loader image

Sağlık Turizmi Pazarlama Stratejisi

tarafından | Eki 8, 2021 | Sağlık Turizmi

Medikal turizm hizmetinin odağı temelde seyahat edebilen uluslararası hastalardır. Bir sağlık turizmi firmanız var ve uluslararası hastalara ulaşmak istiyorsanız, firmanızı arama motorlarında ve sosyal medyada görünür kılmanız gerekmektedir. Aynı zamanda en efektif bütçe ile en çok hasta sayısına ulaşmayı hedeflemeniz, öncelikli amaçlarınız arasında olmalıdır.

Başarılı Sağlık Turizmi Pazarlama Stratejisi Nasıl Olmalıdır?

Sağlık turizmi pazarlama çalışmaları için yapılabilecek birçok strateji ve  plan mevcuttur. Hastalara ulaşmak ve bir marka inşa etmek için çevrimiçi pazarlama ve  konvansiyonel pazarlama stratejilerini kullanabilirsiniz. Fakat mevcut konjonktürde konvansiyonel pazarlama çalışmaları biraz geri planda kalmaktadır. Dijital platformlardaki pazarlama hacmi geleneksel pazarlamanın önüne geçmektedir. Bu süreci yönetebilmek için pazarlama stratejinizin  güçlü ve uygulanabilir olması gerekmektedir.

Sağlık Turizmi için Pazarlama Planı Oluşturma

Sağlık turizminde başarılı bir stratejik planın ilk adımı yurt dışında hedeflediğiniz hastalar için gerekli verilere sahip olmaktır. Hastaların neden kendi ülkelerinde sağlık hizmeti almadıklarını bilmelisiniz. Böylelikle potansiyel hastaların, kendi ülkelerinde yaşadıkları sıkıntıları bilir ona göre daha kaliteli hizmet sunabilirsiniz. . Bu sorunlardan bazıları; maliyet yüksekliği, donanımsız teknoloji kullanımı, alanında uzman doktor olmaması, veya sigorta kapsamı gibi süreçler olabilmektedir.

Sağlık Sektörü Pazarlama Planı İçin Gerekenler

Hedef Kitlesini Belirleyin:

Hizmetlerinizi kime sunacağınızı bilmek, sağlık turizmi açısından ilerleyeceğiniz yolda size ışık olacaktır. Şirketiniz hangi tedavi yöntemlerini uyguluyorsa o tedaviler ile en alakalı kitleyi hedeflemelisiniz, örneğin; meme estetiği üzerine tedavi hizmeti sağlıyorsanız bu tedaviyi hangi kişilerin tercih ettiğini bilmeniz hedef kitleniz belirlemede size yardımcı olacaktır.

Hedef Kitlenizi belirledikten sonra şu adımları izlemelisiniz;

1.   Çevrimiçi olarak potansiyel müşterilerinizin hangi platformda yoğunlaştıklarını bulun:

 İdeal müşteri kitlenizin hangi online platformlarda daha fazla zaman geçirdiğini bulmanız gerekmektedir. İdeal müşterileriniz hangi platformlarda daha çok geziniyor, hangi içerikleri tercih ediyor gibi birçok ayrıntıyı bilmek önemlidir. Bununla beraber potansiyel müşterilerinizin dahil olduğu çevrimiçi gruplara da katılabilirsiniz.

2.   Web Sitenizi Daha Fazla Görünür Hale Getirin

Kolay ulaşılabilir olmanın en basit yolu, markanızın web sitesini görünür hale getirmekten geçer. Web sitenizi görünür hale getirmek, potansiyel müşterilerinizin sizi daha kolay bulmalarına yardım edecektir. Ayrıca siteniz içinde hizmetlerinize yönelik blog yazıları yayınlayabilirsiniz. Blog yazıları hem Google sıralamanızı iyileştirirken hem de web sitenizin popülerliğini arttırır.

3. Akreditasyon ve Sertifikasyonları Alın:

Akreditasyonlar ve sertifikalar, markanız için güven hissiyatı oluşturmaktadır. Bu tür tescil ve belgeler aynı zamanda kurumsal alanda firmanızı daha profesyonel gösterir. Sertifika ve akreditasyonlarınızı web sitenize ve kartvizitlerinize koyarak potansiyel müşterilerinize sunabilirsiniz.

4. Google’da Üst Sıralara Çıkın:

Google’da web sitenizin ilk sayfada yer alması dünyanın birçok yerinden daha fazla hastaya ulaşmanız anlamına gelir. Üst sıralara çıkma stratejisini SEO aracılığıyla sağlayabilirsiniz. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitenizi arama motorlarında (ör:Google) optimize etme işlemidir. Bu işlemler doğrultusunda web siteniz daha çok görünür ve potansiyel müşteri kitlenizin dikkatini çekersiniz. Araştırmalar, tüm çevrimiçi deneyimlerin %93’ünün bir arama motoruyla başladığı sonuca varmıştır.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler arama motoru sıralamasını iyileştirmek amacıyla oldukça önemlidir. Sayfanızdaki anahtar kelimelerin insanların aradığı şeylerle alakalı olması gerekir. Bu yüzden anahtar kelimeler, arama motorlarında köprü görevi görmektedir. Hedef kitlenizin hangi anahtar kelimeleri daha çok arattığını bilmeniz, içerik üretiminde size oldukça katkı sağlayacaktır.Anahtar kelime seçiminde dikkat etmeniz gerekenler :

  1. Kullanıcı arama niyeti
  2. Alaka düzeyi
  3. Rekabet
  4. Arama hacmi

 Bir web sitesi sahibi ve içerik oluşturucu olarak, sayfanızdaki anahtar kelimelerin insanların aradığı şeyle alakalı olmasını istersiniz, böylece içeriğinizi arama motoru sonuç sayfaları arasında bulma şansları artar.

Web sitenize içerik yüklerken, hizmetinizle alakalı doğru anahtar kelimelerin hayati öneme sahip olduğundan bahsetmiştik. Örneğin, Türkiye’de medikal turizm firmasıysanız ve İngiltere’den hasta almak istiyorsanız, anahtar kelime ‘Türkiye’de İmplant Tedavisi’ olabilir. Bu anahtar kelime, İngiltere’deki hastaların Türkiye’de diş hekimi bulmakla ilgilendikleri zaman çevrimiçi olarak arayacakları şeydir. 

Google Arama Motorunda Üst Sıralarda Olmanın Faydaları

İstatistiklere göre, arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında yer alan web sayfaları, web trafiğinin yaklaşık %95’ini alır ve kalan sayfalar için %5’ini bırakır. Bu yüzden Google Arama Motorunda üst sıralarda olmanız sizin en büyük hedeflerinizin arasında olmalıdır. Sitenizin arama motoru sonuçlarında en üst sıralarda yer almasının bir başka harika yanı , medikal turistlerin ilgilerinin en yüksek olduğu zamanlarda web sitenizden size ulaşmalarıdır. Yani uluslararası bir hasta Google’a girip ‘Türkiye’de Saç Ekimi diye  arama yapabilir. Bu yüzden, bu anahtar kelimeyi hedefliyorsanız, blog yayınınızı bu kelime öbeği etrafında optimize etmeniz ve bir SEO çalışması yapmanız gerekir.

Sağlık Turizmi İçin Web Sitesi Performansı ve SEO Analizi

Web sitenizin performansını belli periyotlarla test etmeniz gerekmektedir. Web sitesi akışına zarar verebilecek birçok faktör oluşabilir. Bu yüzden sitenizin dinamik ve sorunsuz olmasına özen göstermelisiniz.

Web sitenizin düşük performans gösterdiğini veya daha fazla web sitesi trafiğinden yararlanabileceğini düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin, sizin için bir Web Sitesi Performansı ve Optimizasyon Raporu hazırlayacağız. Raporda, web sitenizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda öneriler ve tavsiyeler yer alacak. Ekibimiz web sitenizin dijital taramasını yaparak size gönderecektir.

Web sitesi performans ölçümü ve Seo analizi size ne sağlar ?

Pazarlama hedeflerinize ulaşın. Rapor, web sitenizde iyileştirilmesi gereken şeyleri ve çevrim içi pazarlama hedeflerinize nasıl ulaşabileceğinize ilişkin önerileri gösterecektir.

Kullanıcı deneyimini geliştirin. Rapor ayrıca web sitenizin hızını ve kullanıcı deneyimini de gözden geçirecek ve bu da ziyaretçilerinizin sitenizdeyken daha iyi bir deneyim kazanmasını sağlayacaktır.

Google’da 1. sırada yerinizi alın . Google’ın arama motorunda daha yüksek bir konuma sahip olup daha fazla uluslararası hasta almaya özen gösterin. Araştırmalar, çevrim içi arama yapanların öncelikle Google’ın 1. sayfasında kaldıklarını ve çevrim içi arama yapanların %75’inin asla 1. sayfanın ötesine geçmediğini yönündedir.

Google da üst sıralarda yer almak için profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...