loader image

NFT Pazarlama Stratejisi

tarafından | Nis 14, 2022 | Genel

NFT pazarlama stratejisi, hedef kitlenizin erişimini genişletmenize, güvene dayalı ilişkiler kurmanıza ve gelirinizi artırmanıza yardımcı olur. NFT’ler gittikçe daha popüler hale geliyor ve NFT pazarlama kampanyaları en çok merak edilen konular arasına giriyor. Rakamlar konuşsun:

  • Çevrimiçi pazaryeri OpenSea 300 milyon dolarlık yatırımların ardından artık 13,3 milyar dolar değerine ulaştı. 
  • NFT ticaret hacmi geçen yıla göre 23 milyar dolar arttı ve%20.000’den fazla bir büyüme gerçekleşti.

NFT nedir?

NFT, değiştirilemez tokenler anlamına gelir. 

NFT’lerin anlamı aslında o kadar karmaşık ve akıl almaz değildir. Tam adı Non Fungible Token olan NFT, karşılıksız jeton anlamına gelmektedir. Temelinde, yalnızca size ait olan, türünün tek örneği olan bir dijital varlıktır. Hem finans hem de sanat dünyasında popüler hale gelen NFT, dijital ürünlerin sahipliğini kanıtlayabilen benzersiz bir tanımlayıcıdır. Uzun bir tanım açıklasak da insanların aklına hala bu fikir yatmamaktadır.Günümüzde indirilebilir video ve görsellere para ödemek insanlar tarafından tuhaf karşılanıyor. 

NFT ve diğer kripto para birimleri arasındaki fark:

kripto para birimlerini takas edebilir, satabilir veya tokenleştirebilirsiniz. Bununla birlikte, NFT’ler değeri olan ve toplanabilen dijital bir varlıktır, ancak benzersiz oldukları için takas edilemezler. Kripto para birimleri gibi, NFT’ler de işlem görmektedir. OpenSea gibi özel platformlarda alınıp satılmaktadır.

Bu tokenler, sosyal medyada oluşturduğunuz sanat eseri, video, tweet, web sitesi, resim, hikaye ve daha fazlası gibi herhangi bir dijital varlık olabilir ve NFT’ler bunları blok zincirinde işlem yapmak için benzersiz ve doğrulanabilir özelliklere dönüştürür.

Bir örnek: Twitter CEO’su Jack Dorsey, “sadece twitter’ımı kuruyorum” yazan ilk tweet’ini 2,9 milyon dolara NFT olarak sattı.

NFT’ler için Dijital pazarlama nasıl kullanılır?

Öncelikle, kaliteli dijital pazarlama, markanızın rekabetçi dijital dünyada öne çıkmasına yardımcı olur. Stratejik bir plan oluşturmak için  en son gelişmelere ve değişen koşullara ayak uydurmanız gerekir. NFT’ler burada devreye giriyor. İlginç bir şekilde, NFT’ler dijital pazarlama için birçok fırsat sunmaktadır.

NFT’lerin pazarlama stratejilerinin markalara dijital pazarlama konusunda nasıl yardımcı olabileceğini öğrenelim:

Benzersiz Bir Marka Deneyimi Yaratın 

Günümüzde marka deneyimi, insanların bir markayı diğer markalara tercih etmelerinin nedenidir. NFT’ler, sanatçılar ve içerik oluşturucularla işbirliği yaparak benzersiz bir deneyim oluşturmanıza yardımcı olabilir. Pazar yerlerinde yaptıkları şey, ilgi çekici bir deneyim aracılığıyla markanızı tanıtmaktır. Bunun için belirli bir iletişim dili oluşturun. Sonuç olarak, daha görünür, daha akılda kalıcı ve hepsinden önemlisi daha ilginç olacaksınız.

Kitle Erişimini Genişletin

İlk olarak, NFT pazarlarına girerek yeni bir kitleye ulaşırsınız. Pazar yerlerinde dijital yaratıcılar, sanat koleksiyoncuları, genç veya deneyimli girişimcilere kadar çok çeşitli topluluklar vardır. NFT’leriniz ne kadar güncelse ve gerçek değeri ne kadar artarsa, o kadar çok insan ürünlerinizi almaya  hazır olur. Ne kadar çok NFT oluşturursanız, o kadar çok insan sizi fark eder. İnsanlar sizi tanıyıp hakkınızda konuştukça, NFT pazaryerlerindeki bu etkileşimler, müşteri tabanınızı büyütmenize olanak sağlayacaktır. Daha fazla potansiyel alıcıya ulaşmak,  daha yüksek bir satış yapma şansı anlamına gelir.

Topluluk Oluşturun

Müşteriler genellikle kendileriyle iletişim kuran markaları tercih etmektedir. NFT sahipleri için ise en popüler platform Twitter’dır. Hemen hemen herkesin bir topluluk oluşturmak veya NFT koleksiyonlarını paylaşmak için bir Twitter hesabı vardır. Kitlenizle kullanmaktan keyif aldıkları bir platformda etkileşim kurarak markanız için diyaloglar oluşturabilir ve çevrimiçi NFT toplulukları oluşturabilirsiniz. Ek olarak, yakın ilişkiler kurmak, markaların geniş ve son derece rekabetçi pazarlarda hayatta kalabilmesi için gerekli olan müşteri sadakatini oluşturmaktadır.

Markanıza İlgi Oluşturun 

Sektörünüzde öncü olmak fark edilmenize yardımcı olmaktadır. İnsanlar yaşayan markaları sever. Çevrimiçi topluluğunuza yeni deneyimler sunduğunuzda, dikkatleri markanıza çekersiniz. Bu nedenle, NFT’lerinizin dönüşümleri ve satışları artıracaktır. NFT pazarlama büyüyen bir alan olarak büyük bir fırsattır.Rakiplerinizi mutlaka inceleyin. Onlardan farklı olarak neler yapabilirsiniz diye düşünün. Bunları yaptığınızda bu platformlarda basit bir pazarlama projesi ile bile marka görünürlüğünüzü artıracaksınız.

NFT’ler için Dijital Pazarlama Stratejileri

NFT’lerin popülaritesi arttıkça, etkili bir NFT pazarlama stratejisi oluşturma talebi de arttı. Bu kadar çok NFT pazarıyla, markaların NFT pazarlama kampanyaları oluşturması için birçok fırsat ortaya çıktı. İstenilen sonuca ulaşmak için, yerleşik bir NFT pazarlama ajansı ile çalışmak sizin için uygun olabilir. NFT’lerinizi tanıtmak için farklı pazarlama stratejileri uygulayabilirsiniz. NFT’nin iş hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan bazı dijital pazarlama stratejileri örnekleri:

NFT Listeleri

Bu, NFT pazarlamasına yapmak istiyorsanız, NFT’lerinizi listelemek yapacağınız ilk dijital pazarlama stratejisidir. NFT’nizi oluşturarak listelenmek üzere NFT pazarlarında kullanıma açın.

Influencer Pazarlama

İnsanlar artık şirketlerden ziyade Influencer’lara daha fazla güvenip satın alma işlemi gerçekleştiriyorlar. Influencer pazarlama bugünlerde son derece yaygın hale geldi. Bu nedenle, ürünleriniz hakkında bir NFT Influencer’ı ile iletişim kurmak son derece faydalı olacaktır. Bu şekilde, NFT projeleriniz hedef demografinizin dikkatini çekebilirsiniz. 

Ücretli Reklamlar 

Organik trafiği hepimiz severiz; ancak ücretli reklamlar hala en etkili yöntemlerden biridir. Ücretli reklamlar, NFT dünyası da dahil olmak üzere size daha geniş bir erişim ve  aktif bir çevrimiçi varlık sağlayacaktır. Bu nedenle NFT pazarlama hizmetlerinde ücretli reklamlar vazgeçilmez unsurdur. Facebook, Twitter, Google  gibi popüler platformları ücretli reklamlar için kullanabilirsiniz. Etkili sosyal medya yönetimi ve arama motoru optimizasyonu ile  aktif bir çevrimiçi varlığa ve dolayısıyla görünürlüğe sahip olabilirsiniz. Reklam bütçesini akıllıca finanse ederseniz hem fazla bir kitleye ulaşırsınız hem de fazla bir ücret ödememiş olursunuz. 

Discord ve Telegram Pazarlama

Topluluk geliştirme, NFT projelerinizi küresel bir kitleye pazarlamanın temelidir. Discord ve Telegram gibi uygulamalar da hedef kitlenizle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Discord, NFT toplulukları oluşturmaya yardımcı olan gerçek zamanlı bir iletişim platformudur. NFT’ler hakkında konuşmanız için sunucular veya kanallar oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca caps, GIF ve diğer görselleri paylaşarak NFT projelerinizin reklamını yapabilirsiniz. Telegram, kullanıcıların büyük dosyalar gönderebildiği multimedya özelliklerine sahip bulut tabanlı bir iletişim hizmetidir. Farklı kitlelere ulaşmak ve mümkün olduğunda destek sağlamak için idealdir.

Eposta pazarlama

E-posta pazarlaması, potansiyel alıcılar, müşteriler, sponsorlar ve hedef kitlenizle düzenli iletişim sağlar. İlgili kullanıcılara haber bültenleri, duyurular, basın bültenleri ve diğer bilgileri göndermek, kullanıcı güvenini oluşturur ve şirketin güvenilirliğini artırır. Öncelikle hedef kitlenizi belirleyin ve zamanlarının çoğunu nerede geçirdiklerini öğrenin. E-posta adreslerini kampanyalar, yarışmalar veya başka yollarla toplamanız gerekir. Son olarak, faydalı ve ilgi çekici içerik oluşturun ve düzenli olarak yayınlayın.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...