Kullanıcıların Sizi Sevmesinin ya da Sizden Ayrılmasının 3 Temel Nedeni

tarafından | Mar 25, 2021 | Uncategorized, Web Tasarım

Kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve var olan ya da var olabilecek sorunları çözmek gerektiğini düşünürsünüz ve en önemlisi ürünlerinizin hedef kitlenize ulaşmasını istersiniz. Bunun için de kullanıcı yani hedef kitle araştırması yapmak, fikirlerin değişebilir olması ve ürünlerin kullanılabilirliği noktasında test edilmesi gerekir. Ürünlerin bazıları kullanıcı dostu olarak tanımlanırken bazıları ise kullanıcı yani hedef kitle tarafından küçümsenebilir. Bazı ürünlerin diğer ürünlere göre sevilmesinin ardında 3 temel neden yatabilir.

Ne sattığınızın bir önemi yok. İsterseniz blog yazıları paylaşıyor olun, isterseniz teknolojik ürün satıyor olun, öncelikli beklentiniz sitenizin kaç kişiyle etkileşime gireceğiyle ilgili olmalıdır. Bu konuda Build Better Products ve UX for Lean Startups kitabının yazarı Laura Klein’ dan ilham aldık ve sizler için bu yazıda sitenizin trafiğini arttırmak ve hedef kitlenizin geri dönüşlerinin devamlılığını sağlamak için neler yapabileceğinizin 3 adımını araştırdık. 

KEYİFLİ OKUMALAR!

1- DEĞER TEKLİFİ/ DEĞER ÖNERİSİ

Değer önerisi, hedef kitlenin pazarlanan üründen elde edeceği faydalar olarak tanımlanabilir. Bir ürünün neden kullanıldığı ya da o üründen sağladığı fayda o ürünün değerini yani değer önerisini satıcıya verir. Örneğin bir sabunun satılmasının değer önerisi temizlenmek mikroplardan arınmak olabilir. 

Neden Önemsenmeli?

Değer önerisi dikkate alınmalıdır. Değer önerisi, kullanıcı deneyimi tasarımı (UX) amaçlarınızı belirler. “Ürün ya da hizmet bir sorunu çözüyor mu?” “Ürün ya da hizmet bir ihtiyacı karşılıyor mu?” sorularına cevap bulabilirsiniz. Bu soruların cevapları hayır, belki ya da bilmiyorum gibi cevaplarsa ürünün tekrar gözden geçirilmek ve faydalılığını arttırmak gerekebilir. Bir ürün ne kadar kullanıcı dostu yanı UX kriterlerine uygun tasarlanırsa tasarlansın, hedef kitlenin bu ürüne ihtiyacı yoksa o ürüne geri dönüş alamazsınız. Bu noktalar dikkat etmeniz gereken iki sorunun cevaplarıdır. Bu sorular;

 1. Ürün, kullanıcıya ne kadar fayda sağlıyor?
 2. Ürün ya da hizmet herhangi bir sorunu çözüyor mu?

Ne Yapılmalı?

Kullanıcı Gözlemi; Kullanıcıların ürünlerinizle ne yaptığını dikkatlice gözlemleyin. Kullanıcılar, ürünü sizin kullanmalarını amaçladığınız şekilde mi kullanıyorlar? Sorusunu cevabını bulmak için kullanıcıları analiz etmek gerekir. Örneğin; kullanıcılar ana sayfanıza geldi mi? Hangi sayfanıza daha çok erişim sağladılar? Hangi ürünü daha uzun süreli olarak incelediler? gibi sorular size kullanıcıyı gözlemleme konusunda yardımcı olabilir. 

Kullanıcılarla Görüşme; Anketler, analitik, nicel araştırma teknikleri kişilerin ürünlerinizin hakkındaki görüşlerini analiz etmenize yardımcı olabilir. Bu noktada ürünlerinizi kullanmayı bırakan kullanıcılara da erişmeniz ve neden bıraktıklarına dair bilgi sahibi olmanız avantaj sağlayacak bir durumdur.

Rakiplerin Analizi;  sizinle birlikte aynı ürünü pazarlayan ya da hizmeti sunan rakiplerinizi analiz etmeniz önemlidir. rakiplerinizin hangi mecralarda bulunduğunu ya da yaptığı hataları analiz ederek kendi ürününüzde bunları bir adım öne çıkıp doğru hedef kitlesine ulaşabilirsiniz. 

2- İLETİŞİM

Web sitenizin açılış sayfası, uygulamalı mağazalardaki ürün açıklamaları, e-posta gönderiniz ya da sosyal medyalarda paylaştığınız her içerik, reklam ya da basın bültenleri iletişim stratejinizi oluşturan parçalardır. 

İyi iletişim kurmak tek kilit noktası değildir, iyi iletişim kurmanın yanında hızlı iletişim kurmanız da gerekmektedir. Kesin sayılar bulunmamakla birlikte yapılan bazı araştırmalara göre, müşterilere değer teklifinde bulunmanız için ortalama 10 saniyenizin olduğunu ortaya koymaktadır. 

Neden Önemsenmeli?

Çok değerli size kazanç getirecek bir teklifiniz varsa, ancak kullanıcılar için avantajlı noktaların neler olduğu bilinmiyorsa, ürünleriniz denenmeyecek ya da hizmetinize kayıt olunmayacaktır. 

Günümüzde insanların zamanları hatta saniyeleri bile çok değerlidir. Sizinle iletişim kurdukları andan daha bir çok kişiyle aynı ürün ya da hizmet için iletişim halinde olabilirler ve sizden önce cevap veren rakibiniz sizden önce ürün ya da hizmeti satmış olacaktır. Bunun için iyi ve aynı zamanda hızlı bir iletişim becerisine sahip olmanız gerekmektedir. 

Ne Yapılmalı?

 • Kullanıcılar Hakkında Konuşmak; Kullanıcı yani hedef kitleniz ve markanız arasında dikkat çeken, yankı uyandıran dil kullanın. Ancak bu demek değil ki sürekli ürün ya da hizmetinizin muhteşem olduğundan bahsedebilirsiniz. Kullanıcı ya da hedef kitle için ne kadar muhteşem olduğunuzdan çok onlara nasıl bir fayda sağlayacağınız önemlidir. Yani ürünlerinizden değil, değer tekliflerinizden bahsedin.  
 • Kullanıcıların Karar Vermelerine Yardımcı Olmak; insanları ürünleriniz hakkında bir şeylere ikna etmek ya da motive etmek önemlidir. Mesela uygulamanızı indirmelerini sağlamak, haber bülteninine kayıt olunmasını sağlamak bu motive etme yollarından bazılarıdır. Bu motive etme yolları güven vermenize de ayrıca yardımcı olabilir. Bunun için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu noktalar;
  • Güvenirlik için; kaç kişinin sizinle iletişimde olduğunu anlatın.
  • Fayda sağlamak için; diğer insanların sizin ürün ya da hizmetinizden nasıl fayda sağladığını anlatabilirsiniz.
  • Promosyonlar; zamana duyarlı yanı belirli zaman için olan promosyon tekliflerini göz önüne çıkarın. Ancak abartmayın.
 • Mesajı Test Etmek; Değer teklifinizin kullanıcılar tarafından anlaşılıp anlaşılmadığını anlamak için 5 saniyelik testler uygulamanız mümkündür. Bunun için açılış sayfanızı ya da ürün sayfalarında  5 saniye boyunca bir anket gösterebilirsiniz. Anlayıp anlamadıklarını öğrenmek için kısa sorular sorabilirsiniz. 

3- DENEYİM

Deneyim çok geniş kapsamlı bir konudur. Ancak, ürününüzün kullanılmasının öğrenilmesin ne kadar kolay olduğunu ya da ödenen paranın tam karşılığını verip vermediğini içerir. İyi bir deneyim sunmak, ürünlerinizin kullanıcılar tarafından kullanılabilirliğini devamlı hale getirecektir. İyi bir deneyim sunmak ürünlerin sadece görüntüsünü değil, aynı zamanda kullanıcıların üründen ne beklediğini de içerir.  Ürününüzü kullanan yeni kullanıcıların “uzman” kullanıcıların aksine beklentileri daha farklı olacaktır. 

Neden Önemsenmeli?

İnsanlar ürünlerinizi kullandıkça ya da hizmetlerinizden yararlandıkça, ürün ya da hizmetlerinizden en fazla faydayı elde edebilmek için zamanlarını ve enerjilerini harcayacaklardır. Ürününüzün kullanımında fayda sağlanması sürecinde, beklemeyi gerektirecek bir yönü varsa, insanlar bu faydayı deneyimlemek amacıyla ürününüzün zahmetine katlanabilirler. Ancak, sadece marjinal olarak bir ürün ya da hizmet pazarlıyorsanız kullanıcılar yani hedef kitle bu ürün için ne zaman ne de para harcarlar. Bu yüzden de deneyim önemsenmesi gereken bir noktadır. 

Ne Yapılmalı?

 • Doğru Beklenti Belirlenmesi; bu nokta iletişimle ilişkilidir. Kurulan iletişim bir beklenti oluşturuyorsa, ürün bu beklentiyi karşılamalıdır.
 • Geçişi Kolaylaştırmak; Ürün ya da hizmetinizi satın alan  herkes ilk kullanıcı olarak başlar. İnsanlar ürün ya da hizmetinizden memnun kalırlarsa size dönüşümleri olacaktır. Eğer ürünlerinizden ya da hizmetlerinizden sıkılırlarsa muhtemelen bir daha size dönüşleri olmayacaktır. Geri dönüş alabilmek için şu noktalara dikkat etmek gerekir;
  • Başlangıç noktası önermek; Nereden başlayacakları kullanıcılar için iyi olabilir, bunun ipuçlarını verin
  • Yönlendirmek; Kullanıcıların görevi bir takım aşamaları geçerek ürün ya da hizmetinize ulaşmak ise onların ürün ya da hizmetinize gidecek yolda onları nasıl gideceklerine dair yönlendirmelerde bulunun.
 • Kullanılabilirlik Testi; Ürünlerinizi kullanıcılara verin ve kullanıcıların ürünlerle olan ilişkilerini gözlemleyiniz. Bunu da örneğin, “Nereye tıklıyorlar? Hangi adımları yerine getirebiliyorlar? Hangi adımda takılıyorlar?” bu gibi soruları cevaplayarak kullanılabilirlik testi yapabilirsiniz. 

Web siteniz için kullanılabilirlik testini yapmaya karar verdiniz ve nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O halde hadi hemen “Kullanılabilir Websitesi için Kullanıcı Deneyimi Testi Hakkında Bilmeniz Gereken 17 Şey” içeriğimizi okumaya başlayın.

Benzer Yazılar

UX Tasarımının 5 Yasası

UX Tasarımının 5 Yasası

Son birkaç yılda tasarımcılar olarak rolümüz o kadar gelişti ki sürekli olarak birçok şeyin farkında olmamız gerekiyor . Bunlardan biri, kullanıcının ürününüzdeki veya web sitenizdeki davranışıdır. Bugün her tasarımcı psikolojinin temellerini...

daha fazla bilgi edinin