Markalar için Z Kuşağının Tüketim Alışkanlıkları

tarafından | May 4, 2021 | Sosyal Medya Yönetimi

Z kuşağı dünya nüfusunun 3’te 1’ini oluşturan, oldukça önemli bir kuşaktır. Z kuşağı pazarlamadan, reklamları içeriğine ve satın alma davranışlarına kadar birçok alanı hem değiştiriyor hem de şekillendiriyor. 

Z kuşağı, 1997 yılından sonra doğan insanların dahil olduğu kuşak olarak tanımlanabilir. Teknolojinin ellerine doğrumu ve internet ile içi içe büyüyen çocuklar hatta bugünün yetişkinleri olarak tanımlanabilir. İnternetle iç içe büyümelerinden dolayı Z kuşağı “internet kuşağı” olarak da bilinmektedir.

Küreselleşme ile birlikte, bir Z kuşağı üyesi elindeki telefon ile birlikte oturduğu yerden dünyayı gezebiliyor, evden çıkmadan arkadaşlarıyla görüşüyor, konuşuyor, sinemaya gitmeden film izleyebiliyor ve bu  saydıklarımızın hiç birinin belirli bir sınırı yok. Hal böyle olunca da dünya pazarlama şekli de doğrudan Z kuşağının isteklerine ve davranışlarına göre şekillenmesi de kaçınılmaz oluyor. Kaçınılmaz gerçek ise Z kuşağı için teknoloji ve lük keyif değil, dünyanın getirdiği bir ihtiyaç!

Z kuşağı tam bir teknoloji uzmanı ya da  canavarı ise (artık ne demek isterseniz), markalar ürünlerini ya da hizmetlerini nasıl Z kuşağının ilgisini çekmek için, Z kuşağına sunabilir?

Hadi gelin bu sorunun cevabını birlikte arayalım. 

Z kuşağının yaş alması, iş dünyasına atılması ve para kazanması tüm markaları hem heyecanlandırıyor hem de meraklandırıyor. Z kuşağı için en vazgeçilmez aksesuar tabi ki “cep telefonları”. Aksesuar dedim ama aslında aksesuar değil, Z kuşağı için İHTİYAÇ! 

Z kuşağı bir günde ortalama 4 saat 15 dakikalarını cep telefonlarıyla geçiyorlar. Mobil alışverişinde en güçlü potansiyel müşterisi olarak pozisyon alıyorlar. Bu yüzden markalar öncelikle bu “mobilde olma” durumunu tekrar bir düşünmelidir. 

Mobili bu kadar çok seven Z kuşağı için markalarında elini taşın altına koyması gerekiyor ki Z kuşağının ilgisini çeksin ve hizmet ya da ürün satışı yapılsın. Peki ya markalar Z kuşağının dikkatini çekmek için mobilde mi yapabilirler? 

       Markalar, Z kuşağının mobildeki davranışlarını, tercihlerini ve mobilden beklentilerini iyi analiz etmeli ve dikkate almalıdır. 

Z kuşağının %81’i markaların eğlenceli, samimi içerikler hatta mümkünse videolu içerikler üretmesini talep ediyor. Bu yüzden markalar Z kuşağının ilgisini videolu görseller ya da içeriklerle dikkatini çekebilir. 

Z kuşağının marka ya da marka sadakatiyle çok ilgili değil, yani bir markanın ürünlerini bugün satın alabilir ama yarın bu ürünü satın alması olası olamayabilir. Bu sebeple Z kuşağının dijital platformlarda fazla vakit geçirdiklerini, dijital platformlarda neler yaptığını analiz edip ona göre Z kuşağının ilgisini çekecek içerikler üretilmesi gerekiyor.

Z kuşağı elinde olanı çabuk tüketen kuşak olarak tanımlanıyor ama bakıldığı zaman dijital platformlarda da içerik üreten bir kuşak. Bu yüzden markalar, interaktif ve dinamik içerik üretmeleri önemlidir. 

Z kuşağı teknoloji ile sınırsız bir imkanı ellerinde bulunduruyor. Bu yüzden istedikleri yerden, istedikleri zaman istedikleri durumda olabiliyorlar. Bu yüzden de markalar küresel olmaya, zaman ve sınır algısını kaldırmaya yönelik içerikler ya da hizmet planlaması yapmalıdır. 

Z kuşağı Z’amane kuşağı olarak tanımlanmaktadır. Bu Z’amane kuşağı çeşitlilik ve farklılık çok sevdiğinden, farklı toplumsal cinsiyet kimliklerine, farklı ırklara saygı duyarlar ve varlıklarından da memnundurlar. Günümüz düşünüldüğünde ise Z kuşağının bu farklılıkları tanıyacağı bir sürü etkileşim halinde olduğu platformlar var. Z kuşağının farklılık ve çeşitlilik sevdiği düşünüldüğünde markalar Z kuşaklarına ulaşmak için bu kanalları ve bu iletişim yollarını iyi analiz etmeleri gerekmektedir. 

Markalar Z’amane Z kuşağını analiz etmek için vakit harcıyorlar mı? Bu sorunun cevabı şüphesiz, tereddütsüz kocaman bir EVET! Hatta size bir örnek verelim. 

Gazlı içecek markası olana “Fanta”, Haziran 2019 yılında yayınladığı Fanta ile Bu Yaz #MüzikBizde reklam filmiyle, Z kuşağının dikkatini çekmeyi amaçlamıştır. Bu yüzden reklam filminden şarkıcı Hadise ve youtuber olan Orkun Işıtmak ver almıştır. #fantailemüzikbizde reklam çalışması interaktif bir içerik çalışmasıdır. Z kuşağının dikkatini çekmeyi amaçlayan marka yazın en popüler şarkısını birlikte yapalım mottosuyla şarkının sözleri, şarkıda kullanılacak enstrümanlar üzerinde, şarkının melodisinde ve Hadise’nin giyeceği elbise üzerinde hedef kitle belirleyici olmuştur. 

Bu reklam özelinde Z kuşağı hedef kitle olarak belirlenmiş, onlara ulaşma yolu ise sosyal medya platformu olan Instagram belirlenmiştir. Hem etkileşimi hem de sesli, görüntülü videolu içerik hazırlanmıştır. Z kuşağının dikkatini çekebilmek için her yol kullanılmıştır. 

Z Kuşağı Üzerinde Etkili Pazarlama Stratejileri

Z kuşağı 1997 yılından sonra doğmuş insanların bulunduğu kuşak olarak tanımlanabilir. Z kuşağı nüfusun az bir kısmını oluşturuyormuş gibi görünse de dünya üzerinde etkileri büyük. Yaşama atılıyor olmaları durumu da birçok mesleğin ya da meslek grubunun stratejilerini yenilemeleri gerektiğini söylüyor. Z kuşağı teknolojinin kucağına doğması nedeniyle dijitali ve pazarlamayı da etkilemektedir. Dijital pazarlamanın zirveye ulaştığı bugünlerde, dijital pazarlamayı şekillendiren Z kuşağının dikkatini çekmek için dijital pazarlamanın nasıl yapılabileceğine bir göz atalım. Keyifli okumalar. 

Pazarlama stratejinizi Z kuşağı için yeniden şekillendirmek istiyorsanız, Z kuşağını iyi tanımak ve onların davranışlarını iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

–       Z kuşağının %75’i hobilerini paraya yani işe dönüştürmek istiyorlar.

–       Z kuşağının %61’i eğitimini tamamladıktan sonra iş veren olmaktansa, girişimci olmayı hedefliyorlar.

–       Z kuşağının, ayda 3 bin civarında telefonlarına mesaj geliyor. 

–       Z kuşağı günde 2 saat YouTube üzerinden video izlemektedir. 

Z kuşağının bazı davranışlarını analiz ettikten sonra, onlar üzerinde dijital pazarlama stratejinizi yeniden şekillendirebilirsiniz. 

Dijital stratejilerinizi Z kuşağına yönelik geliştirmek istiyorsanız, önceliğiniz mobil uyumlu içerik üretmek olmalı. Mobil uyumlu içerik oluştururken, videolar oluşturmalı, dikkat çekici görselleri tercih etmeniz gerekmektedir. 

Dijital pazarlama stratejisinin lokal değil global olarak belirlenmeli, çünkü Z kuşağı diğer kuşaklar gibi yerele bağlı değil. Z kuşağı küresel yaşıyorlar, küresel geziyorlar, küresel izliyorlar hem de oturdukları yerden, tek parmak hareketiyle… Z kuşağının %60’ı dünyayı dönüştürmeyi ve değiştirmeyi hedeflediği için, kampanya mesajlarınınız da pozitif ve dönüştürücü etkisi olması gerekir

Z kuşağı, dijital ve mobil kuşağı olarak adlandırılan bir kuşaktır. Sosyal medya, akıllı telefonlar ve diğer dijital medya mecraları yoluyla mobil ve dijital bağlantı, Z kuşağının birçoğu için başkalarıyla etkileşim ve bağlılık boyutunu kolaylaştırdı. Yapılan bir araştırmaya göre, gençlerin yaklaşık %45’inin “neredeyse sürekli” çevrimiçi olarak kalıyorlar. 

Z kuşağını etkilemek için anlamlı ve özgün içerikler oluşturmanız ŞART.  Z kuşağının marka sadakati gibi bir anlayışı olmadığından dolayı onların dikkatini ancak farklı ve özgün içeriklerle dikkatlerini çekebilirsiniz. Z kuşağı hayatlarını olduğu gibi yansıttıkları için sahtelikten uzak durmanız içeriklerinizi üretirken önceliğiniz olmalıdır. İçeriklerinizi üreteceğiniz platformlar da Z kuşağının daha çok vakit geçirdikleri platformlar olmalıdır, yani önceliğiniz sosyal medya platformları olabilir.

Z kuşağı içerik üreten kuşak olarak anılsa da aslında hızlı tüketen de bir kuşaktır. Bu yüzden onların hızına yetişmeniz gerekmektedir. Size gönderdikleri maillere, yorumlara ya da mesajlara onların hızında cevap vermeniz, geri dönüş yapmanız gerekmektedir. Ayrıca Z kuşağının odaklanma yani dikkat süreleri 8 saniye olduğu için onların bu algı durumunu belirli bir durum içinde alıp, analiz etmek gerekir. 8 saniyelik algılama süresi onların pratik zekaya sahip olduğunu da gösteriyor. Bu yüzden de ürün ya da hizmetinizin çabuk anlaşılır ve pratik olmasına özen göstermelisiniz. 

Sosyal medya Z kuşağının en çok kullandığı platformlardır.  Bu yüzden sosyal medya mecralarında aktif olmanız gerekmektedir. Sosyal medya platformlarını sadece post paylaşmak olarak düşünmeyin, onlarla iletişime geçebileceğiniz, isteklerini ve şikayetlerini, hangi noktaların onlar için değer olup – olmadığını kolay analiz edebileceğiniz de bir alan. Bu yüzden sosyal medya paylaşımlarınız onlarla iletişime geçebilecek şekilde planlanmalıdır. 

Sosyal medya stratejisinin Z kuşağı üzerinde etkili olduğunu söyledik anacak tek yol da sosyal medya platformları değil. Z kuşağının yüzlerce mesaj aldıklarını yazıya başlarken söylemiştik. E-postalar da bu mesaj trafiğinin bir bölümünü oluşturmakta. Bu yüzden de “sürekli online/ çevrimiçi” olan kuşak için e posta ile pazarlama stratejisini de kullanmanız gerekmektedir. Sosyal medya platformlarında olduğu gibi burada da kişiye özel ve özgün içeriklerle onların mail kutularına düşmeniz gerekmektedir. 

Z kuşağı izlemeyi seven ve izledikleri platformlara içerik üretmek isteyen kuşak olarak da bilinmektedir. Bu yüzden Z kuşağının %85’i YouTube kullanmaktadır. Dijital pazarlama stratejisi olarak da videolar oluşturmaktır. Oluşturduğunuz videolu içerikler hem katılım oluşturur hem de marka güveni kazanabilirsiniz. Markanıza katılımı  da arttırırsınız. 

Z kuşağı satın almadan önce piyasa araştırması yapar ve sonrasında indirim oranına göre alışverişlerini gerçekleştirir. Bu yüzden de onlara muhteşem marka deneyimi sunmanız gerekir. Z kuşağı sadece indirim oranı ya da ürünün kalitesini araştırmazlar. Aynı zamanda Z kuşağı satın alacakları markanın çevreye ya da sosyal sorumluluklara için sahip oldukları duyarlılıklarına da bakarlar. Bu yüzden dijital pazarlama stratejisi geliştirirken sosyal sorumluluk sahibi olmalı aynı zamanda çevreye duyarlı olmasınız.

Z kuşağı serimizin 2. yazısı olan “Markalar için Z Kuşağı” yazımızı beğendiyseniz ve bu tatlı seriyi başlangıç noktasından takip etmek isterseniz “Z Kuşağını Anlamak için 3 Kritik Nokta” yazımızı okumaya başlamanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar

Slogan Nedir?

Slogan Nedir?

Slogan, zamansız kısa ve öz ifadelerdir. Slogan marka olarak kendinizi ifade etmenin açıklayıcı ve etkili bir yöntemi olup, marka kimliği için olmazsa olmazlar arasındadır. Reklam kampanyaları süreçlerinde kritik önem taşıyan sloganlar, markalaşma adına sizi...

daha fazla bilgi edinin