Yeni Başlayanlar İçin Metaverse’den Arsa Satın Alma Rehberi

tarafından | Ara 24, 2021 | Sosyal Medya Reklam

Birkaç yıl önce sanal gayrimenkule yatırım yapmak kulağa oldukça saçma geliyordu. Bugün ise hikaye çok farklı olmaya başladı. Artık Decentraland (MANA) gibi dijital dünyalarda sanal araziler satın alabilirsiniz ve artık meta veri arsalarının da ortaya çıkmasıyla yatırımcılar bu alana akın ediyor.

Metaverse hakkında daha fazla bilgi edinmek ve Metaverse’den olabildiğince erken arsa almanız ve sanal gayrimenkullere nasıl yatırım yapacağınızı öğrenmeniz için sizlere rehber niteliğindeki bu yazıyı derledik. 

Keyifli okumalar dileriz!

Metaverse  nedir?

Metaverse genellikle sanal, artırılmış gerçekliği ve insan işini birleştiren alternatif bir dijital gerçeklik olarak tanımlanıyor. Metaverse sayesinde genişletilmiş gerçekliği ve canlı dijital dünyayı keşfedebileceğiz.

Metaverse otuz yılı aşkın bir süredir var olan bir terim ve kavramdır, ancak yakın zamana kadar Metaverse fikri hayalleri süsleyen bir fikirdi. Facebook‘un bir Metaverse şirketi olma planını açıklamasından sonra popüler hale gelmeye başladı.

Bu nedenle, giderek daha fazla yatırımcı bu hızla büyüyen yeni alanda yatırım fırsatlarını araştırıyor. Önde gelen dijital dünyada sanal arsa satın almak için fırsatları kolluyorlar.

Öyleyse, sanal arazinin ne olduğunu ve yatırımcıların neden üzerine atladığını keşfedelim. 

Sanal arazi nedir ve yatırımcılar neden satın alıyor? 

Gayrimenkul, dünyadaki en popüler varlık sınıflarından biridir ve artık dijital alanda da varlığını sürdürmektedir. Sanal arazi, sanal dünyada var olan maddi olmayan bir arazidir. Fiziksel arazi gibi, arazi olarak satılır ve belirli bir arazinin para birimi ile satın alınabilir. Bugün, sanal gayrimenkul satın almanıza izin veren birkaç sanal dünya var.

Decentraland’ın bu alanda en popüler olduğu söylenebilir. Xinxingyuan Evrenindeki sanal arazi yüz binlerce dolara satıyor. Bu yılın Haziran ayında, Decentraland’deki bir arazi parçası 900.000 ABD Dolarından fazlaya satıldı. Bu sadece bir örnek. Meta verilere artan ilgi göz önüne alındığında, sanal arazinin potansiyel yatırım getirisi, kripto para biriminde uzman spekülatörler için umut verici görünüyor. (Tokens.com, yaklaşmakta olan moda bölgesinde 2,8 milyon ABD Doları değerinde sanal arazi satın aldı)

İkincisi, yatırımcılar sanal arazi sağlayabilir ve bundan gelir elde edebilir: Sanal araziniz varsa, özel etkinliklere veya partilere ev sahipliği yapabilir ve katılmak isteyenlerden ücret alabilirsiniz. Örneğin, Amerikalı rapçi Snoop Dogg, gerçek hayattaki malikanesini yeniden inşa etmek için The Sandbox’ın NFT platformunda özel bir partiye ev sahipliği yaptı. Katılımcılar, geçiş olarak NFT’ye sahip olduğunda etkinliğe erişim sağlamaktadırlar. 

Üçüncüsü, yatırımcılar sanal arazilerinden sabit gelir elde edebilirler. Örneğin NFT kullanarak sanal araziniz üzerine sanal ev kurup, aylık gelir ile kiraya verebilirsiniz. Veya bir NFT sanat galerisi kurup ve Metaverse’de çalışmalarını sergilemek isteyen kripto sanatçılarına alanı kiralayabilirsiniz.

Decentraland’da Arsa Nasıl Satın Alınır: Adım Adım Satın Alma İpuçları:

Decentraland, kullanıcıların arsa satın almasına, oyun oynamasına, etkinlikler düzenlemesine ve birbirleriyle çeşitli şekillerde etkileşime girmesine olanak tanıyan blok zinciri tabanlı bir sanal gerçeklik platformudur.

Kendi MANA ve LAND belirteci ile NFT alanındaki en büyük sanal evrendir. Decentraland’deki her LAND 16 m x 16 m boyutlarındadır ve bir NFT olarak ifade edilir. Decentraland’deki parsel sayısı 90.000 ile sınırlıdır ve bu da kıtlık yaratmaktadır. Herkes Decentraland’da bir NFT pazarı olan OpenSea veya resmi Decentraland pazarı aracılığıyla  arazi satın alabilir, kiralayabilir veya satabilir.

Artık Decentraland’in ne olduğunu bildiğinize göre, burada Decentraland’de doğrudan Marketplace’ten nasıl arazi satın alabileceğinize dair size yardımcı olacak bir kılavuz var.

1. Adım: Decentraland Marketplace’e gidin

Başlangıç ​​olarak, Decentraland’s Marketplace’i ziyaret etmeniz ve henüz giriş yapmadıysanız oturum açmanız veya kaydolmanız gerekecektir .

Oturum açtıktan sonra ‘Parseller ve Emlaklar’a gidin. Ardından, ‘Tümünü Görüntüle’ye tıklayın.

2. Adım: Bir LAND parseli seçin

Bir sonraki adım, mevcut arazi parçalarına göz atmak ve tercih ettiğiniz arazi seçimini yapmaktır. Doğrudan pazardan Decentraland’da arazi satın almanın avantajı, komşu bölgeleri ve ünlü bölgelere yakınlığı görebiliyor olmanızdır.

Sanal arazi parçanızı seçtikten sonra, ayrıntılı olarak okumak için üzerine tıklayın. Burada arazinin MANA’daki fiyatını, müsaitlik durumunu ve sahibinin adını göreceksiniz. 

Satın alma işlemini yapmak için ‘Satın Al’a dokunun.

3. Adım: Cüzdanınızı Decentraland Marketplace’e bağlayın

Satın alma  başarılı ve tamamlandığında, arazi NFT olarak cüzdanınıza gönderilecektir, bu nedenle satın alma işlemini tamamlamak için cüzdanınızın hesabınıza bağlı olduğundan emin olmanız gerekir.

Cüzdanınız yoksa MetaMask ve Trust Wallet gibi cüzdanları indirebilirsiniz. Alışveriş yapabilmeniz için tercih ettiğiniz cüzdanın yeterli MANA veya Ethereum (ETH)’a sahip  olması gerektiğini unutmayın.

Ek olarak, gaz maliyetlerini ödemek için bazı ekstra jetonlarınız olmalıdır.

Adım 4: Sanal LAND’inizi onaylayın

Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra, LAND’inizi cüzdanınızda onaylayabilirsiniz. 

Trust Wallet kullanıyorsanız, aynı şeyi MetaMask cüzdanındaki ‘Koleksiyonlar’ altında ve ‘NFT’ler’ sekmesi altından onaylayabilirsiniz. 

Metaverse’de sanal gayrimenkul satın almalı mısınız?

Şimdiye kadar, sanal emlak piyasası sadece isim olarak biliniyordu. Facebook’un meta veri tabanı ve Web 3.0 merkezli yatırımcı ilgisiyle desteklenen sanal gayrimenkul, özellikle ilk kez yatırımcılar için çok kazançlı bir varlık sınıfı haline gelebilme olasılığı ile karşı karşıya.

Ancak, yaptığınız herhangi bir yatırımda olduğu gibi, kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamalısınız.

Sanal emlak piyasasının önemli ölçüde büyüdüğü yadsınamaz olsa da, nispeten yeni bir pazar ve yatırımcıların yatırım yapmadan önce dikkatli olmaları ve kapsamlı araştırma yapmaları gerekiyor.

Benzer Yazılar