loader image

Pazarlama Otomasyonu Nedir?

tarafından | Şub 19, 2021 | SEO

Pazarlama otomasyonu, müşterilerinizin davranışlarına göre müşterilerinizi tekilleştirebildiğiniz, kişiselleştirebilir ve çeşitli kanallar yardımıyla otomatik mesajlar iletebildiğiniz yazılımlardır. Bu yazılımların her birine pazarlama otomasyonu adı verilmektedir. Pazarlama otomasyonu, pazarlama süreçlerini ve çok işlevli kampanyaları birden çok kanalda otomatik olarak yöneten bir teknolojidir.

Pazarlama otomasyonu ile işletmeler, e-posta, web, sosyal medya ve metin üzerinden otomatik mesajlarla müşterileri hedefleyebilir. İletiler, iş akışları adı verilen talimat kümelerine göre otomatik olarak gönderilir. İş akışları, daha iyi sonuçlar elde etmek için şablonlarla tanımlanabilir ve sıfırdan özel olarak oluşturulabilir.

Pazarlama ve satış departmanları, hem geliri artırmak hem de verimliliği en üst düzeye çıkarmak için çevrimiçi pazarlama kampanyalarını ve satış etkinliklerini otomatikleştirmek için pazarlama otomasyonunu kullanır. Büyüyen bir şirketin karmaşıklığı ve iş yükü zaman geçtikçe artar, dolayısıyla pazarlama otomasyon sistemleri, işletmenizin yükünü büyük ölçüde hafifletmektedir.

Pazarlama Otomasyonu ne yapar?

Pazarlama otomasyonu, oluşturduğunuz her e-posta, mesaj, kampanya veya gönderiye manuel olarak “gönder” düğmesine basmanıza gerek kalmadan bir dijital pazarlama stratejisi içerisinde otomatik olarak göndermeye olanak tanır. İyi otomasyon araçları, hedef kitlenizi belirlemenize, doğru içeriği tasarlamanıza ve programlara ve müşteri davranışına göre eylemleri otomatik olarak tetiklemenize yardımcı olur. Kampanyanız yayınlandıktan sonra, diğer görevlere odaklanabilir, ardından sonuçlar gelmeye başladıkça pazarlama planınızı analiz edebilir ve detaylı dönüşümler yapabilirsiniz. Otomatikleştirilmiş bir pazarlama stratejisi, siz işinizi büyütmeye odaklanırken zamandan ve kaynaklardan tasarruf ederek gelir ve yatırım getirisini artırabilir.

Araştırma şirketi olan The Annuitas Group yakın zamanda yukarıdaki istatistikleri paylaştı. Pazarlama otomasyon sistemlerini kullanan şirketler bir sene içerisinde satışlarını %20 oranında artırmayı başarmışlardır. %451 oranında ise potansiyel müşterilere ulaşmayı başarabilmişlerdir. 

Görüldüğü üzere pazarlama otomasyonu yazılımları günümüzde pazarlamanın tam ortasına yerleşmiş durumda. Bu yazılımlardan bir tanesini kullanmadan dijital pazarlama yapmanın anlamsız hale geldiği bir dönemi yaşıyoruz.

Pazarlama Otomasyonu nasıl çalışır?

Müşteri verilerini birçok etkileşim yoluyla toplarsınız: e-postalar, web sitesi ziyaretleri, uygulama kullanımı, sosyal medyada vb. Bu verileri her bir müşteriye göre uyarlamak istediğinizi varsayalım. Nasıl yapacaksınız ? O kadar çok zamanınızı alır ki… İşte burada pazarlama otomasyonu devreye girer ve tüm işi neredeyse o yapar. Doğru kitleleri hızlı ve geniş ölçekte belirlemek için segmentasyon ve hedefleme süreçlerini hızlandırır. Mesajları her müşteri profiline göre otomatik olarak uyarlar. Birkaç basit tıklama ile e-posta, mobil, sosyal medya, web deneyimleri ve ötesinde alakalı ve kişiselleştirilmiş mesajlaşma sistemi oluşturur. İster 10 milyon ister 100 milyon müşteriye sahip olun, Bütün müşterilerinize verimli ve etkili bir şekilde kişiselleştirilmiş deneyimler sunar.

Pazarlama otomasyonu, birçok kanalda ilgili içeriği ve mesajlaşmayı uygun ölçekte oluşturur. Konu satırına bir müşterinin adını eklemekten ziyade kişiselleştirilmiş dinamik içeriğe sahip e-posta mesajları gönderin. SMS / MMS, push bildirimleri ve grup mesajlaşma yoluyla mobil mesajlaşmayı e-posta ve sosyal kampanyalarınızla entegre edin. Doğru zamanda doğru kişi için görünen dijital reklamlar oluşturun.

Yapılan anketlere göre kişiselleştirilmiş e-posta mesajları, SMS / MMS ve push bildirimleri %63 oranında güven ve beğeni topladığı göze çarpıyor ve bunların %14,5 oranında gerçek satışa dönüşüyor. 

Pazarlama Otomasyonunun Kullanımı Kolay mı?

Evet! Pazarlama otomasyonun temel amacı zaten kullanım kolaylığıdır. Tek bir tıklama ile kampanyalar oluşturup. Dijital pazarlama stratejinizin tüm yönlerini tek bir yerden kontrol edebilirsiniz. Basitleştirilmiş kullanıcı arayüzleri ile birlikte sürekli destek alabileceğiniz profesyonel ekipten yararlanabilirsiniz. Pazarlama otomasyonlarından olan Hubspot ile devam edelim isterseniz.

Pazarlama ve satış faaliyetlerinizi güçlendirmek, analiz etmek ve raporlamak için harcadığınız zaman ve iş gücünü önemli ölçüde azaltan HubSpot sayesinde müşterileri bilgilerinizi düzenleyerek müşteri hizmetleri konusunda da büyük bir aşama kaydedersiniz. Şirketinizdeki bütün birimler tarafından kullanabilecek bir donanıma sahip olduğu için bütün etkileşimleri doğrudan takip edebilir, gelecek aktivitelerinizi planlarken daha önce elde ettiğiniz bilgilerden faydalanabilirsiniz.

HubSpot kullanıcıları, sosyal medya, SEO, e-mail, landing page (açılış sayfaları), içerik oluşturma gibi birçok konuda sadece HubSpot ile bütün ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Bu yönüyle “all-in-one” (hepsi bir arada) bir alt yapı yaklaşımı benimseyen HubSpot, mevcut web sitesine entegre edilebildiği gibi platform üzerinde yeni bir web sitesi yapmanıza da olanak tanır.

HubSpot, kampanya, iş akışı, içerik stratejisi, raporlama, satış gibi birçok farklı aracı tek bir çatı altında toplayarak olan biteni göstermekle kalmaz, olması gereken hakkında da detaylı analizler elde etmenizi sağlar.

Görev planlayarak atamak, zaman çizelgeleriyle işlerin tarihlerini kontrol altında tutmak ve bütün bu bilgilere ihtiyaç duyduğunuz her an ulaşabilmek HubSpot’un temel özelliklerinden sadece bazılarıdır.

HubSpot’u diğer pazarlama araçlarından ayıran en önemli nokta

HubSpot işinize katkıda bulunacak basit bir yazılım değildir. Aksine belki iş yükünüzü artıracak oldukça kapsamlı bir fikirler konseptidir. Kullanmaya başladığınızda o güne kadar belirlediğiniz bütün yol haritanızı silip yeniden çizmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak bu durum uzun vadede şirketiniz için büyük bir kazanım sağlayacaktır.

Her birim kendi ihtiyaç duyduğu tarihleri, bağlantıları, yayınları ve web sayfalarını dosyalayabilir. Projelerde izlenilen yollar kayıt altında olduğu için her proje için yaratılan tekrar süreçlerinin yanı sıra analizler sonucunda bir daha tekrar edilmemesi gereken süreçler proje planından kolayca çıkarılabilir.

Birçok konu için kullanabileceğiniz şablonlarla günlük iş planlarınızı hızlı ve daha verimli bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Detaylarla uğraşmak yerine daha üretken geçirebileceğiniz zaman dilimi işiniz için atacağınız birkaç adım fazladan atmanızı sağlar.

Birçok konuda işlerinizi kolaylaştıran ve dijital platformlardaki mevcut durumunu optimize eden destekler sunan HubSpot, bütünleşik bir pazarlama, satış ve hizmet platformudur. Pazarlama, satış ve hizmet alanında yaptığınız bütün faaliyetleri bir araya getirerek yönetilmesi ve izlenilmesi kolay bir süreç oluşturmanızı sağlar. Ve bu süreç boyunca size yardımcı olacak analizler, öneriler ve raporlarla sizi desteklemeye devam eder.

Düzenli olarak güncellenen ve yenilenen yapısı sayesinde sizi modası geçmiş ve teknolojik olmayan bir yönetim sürecinden koruyan HubSpot, her zaman size zaman kazandıran ve pazarlama faaliyetlerinizden satış sonrası süreçlerinize kadar her adımda sizi destekleyen bir yönetim aracıdır.

HubSpot

Marketing Hub, Sales Hub ve Service Hub olarak üçe ayırdığı sürecin tek bir merkezden yönetilmesini sağlayarak aslında birbirleriyle bağlantılı olan bu faaliyetler ve birimler arasında kopukluk yaşanmamasını sağlar.

Açılış sayfaları, içerikler, otomasyon yönetimi, analiz ve raporlar gibi stratejik planlamanın yapıldığı Pazarlama Merkezi, leadler ve müşteriler hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı Satış Merkezi ve satış sonrası hizmetlerle müşteri etkileşimlerini destekleyen Hizmet Merkezi, HubSpot’un sunduğu bütün yönetimsel araçların özünü oluşturur.

HubSpot Fiyatları

HubSpot’un sunduğu kapsamlı hizmetlerin fiyatları ihtiyaç duyduğunuz hizmete göre farklılık gösterir. Kullanıcı başına aylık 50 dolar ödeyebileceğiniz paketler olduğu gibi kullanıcı başına 180 dolardan fazla tutan paketler de mevcuttur.

HubSpot fiyatlandırması çeşitli kriterler ve hizmet içerikleri göz önünde bulundurularak hesaplanır.

“Pazarlama Otomasyonu Nedir?” başlıklı yazımızı beğendiyseniz “Facebook Business Manager Nedir?” yazımızda ilginizi çekebilir.

İlginizi Çekebilir

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...