loader image

Arama Motorlarında Görünür Olmak için Sağlık Hizmetleri SEO İpuçları

tarafından | Nis 9, 2021 | Sağlık Turizmi, SEO

Aramada rakiplerinizi geride bırakmak ve Sağlık sektöründe hizmet veren web sitenize daha fazla trafik çekmek için SEO stratejinizi oluştururken güncel SEO ipuçlarını kullanabilirsiniz. Bir sağlık servisi bulmak için birçok hasta en yakın ve en iyi seçenek hakkında bilgi almak amacıyla Google’a başvurur. Web sitenizin arama sonucu sayfalarının en üstünde görünmesi, hastaların tıklama ve randevu alma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Web siteniz arama sonuçlarının en üstünde değilse, rakipleriniz buradaki kullanıcıları çoktan kazanmış demektir. Bu durum sizin potansiyel hastaları rakiplerinize kaptırdığınız anlamına gelir. Bu nedenle Sağlık sektörü özelinde SEO çalışması yapmak herhangi bir tıbbi web sitesi için gereklidir.

Google’ın web siteleri için dikkat ettiği SEO ipuçlarını uygulayarak, özellikle de sağlık hizmeti kriterlerine dikkat ederek, çalışma planı oluşturmakla rüzgarı lehinize çevirebilir ve dijital varlığınızın yükseldiğini görebilirsiniz.

Kalite kontrol

Birçok tıp uzmanı , tıklama başına ödeme veya PPC reklamlarının, yeterli miktarda ziyaretçiye ulaşmaları için yeterli olduğunu düşünüyor. Fakat PPC ile başlamak, sadece kısa vadede kazanç sağlayacak, reklam çalışmaları için ayrılan bütçenin tükenmesiyle fayda sağlamayacak bir yöntemdir. Bir sağlık hizmetleri işletmesi olarak, Sürekli ve uzun vadede başarı yakalamak ve potansiyel hastaları web sitenize getirmek için SEO’yu dijital pazarlama çalışmalarınıza dahil etmelisiniz. Web siteniz ve içeriklerinizin Google’ın gözünde kaliteli olarak kabul edilmezse, rakiplerinize karşı avantajlı olmanız mümkün olmayacaktır.

Kaliteli Web içeriklerinden bahsetmişken, sağlık hizmetleri için son derece önemli iki kavram EAT ve YMYL’dir . EAT, uzmanlık, yetki ve güvenilirlik anlamına gelir. EAT kavramı üçüncü taraf değerlendiricilerin Google’ın arama sonuçlarını puanlamasına yardımcı olmak için oluşturulmuş bir kavramdır.

EAT doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da, Google’ın önemli gördüğü kriterler açısından önemli noktalar içermektedir. Google’ın daha fazla arama görünürlüğü ile ödüllendirmek istediği web sitesi türleri hakkında önemli bilgiler içeren EAT kavramı tıbbi bilgiler içeren tüm web sayfaları için çok önemlidir.

Tıp ve sağlıkla ilgili verdiğiniz bilgiler ve istatistikler, onları okuyan potansiyel hastaları doğrudan etkilemektedir. İnsanlar, sağlıklarını kliniğinize emanet etmek niyetiyle güvenilirlik aradıkları için web sayfalarınızı ziyaret eder ve içeriklerinizi okurlar. Bu sebeple web sitesindeki içerikleriniz kesinlikle birinci sınıf kalitede olmalı, kelimenin tam anlamıyla uzmanlık, yetki ve güvenilirlik içermelidir. Ancak o zaman sağlık sektörü ile ilgili aramalarda iyi bir sıralama şansına sahip olursunuz.

Bu durum karşımıza “Paranız veya Hayatınız” için anlamına gelen YMYL(Your money your life) kavramını çıkarır. YMYL, kavram olarak, temelde okuyucunun sağlığını, mali durumunu veya güvenliğini doğrudan etkileyebilecek herhangi bir içerik anlamına gelir. Anlaşıldığı gibi bu kavramın rekabetçi sağlık hizmetleri alanında, anlaşılması ve uygulanması çok önemlidir. İçeriğiniz bu standartları karşılamıyorsa (örneğin, yanlışlıklar içeriyorsa veya bilgi konusunda zayıfsa), arama sonuçlarında görünürlüğünüz daha da zor olacaktır.

Sağlık Hizmetleri için En Önemli SEO İpuçları

EAT ve YYML kavramlarının haricinde kaliteli ve daha uzun anahtar kelimelere ve konuma dayalı içeriğe odaklanarak, burada orta derecede iyi performans göstermek mümkündür. Tıbbi uygulamalarınızı doğru kullanıcıların gözünün önüne çıkarmak için doğru SEO türünü uygulayarak, web sitenizi rakiplerinizi geride bırakmak için daha iyi bir konuma getireceksiniz.

Sağlık hizmetleri SEO’su söz konusu olduğunda aşağıdaki altı strateji en önemlisidir.

1. Uygun Tıbbi Anahtar Kelimeler Kullanın

İçeriğinizi optimize ederken , sektörünüz için doğru anahtar kelimeleri hedeflemek gerekmektedir. Başlangıç ​​noktanız sunduğunuz tıbbi hizmetler olmalıdır, çünkü arama yapanların çoğu bu hizmetlerle ilgili bilgilere ihtiyaç duymaktadır.

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcısı gibi araçlar , neyin aranıp aranmadığını araştırarak sektörünüz için en iyi anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir. Her SEO çalışmasında olduğu gibi, tıbbi sektörler için SEO yaparken de anahtar kelimeleri içeriğe “doldurmaktan” kaçının.

Google, bu spam benzeri taktiği fark etmekte ustadır ve web sitenizi bu hatadan dolayı cezalandırır. Bunun yerine, içeriğinize alakalı, okunabilir ve doğal bir şekilde kullanılan uzun kuyruklu anahtar kelimeler yerleştirin. Bu sizi yalnızca SERP’lede görünür kılmakla kalmayacak, aynı zamanda istediğiniz hastaları da kliniğinize çekmeye başlayacaksınız.

2. Birçok Hizmet Sayfası Ekleyin

Hizmeti sayfalarınız, anahtar kelimelerinizle optimize edilmiş yüksek kaliteli bilgilerle dolu olmalıdır. Sağlık sektörü alanındaki web sitenizin ve içeriğinizin hedef kitlenizin hayatını daha iyi veya daha kolay hale getirmesine yardımcı olmasını istiyorsunuz .

Hizmetlerinizin ayrıntılı bir açıklaması veya belirli arama sorgusunu hedefleyen blog gönderileri, yüksek kaliteli içerik, sağlık hizmetleri işletmeleri için en önemli faktörlerdir. Google, sağlık sektörü web sayfalarına diğer sektörlerden çok daha yüksek bir standart koyar. Bunun nedeni, bu web sitelerinin arama yapanların gelecekteki sağlığını, mutluluğunu veya finansal istikrarını etkileme potansiyeline sahip olmasıdır. Bu sayfalardaki düşük kaliteli ve yanlış bilgi içeren içerikler, tehlikeli veya istenmeyen tıbbi sonuçlara sebep olabilir.

Web siteniz için içerik oluştururken daima hedef kitlenizi düşünerek hareket edin.

1- Neleri arıyorlar?

2- Bu aramada onlara en çok hangi bilgiler yardımcı olacak?

Kaliteli ve doğru bilgiler içeren içerikler yazdığınız takdirde, Google içeriklerinizi kayda değer bulacak ve böylece sıralamanızı yükseltecektir.

3. Görsel Öğeleri Optimize Edin

Video, kullanıcıların içeriği tercih etmesinin ve  tüketmesinin en popüler yollarından biridir. Videolu web sayfaları daha fazla organik trafik alma şansına sahiptir. Ve kullanıcılar videoyu izledikleri için bu sayfalarda daha fazla zaman geçirirler. Video içeriği, bir kullanıcının sayfada geçirdiği zamanı artırır ve arama motorlarına, sayfada kullanıcılar için değerli bir şey olduğunu sinyalini verir.

Web sitenizi SEO için optimize ederken, içeriğinize ek olarak mümkün olduğunca alakalı, yüksek kaliteli videolar ekleyin. İster kliniğinizin sanal turu, ister tıbbi bir durumla ilgili bilgilendirici bir video olsun, birçok kullanıcı video içeriğini fazla düz bir metne tercih edecektir. Web sitenize çeşitli görseller ve infografikler de ekleyebilirsiniz. Siteniz ne kadar etkileşimli ve ilgi çekici olursa, sitenize o kadar çok ziyaretçi çekebilirsiniz.

Sitenizdeki tüm görsellere uygun alternatif metin eklediğinizden emin olun. Resim alt metni, görme engelli kullanıcıların ve Google tarayıcılarının sayfadaki görüntüleri daha iyi anlamasına yardımcı olur. Ayrıca resim alt etiketleri, anahtar kelimelerinizden bazılarını sitenize dahil etmek için mükemmel bir fırsattır. Ancak bunu yaparken abartmamak fayda var.

4. Web Sitesi Hızını, Güvenliğini ve Mobil Kullanıcı Uyumluluğunu Optimize Edin

Sitenizin hızı, güvenliği ve mobil uyumluluğu gibi noktaların tamamı birer sıralama faktörleridir. Web sitenizin yüklenmesi üç saniyeden uzun sürüyorsa, birçok kullanıcı siteyi ziyaret etmekten vazgeçebilir ve daha hızlı bir deneyim sağlayan bir rakibe gidebilir.

Şimdi, bu bilgiye göre düşündüğümüzde bazı yavaş sitelerin belirli sorgular için üst sıralarda yer aldığı örnekler aklınıza gelebilir. Fakat Google, hız dışındaki bir konuda mükemmel deneyim sunan siteyi sırf biraz daha yavaş olduğu için sıralamalardan mahrum etmez. Ancak site hızınızı optimize etmek, genel kullanıcı deneyimini olumlu etkileyeceği için siteniz Google’ın dikkatini çekecektir.  Web sitenizin yüklenme hızı en fazla iki saniye sürmelidir, ancak ideal olarak yarım saniyenin altını hedeflemelisiniz.

Google’ın PageSpeed ​​Insights aracı, mevcut site hızınızı kontrol etmek için kullanacağınız ücretsiz araçlardan biridir. Ayrıca hız puanınızı iyileştirmenize yardımcı olacak olası düzeltmeler hakkında bilgiler içerir. Bir diğer önemli SEO faktörü, web site güvenliğidir. Web sitesi için SSL sertifikası, sitenizin şifrelenmesine yardımcı olarak web sitenizin ve ziyaretçilerinizin verilerinin bilgisayar korsanlarından korunmasını sağlamaktadır.

Sağlık kuruluşunuzun sitesinde SSL güvenliği kullanılmıyorsa, Google sıralamanızı düşürebilir. Bu sertifika, hassas hasta bilgilerini güvenle saklayabilmeniz için bir zorunluluktur, bu nedenle bir web sitesinin SSL sertifikası kullanmaması için hiçbir mazeret yoktur. Hepsinden de önemlisi, web siteniz mobil uyumlu olmalıdır. Aramaların çoğu artık mobil cihazlarda gerçekleştiriliyor ve web siteniz mobil kullanıcıları için optimize edilmemişse, kullanıcılar sizin web siteniz yerine rakiplerinizin web sitelerini seçecektir.

Sitenizin mobil cihazlar için optimize edilmesini sağlamanın en iyi yolu, mobil duyarlı bir tasarım oluşturmaktır. Sitenizin görüntülendiği ekrana uyacak şekilde otomatik olarak değiştiği ve cihazdan cihaza kötü kullanıcı deneyimi riskinin azaldığı tasarımlar sitenizi mobil uyumlu hale getirecektir.

5. Yerel SEO

Seo açısından önemli bir adım da web sitesine sahip işletmeniz için bir Google My Business sayfası oluşturup bu sayfayı optimize edip güncel tutmanız gerekir . Hastalar arama yaparken en yakın alandaki hizmet noktalarını görmek ister ve onların sizi bulması için işletmenizin Google’ın yerel haritalarında görünmesi gerekir. 4 ila 5 işletmeden oluşan bu harita alanı, organik arama sonuçlarının üzerinde sıralanır. Hatta mobil cihazlarda, kullanıcıların aşağı kaydırmadan önce gördükleri tek şey bu sonuçlardır.

 Google My business hesabınız aşağıdaki bilgileri mutlaka içermelidir ayrıca bu bilgilerin doğru ve kullanılabilir olduğundan emin olmalısınız:

  • İşletme kategorisi.
  • Birincil telefon numaranız.
  • İşletmenin tanımı.
  • Çalışma saatleriniz (ve herhangi bir mevsimsel saat).
  • Adresiniz veya hizmet verdiğiniz bölgeler.
  • İşletmenizle ilgili Google incelemeleri.

Bu bilgiler esasında bir işletmenin temel iletişim bilgileridir (ad, adres, telefon). Bilgilerinizi görüntüleyen, kullanıcılar işletmenizi fiziksel anlamda ziyaret etmek için bu bilgileri kullanırlar. Bu bilgileri içeren snippetleri sosyal medya hesaplarınızda da paylaşmak tamamen yararınıza olacaktır.

Sonuç

Google’da daha iyi sıralarda yer almak ve daha fazla hasta istiyorsanız, sağlıklı bir SEO stratejisine sahip olmanız gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz SEO stratejilerini uygulayarak, dijital görünürlüğünüzü güvence altına almak için gerekli adımları atmış olursunuz.

Dijital pazarlamada hiçbir şey garanti değildir, ancak web içeriğinizin EAT ve YMYL niteliklerini her zaman göz önünde bulundurarak, rakiplerinizi geride bırakmak ve çevrimiçi olarak başarılı olmaya başlamak için bu adımları deneyerek işe koyulmak size hiçbir şey kaybettirmez. Aksine doğru uygulandığında bu ipuçları başarının anahtarı olabilir.

Bu yazıda sıkça karşımıza çıkan “E-A-T ve YMYL” kavramlarını merak ettiyseniz “E-A-T ve YMYL Kullanarak Site İçi SEO’nuzu Nasıl Geliştirirsiniz?” başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...