcamadan önce tüm UX ve kullanılabilirlik sorunlarını tespit edebilmek.
 • Web Sitenize başka bir perspektiften yeniden bir göz atmak.
 • Mevcut Web Siteniz ile ilgili sorunları gidermek.
 • Gelecek için öneriler almak.
 • Web Sitenizi kullanan veya kullanacak olan kullanıcılar için bir değer tanımlamak.

Web Sitemizin Kullanılabilirliğini Test Ederken, Sitede Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Verimlilik

Kullanıcılar sitenizde net bir yol izliyor mu yoksa bir görevde gezinirken zorluk mu yaşıyorlar? 

Engelleyiciler veya dikkat dağıtıcı unsurlar var mı?

Etkililik

Kullanıcıların A noktasından B noktasına nereye, ne zaman ve nasıl gideceklerini bilmeleri için açık ve alakalı “işaret-gönderileri” var mı?

Kullanım Kolaylığı

Kullanıcılar süreçten, sayfadan veya deneyimden memnun kaldılar mı?

Web Sitemizin Kullanıcı Deneyimine Uygun Olması için Neleri Optimize Etmemiz Gerekir?

Dönüşüm Oranlarının Arttırılması 

Hedeflediğimiz dönüşümler üzerine stratejiler oluşturularak bu oranları artırmak için sitede düzenlemeler yapılır. Bu oranlar şunlardır;

 • Satış Oranı 
 • Mail Toplama Oranı  
 • Telefonla Arama Oranı  
 • Form Doldurma Oranı

Çıkış Oranlarının Düşürülmesi 

Sitede en çok çıkış yapılan sayfalar analiz edilerek, çıkışların nedenleri tespit edilir ve sayfalarda kullanıcılar için iyileştirmeler yapılır.

Sayfada Kalma Sürelerinin Arttırılması 

Sayfada kalma sürelerini artırmak için, açılış sayfaları ve kullanıcı kitlesi analiz edilir. 

Sayfa Görüntüleme Sayısının Arttırılması 

Sitenin yönlendirmeleri ve linkleri optimize edilerek kullanıcı başına düşen sayfa gezinim sayısı arttırılır.

Kötü gezinme deneyiminin, kullanıcıların e-ticaret web sitelerinden geri dönmelerinin birincil nedeni olduğunu her zaman hatırlamalısınız. Ziyaretçilerin web sitenizde gezinirken sorunsuz ve keyifli bir deneyim yaşamaları önemlidir. Ölü bağlantılar ve karmaşık seçim seçenekleriyle karşılaşmamalıdırlar. 

Kullanıcı arayüzü 

Web sitesinin görünümü ve verdiği his müşteri deneyimine çok şey katıyor. Web sitenizin kullanıcı arayüzünü, ürünleriniz için beklenen hedef kitleye göre şekillendirmelisiniz. Ayrıca, web sitesi tasarımınızın farklı cihazlarda iyi performans gösterdiğinden emin olmalısınız.

Sepet Adımları Kontrolü 

Kullanıcılar e-ticaret sitenizde alışveriş yaparken, izledikleri tüm adımların sağlıklı bir şekilde ilerlemesi ve satın alma sürecindeki pürüzlerin tespit edilmesi için düzenli kontroller yapılmalıdır.

Form Gönderim Kontrolü 

Kullanıcıların sitenizdeki formları doldururken karşılaştığı hatalar tespit edilerek, tüm formlar ve içeriklerinin optimize edilmesi gerekmektedir.

Hızlı Yüklenen Web Sayfaları 

Çevrimiçi ürün satın alırken kimse beklemek istemez. Birden fazla araştırma , bir web sitesi hızlı ve duyarlı olduğunda kullanıcıların mutlu olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, Google bile insanlara ürünler için arama sonuçlarını gösterirken bir web sitesinin yükleme hızını hesaba katar.

Eylem Çağrısı (CTA) 

CTA’lar insanları ürünlerinize yönlendiren şeydir. Bu düğmeler o kadar önemlidir ki bunlara özellikle dikkat etmek gerekir. E-ticaret web sitenizdeki CTA’ları optimize etmek, site performansı için çok önemlidir.

Ürün Bilgisi 

Başlıklara benzer şekilde, net ve etkili ürün açıklamaları oluşturmak, web sitesi performansını artırmanıza yardımcı olabilir. Fiyatlandırmanın yanı sıra ürün açıklamalarını ne kadar iyi yerleştirdiğinizi görmek, web sitesinin kullanılabilirliğini sağlamak için önemlidir.

Kullanıcı Kayıtları Takibi 

Kullanıcıların siteniz üzerindeki gezintilerini kayıt altına alarak; fare hareketlerini, odaklandıkları bölümleri ve gözden kaçırdıkları kısımları tespit edip, kullanıcı bazlı bireysel çözümler sunabilir ve genel tüm kullanıcıların serüvenlerini optimize edebilirsiniz.

Google tarafından duyurulan son güncellemelere göre kullanıcı deneyimi web siteleri açısından büyük önem taşımaktadır. Web sitenize UX testleri uygulayıp küçük optimizasyonlar yaparak kullanıcı deneyimini iyileştirebiliriz. 

Google algoritma değişiklikleri merakınızı cezbettiyse “3 Adımda Page Experience Nedir? Google’ın Yeni Algoritması” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kullanıcı deneyimi yazımızda UX ifadesinin ne anlama geldiğini detaylandırmaya çalıştık. Umarım sizler için aydınlatıcı ve okumaktan keyif aldığınız bir yazı olmuştur. Kullanıcı deneyimi konusunda içerikler oluşturmaya devam edeceğiz blog sayfamızı takipte kalın!

Benzer Yazılar

UX Tasarımının 5 Yasası

UX Tasarımının 5 Yasası

Son birkaç yılda tasarımcılar olarak rolümüz o kadar gelişti ki sürekli olarak birçok şeyin farkında olmamız gerekiyor . Bunlardan biri, kullanıcının ürününüzdeki veya web sitenizdeki davranışıdır. Bugün her tasarımcı psikolojinin temellerini...

daha fazla bilgi edinin