loader image

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama Yöntemleri Kılavuzu

tarafından | Haz 13, 2021 | Sağlık Turizmi

Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama Yöntemleri ve Hedef Pazarın Belirlenmesi

Teknoloji ile değişen, dönüşen ve dijitalleşen dünya, bizi dijital pazarlama evrenine yöneltiyor. Kocaman bir evren olan dijital pazarlama keşfedilip öğrenmeye başladıkça, iyi stratejilerle doğru adımlar, doğru iletişim ağlarıyla ve doğru hedef kitleyle beklediğiniz o elektriği yani etkileşimi tutturabiliyorsunuz. Geleneksel pazarlama yönteminde olduğu gibi, dijital pazarlama alanında da bir stratejinizin olması gerekiyor. Etkili bir dijital pazarlama kampanyasını herkese duyurmak çok uygun değildir. Bu yüzden de hedef kitle iyi belirlenmelidir. Hedef kitlenin iyi belirlenmesi hem bütçe kontrolü sağlarken hem de kampanyanın daha etkili olmasını sağlar.

Etkili bir kampanya ve kampanyaya etkili bir geri dönüş almak istiyorsanız, sizinle ilgilenecek ya da fayda sağlamak istediğiniz hedef kitleyi bulmaya vakit harcamalısınız. Dijital pazarlama dünyasında yöntem ve mecralar belirli olsa da bu mecralarda kullanılan içerikler değişkendir ve hedef kitleye özeldir. Geleneksel pazarlama dünyasına göre dijital pazarlama dünyası, hızlı ve düşük bütçelerle dünyanın herhangi bir yerinde hedeflenen kitleye ulaşmanızı sağlamaktadır. Geçmişte dijitale dayanan kelimeler, kavramlar hayal gibi görünse de, günümüzde hayal olan gerçek oldu.  İçinde bulunduğunuz sektörde zirvelerde rekabet etmek istiyorsanız, dijital pazarlamaya ayak uydurmanız gerekmektedir. Dijital alanda, geleneksel pazarlama alanında olandan farklı olarak hata yapma hakkınız yok. O yüzden iyi bir strateji, iyi bir planlama ve iyi bir kampanyaya ihtiyacınız vardır. 

Dijital pazarlama dünyasına ciddi bütçeler ile giriş yapmış olan turizm sektörü, tüm dünya ülkelerini daha kolay birbirine bağlayan bir yapıda varlığını devam ettiriyor.  Eskiden, bir yerden bir yere gitmek oldukça zordu. Bilet bulmasından, kalacak yer bulmasına kadar oldukça zahmetli süreçlerdi. Günümüzde, dijitalleşme ile tüm bu zorlukların üstesinden kolayca gelinebilmekte. Dünya çapında hızla gelişen seyahatler, sadece tatil amaçlı olmaktan çıkarak sağlık sektöründe de gelişim gösteriyor. Günümüzde sağlık turizmi olarak adlandırılan yapıda, hem medikal hem de hem de turizm bir arada sunuluyor. İki kavramı bir araya toplayan sağlık turizmi sektör haline gelmektedir. Ana hedef sağlık, tedavi yöntemleri olsa da beraberinde ülkenin turizmini canlandırmak ve ülkenin kültürel, doğal yanlarını da tanıtmak farklı pazarlama yöntemlerinin denenmesine olanak sağlıyor. 

Sağlık Turizminde Hedef Pazara Dijital Giriş Yöntemleri

Sağlık Turizminde Yeni Medya Becerileri

Yeni medya, medya dünyasının dijitale taşınması sonucunda hayatımıza giren bir medya türüdür. Geleneksel medyanın içinde barındırdığı, gazete, radyo, televizyon, dergi gibi bütün kitle iletişim araçlarının dijital mecralarda yer almasına yeni medya denilmektedir. Yeni medya sadece geleneksel medya unsurlarını içermez devamında da yeni özellikleriyle güncellenmektedir. Yeni medya geleneksel medya içeriklerinin yanında, sosyal medya, web sitesi, uygulamalar, internet gibi araçları da içermektedir.

Yeni medya araçları hedef kitle ile en kolay ve hızlı şekilde iletişime geçmenin pratik yolunu biz kullanıcılara sunmaktadır. Bu yüzden de hayatımızda büyük yeri vardır. bu alanda çeşitli sektörler, profesyoneller iyi bir planlama stratejisi ile, güçlü pazarlama yetenekleriyle ve sıkı bir halkla ilişkiler  düzenlemesiyle başarıya ulaşmaları mümkündür ve en iyi kaçınılmaz yoldur. Yeni medya, sağlık sektöründe de oldukça aktif olarak kullanılan medya türüdür. Yeni medya, sağlık sektörünün birçok ihtiyacını tek kanalda yani “dijitalde” toplar ve hizmetleri satışa dönüştürür. Yeni medya, sağlık sektörünün bütün ihtiyaçlarına cevap vermektedir. 

Sağlık Turizminde Sosyal Medya

Sosyal medya yeni içerikler ve kaliteli içeriklerle hedef kitleye ulaşmanın bir yoludur. Hızlı, ilgili içerik üreterek ve bu içeriği tüm insanlarla paylaşılmasına yarayan dijital platformlardır. Dijital sosyal medya platformları ilk çıktığında daha çok bireysel olarak kullanılsa da günümüzde sektörlerin, markaların hedefledikleri kitlelere ulaşmasına yardımcı olan pazarlama alanına dönüşmüştür. Sağlık sektörü de diğer sektörler gibi sosyal medya platformlarını pazar alanı olarak tanımlamaktadır. Sağlık kuruluşları, sağlık kuruluşlarına aracı olan firmalar sosyal medya platformları ile hedeflenen kitleye doğrudan ulaşarak, sağlık turizmi alanında atılım yapabilmenin olanaklarını arıyorlar.

Sosyal medyanın bu kadar tercih edilebilir olmasının nedenleri, hedef kitleye hızlı ulaşabilmek, büyük bir hedef kitleye ulaşabilmek, nispeten de sansürsüz bir platform olmasıdır. Zamanla sosyal medya algoritmaları değiştiği için zamanla kişilerin ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre reklamlarla karşılarına çıkılıyor. Bu noktada “hedef kitle nasıl belirlenir?” sorusu önemli bir soru haline geliyor. Bu soru sadece sosyal medya pazarlaması için değil, aynı zamanda tüm dijital pazarlama alanları için önemli hale gelmektedir. Sağlık turizminde de yararlanılacak kitlelerin belirlenmesi ve bu kitlenin daha çok hangi sosyal medya platformlarını kullanıyor oldukları pazarlama stratejileri açısından önemlidir. 

Hedef  Kitle Nasıl Belirlenir?

Hedef kitle, satış ve pazarlama açısından önemlidir. Eğer doğru hedef kitle belirlenmez ise yapılan pazarlama stratejileri çöp olabilir. Eğer doğru bir hedef kitle belirlerseniz, enerjinizi de doğru kullanarak satışlarınızı arttırabileceğiniz güzel bir strateji oluşturabilirsiniz. Sağlık sektörü için hedef kitle belirlemenin birden fazla yolu vardır. Bu yollar aşağıdaki gibidir; 

·      Hedef kitle belirlerken, hangi kişilerin hangi hizmetlerden yararlanmak istediğini iyi analiz edin. Bu alanda demografik veriler işinizi kolaylaştıracaktır. 

–       Yaş aralıkları

–       Yaşadıkları ülkeler

–       Uzmanlık alanları

–       Gelir düzeyi 

–       Hobileri

Gibi durumlar hedef kitlenizi belirlemek açısından oldukça işinizi kolaylaştıracaktır.

·      Demografik özelliklerini sıraladığınız hedef kitlenin en çok hangi iletişim kanallarını kullandıklarını analiz edin. 

·      Eğer bir müşteri kitleniz var ise hedeflediğiniz kitle ile ortak noktalarını listeleyin. Bu nokta da önemli bir konuya değinmekte fayda var. Bir çok marka, sektör var olan müşteri kitlesini önemsemeden, yeni hedef müşteri arayışına girmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, var olan müşterilerinizi daha iyi analiz ederek yeni müşteri kitlesine daha çabuk ulaşabilirsiniz.

·      Hedef kitle içerisine yeni kişiler eklemeden önce, sağlık turizmi yapan sağlık kuruluşları olarak sanılan olanaklar göz önüne çıkarılmalıdır. Eğer belirlediğiniz hedef kitle sizin ne yaptığınıza açık açık ulaşabiliyorsa, organik olarak müşteriniz olacaktır.

·      Rakip analizleri sağlık turizminde de önemlidir. Rakiplerin ne yaptığını ya da ne yapamadığını analiz etmeniz gerekir. Eğer rakiplerinizin iyi yaptığını düşündüğünüz noktalar varsa “ biz daha iyi nasıl yapabiliriz?” sorusunun cevabını kendi içinizde aramalısınız. Eğer rakiplerinizin eksik kaldığı noktalar olduğunu düşünüyorsanız, bu noktada da “ biz bu açığı nasıl kapatırız?” sorusunun cevabını aramalısınız. 

Hangi Sosyal Medya Araçları Nasıl Kullanılmalı?

Sağlık turizmi alanı, temelde üç grup altında toplanabilir. Bu gruplar;

–       Sağlık Kuruluşları

–       Aracı Kurumlar

–       Turizm Şirketleridir.

Sektör içindeki her grup kendine özgü ve kendini yansıtan sosyal medya araçları ile pazarlamalarını gerçekleştiriyor.  Her kuruluş daha fazla hedef kitleye ulaşmak istese de bazen istedikleri geri dönüşümleri alamıyorlar ve bu geri dönüşümleri almak için ciddi bütçeler harcıyorlar. Bunun birden fazla nedeni var. Bazen de iyi bir hedef kitle planlamasıyla az bütçe ile daha çok gelir elde edilebiliyor. Eğer ciddi hedef kitle planlaması düşünüyorsanız en çok tercih etmeniz gereken sosyal medya platformları;

–       Twitter,

–       Facebook,

–       Instagram,

–       Youtube,

–       Linkedin

Bu platformlar üzerinde sağlık sektörünün yer edinebiliyor olmasının en büyük nedeni, bu platformlarda kullanıcı yorumlarının olmasıdır.  Bazı sektörler için ürün ve hizmet özelliklerine dayalı pazarlama söz konusu olduğundan kullanıcı için de önemli olan ürün ve hizmet oluyor. Ancak, sağlık sektörü için kullanıcı deneyimi oldukça önemlidir. Kişilerin/ hastaların muayene olmadan önce yaptıkları şey, diğer kullanıcıların yorumlarını  okumaktadır. Sağlık kuruluşunun hasta/ kullanıcıdan aldığın “olumlu” bir yorum, yapacağı reklamlardan daha etkilidir. Kurumun kendi adına yaptığı tanıtımdan ziyade, kullanıcının kurum için yazdığı olumlu yorumu daha çarpıcıdır. 

Her sosyal medya platformunun farklı dinamikleri vardır. bu dinamikler görsel ya da metin kısıtlamalarını, hedef kitleye ulaşım yollarına kadar farklı dinamikler içeriyor. 

Facebook; kişisel profil oluşturmak ve tanıdık insanlarla iletişim kurmak için kurulan bir sosyal medya ağı olsa da, günden güne değişerek ürün satışlarının olduğu “marketplace” haline geldi. Bununla birlikte, markaların ürün ve hizmetleri sergileyebildikleri bir alan olarak da karşımıza çıkıyor. 

İnternet sitenizin trafiğini arttırma istediğinizi, hazırlayacağınız reklam içeriklerinizi, facebook sayfanızdan web sitenize ait URL uzantınızı girerek gerçekleştirmeniz mümkün. Bu bağlantı ile reklamlardan gelen ziyaretçi sayısına ve kaç kişiye göründüğünüz bilgisine ulaşabileceksiniz. Facebook üzerinden iki farklı şekilde para karşılığı reklam yapabiliyorsunuz. 

–       Gönderiyi sayfa üzerinden öne çıkararak; bu yöntem aslında reklam olarak bilinse de, öne çıkarılan gönderi, Facebook ana sayfa akışında görünüyor. 

–       Reklam yöneticisi içinden reklam hazırlamak; bu reklam alanından hazırlanan reklamlar 

Her iki yöntemde de para ödenerek yapılmaktadır. Ancak, ücretli reklamlar olması, aynı süreç içinde aynı verimi alabileceğiniz anlamına gelmez. Gönderiyi öne çıkarma reklam olarak kabul ediliyor olsa da öne çıkarılan görsel Facebook platformunun ana sayfasında görünüyor, elbette yine belirlediğiniz hedef kitle tarafından görseliniz görüntüleme alıyor. Aynı durum Instagram sosyal medya platformunda da geçerli. Ancak, reklam yöneticisi üzerinden reklam vermek sizin daha ciddi ve tutarlı bir hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olur. Bu durum size;

·      Facebook

·       Messenger, 

·       instagram hikayeleri,

·       Hızlı makaleler,  

·   Audience Networkteki reklam olanaklarından yararlanmanıza yardımcı olur. Bu alan üzerinden reklam çıkmanın bir çok avantajı vardır. bu avantajlar;

–       Daha geniş bir hedef kitle belirleyebilirsiniz

–       Dönen reklam seçeneği sunar.

Eğer verdiğiniz paranın karşılığında daha çok verim almak istiyorsanız, reklam yöneticisi üzerinden reklamınızı “sponsorlu” olarak verebilirsiniz. 

Instagram; Sağlık sektörünün en sık kullandığı sosyal medya platformudur. Kendilerini ve yaptıklarını tanıtmak ve göstermek isteyen sağlık kuruluşlarının daha fazla hedef kitleye ulaşmaları için kullandıkları reklam aracı, düşük maliyetle büyük geniş hedef kitleye ulaşmanıza yardımcı olur. Çok sık kullanılan bir reklam aracıdır. Ancak, dikkat edilmesi gereken noktaları barındırmaktadır. En çok kullanılan reklam alanı olsa da eğer bütçe doğru idare edilmez ise ve doğru bir hedef kitle planlaması yapılmazsa bu platformda çıkılan reklamlardan pek verim alınmayabilir. Instagram sosyal medya platformunda, bilgiden çok görseliniz ön plandadır. Bu platformda ne kadar iyi planlanan içerik, ne kadar iyi çekilmiş bir fotoğraf ve ne kadar iyi tasarlanmış bir görsel kullanırsanız o kadar odak noktayı üzerinizde toplayabilirsiniz. 

Instagram üzerinden hesap kurduysanız ve eğer kurduğunuz hesap sağlık turizmi pazarında yer alan bir kuruluş ise öncelikle hesabın “işletme” profiline geçirilmesi gerekiyor. “İşletme profilinin” avantajları aşağıdaki gibidir;

·      Takipçilerinizin tek tıklama ile profilinize ulaşmalarını sağlar.

·      Düzenli olarak istatistik sunar. Gönderilerin ne sıklıkla görüntülendiğini, kaç kişinin görüntülediğini, gönderiler es mi geçiliyor yoksa sıkı takip mi ediliyor anlaşılabilir. Bu istatistikler kullanıcıların sizinle nasıl ve hangi yollardan iletişim kurduklarını ve kurmak istediklerini görmenizi sağlıyor.

· Sağlık kuruluşlarının ya da aracı kuruluşlarının reklamlarını hazırlarken “nöropazarlama” tekniklerini kullanmanıza olanak sağlar. 

Nöropazarlama tekniği, sizinle iletişim halinde olmasını istediğiniz hedef kitlenin bakış açısıyla reklamlarını düzenlemenizi ve oluşturmanızı sağlayan tekniktir. Sizin verdiğiniz hizmet onların gözünde değerli mi?, hangi görseli kullanmanız hedef kitlenizin dikkatini çeker? Gibi noktalar bu teknik ile belirlenir.  Nöropazarlama tekniği dışında da bir çok pazarlama tekniği bulunmaktadır. Bu pazarlama teknikleri aşağıdaki gibidir. 

–  Sizden sağlık hizmeti almasını istediğiniz hedef kitlenin gözünden kendinize bakmaya çalışın. Gerçek hizmet alma senaryoları ile kendinizi deneyin. Unutmayınız ki, hizmet alan, mutlu olan ve tavsiye eden kitleye hizmet veriyorsunuz. 

–       Hedef kitle sizin hesabınıza geldiğinde ilk hangi noktaya odaklanıyor? Bu sorunun cevaplanması pazarlama açısından oldukça önemli. Hangi durumlarda ne düşünerek sizinle iletişime geçiyor? Bu soruların cevapları verildikten sonra parlatmak ve açığa çıkarmak istediğiniz noktayı belirleyin.

–    Duygusal pazarlama çok kabul görmese de sağlık turizminde değerli bir pazarlama taktiği haline geliyor.  Duygusal pazarlama ile nöropazarlama tekniğini iç içe kullanmak gerekiyor. Duygusal pazarlama ile daha pratik ve daha hızlı geri dönüşler almanız mümkün oluyor. Hareketli videolar, tanıtım filmler ve yaşamdan gerçek kesitlerle reklam hazırlamanız ve reklam çıkmanız, geri dönüşümleri daha verimli hale getirecektir.

Sağlık turizminde ilk amaç yurt dışından bulunduğunuz ülkeye getireceğiniz hastaların sizinle iletişim halinde olmasıdır. Hem tedavi olup, bu tedavinin yanında aktivitelere katılmasını sağlayarak turizm sektörüne de giriş yapmasını istiyorsunuz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir kural vardır. bu kural;

·       Sponsorlu olarak reklam çıkacağınız görseli fazla bilgiye boğmamaya dikkat edin. Yazıların aşırı uzun ve görselliğin az olması gönderinizi sıkıcı hale getirir ve kullanıcılar ilgilenmeden, göz ardı edebilir.  Çok kişi tarafından görünür ancak tıklama oranınız ne yazık ki düşük olur. Az ama öz yazı ile hazırlanmış görsel sponsorlu olarak reklam çıkılırsa, o kadar çok tıklama alır. Hedef kitlenizi detaylı filtrelemeniz bu noktada en önemli gerekliliktir. 

Twitter; bu platform üzerinden çıkılacak her reklamların kısa ve öz olması gerekiyor. Mesajınızı hedeflediğiniz kitleye ulaşmak için sadece 180 karakteriniz olduğunu unutmayınız. Twitter platformunda sağlık kuruluşunun nasıl reklam hazırlaması gerektiği aşağıdaki gibidir;

·      Twitter kullanıcı adınız muhakkak sağlık kuruluşunun adını taşımalıdır. 

·      Sizi yansıtan logo ve hizmetleri içeren “iyi” bir görsel hazırlanmalıdır. 

·      Profil fotoğrafınız logonuz olmalıdır.

·      Biyografi bölümü ,kuruluşun ve hizmetlerin ne olduğuna dair ilk izlenimi veren bölümdür. Bu yüzden, kısıtlı karakterler ile kendinizi öne çıkaracağınız “güzel” kelimeler seçmelisiniz. Bir çağrı merkezi telefon numarasını yazmayı da ihmal etmeyin. 

· Web site URL’nizi, biyografinizin hemen altında olacak şekilde konumlandırabilirsiniz.

Sağlık sektörü güvene dayalı bir sektör olduğundan bulunduğunuz sosyal medya platformlarında bilgilerinizi vermekten çekinmeyin. Bilgilerinizin profillerinizde olması hedef kitlenin kuruluşunuza yönelik güvenini arttıracaktır. 

–       Twitter sohbeti oluşturabilirsiniz. Sizden hizmet almış kişileri sohbete dahil ederek kişisel etkileşiminizi arttırırsınız. Bu tür sohbetler B2B şirketler tarafından tercih edilen oldukça sık kullanılan pazarlama tekniğidir.

LinkedIn; bu platformun en önemli özelliği, karar verici ve önemli kişilerin LinkedIn platformunu aktif olarak kullanmasıdır. Eğer sağlık sektörü için aracı bir firmaysanız, bu alana önem vermenizi öneririz. Sağlık turizminde öncü isimlerin dikkatini çekmek, bağlantılar kurmak ve markanızı güçlendirmek için önemlidir. bu platformda şirketinizin broşürünü yayınlayabilir, makalelerinizin linkini verebilir ya da ürününüzü pazarlayabilirsiniz. Bu sosyal medya platformu, kendi içinde filtrelemeler yapmaktadır. Bu yüzden de hizmetlerinizle ilgili hedef kitleye  ulaşmanıza yardımcı olacaktır. 

Sağlık Turizminde Google Ads Reklamları

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, saniyede 2.3 milyonluk arama gücüyle, şirketler ve reklam vermek isteyen kuruluşlar için Google Ads reklamlarını sunuyor. İnsanların, arama motoruna girdikleri “anahtar kelimeler” ile karşılarına belirli bazı sonuçlar çıkıyor. Bu sonuçlar, en çok merak edilen ya da en çok ulaşılmak istenen bilgilere en yakın ve belirli ağlara bağlı web sitelerini, akademik makaleleri, görselleri ya da videoları listeliyor. Bir çok marka Google arama motorunda üst sıralarda görünmek için Google ads reklamlarını kullanır. 

Google ads, markaların belirli bir ücret karşılığında belirli dinamikleri olan sistemde üst sıraya çıkmak için rakipleriyle yarışmaktadırlar. Hedef kitlenizin potansiyel aratacağı anahtar kelime listesi oluşturuyorsunuz. Daha sonra bu anahtar kelimelere teklif veriyorsunuz ve eğer Google tarafından en yüksek değeri verdiyseniz üst sıraya yerleşiyorsunuz. Bundan sonra kullanıcı her reklam çıktığınız sitenize tıkladığında ücret ödüyorsunuz. Yani, ücreti tıklama başına ödemektesiniz. 

Google algoritmaları reklam kalitelerine bağlı bazı puanlama sistemini getiriyor. 

·      Arama ağı kampanyaları; kendi içinde birden fazla kollara ayrılan bir arama ağı reklamlarıdır. Bu kollar aşağıdaki gibidir;

–       Arama ağı reklamları, 

–       görüntülü ve reklam seçenekli arama ağı,

–        sadece arama ağı, 

–       sadece görüntülü arama ağı 

–       sadece arama ağı

Ayrıca;

–       uygulama kampanyaları, 

–       akıllı görüntülü reklam kampanyaları, 

–       dinamik arama ağları 

–       telefon aracılığı ile arama kampanyaları da Google ads reklam ağı içerisinde yer alıyor. 

Sağlık turizminde Google ads reklamları vermek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Bu unsurlar;

–       web sitenizin muhakkak olması gerekir.

–       Web sitesi sizi yansıtmalıdır.

–       İçeriğinizin yani sayfanızın kullanıcıya ne söylediği önemlidir. 

Sağlık sektöründe reklamların yayılmasına Gooogle ads izin verse de daha sonrasında reklamların onaylanmaması gibi durum söz konusu olabiliyor. Çevrimiçi ve çevrimdışı reklamlarınızda, tıbbi ve sağlık hizmeti alanında bir takım kurallar vardır. bu kurallar;

·      Tıbbı ve özel bilgiler içerebileceğinden, gelişmiş hedeflemeler sınırlı olabiliyor. 

·      Hedeflerinizi optimize etmeniz ve reklamlardan verim alabilmeniz için uyumluluğunuzu kontrol etmelisiniz. 

·     Doğru anahtar kelimeler, doğru hedefleme ve doğru görsel ile reklamlarınızı Google üzerinde etkili hale getirebilirsiniz. 

Dünyada, Google’dan sonra kullanılan en bilinen ve en çok kullanılan arama motoru YouTube olarak belirlenmiştir. YouTube, 1 ay içerisinde 2 milyardan daha fazla kullanıcıya hizmet vermektedir. YouTube üzerinden reklam verebilmek için kendine özgür reklam modelleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. YouTube’un reklam modelleri;

·      Atlanabilir yayın içi reklamlar, 

·      Tampon reklam, 

·      Atlanmayan reklamlar, 

·      Görüntülü reklamlar (video discovery), 

·      Video olmayan genellikle yer paylaşımları ve afişlerin barındığı reklam türlerini içerir. 

Sağlık turizmi için en önemli nokta web siteye trafik çekmektir. Sağlık kuruluşları verdikleri hizmeti tek bir reklam üzerinde toplayamayacağı için reklamlar üzerinden web sitelerine yönlendirme yapılması gerekir. Böylece web sitesi trafiğini arttırabilir, gelen müşterilerin bilgilerini çerezleyerek “re-targeting (geri dönüşüm)” reklamları ile aynı müşterilerinize yeniden ulaşabilirsiniz.  

Sağlık Turizmi Alanında SEO Stratejileri ve Web Site

Sağlık turizmi yapacak olan gelişmekte olan ülkeler, ülkeye gelen turist sayısında artış sağlamak için bir çok pazarlama yöntemi kullanmaktadır. Bunların en başında dijital pazarlama gelmektedir ve en çok yoğunlaşılan alan ise Google’dır. Google’da organik olarak üst sıralarda yer almak güvenirlik açısından oldukça önemlidir. Sağlık turizmi alanında SEO çalışmaları yani arama motoru algoritmaları düzenlemeleriyle en üst seviyeye çıkmanıza olanak sağlıyor.  Medikal turizminde hizmet veren sağlık kuruluşlarının web siteleri arama motorlarında ne kadar üstlerde sıralanırsa, kullanıcılar tarafından sıkça ziyaret edilen sayfa haline gelir. Böylece üst sıralarda yer aldığınız zaman, rakiplerinizden daha çok bilinir hale gelirsiniz, böylece daha fazla satış yapabilirsiniz. 

SEO çalışmaları için web sitesinde blog sayfası ve içerisinde kullandığınız kelimeler oldukça önemlidir. Blog sayfaları görünürlüğünüzün artmasına ve potansiyel müşterilerinizle iletişim kurmanıza yardımcı olabilir.  Google arama motorunda organik olarak büyümenizi kolaylaştırmak için içerisinde kullandığınız cümlelere özen göstermelisiniz. İmla hataları ya da metinlerin kısalığı emeğinizi bir çırpıda çöpe atabilir. 

Sağlık turizminde, “tıbbi bakım ile birlikte”, “kaliteli”, “teknolojik”, “denizaşırı seyahat”, “güvenilirlik”, “uygun fiyat”gibi anahtar kelimeler tercih edilmektedir. Bu anahtar kelimeler, sağlık kuruluşlarının Google arama motorunda üst sıralarda yer alması için yapılmış örnek SEO anahtar kelime çalışmasıdır. 

Medikal turizmi için hazırlanan web sitesinin ana sayfası oldukça önemlidir. potansiyel müşteri sitenizin öncelikle ana sayfasını görmektedir. Reklamlarınızı tıklayıp gelen potansiyel müşterilerinize “nasıl fayda sağlayacağınızı, nasıl güven verdiğinizi” açıkça belirtmeniz gerekmektedir. Hastaların aradıkları bilgiye direkt ulaşmaları gerekmektedir. Bu yüzden web sitenizin ana sayfasını hastaların aradıkları bilgileri sunacak şekilde tasarlamalısınız. 

SEO çalışması için sadece blog yazıları değil, sitenin içerisinde bulunan tüm içeriklerin ona göre ayarlanması gerekir. Web sitesinin içerisinde kullanılan yazıların içerisinde anahtar kelimelerin yer alması SEO açısından oldukça önemlidir.  Anahtar kelimelerle hazırlanan içeriklerin çok kısa olmamasına özen göstermelsiniz, yeni Google güncellemesiyle artık Google kısa yazıları değersiz görmektedir. Eğer kısa yazıdan oluşmuş bir içerik yazısı varsa, Google muhtemelen değerli görmeyebilir ve üst seviyeye çıkma durumunuz düşecektir. 

SEO yapabilmenin olanakları aşağıdaki gibidir;

  • İyi bir SEO için rakip analizi yapmanız gerekmektedir. Rakiplerinizin performanslarını incelemeniz gerekir. Eğer rakiplerin iyi yaptığı durumları, daha iyi nasıl yapılır onu araştırmalısınız. 
  • Eğer var olan bir web siteniz varsa ve içerisinde anahtar kelimeler kullanılmadan hazırlanmış içerikler varsa, bu durumu iki şekilde bunu düzeltebilirsiniz. 

–       Var olanlara anahtar kelimelerinizi eklersiniz veya siler sıfırdan yaratırsınız. 

–       Etkili yöntem ise zaten var olan içeriklerinizi anahtar kelimelerinizi anlamlı şekilde yerleştirmek olacaktır. 

Sonuçta hali hazırda sitenizde olan içerikler Google tarafından dizine alındığından, anahtar kelimeleri eklemeniz daha faydalı olabilir. Eskileri revize etmek, yeni içerikleri daha stratejik yapabilmeniz için size zaman kazandıracaktır.

  •  Backlink’leri geri plana atmamalısınız. Bu geri bağlantılar sizin yönlendirme trafiğinizi artıracaktır, Sağlık kuruluşunuzu veya aracı firmanızın markasını daha bilinir yapar. Web siteniz için ücretli veya ücretsiz olarak alacağınızın bu dış bağlantılar takip edilebilir veya edilemez olabiliyor. 
  • Nofollow ve Dofollow linklerdir. Nofollow linkler, bir zamanlar takip edilemeyen ve Google arama motorlarında üst seviyelere çıkmanıza yardımcı olmayan linkler olarak yer alsa da, Google tarafından yapılan en son güncellemelerde, dofollow linklerden daha yararlı bir duruma gelmiştir. Backlinkler sizin Google algoritması içerisinde, arama motorunda üst seviyelere çıkabilmeniz için önemli tekniklerden biridir.

Dünyada Sağlık Turizmi Reklamları

Sağlık turizmi reklamları dünyanın her yerinde aynı mesajı vermeye çalışıyor. Ülkenin kültürel çeşitliliğini sunarken aynı zamanda sağlık hizmetlerinin de ön plana çıkarılmaktadır. Tıbbı ve sağlık alanında hizmet almak isteyen kişilerin dikkatini çekebilmek için bir çok yaratıcı reklam türleri ve videolar kullanılabilir. Sağlık turizmi reklamlarında evrensel, en çok konuşulan dil kullanılmalıdır. Reklamlarla,  ülkeye giriş yapan ve sağlık hizmetlerinden yararlandıktan sonra, sunulan diğer aktiviteleri yapabilecekleri anlatılıyor.  

Genellikle, sağlık turizminde hizmet veren sağlık kuruluşları hedef kitlesini temelde üç grupta oluştururlar. 

–       Birincil hedef kitle; en yakın noktalarda konaklayan ve sağlık hizmetinden yararlanmak isteyen hastaları bu grubun içinde yer alıyor.

–       İkincil hedef kitle; verdikleri en iyi hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak isteyenler. 

–       Üçüncül hedef kitle; Zengin ülkelere hedef alınarak planlanan hedef kitle türüdür. Reklam çıkılacak hizmetlerin kendi ülkelerine göre pahalı diğer ülkelere göre daha ucuz hizmetler planlanmalıdır.

Sağlık turizminde dijital pazarlama rehberinin sonuna geldiğimize göre artık sıra sorularınızda. Yoruma sorularınızı yazarak uzman ekibimize sorabilir ve bu yazıya destek olabilirsiniz. Profesyonel destek almak için direk bize ulaşarak sağlık turizmi hedefleriniz için mükemmel reklam kampanyaları yönetmemizi sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...