loader image

Podcast Nasıl Yapılır?

tarafından | Ara 31, 2021 | Sosyal Medya Yönetimi

“Podcast nasıl yapılır” konulu yazımızda podcast nasıl oluşturulur adım adım öğreneceğiz.

 • Podcast nedir ve nasıl çalışır?
 • Podcast sunucusu nedir?
 • Bir podcast başlatmak için hangi ekipman gereklidir?
 • Podcast Nasıl Başlatılır
 • Benzersiz ve ilgi çekici bir konu veya tema bulun.
 • Gösteri biçiminizi ayarlayın.
 • Ağınızdan yararlanın.
 • Bölümünüzü kaydedin ve düzenleyin.
 • Yaratıcı varlıklarınızı sonlandırın.
 • Bir web sitesi kurun.
 • Bir promosyon stratejisi oluşturun.
 • Metriklerinizi takip edin.
 • Podcast’inizden nasıl para kazanacağınızı öğrenin.

Podcast Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir podcast, bir kullanıcının kişisel bir cihaza indirebileceği ve boş zamanlarında dinleyebileceği bir ses dizisidir. Her bölüm tipik olarak 20 ila 60 dakika arasında değişen bir tema veya konu etrafında toplanır.

Bir podcast’i herhangi bir televizyon dizisinin sesli versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Aynı yapım formatını takip eder: Belirli bir temayı veya konuyu takip eder, gerçeğe veya kurguya dayalı olabilir.

Podcast’leri TV dizilerinden temel şey, bir podcast sunucusunun kullanılmasıdır. Her podcast’in hikayeyi anlatabilecek ve dinleyiciye bölüm boyunca rehberlik edebilecek bir sunucuya ihtiyacı vardır. 

Podcast dinlemek için en popüler platformlar Apple Podcasts , Spotify ve Google Podcasts’dir .

Google Trendler , podcast’lerin giderek daha popüler hale geldiğini ve dünya genelinde 2019 sonbaharında ve 2020 baharında zirveye ulaştığını gösteriyor.

Podcast’ler ve Standart Ses Dosyaları

Bir podcast ve standart ses dosyaları arasındaki fark, bir video ve bir televizyon dizisi arasındaki farkla aynıdır.

Ses dosyası, sesi dijital bir cihazda depolamak için kullanılan bir dosya biçimidir. Öte yandan bir podcast, hikaye anlatımı, biçimlendirme ve ses kaynağını içeren üretilmiş bir gösteridir. Bir podcast oluşturmak için ses dosyalarına ihtiyacınız vardır.

Podcast Sunucusu Nedir?

Podcast sunucusu, podcast’inizi depolayan ve Apple Podcasts ve Spotify gibi yayın platformlarına dağıtan bir platformdur. Nasıl çalışır: Önce ses dosyanızı barındırma platformunuza yüklersiniz, ardından bir RSS beslemesi oluştururlar ve bölümlerinizi çeşitli dizinlere (AKA yayıncıları) gönderirler.

Bir podcast için hangi ekipman gereklidir?

Bir podcast başlatmanın en iyi yanlarından biri, başlamanın fazla zaman almamasıdır. Tek ihtiyacınız olan bu yüksek kaliteli ürünler:

 • Mikrofon – Bilgisayarınızın veya telefonunuzun yerleşik mikrofonunu kullanmak cazip gelse de, bunun yerine daha iyi ses kalitesi sunacak bir XLR veya USB mikrofona yatırım yapın. Yeni başlıyorsanız, ortam gürültüsüne daha az duyarlı dinamik bir mikrofon tercih edebilirsiniz. Bir stüdyo kurulumunuz varsa, bir kondenser mikrofon iyi olabilir.
 • Stüdyo veya ses geçirmez oda – Bir podcast kaydederken, dinleyicilerin dikkatini dağıtabilecek ortam gürültüsünü mümkün olduğunca en aza indirmelisiniz. Bu nedenle, kayıt için sessiz, ses geçirmez bir alan yaratmak önemlidir.
 • Düzenleme yazılımı – Bölümünüzü kaydettikten sonra, müzik ve reklam noktaları eklemek ve sığmayan tüm içeriği kaldırmak için düzenlemeniz gerekir. Audacity , Adobe Audition ve Descript dahil olmak üzere kullanabileceğiniz çeşitli ses düzenleme yazılımları vardır – her biri düzenleme özelliklerine göre değişir.
 • Gürültü önleyici kulaklıklar – Kulaklıklar, kayıt sırasında sesleri izlemenize ve algılamanıza izin verdiği için hem prodüksiyon sırasında hem de post prodüksiyonda önemlidir.
 • Barındırma platformu aboneliği – Bölümlerinizi dağıtmadan önce dosyalarınızı bir barındırma platformuna yüklemeniz gerekir.

Podcast Nasıl Başlatılır?

 • Benzersiz ve ilgi çekici bir konu veya tema bulun.
 • Gösteri biçiminizi ayarlayın.
 • Ağınızdan yararlanın.
 • Bölümünüzü kaydedin ve düzenleyin.
 • Bir promosyon stratejisi oluşturun.
 • Metriklerinizi takip edin.
 • Podcast’inizden nasıl para kazanacağınızı öğrenin.

1. Ele alınacak benzersiz ve ilgi çekici bir konu/tema bulun.

Bir podcast başlatmak için ihtiyacınız olan ilk şey bir fikirdir. Bir birey için, belirli bir konu/endüstriye yönelik tutku veya uzmanlıktan kaynaklanabilir. Bir marka için bu, hedef kitleniz hakkında topladığınız araştırmalardan gelebilir.

Özünde, podcast’iniz belirli bir kitleye hitap etmelidir. Çünkü ilgi yoksa boş bir odaya konuşuyor olacaksınız. Ve üniversitede sabah 8’de bir PowerPoint sunumu yaptıysanız, bunun nasıl bir şey olduğunu tam olarak bilirsiniz.

Bu makaleyi okuyorsanız, bir podcast için zaten bir fikriniz olma ihtimali yüksektir. Bu durumda amaç, fikrinize daha derinden dalmak ve peşinden gitmeye değer olup olmadığını görmek.

Bunu yapmak için kendinize sormak istediğiniz sorular şunlardır:

 • Bu daha önce başka bir podcast’te ele alındı ​​mı? Eğer öyleyse, alabileceğim başka bir açı var mı?
 • Bu fikir alakalı ve güncel mi?
 • Bunun seyircisi var mı? Eğer öyleyse, ne tür dinleyicileri cezbedecek?
 • Bir sezon oluşturmak için yeterli içerik var mı?

Bu sorulara net bir cevabınız olduğunda, işleyecek bir fikriniz olduğunu anlayacaksınız. Fikriniz geliştirirken bazı değişikliklerden geçebilir, bu gayet normaldir.

Bu adım sırasında adınızı ve logonuzu güvenceye almak isteyebilirsiniz, ancak bunun için beklemenizi öneririz.

2. Gösteri biçiminizi ayarlayın.

Podcast’lerin en güzel yanı, hemen hemen her formatı takip edebilmeleridir.

Bazıları röportaja dayalıdır ve bir veya birkaç ev sahibinin konukları getirmesiyle sohbete dayalıdır, diğerleri ise hikaye anlatımına (kurgusal ve kurgusal olmayan) odaklanır. Hangi formatın temanıza en uygun olduğuna karar vermek size kalmış.

Oradan, dinleyicilerin takip etmesini kolaylaştırmak için şovunuzu bölümlere ayıran bölümlerinizi beyin fırtınası yapmaya başlayın.

3. Ağınızdan yararlanın.

Hangi formatı takip etmek istediğinizi belirledikten sonra ağınıza ulaşmanız gerekebilir.

Belki bir yardımcı sunucuya ihtiyacınız var ya da yaklaşan gösteriler için birkaç yüksek profilli misafir ayarlamanız gerekiyor. Bu, ağınıza ulaştığınız zamandır.

4. Bölümünüzü kaydedin ve düzenleyin.

Artık podcast’inizin tüm editoryal ayrıntılarını çözdüğünüze göre, ilk bölümünüzü kaydetmenin zamanı geldi.

Bu sinir bozucu görünse de, kuru bir koşu olarak görün. Kaydı gözden geçirdikten sonra, bölümdeki bölümler, akış, hikaye anlatımı vb. ile ilgili tüm sapmaları çözebilirsiniz.

Başkalarından geri bildirim istemekten çekinmeyin. Podcast’inizi geliştirmenin ilk aşamalarındayken, resmi olarak yayınlanmadan önce bunları nerede geliştirebileceğiniz ve uygulayabileceğiniz konusunda notlar almak için mükemmel bir zaman.

5. Bir promosyon stratejisi oluşturun.

Harika bir podcast konseptine sahip olmak kullanıcıları çekmek için yeterli olmayacak. Hedef kitlenizin önüne çıkarmak için sağlam bir tanıtım stratejisi oluşturmalısınız. Çünkü varlığından bile haberdar olmadıkları bir şeyi nasıl dinleyecekler?

İlk olarak, lansman öncesi. Promosyon, ilk bölümünüz yayınlandıktan sonra başlamaz, daha önce başlamalıdır.

Peki ama niye? Gösterinizi çevreleyen beklenti oluşturur ve kapıdan hemen güçlü bir dinleyici ile başlamanıza yardımcı olabilir. 

Örneğin, ilk bölümünüz için yayın tarihini geri saymak için sosyal medyada birkaç gönderi paylaşarak başlayabilirsiniz. Bülten veya blog gibi başka bir yerde zaten var olan bir kitleniz varsa, bu kanallarda da tanıtıma öncelik verin.

Şovunuz başladığında, bölümleri tanıtmak konusunda tutarlı olun ve çeşitli yöntemleri denemekten korkmayın.

Bölümlerden ses snippet’leri yayınlamanın, misafirlerinizle ilgili paylaşımlara göre daha yüksek etkileşim oranları sağladığını görebilirsiniz. 

Kitlenizin neye yanıt verdiğini belirledikten sonra, buna bağlı kalın.

6.Metriklerinizi takip edin.

Takip etmiyorsanız, oldu mu?

Podcast’iniz başladığında ve tüm hızıyla devam ettiğinde, performansını izlemeye başlayın. Göz önünde bulundurmak istediğiniz metrikler şunlardır:

 • Abone sayısı
 • Aylık bölüm indirmeleri
 • Podcast sayfasına benzersiz sayfa görünümleri
 • Ortalama dinleme süresi

İzlediğiniz her veri parçası, dinleyicilerinize içgörü sunacak ve gelecek bölümler için stratejinizi belirleyecektir.

Örneğin, en iyi bölümünüzün belirli bir konuyla ilgili olduğunu varsayalım, bunu daha fazla ele alabilirsiniz.

 

7. Podcast’inizden nasıl para kazanacağınızı öğrenin.

Son olarak, podcasting’inize dayalı olarak nasıl gelir elde edeceğinizi bulmak önemlidir.

En basit yol sponsorluktur. Hiç “Bu bölüm size [marka ekleyin] tarafından getirildi” ifadesini duydunuz mu? Bu, şovun marka bilinirliğini artırmak veya başka bir pazarlama hedefine ulaşmak için markayla bir ortaklık kurduğu anlamına gelir.

Bazı durumlarda, sponsorluk, videodan önce (bölümün başında) ve videonun ortasında (bölümlerin ortasında) reklamları da içerir. 

Son olarak, podcast’inizi YouTube’da yayınlayarak da en üst düzeye çıkarabilirsiniz. İyi bir ev kurulumunuz veya bir stüdyo kurulumunuz varsa, hem video hem de ses kaydetmeyi düşünün – özellikle şovunuz eğitici veya sohbet amaçlı ise.

Bu şekilde YouTube’da yayınlayabilir, daha geniş bir kitleye erişebilir, kanalınızdan para kazanabilir ve gösterinizi tanıtma yöntemlerinizi çeşitlendirebilirsiniz.

“Podcast nasıl yapılır” başlıklı yazımızı beğendiyseniz “Facebook business manager nedir” başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...