loader image

Pazar araştırması nedir? 3 Adımda Öğrenin

tarafından | Şub 19, 2021 | E-Ticaret

Pazar araştırması , ürün veya hizmetinizin ne kadar uygulanabilir ve başarılı olacağını belirlemek için işletmenizin pazarı , hedef kitlesi ve müşterileri hakkında bilgi toplama sürecidir .

E-ticaret sektörüne girmek ve kendi e-ticaret sitesini kurmak isteyenlerin, pazar araştırması yaparak, sektöre dair bir takım bilgiler edinmeleri gerekir. Pazar araştırması yaparak, sektörün mevcut durumunu, geleceğini ve sektördeki rekabeti gözlemleyebilir; böylelikle bu sektörün ve pazarın yatırım yapmaya uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. 

Pazar araştırması, potansiyel müşterilerinizden oluşan ve onların temel ihtiyaçlarını, ilgi alanlarını ve sorunlarını belirleyen pazarınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olur. 

Ayrıca, pazarlama stratejinizi yapılandırmanıza , potansiyel müşteriler oluşturmanıza ve doğru içerik ve ürünlerle hedef kitlenize hitap etmenize yardımcı olur. Bunun yanında hedef kitlenizi belirlemenizde büyük bir role sahiptir  . 

Pazar Araştırması Neden Bu Kadar Önemli? 

Bence her yeni ürün, hizmet ve iş pazar araştırmasıyla başlamalı. Eğer hiç kimse onu satın almayacaksa, şimdiye kadar yapılmış en büyük, en güzel, en şık ürüne sahip olup olmadığınız önemli değildir. 

İyi bir pazar araştırması, size kime satacağınızı, neden satın alacaklarını, onlar için hangi sorunları çözeceğinizi, hangi itirazlara sahip olacaklarını, hangi fiyat noktalarını göz önünde bulundurmaya istekli olduklarını ve şu anda başka hangi seçeneklere sahip olduklarını söyler. 

İşletmeniz onlarca yıldır sektörde olsun veya  yeni bir girişimci olun hiç farketmez, pazar araştırması sonuçları kritik öneme sahip bilgilerdir. İşletmenizin müşterilerinizin yaşadığı dünyaya nasıl uyum sağladığını anlamıyorsanız, hedef pazarınız için doğru kitleyi bulamayacak veya etkili bir şekilde pazarlayamayacaksınız. 

Hedef pazarınız hakkında düşünürken dikkate almanız gereken birkaç soru  

 • Hedef pazarım ne kadar büyük? 
 • Uygulanabilir olmak için bu pazarın yüzde kaçını ele geçirmem gerekecek? Bu başarı düzeyine makul bir şekilde ulaşabileceğimi düşünüyor muyum? 
 • Müşterilerim ne kadar motive? Bir çözüm için zaten çaresizler mi? Yoksa sorunlarının farkında değiller mi? 
 • Başka hangi ürün veya hizmetlerle rekabet edeceğim? 
 • Bu ürünler veya hizmetler nasıl fiyatlandırılıyor? 
 • İnsanlar rakiplerimin ürünlerini nasıl ve neden satın alıyor? 
 • Bu ürün veya hizmetlerin temel satış noktaları nelerdir? 
 • Kendimi nasıl farklılaştırabilirim? 
 • Farklılıklarım müşterilerimi kazanacak kadar önemli mi? 
 • Ürünlerimin veya hizmetlerimin algılanan değeri, rakiplerimin ürün veya hizmetleriyle nasıl karşılaştırılır? 
 • İnsanlar şu anda mevcut seçeneklerden neyi sevmiyor ya da nefret ediyor? Ürünlerim veya hizmetlerim nasıl karşılaştırılır? 

Bu soruları yanıtlamak, pazar araştırmanızda doğru yola girmenize yardımcı olacaktır, ancak bunlar sadece başlangıç. Her pazar çok farklıdır, bu nedenle araştırma yolculuğunuz sizi kaçınılmaz olarak beklenmedik yönlere götürecektir. 

Süreci kolaylaştırmak için, pazar araştırması yapmak aşağıdaki adımlarla ayrılabilir: 

Pazar Araştırması Yapmak 

Pazar araştırmasının neden bu kadar önemli olduğunu ve genel iş stratejinize nasıl uyduğunu tartıştığımıza göre , şimdi pazar araştırmasına yaklaşmanın birkaç farklı yolu hakkında konuşalım. 

Esasen, pazar araştırması yapmanın iki temel yolu vardır. Bu yaklaşımların her ikisi de farklı şekillerde değer sağlar ve genellikle mümkün olduğunda her ikisini de kullanmak iyi bir fikirdir. 

Pazar araştırması yapmanın ilk yolu, çeşitli kaynaklardan veri almaktır. Zaten ürün veya hizmet satıyorsanız, müşteri verilerinize bakın. Ürününüzü kim alıyor? Ne tür pazarlama mesajlarına yanıt veriyorlar? Satış ekibiniz hangi eğilimleri fark etti? 

Google Analytics, Facebook Insights, reklam kampanyaları veya araştırma veritabanları gibi çevrimiçi platformlar diğer iyi bilgi kaynaklarıdır. Kendi pazar verileriniz, size pazarınız hakkında birçok fikir verebilir. Bunları bulabilirseniz, pazar raporları, araştırmalar, çevrimiçi incelemeler ve hatta çevrimiçi forumlar da pazarınız ve rekabetiniz hakkında hakkında bilgi edinmek için harika bir yer olabilir. 

Pazar araştırması yapmanın ikinci yolu, doğrudan hedef kitlenizle konuşmaktır. Birçok büyük işletme, hedef kitlelerinin ne istediğini anlamak için odak gruplarını ve anket yanıtlarını kullanır. Bunlar harika, ancak gerçek müşterileri potföyünüzü bulmak malesef çok zor. 

Bu tür bir araştırma, müşterilerinizin kafasına girmenin paha biçilmez bir yoludur, ancak örnek büyüklüğünüzün küçük olacağını, böylece verilerinizin birkaç fikir sahibi kişi tarafından kolayca çarpıtılabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle her iki yaklaşımı da kullanmak her zaman en iyisidir. Bu şekilde, yakın ve kişisel içgörüleriniz büyük resim verileriyle dengelenir ve bunun tersi de geçerlidir .

1.Müşteri Personası oluşturun 

Müşteri personaları oluşturarak pazar araştırmanıza başlayın. Hedef kitlenizin neye benzediğini belirlemenize yardımcı olacak indirebileceğiniz birçok şablon vardır . Bir persona ayrıca, hangi sosyal medya platformlarına sık sık başvurduklarını ve para harcadıklarını bilerek onlara nasıl etkili bir şekilde reklam vereceğinizi keşfetmenize yardımcı olacaktır, böylece içeriğinizi nasıl oluşturacağınızı belirler ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak ve sorunlarını çözecek daha iyi ürünler ortaya çıkarabilirsiniz. . 

İdeal müşterinizin ayrıntılı bir profilini oluşturmak, doğru ürüne doğru zamanda nasıl yanıt vereceklerine bağlı olarak yeterli verilerle optimum yatırım getirisi sağlayacaktır. 

2.Potansiyel müşterileri araştırmak için sosyal medyayı kullanın

Facebook, uygun maliyetli ve hedef kitlenizin nasıl davrandığını belirlemeye yardımcı olabilecek kullanıcı katılımını ortaya çıkaran çok kullanışlı bir pazar araştırma aracıdır. Bu, çok etkili bir reklam kampanyası sağlayabilir. Sosyal medyadaki birçok işletme, kullanıcı verilerine kolay erişim sağlar. 

Bir işletme hesabınız varsa, hedef kitlenin demografik sayfasına erişebilir ve araştırmanızı cinsiyete, yaşa, sayfa beğenilerine, konuma, aktiviteye, hane halkına, satın almalara vb. Göre filtreleyebilirsiniz, böylece farklı hedef kitleler için farklı paradigmalar belirleyebilir ve müşterilerinizin personalarını daha da detaylandırmak için testler yapabilirsiniz. 

Facebook’un Reklamlar platformu, çok spesifik grupları hedeflemek için özel reklamlar oluşturmanıza izin verir bunun yanında e-posta listesi segmentlerinizi Facebook’a yükleyerek özel kitleler oluşturabilirsiniz ve brnzer müşterileri profillerinine ulaşabilirsiniz. 

3.Rakip Analizi Yapın

Doğrudan pazar araştırmasına ek olarak, rekabeti de hesaba katmak önemlidir. Bunun birkaç nedeni vardır:  

1) neyle karşı karşıya olduğunuzu anlamanız gerekir 

2) rakiplerinizin halihazırda yaptıklarından öğrenebilirsiniz. 

Rakiplerinizle ilgili en ilgi çekici konu, takip etmeniz için başarılı bir model olmalarıdır. İşleri başarılıysa kesinlikle  bir şeyi doğru yapıyorlar demektir. 

Ancak, sadece rakiplerinizi kopyalamaya çalışmadığınızı varsayarsak (ki her zaman olduğunu görüyorum), aynı zamanda boşluklar ve fırsatlar da bulabilmelisiniz.  

Rakiplerinizi ne kadar iyi tanırsanız, pazarınızı o kadar iyi tanırsınız. Facebook, Instagram ve Google’daki reklamlarına bakın. Web sitelerine bakın. Fiziksel mağaalarını ziyaret edin. Ürünlerini satın alın veya hizmetlerini deneyin. İncelemelerini okuyun. 

Tüm bunların üzerinden geçerken, dikkat etmeniz gereken birkaç nokta aşağıda belirtilmiştir: 

 • Hedef kitleniz ve rakibinizin kitlesi arasında ne kadar örtüşme var? 
 • Ürün veya hizmetinizin hitap ettiği ihtiyaca ne kadar doğrudan pazarlama yapıyorlar? 
 • Müşteri tabanlarına nasıl yaklaşıyorlar? İşlerinin, reklamlarının, web sitelerinin vb. Genel tonu veya hissi nedir? 
 • Temel satış noktaları nelerdir? Temel satış noktaları, hedef kitlenizin neye değer verdiği konusunda size ne öğretir? 
 • Ürünleri veya hizmetleri nasıl fiyatlandırılır? 
 • Ürünleri veya hizmetleri sizinkiyle karşılaştırıldığında nasıl? 
 • Ne tür satışlar, indirimler veya teşvikler sunuyorlar? 
 • Ne tür kanıt beyanları, garantileri veya sorumluluk reddi beyanları kullanıyorlar? 
 • Pazarlama stratejileri, hedef kitleniz hakkında bildiklerinizle ne kadar eşleşiyor? 
 • Müşterilerinin ürünleri veya hizmetleri hakkında ne tür şikayetleri var? Neyi seviyorlar? 

Rakiplerinizi tanımak için zaman ayırırsanız, denemek için her türlü içgörü ve fikri edinebilirsiniz. Ürününüz veya hizmetiniz oldukça benzersiz olsa bile, bir rakibin ürünü benzer bir ihtiyaca veya soruna hitap ediyorsa, genellikle onların ürünlerinden, hizmetlerinden veya pazarlama stratejilerinden öğrenebilirsiniz. 

İyi ya da kötü, rakiplerinizin size hedef kitleniz ve onları sizden satın almaya nasıl motive edecekleri hakkında öğretecekleri çok şey var. Hepsi işletmenizle doğrudan alakalı olmayabilir, ancak rakipleriniz, müşterilerinizin yaşadığı dünyanın bir parçasıdır. 

Sizi diğer şirketlerle rakip yapan şey, aynı kitleyi paylaşmanızdır; bu nedenle, tam bir müşteri personası tamamladığınızda ve ideal müşterinizin kim olduğunu daha iyi anladığınızda, rakiplerinizin o kitleye nasıl pazarladığını ve arkasındaki stratejileri ve onları nasıl çekeceğinizi araştırabilirsiniz.  

Rakip  Analizi Yapabileceğiniz Online Platformlar 

Rakiplerinizin site davranışını ve optimum sonuçlar için araçlarını nasıl kullandıklarını görmek için kullanabileceğiniz bazı kullanıcı dostu çevrimiçi araçlar : 

Ahref’s : 

Rakiplerinizin Google’da nasıl sıralandığına dair fikir verir. Rekabetçi analiz, anahtar kelime araştırması, geri bağlantı araştırması, içerik araştırması , sıra izleme ve web izleme dahil olmak üzere ara sıra özellikler ekler . 

Wappalyzer 

Rakibinizin internet sitesinde kullandığı dijital pazarlama araçlarını ve sitede hangi teknolojilerin kullanıldığını çıkarır. 

Buzzsumo : 

Rakibinizin içerik stratejisi takip edebilmeniz için mükemmel bir araç. Nasıl içerikler üretiyor, hangi yazıları daha çok paylaşım alıyor gibi bilgiler, içerik stratejinizi oluşturmanıza fayda sağlayabilir. Rakibinizin blog sitesinin adresini yazmanız yeterli. 

Woorank 

Ücretsiz SEO analizi yapabileceğiniz bir internet sitesi. Rakibinizin sitesini yazıyorsunuz ve işin geri kalanını Woorank sizin yerinize yapıyor. Tabii bu sonuçları değerlendirebilmeniz için SEO bilginizin de olması gerekiyor. 

Moz Open Site Explorer : 

Herhangi bir rakibin URL’si hakkında kapsamlı bir rapor indirmek için bir hesap oluşturmanıza izin verir. Sitenizdeki spam puanlarını, rakiplerin geri bağlantılarını ve bozuk bağlantıları ortaya çıkarır ve ayrıca bağlantı kurma fırsatları bulmanıza yardımcı olur, bağlantı metnini ve daha fazlasını analiz etmenizi sağlar. 

Sprout Social : 

Hedef kitlenizin sosyal medyadaki davranışına en iyi şekilde nasıl ulaşacağınızı, etkileşim kuracağınızı ve ölçeceğinizi anlamanıza yardımcı olur. 

Phlanx 

Bu internet sitesi  rakibinizin instagram hesabını yazdıktan sonra aldığı etkileşim oranını hesaplayan bir araç. Ayrıca her bir paylaşımın ortalama kaç beğeni ve kaç yorum aldığını da yazıyor. 

SimilarWeb : 

Similarweb internet sitelerinin aylık ziyaretçi sayısını takip ettiğimiz bir araç. Ayrıca;  rakibinizin en çok trafik aldığı kelimeleri belirli bir düzeyde gösteriyor. 

Diğer yandan rakibinizin trafik kanalları yüzdesini de gösteriyor. Yani toplam trafiğin ne kadarı arama motorlarından, ne kadarı reklamdan, ne kadarı direkt, ne kadarı sosyal medyadan… Bu veriler size rakibinizin stratejileri ve yatırım yaptığı alanlar ile ilgili fikirler verebilir. 

Basitçe söylemek gerekirse, hedef pazarınızı ne kadar iyi anlarsanız anlayın, çevrenizdeki rekabet ortamını anlamıyorsanız, işinizi pazarlamak zor olacaktır. İyi pazarlama, müşteri deneyiminizin her yönünü hesaba katar ve rakipleriniz bu deneyimin bir parçasıdır, bu nedenle yaptıkları şeyi yakından takip etmemek aptalca olur. 

Pazar Araştırması Yapabileceğiniz Online Platformlar 

Google Trends, internet kullanıcılarının, dolayısıyla potansiyel müşterilerinizin günlük olarak en çok neleri aradığı ile ilgili çok önemli  bir kaynak. İnternette hangi kelimenin ne sıklıkta nerede arandığını, bu kelimeleri arayanların başka hangi kelimelerle ilgilendiğini ülke ve şehir bazında görebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır? 

Tableau 

Tableau, verilerinize ve dosyalarınıza bağlantı sağlayarak, analiz, görselleştirme ve iş zekası ile pazar araştırması sonuçlarınızı görmenize ve anlamanıza yardımcı olan bir veri görselleştirme aracıdır. Renkli grafikler ve tablolarla trendleri ve varyasyonları içeren etkileşimli ve paylaşılabilir bir gösterge tablosu oluşturabilirsiniz. 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı 

Gözler ruhun aynasıysa, Google Keywords internetin aynasıdır. Bu Google aracı size anahtar kelime arama hacmini, bu anahtar kelimelerin ne kadar rekabetçi olduğunu ve anahtar kelimelerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu gösterir. Tüketicilerin ürünler, kavramlar ve olaylar arasında sahip olduğu zihinsel dernekler hakkında bilgi edinmek isterseniz, burada kolayca bulabilirsiniz. Başlamak için ücretsiz bir AdWords hesabı oluşturmanız gerekir. 

Social Mention 

Social Mention, sosyal medya dünyasında trend olan şeyler hakkında, size koçluk yapan gerçek zamanlı bir arama platformudur. Kullanıcılar tarafından dünyanın her yerinden oluşturulan içeriği tek bir akış içinde toplar. 80’den fazla sosyal medya özelliği ile gücünüzü veya bir markanın Pazar içerisinde görülme olasılığını birçok veri ile görebilirsiniz. 

Think with Google 

Think with Google, dijital pazarlama tahminlerine yalnızca Google’ın verilerini kullanarak bakar. Üst düzey bilgilerden, hazır istatistiklere ve kullanışlı araçlara kadar her şeyi  içeren oldukça geniş bir kaynaktır. Google’ın keşfettiği verileri ve izledikleri trendleri, farklı müşteri davranışlarını, yeni teknolojileri ve sektör trendlerini, ileriye dönük bir bakış açısı ve sahne arkasında yer alan veriler ile birlikte platformlar ve kitleler arasındaki dijital pazarlama yöntemlerine bakarak fikir sahibi olabilirsiniz. 

R Studio 

Bazen işlenmemiş verilerle uğraşmak iyi hissettirir. R Studio, biraz kodlama bilgisi gerektirir, ancak size özel istatistiksel analizler oluşturmak için eşsiz bir araçtır. İstatistiksel hesaplama ve grafikler oluşturmanıza olanak sağlar. Bu araç açık kaynaklı bir geliştirme ortamıdır. Açık kaynaklı olması, kullanan veri analizi topluluğu tarafından sürekli olarak iyileştirildiği ve geliştirildiği anlamına gelir. 

Aytm 

Platform dünyanın farklı bölgelerinden 25 milyon kullanıcıya erişim sağlıyor. Bu sayede uygun hedef kitlenize anket göndererek anında fikirlerini alabiliyorsunuz. AYTM ile anket sonuçlarını anında görebilme imkanına sahipsiniz. Üstelik tam demografik bilgiler, kapsamlı istatistikler ve isteğe bağlı çapraz analiz bilgilerini de görebiliyorsunuz. 

Proved 

Anket yönetimi ile hedef kitleye ulaşmanızı sağlayan bir diğer uygulama ise Proved. Fikirlerinizi hedef kitleniz üzerinde test etmenize olanak sağlar. Dolayısı ile fikir aşamasında olan, son ürün haline gelmeyen tasarımlarınızı veya işletmeniz ile ilgili ürün veya hizmetlerinizi bu platform üzerinden yazdığınızda platform size bir anket oluşturuyor ve en uygun kitleye yönlendiriyor. 

Similar Web 

Rekabetin ve rakiplerden daha iyi performans göstermenin anahtarı onların neler yaptığını takip etmekten geçiyor. Similar Web’le bunu çok rahat yapabilirsiniz. 

Consumer Barometre 

Bu platform Google tarafından sunulan bir tüketici barometresi. İnternet kullanımı, online alışveriş gibi insanların günlük hayattaki davranışlarıyla ve alışkanlıklarıyla ilgili istatistiklere buradan erişebilirsiniz. 

Sonuç 

Araştırmayı asla bırakma 

Küçük bir işletmeye sahip olmak ve onu daha büyük ve etkili bir şeye dönüştürmek, sürekli araştırma ve strateji gerektirir. Hedef kitlenizi belirledikten ve etkili bir satış konuşması yaptıktan sonra, şöhretinize güvenemez ve işinizin başarısının kendi başına devam etmesini bekleyemezsiniz. İşletmenizin durgunlaşmasını ve müşterilerinize artık alakalı veya yararlı olmayan öğeler sunmasını önlemek için iş planlarının sürekli olarak geliştirilmesi ve iyileştirilmesi gerekir. 

Pazarı dikkatli bir şekilde izleyin ve müşteri katılımının gelgiti ile gelecek değişiklikleri ve zorlukları kabul etmek için açık fikirli olun. İşin püf noktası, asla cesaretinizi kırmamak ve en yüksek miktarda büyümeyi deneyimlemek için mevcut tüm araçları nasıl kullanacağınızı bilmektir. 

Hangi sektörde olursanız olun veya ne satıyor olursanız olun, pazarınız işinizin can damarıdır. Müşteriler olmadan işletmeniz ayakta kalamaz. Müşteri tabanınız verdiğiniz her kararın önemli bir parçası değilse, işle ilgili kararlar alma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. 

Bu nedenle, ister ürün geliştirme aşamasında olun, ister pazarlamanızı nasıl geliştireceğinizi anlamaya çalışın, bir adım geri atın ve önce hedef pazarınızı düşünmeye zaman ayırdığınızdan emin olun. Aksi takdirde, harika bir ürün veya hizmet sunsanız bile… ve onu satacak kimse olmaz. 

Bu arada, pazarlama araştırmanız ve stratejiniz konusunda yardım isterseniz, buradan veya yorumlarda bize bildirin . Yardım etmeyi çok isteriz! 

Pazar araştırmasına nasıl yaklaşıyorsunuz? Paylaşacak yararlı ipuçlarınız var mı? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda bırakın. 

Dijital pazarlamaya yaklaşımımızı merak ettiyseniz ve dijital pazarlama konusunda profesyonel desteğe ihtiyaç duyarsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz 🙂

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...