loader image

NFT Pazarlama Stratejisi

tarafından | Nis 14, 2022 | Genel

NFT pazarlama stratejisi, hedef kitlenizin erişimini genişletmenize, güvene dayalı ilişkiler kurmanıza ve gelirinizi artırmanıza yardımcı olur. NFT’ler gittikçe daha popüler hale geliyor ve NFT pazarlama kampanyaları en çok merak edilen konular arasına giriyor. Rakamlar konuşsun:

  • Çevrimiçi pazaryeri OpenSea 300 milyon dolarlık yatırımların ardından artık 13,3 milyar dolar değerine ulaştı. 
  • NFT ticaret hacmi geçen yıla göre 23 milyar dolar arttı ve%20.000’den fazla bir büyüme gerçekleşti.

NFT nedir?

NFT, değiştirilemez tokenler anlamına gelir. 

NFT’lerin anlamı aslında o kadar karmaşık ve akıl almaz değildir. Tam adı Non Fungible Token olan NFT, karşılıksız jeton anlamına gelmektedir. Temelinde, yalnızca size ait olan, türünün tek örneği olan bir dijital varlıktır. Hem finans hem de sanat dünyasında popüler hale gelen NFT, dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcıdır. Uzun bir tanım açıklasak da insanların aklına hala bu fikir yatmamaktadır.Günümüzde indirilebilir video ve görsellere para ödemek insanlar tarafından tuhaf karşılanıyor. 

NFT ve diğer kripto para birimleri arasındaki fark:

kripto para birimlerini takas edebilir, satabilir veya tokenleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, NFT’ler değeri olan ve toplanabilen dijital bir varlıktır, ancak benzersiz oldukları için takas edilemezler. Kripto para birimleri gibi, NFT’ler de işlem görmektedir. OpenSea gibi özel platformlarda alınıp satılmaktadır.

Bu tokenler, sosyal medyada oluşturduğunuz sanat eseri, video, tweet, web sitesi, resim, hikaye ve daha fazlası gibi herhangi bir dijital varlık olabilir ve NFT’ler bunları blok zincirinde işlem yapmak için benzersiz ve doğrulanabilir özelliklere dönüştürür.

Bir örnek: Twitter CEO’su Jack Dorsey, “sadece twitter’ımı kuruyorum” yazan ilk tweet’ini 2,9 milyon dolara NFT olarak sattı.

NFT’ler için Dijital pazarlama nasıl kullanılır?

Öncelikle, kaliteli dijital pazarlama, markanızın rekabetçi dijital dünyada öne çıkmasına yardımcı olur. Stratejik bir plan oluşturmak için  en son gelişmelere ve değişen koşullara ayak uydurmanız gerekir. NFT’ler burada devreye giriyor. İlginç bir şekilde, NFT’ler dijital pazarlama için birçok fırsat sunmaktadır.

NFT’lerin pazarlama stratejilerinin markalara dijital pazarlama konusunda nasıl yardımcı olabileceğini öğrenelim:

Benzersiz Bir Marka Deneyimi Yaratın 

Günümüzde marka deneyimi, insanların bir markayı diğer markalara tercih etmelerinin nedenidir. NFT’ler, sanatçılar ve içerik oluşturucularla işbirliği yaparak benzersiz bir deneyim oluşturmanıza yardımcı olabilir. Pazar yerlerinde yaptıkları şey, ilgi çekici bir deneyim aracılığıyla markanızı tanıtmaktır. Bunun için belirli bir iletişim dili oluşturun. Sonuç olarak, daha görünür, daha akılda kalıcı ve hepsinden önemlisi daha ilginç olacaksınız.

Kitle Erişimini Genişletin

İlk olarak, NFT pazarlarına girerek yeni bir kitleye ulaşırsınız. Pazar yerlerinde dijital yaratıcılar, sanat koleksiyoncuları, genç veya deneyimli girişimcilere kadar çok çeşitli topluluklar vardır. NFT’leriniz ne kadar güncelse ve gerçek değeri ne kadar artarsa, o kadar çok insan ürünlerinizi almaya  hazır olur. Ne kadar çok NFT oluşturursanız, o kadar çok insan sizi fark eder. İnsanlar sizi tanıyıp hakkınızda konuştukça, NFT pazaryerlerindeki bu etkileşimler, müşteri tabanınızı büyütmenize olanak sağlayacaktır. Daha fazla potansiyel alıcıya ulaşmak,  daha yüksek bir satış yapma şansı anlamına gelir.

Topluluk Oluşturun

Müşteriler genellikle kendileriyle iletişim kuran markaları tercih etmektedir. NFT sahipleri için ise en popüler platform Twitter’dır. Hemen hemen herkesin bir topluluk oluşturmak veya NFT koleksiyonlarını paylaşmak için bir Twitter hesabı vardır. Kitlenizle kullanmaktan keyif aldıkları bir platformda etkileşim kurarak markanız için diyaloglar oluşturabilir ve çevrimiçi NFT toplulukları oluşturabilirsiniz. Ek olarak, yakın ilişkiler kurmak, markaların geniş ve son derece rekabetçi pazarlarda hayatta kalabilmesi için gerekli olan müşteri sadakatini oluşturmaktadır.

Markanıza İlgi Oluşturun 

Sektörünüzde öncü olmak fark edilmenize yardımcı olmaktadır. İnsanlar yaşayan markaları sever. Çevrimiçi topluluğunuza yeni deneyimler sunduğunuzda, dikkatleri markanıza çekersiniz. Bu nedenle, NFT’lerinizin dönüşümleri ve satışları artıracaktır. NFT pazarlama büyüyen bir alan olarak büyük bir fırsattır.Rakiplerinizi mutlaka inceleyin. Onlardan farklı olarak neler yapabilirsiniz diye düşünün. Bunları yaptığınızda bu platformlarda basit bir pazarlama projesi ile bile marka görünürlüğünüzü artıracaksınız.

NFT’ler için Dijital Pazarlama Stratejileri

NFT’lerin popülaritesi arttıkça, etkili bir NFT pazarlama stratejisi oluşturma talebi de arttı. Bu kadar çok NFT pazarıyla, markaların NFT pazarlama kampanyaları oluşturması için birçok fırsat ortaya çıktı. İstenilen sonuca ulaşmak için, yerleşik bir NFT pazarlama ajansı ile çalışmak sizin için uygun olabilir. NFT’lerinizi tanıtmak için farklı pazarlama stratejileri uygulayabilirsiniz. NFT’nin iş hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan bazı dijital pazarlama stratejileri örnekleri:

NFT Listeleri

Bu, NFT pazarlamasına yapmak istiyorsanız, NFT’lerinizi listelemek yapacağınız ilk dijital pazarlama stratejisidir. NFT’nizi oluşturarak listelenmek üzere NFT pazarlarında kullanıma açın.

Influencer Pazarlama

İnsanlar artık şirketlerden ziyade Influencer’lara daha fazla güvenip satın alma işlemi gerçekleştiriyorlar. Influencer pazarlama bugünlerde son derece yaygın hale geldi. Bu nedenle, ürünleriniz hakkında bir NFT Influencer’ı ile iletişim kurmak son derece faydalı olacaktır. Bu şekilde, NFT projeleriniz hedef demografinizin dikkatini çekebilirsiniz. 

Ücretli Reklamlar 

Organik trafiği hepimiz severiz; ancak ücretli reklamlar hala en etkili yöntemlerden biridir. Ücretli reklamlar, NFT dünyası da dahil olmak üzere size daha geniş bir erişim ve  aktif bir çevrimiçi varlık sağlayacaktır. Bu nedenle NFT pazarlama hizmetlerinde ücretli reklamlar vazgeçilmez unsurdur. Facebook, Twitter, Google  gibi popüler platformları ücretli reklamlar için kullanabilirsiniz. Etkili sosyal medya yönetimi ve arama motoru optimizasyonu ile  aktif bir çevrimiçi varlığa ve dolayısıyla görünürlüğe sahip olabilirsiniz. Reklam bütçesini akıllıca finanse ederseniz hem fazla bir kitleye ulaşırsınız hem de fazla bir ücret ödememiş olursunuz. 

Discord ve Telegram Pazarlama

Topluluk geliştirme, NFT projelerinizi küresel bir kitleye pazarlamanın temelidir. Discord ve Telegram gibi uygulamalar da hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Discord, NFT toplulukları oluşturmaya yardımcı olan gerçek zamanlı bir iletişim platformudur. NFT’ler hakkında konuşmanız için sunucular veya kanallar oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca caps, GIF ve diğer görselleri paylaşarak NFT projelerinizin reklamını yapabilirsiniz. Telegram, kullanıcıların büyük dosyalar gönderebildiği multimedya özelliklerine sahip bulut tabanlı bir iletişim hizmetidir. Farklı kitlelere ulaşmak ve mümkün olduğunda destek sağlamak için idealdir.

Eposta pazarlama

E-posta pazarlaması, potansiyel alıcılar, müşteriler, sponsorlar ve hedef kitlenizle düzenli iletişim sağlar. İlgili kullanıcılara haber bültenleri, duyurular, basın bültenleri ve diğer bilgileri göndermek, kullanıcı güvenini oluşturur ve şirketin güvenilirliğini artırır. Öncelikle hedef kitlenizi belirleyin ve zamanlarının çoğunu nerede geçirdiklerini öğrenin. E-posta adreslerini kampanyalar, yarışmalar veya başka yollarla toplamanız gerekir. Son olarak, faydalı ve ilgi çekici içerik oluşturun ve düzenli olarak yayınlayın.

İlginizi Çekebilir

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...