Metaverse Sağlık Sektörünü Yeniden Şekillendirmede Nasıl Bir Rol Oynayabilir?

tarafından | Oca 20, 2022 | Sosyal Medya Yönetimi

Merhaba! Dijital sağlık alanında ortaya çıkan “Metaverse” konusu ile geri döndük. Önce Metaverse’in ne olduğunu anlayalım; Metaverse, sanal ve fiziksel alandan oluşan, kullanıcıların artırılmış dünya içinde etkileşime girebileceği, sanal olarak buluşabileceği ve gerçek deneyimler veren sanal etkinlikler gerçekleştireceği artırılmış sanal dünyadır.  

Metaverse gelişirken, sağlık hizmetlerinde;  Yapay Zeka, Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik, Tıbbi Cihazların İnterneti, Web 3.0, akıllı bulut, uç ve kuantum hesaplama gibi teknolojileri ve sağlık hizmetlerine yeni yönler sağlamak için robotik ile birleştiren yeni bir hizmetlere sahip olacaktır.

Ancak akılları karıştıran soru  yönetmeliğe uygun olarak yeni sağlık metaversini oluşturmak için hepsi bir araya gelirken aynı anda maliyeti düşürebilir miyiz?  

Meta veri deposunun sağlık hizmetlerinde şimdiden iz bırakan bazı bileşenlerine bakalım.  

Tıp Eğitiminde Virtual Reality Kullanımını Artırın 

Sanal gerçeklik, doktorlar ve uzmanlar tarafından, diğer doktorları ve sağlık personelini eğitmek için kullanılıyor; burada sanal gerçeklik, bir öğrenciyi bir insan vücuduna sokmak için kaldıraç olarak kullanılabilir ve hastanın rahatsızlığının 360 derece görünümle  teşhis edebilir veya gerçek dünyada uygulanan prosedürleri tekrarlayabilir.  

Tüm uygulamalar, ayrıntıları görmek için masaüstü ekranları üzerinden kaydedilebilir ve görüntülenebilir. 

Artırılmış Gerçekliğin Cerrahi İşlemlerde Kullanımı 

Cerrahi prosedürler zaten robotik kullandığından, şimdi karmaşık ameliyatların tümü artırılmış gerçeklikleri kullanmaya hazır hale geldi. İster kanserli tümörlerin alınması olsun, isterse karmaşık bir omurga ameliyatı olsun, doktorlar bu ameliyatları hassasiyetle gerçekleştirmenin yeni yollarını arıyorlar. Robotik kullanımı veya robot destekli ameliyatlar olarak da bilinen, karmaşık prosedürleri hassasiyet ve esneklikle gerçekleştirmek için zaten kullanılıyordu.    

Sağlık hizmeti sağlayıcılarını ve tüketicileri birbirine bağlamak ve bir araya getirmek için oyunlaştırma 

Roblox gibi platformlar oyunlaştırmanın algılanma şeklini değiştirdikçe, giderek daha fazla kullanıcı diğer kullanıcılarla işbirliği yapmanın ve bağlantı kurmanın yollarını buluyor. Artık herkes bu tür platformlar aracılığıyla arkadaşlarıyla hayal kurabilir, oluşturabilir veya eğlenebilir. Sağlık söz konusu olduğunda, oyunlaştırma büyük ölçüde sağlık ve fitness uygulamalarıyla sınırlı kalıyor. Artırılmış gerçeklik ile daha akıllı egzersizler veya sanal eğitmenler aracılığıyla spor aktivitesi yapabilirsiniz. 

Birlikte çalışabilirlik önemli bir bileşen 

Sağlık hizmetlerinde bir sonraki dalganın tamamen birlikte çalışabilir ve açık çözümlerin geliştirilmesiyle ilgili olduğunu bildiğimiz için, bu meta veri deposunu oluşturan varlıklar ve verilerin farklı platformlar ve ağlar arasında taşınması kolay değilse, meta veri deposu tamamlanmayacaktır. Avatarlar, 3 boyutlu modeller, karma gerçeklik ve uzamsal ortamlar gibi varlık sınıfları, meta veri deposunun kritik bileşenleri olan içerik paketleri oluşturmak için meta verileriyle birlikte çalışır. Endüstri veri ve iletişim standartları geliştikçe, metaverse iletişimi de gelişecektir.  

  • Meta veri deposu uygulamalarının hızla oluşturulmasına yardımcı olacak teknolojiler  

Microsoft gibi şirketler, metaverse uygulamalarını hızla oluşturmak için farklı teknolojileri desteklerken, bu alan kesinlikle gelişip çoğalacak. 

Microsoft tarafından Azure’da Metaverse çevresinde sağlanan bazı teknolojiler:

  • Microsoft Mesh ve HoloLens  
  • Microsoft Güç Platformu  
  • Azure AI ve Otonom Sistemler  
  • Azure Synapse Analizi  
  • Azure Haritalar  
  • Azure Dijital İkizler  

Öte yandan AWS, Game Tech’i etkinleştirmek için çeşitli çözümler ve hizmetler de sunuyor:  

  • Özel sunucu barındırma için Amazon GameLift  
  • Çok oyunculu oyunları desteklemek için FleetIQ.  
  • Amazon oyun motoru.  

Sonuç olarak Metaverse, büyük sosyal oyuncular sanal gerçekliğin farklı yönlerini ve sürükleyici deneyimleri bir araya getirdiği için birçok yeni boyut getirecek, gelişmekte olan bir kavramdır, günümüz için geleneksel kalan sağlık sektörü için de öğrenmek, güçlendirmek için harika bir araç olacaktır. hastalara ve sağlayıcılara keyifli deneyimler.  

Benzer Yazılar

Slogan Nedir?

Slogan Nedir?

Slogan, zamansız kısa ve öz ifadelerdir. Slogan marka olarak kendinizi ifade etmenin açıklayıcı ve etkili bir yöntemi olup, marka kimliği için olmazsa olmazlar arasındadır. Reklam kampanyaları süreçlerinde kritik önem taşıyan sloganlar, markalaşma adına sizi...

daha fazla bilgi edinin
Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast Nasıl Yapılır?

“Podcast nasıl yapılır” konulu yazımızda podcast nasıl oluşturulur adım adım öğreneceğiz. Podcast nedir ve nasıl çalışır?Podcast sunucusu nedir?Bir podcast başlatmak için hangi ekipman gereklidir?Podcast Nasıl BaşlatılırBenzersiz ve ilgi çekici bir konu veya tema...

daha fazla bilgi edinin