loader image

Markalar için Z Kuşağının Tüketim Alışkanlıkları

tarafından | May 4, 2021 | Sosyal Medya Yönetimi

Z kuşağı dünya nüfusunun 3’te 1’ini oluşturan, oldukça önemli bir kuşaktır. Z kuşağı pazarlamadan, reklamları içeriğine ve satın alma davranışlarına kadar birçok alanı hem değiştiriyor hem de şekillendiriyor. 

Z kuşağı, 1997 yılından sonra doğan insanların dahil olduğu kuşak olarak tanımlanabilir. Teknolojinin ellerine doğrumu ve internet ile içi içe büyüyen çocuklar hatta bugünün yetişkinleri olarak tanımlanabilir. İnternetle iç içe büyümelerinden dolayı Z kuşağı “internet kuşağı” olarak da bilinmektedir.

Küreselleşme ile birlikte, bir Z kuşağı üyesi elindeki telefon ile birlikte oturduğu yerden dünyayı gezebiliyor, evden çıkmadan arkadaşlarıyla görüşüyor, konuşuyor, sinemaya gitmeden film izleyebiliyor ve bu  saydıklarımızın hiç birinin belirli bir sınırı yok. Hal böyle olunca da dünya pazarlama şekli de doğrudan Z kuşağının isteklerine ve davranışlarına göre şekillenmesi de kaçınılmaz oluyor. Kaçınılmaz gerçek ise Z kuşağı için teknoloji ve lük keyif değil, dünyanın getirdiği bir ihtiyaç!

Z kuşağı tam bir teknoloji uzmanı ya da  canavarı ise (artık ne demek isterseniz), markalar ürünlerini ya da hizmetlerini nasıl Z kuşağının ilgisini çekmek için, Z kuşağına sunabilir?

Hadi gelin bu sorunun cevabını birlikte arayalım. 

Z kuşağının yaş alması, iş dünyasına atılması ve para kazanması tüm markaları hem heyecanlandırıyor hem de meraklandırıyor. Z kuşağı için en vazgeçilmez aksesuar tabi ki “cep telefonları”. Aksesuar dedim ama aslında aksesuar değil, Z kuşağı için İHTİYAÇ! 

Z kuşağı bir günde ortalama 4 saat 15 dakikalarını cep telefonlarıyla geçiyorlar. Mobil alışverişinde en güçlü potansiyel müşterisi olarak pozisyon alıyorlar. Bu yüzden markalar öncelikle bu “mobilde olma” durumunu tekrar bir düşünmelidir. 

Mobili bu kadar çok seven Z kuşağı için markalarında elini taşın altına koyması gerekiyor ki Z kuşağının ilgisini çeksin ve hizmet ya da ürün satışı yapılsın. Peki ya markalar Z kuşağının dikkatini çekmek için mobilde mi yapabilirler? 

       Markalar, Z kuşağının mobildeki davranışlarını, tercihlerini ve mobilden beklentilerini iyi analiz etmeli ve dikkate almalıdır. 

Z kuşağının %81’i markaların eğlenceli, samimi içerikler hatta mümkünse videolu içerikler üretmesini talep ediyor. Bu yüzden markalar Z kuşağının ilgisini videolu görseller ya da içeriklerle dikkatini çekebilir. 

Z kuşağının marka ya da marka sadakatiyle çok ilgili değil, yani bir markanın ürünlerini bugün satın alabilir ama yarın bu ürünü satın alması olası olamayabilir. Bu sebeple Z kuşağının dijital platformlarda fazla vakit geçirdiklerini, dijital platformlarda neler yaptığını analiz edip ona göre Z kuşağının ilgisini çekecek içerikler üretilmesi gerekiyor.

Z kuşağı elinde olanı çabuk tüketen kuşak olarak tanımlanıyor ama bakıldığı zaman dijital platformlarda da içerik üreten bir kuşak. Bu yüzden markalar, interaktif ve dinamik içerik üretmeleri önemlidir. 

Z kuşağı teknoloji ile sınırsız bir imkanı ellerinde bulunduruyor. Bu yüzden istedikleri yerden, istedikleri zaman istedikleri durumda olabiliyorlar. Bu yüzden de markalar küresel olmaya, zaman ve sınır algısını kaldırmaya yönelik içerikler ya da hizmet planlaması yapmalıdır. 

Z kuşağı Z’amane kuşağı olarak tanımlanmaktadır. Bu Z’amane kuşağı çeşitlilik ve farklılık çok sevdiğinden, farklı toplumsal cinsiyet kimliklerine, farklı ırklara saygı duyarlar ve varlıklarından da memnundurlar. Günümüz düşünüldüğünde ise Z kuşağının bu farklılıkları tanıyacağı bir sürü etkileşim halinde olduğu platformlar var. Z kuşağının farklılık ve çeşitlilik sevdiği düşünüldüğünde markalar Z kuşaklarına ulaşmak için bu kanalları ve bu iletişim yollarını iyi analiz etmeleri gerekmektedir. 

Markalar Z’amane Z kuşağını analiz etmek için vakit harcıyorlar mı? Bu sorunun cevabı şüphesiz, tereddütsüz kocaman bir EVET! Hatta size bir örnek verelim. 

Gazlı içecek markası olana “Fanta”, Haziran 2019 yılında yayınladığı Fanta ile Bu Yaz #MüzikBizde reklam filmiyle, Z kuşağının dikkatini çekmeyi amaçlamıştır. Bu yüzden reklam filminden şarkıcı Hadise ve youtuber olan Orkun Işıtmak ver almıştır. #fantailemüzikbizde reklam çalışması interaktif bir içerik çalışmasıdır. Z kuşağının dikkatini çekmeyi amaçlayan marka yazın en popüler şarkısını birlikte yapalım mottosuyla şarkının sözleri, şarkıda kullanılacak enstrümanlar üzerinde, şarkının melodisinde ve Hadise’nin giyeceği elbise üzerinde hedef kitle belirleyici olmuştur. 

Bu reklam özelinde Z kuşağı hedef kitle olarak belirlenmiş, onlara ulaşma yolu ise sosyal medya platformu olan Instagram belirlenmiştir. Hem etkileşimi hem de sesli, görüntülü videolu içerik hazırlanmıştır. Z kuşağının dikkatini çekebilmek için her yol kullanılmıştır. 

Z Kuşağı Üzerinde Etkili Pazarlama Stratejileri

Z kuşağı 1997 yılından sonra doğmuş insanların bulunduğu kuşak olarak tanımlanabilir. Z kuşağı nüfusun az bir kısmını oluşturuyormuş gibi görünse de dünya üzerinde etkileri büyük. Yaşama atılıyor olmaları durumu da birçok mesleğin ya da meslek grubunun stratejilerini yenilemeleri gerektiğini söylüyor. Z kuşağı teknolojinin kucağına doğması nedeniyle dijitali ve pazarlamayı da etkilemektedir. Dijital pazarlamanın zirveye ulaştığı bugünlerde, dijital pazarlamayı şekillendiren Z kuşağının dikkatini çekmek için dijital pazarlamanın nasıl yapılabileceğine bir göz atalım. Keyifli okumalar. 

Pazarlama stratejinizi Z kuşağı için yeniden şekillendirmek istiyorsanız, Z kuşağını iyi tanımak ve onların davranışlarını iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

–       Z kuşağının %75’i hobilerini paraya yani işe dönüştürmek istiyorlar.

–       Z kuşağının %61’i eğitimini tamamladıktan sonra iş veren olmaktansa, girişimci olmayı hedefliyorlar.

–       Z kuşağının, ayda 3 bin civarında telefonlarına mesaj geliyor. 

–       Z kuşağı günde 2 saat YouTube üzerinden video izlemektedir. 

Z kuşağının bazı davranışlarını analiz ettikten sonra, onlar üzerinde dijital pazarlama stratejinizi yeniden şekillendirebilirsiniz. 

Dijital stratejilerinizi Z kuşağına yönelik geliştirmek istiyorsanız, önceliğiniz mobil uyumlu içerik üretmek olmalı. Mobil uyumlu içerik oluştururken, videolar oluşturmalı, dikkat çekici görselleri tercih etmeniz gerekmektedir. 

Dijital pazarlama stratejisinin lokal değil global olarak belirlenmeli, çünkü Z kuşağı diğer kuşaklar gibi yerele bağlı değil. Z kuşağı küresel yaşıyorlar, küresel geziyorlar, küresel izliyorlar hem de oturdukları yerden, tek parmak hareketiyle… Z kuşağının %60’ı dünyayı dönüştürmeyi ve değiştirmeyi hedeflediği için, kampanya mesajlarınınız da pozitif ve dönüştürücü etkisi olması gerekir

Z kuşağı, dijital ve mobil kuşağı olarak adlandırılan bir kuşaktır. Sosyal medya, akıllı telefonlar ve diğer dijital medya mecraları yoluyla mobil ve dijital bağlantı, Z kuşağının birçoğu için başkalarıyla etkileşim ve bağlılık boyutunu kolaylaştırdı. Yapılan bir araştırmaya göre, gençlerin yaklaşık %45’inin “neredeyse sürekli” çevrimiçi olarak kalıyorlar. 

Z kuşağını etkilemek için anlamlı ve özgün içerikler oluşturmanız ŞART.  Z kuşağının marka sadakati gibi bir anlayışı olmadığından dolayı onların dikkatini ancak farklı ve özgün içeriklerle dikkatlerini çekebilirsiniz. Z kuşağı hayatlarını olduğu gibi yansıttıkları için sahtelikten uzak durmanız içeriklerinizi üretirken önceliğiniz olmalıdır. İçeriklerinizi üreteceğiniz platformlar da Z kuşağının daha çok vakit geçirdikleri platformlar olmalıdır, yani önceliğiniz sosyal medya platformları olabilir.

Z kuşağı içerik üreten kuşak olarak anılsa da aslında hızlı tüketen de bir kuşaktır. Bu yüzden onların hızına yetişmeniz gerekmektedir. Size gönderdikleri maillere, yorumlara ya da mesajlara onların hızında cevap vermeniz, geri dönüş yapmanız gerekmektedir. Ayrıca Z kuşağının odaklanma yani dikkat süreleri 8 saniye olduğu için onların bu algı durumunu belirli bir durum içinde alıp, analiz etmek gerekir. 8 saniyelik algılama süresi onların pratik zekaya sahip olduğunu da gösteriyor. Bu yüzden de ürün ya da hizmetinizin çabuk anlaşılır ve pratik olmasına özen göstermelisiniz. 

Sosyal medya Z kuşağının en çok kullandığı platformlardır.  Bu yüzden sosyal medya mecralarında aktif olmanız gerekmektedir. Sosyal medya platformlarını sadece post paylaşmak olarak düşünmeyin, onlarla iletişime geçebileceğiniz, isteklerini ve şikayetlerini, hangi noktaların onlar için değer olup – olmadığını kolay analiz edebileceğiniz de bir alan. Bu yüzden sosyal medya paylaşımlarınız onlarla iletişime geçebilecek şekilde planlanmalıdır. 

Sosyal medya stratejisinin Z kuşağı üzerinde etkili olduğunu söyledik anacak tek yol da sosyal medya platformları değil. Z kuşağının yüzlerce mesaj aldıklarını yazıya başlarken söylemiştik. E-postalar da bu mesaj trafiğinin bir bölümünü oluşturmakta. Bu yüzden de “sürekli online/ çevrimiçi” olan kuşak için e posta ile pazarlama stratejisini de kullanmanız gerekmektedir. Sosyal medya platformlarında olduğu gibi burada da kişiye özel ve özgün içeriklerle onların mail kutularına düşmeniz gerekmektedir. 

Z kuşağı izlemeyi seven ve izledikleri platformlara içerik üretmek isteyen kuşak olarak da bilinmektedir. Bu yüzden Z kuşağının %85’i YouTube kullanmaktadır. Dijital pazarlama stratejisi olarak da videolar oluşturmaktır. Oluşturduğunuz videolu içerikler hem katılım oluşturur hem de marka güveni kazanabilirsiniz. Markanıza katılımı  da arttırırsınız. 

Z kuşağı satın almadan önce piyasa araştırması yapar ve sonrasında indirim oranına göre alışverişlerini gerçekleştirir. Bu yüzden de onlara muhteşem marka deneyimi sunmanız gerekir. Z kuşağı sadece indirim oranı ya da ürünün kalitesini araştırmazlar. Aynı zamanda Z kuşağı satın alacakları markanın çevreye ya da sosyal sorumluluklara için sahip oldukları duyarlılıklarına da bakarlar. Bu yüzden dijital pazarlama stratejisi geliştirirken sosyal sorumluluk sahibi olmalı aynı zamanda çevreye duyarlı olmasınız.

Z kuşağı serimizin 2. yazısı olan “Markalar için Z Kuşağı” yazımızı beğendiyseniz ve bu tatlı seriyi başlangıç noktasından takip etmek isterseniz “Z Kuşağını Anlamak için 3 Kritik Nokta” yazımızı okumaya başlamanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...