Linkedln Pazarlaması Nedir? Stratejinizi Nasıl Genişletirsiniz?

tarafından | Eyl 8, 2021 | Sosyal Medya Reklam, Sosyal Medya Yönetimi

Linkedin genel anlamda bir iş platformudur. 200’den fazla ülkede aktif olup, 756 milyondan fazla kişinin kullanımı mevcuttur. B2B pazarlamacılarının %92 Linkedin kullanmaktadır. İşletme canlılığı ortaya çıkarmak piyasa trendlerini yakalamak için günümüzde Linkedin gerekli bir platform haline gelmiştir.  İş başvurusu ve şirketlerin aktif gönderileri için kullanılmaktadır. Burada daha formel bir yapı benimsenmektedir. Fakat bu yapıya rağmen oldukça dinamik ve akışkan bir düzene sahip olan Linkedin, işletmeler için daha fazla organik trafik sağlamak için önemli bir araçtır.

Linkedin Pazarlama Stratejisinin Önemi

 Linkedin her ne kadar bilinir ve görünür olmanız için markanız açısından iyi bir imaj sağlasa da Linkedin üzerinden direkt olarak satış veya pazarlama yapmanız kötü bir algı yaratmanıza neden olur. Özel bir pazarlama stratejisine sahip olmanız bu yüzden önemlidir. Profilinize gönderi paylaşmaya başladığınız süreçte doğru ve anlaşılır pazarlama teknikleri kullanmak, diğer sosyal medya kanallarında olduğu gibi burada da yapılması gerekenler arasındadır.

Linkedin Pazarlama Stratejinizi Nasıl Genişletirsiniz?

 1- Hedeflerinizi planlayın

Linkedin için pazarlama stratejisi için hedeflerinizin en baştan istikrarlı bir düzende gerçekleştirmeyi hedeflemelisiniz. Ulaşmayı düşündüğünüz geleceğe yönelik ilgi çekici içerikler bu yolda ivme kat etmenize yardımcı olacaktır. Hedeflerinizi belirlerken aşamalı olarak yol katetmeye özen gösterin. Aksi halde gerçekleştiremeyeceğiniz ya da henüz uygulanması erken olan planlar sizi kötü yönde etkileyebilir. Bu yüzden işletmeniz için Linkedln durum değerlendirmenizi göze alarak ilerlemelisiniz. Linkedin için oluşturduğunuz gönderilerinizi planlı bir süreç içine koyabilirsiniz. Böylelikle kitlenize işletme olarak disiplinli ve sistematik olduğunuzu da kanıtlamış olursunuz.

 2- Hedef kitlenizi belirleyin

Etkili bir Linkedln iletişim ağı oluşturmak istiyorsanız kime yönelik çalışmalar yaptığınızı net bir şekilde bilmelisiniz. Linkedin oldukça gelişmiş arama yöntemi sayesinde işletmeniz için ihtiyacınız olan ve doğru kişileri bulmanıza yardım etmektedir. Bunun haricinde alternatif bağlantıları ulaşmak için bağlantı listenizi takip edebilirsiniz. Müşteri kitlenizin kimler olduğunu bilmek uzun vadede size birçok avantaj sağlamaktadır. Kitlenizin neleri sevdiği, neleri sevmediği veya hangi beklenti içinde olduklarını bilmek hedeflerinize ilerlerken size öncü olabilecek noktalardır. Ayrıca hedef kitlenizi daha iyi tanımak ve anlamak için iş unvanları, coğrafi konum, sektör gibi kıstaslara göre tanımlayabilirsiniz.

 3- İlgi çekici içerikler yayınlayın

İlgi çekici içerikler yayınlamak, Linkedin pazarlaması için  sizi ön plana çıkarmak adına kritik bir önem taşımaktadır. Özgün, profesyonel ve yaratıcı içerikler yayınlamak  kalitenizi artırmanıza yardımcı olacaktır. Bu platformda genel olarak resmi ve kurumsal bir yapı olsa da gündeme yönelik biraz kurumsal, birazda sempatik içerikler koymanız işletmenize dair pozitif bir algı oluşmasına yardımcı olur. Bu gönderilerinizi paylaşırken mevcut bulunduğunuz piyasayla ilgili aktif olarak güncel gelişmeleri ve ipuçları vermeniz kullanıcılar üzerinde görünür olmanızı sağlayacaktır.

  4- Ağınızı oluşturun ve aktif olun

Linkedln’de geniş bir ağınızın olması sizi piyasa içinde görünür hale getirir. . Hitap ettiğiniz kitle LinkedIn içinde ne kadar büyük olursa o kadar iyi dönütler alırsınız.Bu ilişkiler içinde doğru ve sürdürülebilir iyi ilişkiler kurmakta işletme varlığını olumlu yönde etkiler. Ayrıca bağlantılarınızla mesajlar veya yorumlar aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz . LinkedIn ’de sizinle alakalı gruplar içerisinde bulunmanız o piyasa içinde farkındalığınızı artırmanıza yardımcı olacaktır. Bu gruplar içinde bulunarak hem potansiyel müşterileriniz yakalayabilir hem de  potansiyel çalışanlara ulaşabilirsiniz.

5-Linkedin İşletme Sayfası

LinkedIn dünyanın en büyük profesyonel sosyal ağıdır. Bu yüzden profesyonel hayatınızı burada şekillendirmek size kurumsal kazanım sağlayacaktır. İşletme sayfanız sizinle iletişim kuracak kitleler için ilk odak noktası olacaktır. Sayfanızın iyi bir görünüme sahip olması önemli bir ayrıntı olup, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi uygun bir dille hesabınızda tanıtmanız yararlı olacaktır. Ayrıca sayfa içeriğinde çalışanlarınızı ve onların işletme içinde ne işle uğraştıklarını göstermekte bilinirliliğiniz açısından önemlidir. 

Linkedin Pazarlaması Nedir?” yazımızı beğendiyseniz ve sosyal medya yönetimi hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız “Facebook Business Suite” konulu blog yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar

Slogan Nedir?

Slogan Nedir?

Slogan, zamansız kısa ve öz ifadelerdir. Slogan marka olarak kendinizi ifade etmenin açıklayıcı ve etkili bir yöntemi olup, marka kimliği için olmazsa olmazlar arasındadır. Reklam kampanyaları süreçlerinde kritik önem taşıyan sloganlar, markalaşma adına sizi...

daha fazla bilgi edinin