loader image

Yeni Başlayanlar İçin Metaverse’den Arsa Satın Alma Rehberi

tarafından | Ara 24, 2021 | Sosyal Medya Reklam

Birkaç yıl önce sanal gayrimenkule yatırım yapmak kulağa oldukça saçma geliyordu. Bugün ise hikaye çok farklı olmaya başladı. Artık Decentraland (MANA) gibi dijital dünyalarda sanal araziler satın alabilirsiniz ve artık meta veri arsalarının da ortaya çıkmasıyla yatırımcılar bu alana akın ediyor.

Metaverse hakkında daha fazla bilgi edinmek ve Metaverse’den olabildiğince erken arsa almanız ve sanal gayrimenkullere nasıl yatırım yapacağınızı öğrenmeniz için sizlere rehber niteliğindeki bu yazıyı derledik. 

Keyifli okumalar dileriz!

Metaverse  nedir?

Metaverse genellikle sanal, artırılmış gerçekliği ve insan işini birleştiren alternatif bir dijital gerçeklik olarak tanımlanıyor. Metaverse sayesinde genişletilmiş gerçekliği ve canlı dijital dünyayı keşfedebileceğiz.

Metaverse otuz yılı aşkın bir süredir var olan bir terim ve kavramdır, ancak yakın zamana kadar Metaverse fikri hayalleri süsleyen bir fikirdi. Facebook‘un bir Metaverse şirketi olma planını açıklamasından sonra popüler hale gelmeye başladı.

Bu nedenle, giderek daha fazla yatırımcı bu hızla büyüyen yeni alanda yatırım fırsatlarını araştırıyor. Önde gelen dijital dünyada sanal arsa satın almak için fırsatları kolluyorlar.

Öyleyse, sanal arazinin ne olduğunu ve yatırımcıların neden üzerine atladığını keşfedelim. 

Sanal arazi nedir ve yatırımcılar neden satın alıyor? 

Gayrimenkul, dünyadaki en popüler varlık sınıflarından biridir ve artık dijital alanda da varlığını sürdürmektedir. Sanal arazi, sanal dünyada var olan maddi olmayan bir arazidir. Fiziksel arazi gibi, arazi olarak satılır ve belirli bir arazinin para birimi ile satın alınabilir. Bugün, sanal gayrimenkul satın almanıza izin veren birkaç sanal dünya var.

Decentraland’ın bu alanda en popüler olduğu söylenebilir. Xinxingyuan Evrenindeki sanal arazi yüz binlerce dolara satıyor. Bu yılın Haziran ayında, Decentraland’deki bir arazi parçası 900.000 ABD Dolarından fazlaya satıldı. Bu sadece bir örnek. Meta verilere artan ilgi göz önüne alındığında, sanal arazinin potansiyel yatırım getirisi, kripto para biriminde uzman spekülatörler için umut verici görünüyor. (Tokens.com, yaklaşmakta olan moda bölgesinde 2,8 milyon ABD Doları değerinde sanal arazi satın aldı)

İkincisi, yatırımcılar sanal arazi sağlayabilir ve bundan gelir elde edebilir: Sanal araziniz varsa, özel etkinliklere veya partilere ev sahipliği yapabilir ve katılmak isteyenlerden ücret alabilirsiniz. Örneğin, Amerikalı rapçi Snoop Dogg, gerçek hayattaki malikanesini yeniden inşa etmek için The Sandbox’ın NFT platformunda özel bir partiye ev sahipliği yaptı. Katılımcılar, geçiş olarak NFT’ye sahip olduğunda etkinliğe erişim sağlamaktadırlar. 

Üçüncüsü, yatırımcılar sanal arazilerinden sabit gelir elde edebilirler. Örneğin NFT kullanarak sanal araziniz üzerine sanal ev kurup, aylık gelir ile kiraya verebilirsiniz. Veya bir NFT sanat galerisi kurup ve Metaverse’de çalışmalarını sergilemek isteyen kripto sanatçılarına alanı kiralayabilirsiniz.

Decentraland’da Arsa Nasıl Satın Alınır: Adım Adım Satın Alma İpuçları:

Decentraland, kullanıcıların arsa satın almasına, oyun oynamasına, etkinlikler düzenlemesine ve birbirleriyle çeşitli şekillerde etkileşime girmesine olanak tanıyan blok zinciri tabanlı bir sanal gerçeklik platformudur.

Kendi MANA ve LAND belirteci ile NFT alanındaki en büyük sanal evrendir. Decentraland’deki her LAND 16 m x 16 m boyutlarındadır ve bir NFT olarak ifade edilir. Decentraland’deki parsel sayısı 90.000 ile sınırlıdır ve bu da kıtlık yaratmaktadır. Herkes Decentraland’da bir NFT pazarı olan OpenSea veya resmi Decentraland pazarı aracılığıyla  arazi satın alabilir, kiralayabilir veya satabilir.

Artık Decentraland’in ne olduğunu bildiğinize göre, burada Decentraland’de doğrudan Marketplace’ten nasıl arazi satın alabileceğinize dair size yardımcı olacak bir kılavuz var.

1. Adım: Decentraland Marketplace’e gidin

Başlangıç ​​olarak, Decentraland’s Marketplace’i ziyaret etmeniz ve henüz giriş yapmadıysanız oturum açmanız veya kaydolmanız gerekecektir .

Oturum açtıktan sonra ‘Parseller ve Emlaklar’a gidin. Ardından, ‘Tümünü Görüntüle’ye tıklayın.

2. Adım: Bir LAND parseli seçin

Bir sonraki adım, mevcut arazi parçalarına göz atmak ve tercih ettiğiniz arazi seçimini yapmaktır. Doğrudan pazardan Decentraland’da arazi satın almanın avantajı, komşu bölgeleri ve ünlü bölgelere yakınlığı görebiliyor olmanızdır.

Sanal arazi parçanızı seçtikten sonra, ayrıntılı olarak okumak için üzerine tıklayın. Burada arazinin MANA’daki fiyatını, müsaitlik durumunu ve sahibinin adını göreceksiniz. 

Satın alma işlemini yapmak için ‘Satın Al’a dokunun.

3. Adım: Cüzdanınızı Decentraland Marketplace’e bağlayın

Satın alma  başarılı ve tamamlandığında, arazi NFT olarak cüzdanınıza gönderilecektir, bu nedenle satın alma işlemini tamamlamak için cüzdanınızın hesabınıza bağlı olduğundan emin olmanız gerekir.

Cüzdanınız yoksa MetaMask ve Trust Wallet gibi cüzdanları indirebilirsiniz. Alışveriş yapabilmeniz için tercih ettiğiniz cüzdanın yeterli MANA veya Ethereum (ETH)’a sahip  olması gerektiğini unutmayın.

Ek olarak, gaz maliyetlerini ödemek için bazı ekstra jetonlarınız olmalıdır.

Adım 4: Sanal LAND’inizi onaylayın

Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra, LAND’inizi cüzdanınızda onaylayabilirsiniz. 

Trust Wallet kullanıyorsanız, aynı şeyi MetaMask cüzdanındaki ‘Koleksiyonlar’ altında ve ‘NFT’ler’ sekmesi altından onaylayabilirsiniz. 

Metaverse’de sanal gayrimenkul satın almalı mısınız?

Şimdiye kadar, sanal emlak piyasası sadece isim olarak biliniyordu. Facebook’un meta veri tabanı ve Web 3.0 merkezli yatırımcı ilgisiyle desteklenen sanal gayrimenkul, özellikle ilk kez yatırımcılar için çok kazançlı bir varlık sınıfı haline gelebilme olasılığı ile karşı karşıya.

Ancak, yaptığınız herhangi bir yatırımda olduğu gibi, kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamalısınız.

Sanal emlak piyasasının önemli ölçüde büyüdüğü yadsınamaz olsa da, nispeten yeni bir pazar ve yatırımcıların yatırım yapmadan önce dikkatli olmaları ve kapsamlı araştırma yapmaları gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...