Kurumsal Kimlik Kazanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler.

tarafından | Haz 14, 2022 | Genel

Kurumsal kimlik nedir? Sorusunun cevabı isminden de anlaşılacağı gibi, bir derneğin, vakfın veya bir şirketin hem kendi içerisinde hem de şirket dışında kurumun imajını en iyi yansıtan kavramlar bütünüdür. Üzerinde emek sarf edilmiş, kaliteli bir kurumsal kimlik çalışması işletmenin çevresinde prestij kazanmasına olanak tanır. 

Kurumsal kimlik nedir, ne işe yarar?

Kurumsal Kimlik Kazanımı

Kurumsal kimlik işletmenin kendi içinde ve dış çevresinde işletmeyi temsil eden bir yüzdür, kurumsal kimlik aracılığıyla işletmeler kendilerini diğer işletmelerden farklı kılar, insanlar ise marka hakkında daha detaylı bilgi edinebilir. Dijital mecraların yaygınlaşmasıyla birlikte artan rekabet sonucu işletmeler birbirlerinden farklılaşmak zorunda kaldıkları için kurumsal kimlik oluşturmak zorunlu hâle gelmiştir.

Kurumsal kimlik tasarımı nasıl yapılır?

Kurumsal kimlik oluştururken işe ilk başlanacak yer kurumun çizgileri, renklerinin belirlenmesi ve kurumu tamamen yansıtacak bir logo tasarlanmasıdır. Kurumun logosu hazırlanırken gelecekte kullanılacak alanlara uygun bir tasarım dilinin seçilmesi bu konuda büyük önem taşımaktadır. Daha önceden yapılmış bir çalışmayı tekrar etmek veya benzerini oluşturmanın kuruma faydadan çok zararı olacağını bilmek gerekiyor. Unutmayın ki taklitler aslını yüceltir.

23 Maddede kurumsal kimliğin içinde neler olur?

Kurumsal kimlik sadece logo ve kartvizitten oluşmamaktadır. Sıfırdan oluşturulacak bir kurumsal kimlik çalışmasında bütün noktalar tek tek ele alınmalıdır.  

Peki kurumsal kimliğin içinde neler olur? Bu sorunun cevabını 20+3 maddede ele alalım

 1. Kurum & marka adı
 2. Logo, renk, ikonlar ve font
 3. Kartvizit
 4. Kurumun sloganı
 5. Fatura ve Makbuz
 6. Kurumsal Banner
 7. Antetli kağıt 
 8. Zarf Çeşitleri ve baskıları
 9. Klasör renk ve baskısı
 10. Bloknot
 11. Faks kağıdı
 12. Kurum içi tabelalar
 13. Özel baskılı bantlar
 14. CD / DVD Kutusu, Zarfı, CD / DVD Üzeri Uygulama
 15. İlanlar  
 16. Belgeler (Teşekkür, Takdir, Kutlama, Başarı, Katılım, Emeklilik, Staj)
 17. Kaşe
 18. Kartlar (Personel kartları, ziyaretçi kartları)
 19. Bayraklar 
 20. Kişisel Ürünler

+3 Madde: ek olarak dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte  

 1. Kurumun web sitesi 
 2. Sosyal medya profilleri 
 3. E-Posta İmzası

Kurumsal kimlik materyalleri arasında yer almaktadır.

Kurumsal kimlik firmayı nasıl etkiler, amacı nedir?

Kurumsal tasarım kimlikleri o markanın karakterini, kişiliğini ve duruşunu belirler. İyi bir kimlik kazanımı kurumun rakiplerinden ayrı tutulmasını, çizgileri görünce insanların akıllarına kurumun gelmesini sağlar. Kurumun dışarıdan göründüğündeki ilk izlenimin insanlara aktarılmasını sağlar. Kurumun hedefleri, vizyonu ve bakış açısını yansıtır.

Kurumsal kimlik firmaya neler kazandırır?

Kurumsal kimlik firmalarda ortaya çıkabilecek olan kimlik kargaşasını yok eder. Aynı zamanda iyi tasarlanmış bir kurumsal kimlik firmaların, müşterilerin ya da hitap edilen hedef kitlenin gözünde işletmelerin prestij kazanmasını, kurumun saygınlığının artmasını sağlar.

Benzer Yazılar

Sosyal Medya Özel Günler – Haziran

Sosyal Medya Özel Günler – Haziran

Özel günler herkes için önemlidir ama eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz bu günler daha da önem kazanıyor. Neredeyse her günün kutlandığı günlere yetişmek hiç kolay olmuyor. Biz de bu yüzden sosyal medya içeriklerinizi oluştururken yararlanabilmeniz için 2022...

daha fazla bilgi edinin
Mayıs Ayı Özel Günler

Mayıs Ayı Özel Günler

Özel günler ve haftalar hepimiz için önemli bir yere sahip. Bazı konularda farkındalığı arttırdığı gibi bazı günlerde ise fazlasıyla eğlendiriyor. Mayıs ayında da özel günleri kutlamaya ve anmaya devam edeceğiz.Eğer bir içerik üreticisiyseniz, bu takvimi kullanarak...

daha fazla bilgi edinin