loader image

Sağlık Turizmi Pazarlama Stratejisi

tarafından | Eki 8, 2021 | Sağlık Turizmi

Medikal turizm hizmetinin odağı temelde seyahat edebilen uluslararası hastalardır. Bir sağlık turizmi firmanız var ve uluslararası hastalara ulaşmak istiyorsanız, firmanızı arama motorlarında ve sosyal medyada görünür kılmanız gerekmektedir. Aynı zamanda en efektif bütçe ile en çok hasta sayısına ulaşmayı hedeflemeniz, öncelikli amaçlarınız arasında olmalıdır.

Başarılı Sağlık Turizmi Pazarlama Stratejisi Nasıl Olmalıdır?

Sağlık turizmi pazarlama çalışmaları için yapılabilecek birçok strateji ve  plan mevcuttur. Hastalara ulaşmak ve bir marka inşa etmek için çevrimiçi pazarlama ve  konvansiyonel pazarlama stratejilerini kullanabilirsiniz. Fakat mevcut konjonktürde konvansiyonel pazarlama çalışmaları biraz geri planda kalmaktadır. Dijital platformlardaki pazarlama hacmi geleneksel pazarlamanın önüne geçmektedir. Bu süreci yönetebilmek için pazarlama stratejinizin  güçlü ve uygulanabilir olması gerekmektedir.

Sağlık Turizmi için Pazarlama Planı Oluşturma

Sağlık turizminde başarılı bir stratejik planın ilk adımı yurt dışında hedeflediğiniz hastalar için gerekli verilere sahip olmaktır. Hastaların neden kendi ülkelerinde sağlık hizmeti almadıklarını bilmelisiniz. Böylelikle potansiyel hastaların, kendi ülkelerinde yaşadıkları sıkıntıları bilir ona göre daha kaliteli hizmet sunabilirsiniz. . Bu sorunlardan bazıları; maliyet yüksekliği, donanımsız teknoloji kullanımı, alanında uzman doktor olmaması, veya sigorta kapsamı gibi süreçler olabilmektedir.

Sağlık Sektörü Pazarlama Planı İçin Gerekenler

Hedef Kitlesini Belirleyin:

Hizmetlerinizi kime sunacağınızı bilmek, sağlık turizmi açısından ilerleyeceğiniz yolda size ışık olacaktır. Şirketiniz hangi tedavi yöntemlerini uyguluyorsa o tedaviler ile en alakalı kitleyi hedeflemelisiniz, örneğin; meme estetiği üzerine tedavi hizmeti sağlıyorsanız bu tedaviyi hangi kişilerin tercih ettiğini bilmeniz hedef kitleniz belirlemede size yardımcı olacaktır.

Hedef Kitlenizi belirledikten sonra şu adımları izlemelisiniz;

1.   Çevrimiçi olarak potansiyel müşterilerinizin hangi platformda yoğunlaştıklarını bulun:

 İdeal müşteri kitlenizin hangi online platformlarda daha fazla zaman geçirdiğini bulmanız gerekmektedir. İdeal müşterileriniz hangi platformlarda daha çok geziniyor, hangi içerikleri tercih ediyor gibi birçok ayrıntıyı bilmek önemlidir. Bununla beraber potansiyel müşterilerinizin dahil olduğu çevrimiçi gruplara da katılabilirsiniz.

2.   Web Sitenizi Daha Fazla Görünür Hale Getirin

Kolay ulaşılabilir olmanın en basit yolu, markanızın web sitesini görünür hale getirmekten geçer. Web sitenizi görünür hale getirmek, potansiyel müşterilerinizin sizi daha kolay bulmalarına yardım edecektir. Ayrıca siteniz içinde hizmetlerinize yönelik blog yazıları yayınlayabilirsiniz. Blog yazıları hem Google sıralamanızı iyileştirirken hem de web sitenizin popülerliğini arttırır.

3. Akreditasyon ve Sertifikasyonları Alın:

Akreditasyonlar ve sertifikalar, markanız için güven hissiyatı oluşturmaktadır. Bu tür tescil ve belgeler aynı zamanda kurumsal alanda firmanızı daha profesyonel gösterir. Sertifika ve akreditasyonlarınızı web sitenize ve kartvizitlerinize koyarak potansiyel müşterilerinize sunabilirsiniz.

4. Google’da Üst Sıralara Çıkın:

Google’da web sitenizin ilk sayfada yer alması dünyanın birçok yerinden daha fazla hastaya ulaşmanız anlamına gelir. Üst sıralara çıkma stratejisini SEO aracılığıyla sağlayabilirsiniz. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitenizi arama motorlarında (ör:Google) optimize etme işlemidir. Bu işlemler doğrultusunda web siteniz daha çok görünür ve potansiyel müşteri kitlenizin dikkatini çekersiniz. Araştırmalar, tüm çevrimiçi deneyimlerin %93’ünün bir arama motoruyla başladığı sonuca varmıştır.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler arama motoru sıralamasını iyileştirmek amacıyla oldukça önemlidir. Sayfanızdaki anahtar kelimelerin insanların aradığı şeylerle alakalı olması gerekir. Bu yüzden anahtar kelimeler, arama motorlarında köprü görevi görmektedir. Hedef kitlenizin hangi anahtar kelimeleri daha çok arattığını bilmeniz, içerik üretiminde size oldukça katkı sağlayacaktır.Anahtar kelime seçiminde dikkat etmeniz gerekenler :

  1. Kullanıcı arama niyeti
  2. Alaka düzeyi
  3. Rekabet
  4. Arama hacmi

 Bir web sitesi sahibi ve içerik oluşturucu olarak, sayfanızdaki anahtar kelimelerin insanların aradığı şeyle alakalı olmasını istersiniz, böylece içeriğinizi arama motoru sonuç sayfaları arasında bulma şansları artar.

Web sitenize içerik yüklerken, hizmetinizle alakalı doğru anahtar kelimelerin hayati öneme sahip olduğundan bahsetmiştik. Örneğin, Türkiye’de medikal turizm firmasıysanız ve İngiltere’den hasta almak istiyorsanız, anahtar kelime ‘Türkiye’de İmplant Tedavisi’ olabilir. Bu anahtar kelime, İngiltere’deki hastaların Türkiye’de diş hekimi bulmakla ilgilendikleri zaman çevrimiçi olarak arayacakları şeydir. 

Google Arama Motorunda Üst Sıralarda Olmanın Faydaları

İstatistiklere göre, arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında yer alan web sayfaları, web trafiğinin yaklaşık %95’ini alır ve kalan sayfalar için %5’ini bırakır. Bu yüzden Google Arama Motorunda üst sıralarda olmanız sizin en büyük hedeflerinizin arasında olmalıdır. Sitenizin arama motoru sonuçlarında en üst sıralarda yer almasının bir başka harika yanı , medikal turistlerin ilgilerinin en yüksek olduğu zamanlarda web sitenizden size ulaşmalarıdır. Yani uluslararası bir hasta Google’a girip ‘Türkiye’de Saç Ekimi diye  arama yapabilir. Bu yüzden, bu anahtar kelimeyi hedefliyorsanız, blog yayınınızı bu kelime öbeği etrafında optimize etmeniz ve bir SEO çalışması yapmanız gerekir.

Sağlık Turizmi İçin Web Sitesi Performansı ve SEO Analizi

Web sitenizin performansını belli periyotlarla test etmeniz gerekmektedir. Web sitesi akışına zarar verebilecek birçok faktör oluşabilir. Bu yüzden sitenizin dinamik ve sorunsuz olmasına özen göstermelisiniz.

Web sitenizin düşük performans gösterdiğini veya daha fazla web sitesi trafiğinden yararlanabileceğini düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin, sizin için bir Web Sitesi Performansı ve Optimizasyon Raporu hazırlayacağız. Raporda, web sitenizi nasıl geliştirebileceğiniz konusunda öneriler ve tavsiyeler yer alacak. Ekibimiz web sitenizin dijital taramasını yaparak size gönderecektir.

Web sitesi performans ölçümü ve Seo analizi size ne sağlar ?

Pazarlama hedeflerinize ulaşın. Rapor, web sitenizde iyileştirilmesi gereken şeyleri ve çevrim içi pazarlama hedeflerinize nasıl ulaşabileceğinize ilişkin önerileri gösterecektir.

Kullanıcı deneyimini geliştirin. Rapor ayrıca web sitenizin hızını ve kullanıcı deneyimini de gözden geçirecek ve bu da ziyaretçilerinizin sitenizdeyken daha iyi bir deneyim kazanmasını sağlayacaktır.

Google’da 1. sırada yerinizi alın . Google’ın arama motorunda daha yüksek bir konuma sahip olup daha fazla uluslararası hasta almaya özen gösterin. Araştırmalar, çevrim içi arama yapanların öncelikle Google’ın 1. sayfasında kaldıklarını ve çevrim içi arama yapanların %75’inin asla 1. sayfanın ötesine geçmediğini yönündedir.

Google da üst sıralarda yer almak için profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Yeni Başlayanlar için Logo Tasarım İpuçları

İlk tanışmalar çok önemlidir. Hizmetleriniz ve teknik altyapınız ne kadar başarılı olursa olsun, potansiyel müşterileriniz ilk logo tasarımınızla tanışacaktır. Doğrudur, kitap kapağına göre yargılanmaz; fakat başarısız bir logo tasarımı müşterilerinizin size bakış...

Kod Yazmadan Mobil Uygulamalar Oluşturun (No-Code)

Tek satır bile kod yazmadan yazılım oluşturmak mı? Kodsuz yazılım geliştirmek, veri tabanı oluşturmak vb. durumlar için genellikle kısıtlı hizmet alanı sunan başarısız denemeler yapılmış ve birçok kişi tarafından kullanışlı bulunmamış. Sizleri bunu değiştiren ilk...

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz)

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz) herkes için önemlidir, eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz bu günler daha da önem kazanıyor. Neredeyse her günün kutlandığı günlere yetişmek hiç kolay olmuyor. Biz de bu yüzden sosyal medya içeriklerinizi oluştururken...