loader image

Sağlık Turizmi Piyasasında Türkiye

tarafından | Ağu 17, 2021 | Sağlık Turizmi

Sağlık turizminin çoğu insan tarafından seçilmesinin en büyük nedeni, tedavi masraflarının bulundukları ülkeye göre daha bütçe dostu olmasıdır. Pek çok ülkede alınan sağlık, bakım ve tedavi hizmetleri , yurtdışına seyahat edip bu hizmetleri alabilmekten daha pahalı mâl oluyor.  İyi bir araştırma sonucunda ulaşılabileceğiniz sağlık turizmi acentası yönlendirmesiyle ya da sağlık kuruluşundan ekonomik ve uygun tedaviyi almak mümkün olabilir.

Eğer bir sağlık turizmi acentesinden yönlendirme hizmeti alıyorsanız, en iyi doktor ve sağlık çalışanı ekibine sahip yüksek standartlı yani “tam teşekküllü” bir sağlık kuruluşundan en iyi tedaviyi bulmanız daha kolay olabilir.

Sağlık turizmi, sadece tedavi sürecinin öncesi ve tedavi bitimine kadar değil, tedavi sonrasını da kapsayan bir kavramdır. Sağlık turizmi, tüm süreçleri, yani tedavi öncesi süreci, tedavi zamanını ,tedavi sonrasını ve tedaviden arta kalan zamanını hastaların nasıl değerlendireceklerinin planlaması ve takibi ile ilgilidir. 

Ciddi bir hastalık olmaması durumunda yani, ayakta hasta olarak tanımlanan hastaların, iletişim kuracakları ve süreci takip edecek sağlık turizmi acentelerini seçerken, en güzel tatil önerilerini ve taşıma önerilerini sunan sağlık turizmi acentelerini tercih ediyorlar. Sadece tedavi ya da ameliyat olacak hastaları değil onların yanında kalacak refakatçiler için de yapılacak turistik gezi planlaması da düşünülerek acente tercih ediliyor. Tedavi sonrasında alınan turizm yani sosyal etkinlik, hastaların daha çabuk iyileşmeleri içinde psikolojik destek olmuş oluyor. 

Türkiye son dönemlerde yaptığı sağlık yatırımlarıyla, hem özel hem de kamu hastaneleriyle Avrupa standartlarına sahip olduğundan, sağlık turizmi alanında,  bir çok ülke vatandaşları tarafından seçilen ilk ülkeler arasında yer alıyor. Burada önemli olan sadece sağlık standartları değil, aynı zamanda kültürel, doğal güzellikleri ve iklimiyle tatil imkanının çok fazla olması da yurtdışından gelecek hasta ve hasta yakınlarının tercihi oluyor.

Bir çok ülkede, bazı tedaviler, güzellik ve lüks olarak tanımlandığı için sağlık sigortası kapsamına girmemektedir. Bu tür tedavilerin masrafları da bütçe dostu olmadığından, Türkiye’nin tercih edilmesinin nedenleri arasında yer alıyor. Bir çok ülke sağlık turizmi alanında ,ekonomik büyümesini göz alarak, adını duyurmak istiyor. Bu yüzden de sağlık kuruluşları ve global turizm şirketleri bu alanda önemli çalışmalar yapıyor. 

Türkiye’deki Sağlık Turizmi Altyapısı ve Pazara Giriş Yöntemleri

Bazı yurtdışından sağlık turizminden faydalanmak için gelen hastaların ülkeye girişlerinde sorunlar yaşandı. Hastaların ülkeye giriş çıkışı planlanmadan, hastaların karşılanması ile ilgili sorunları tespit etmeden ve bu sorunlara çözüm bulmadan, büyük sermaye harcanarak, hastaların ülkeye girişi sağlandı. Ancak, hastaların memnuniyetsizlikleri oluşmaya başladı, bu da sağlık turizmi açısından oldukça olumsuz oldu.

Sağlık turizminin geniş yelpazesi sayesinde ülkeye ve sağlık alanı için oldukça avantajlı bir sektördür. Burada önemli olan, doğru mesajın, iletilmek istenilen ülkedeki vatandaşların demografik bilgileri, bu bilgiler ışığında belirlenen hedef kitle ve  bu hedef kitleye ulaştırılacak nitelikli kampanyaların yapılması sektörde iz bırakmak isteyen kuruluşlar için oldukça önemlidir. Sektörün ihtiyaçlarını, eksikliklerini belirlemek ve bu yönde iyileştirmeler yapmak sağlık kuruluşlarının görünür olmasına destek olur. 

Sağlık turizmini Türkiye açısından ele alacak olursa; 

Estetik cerrahi hizmetinde yer alan birçok uygulamada Türkiye, birçok Avrupa ülkesine göre zirvede yer alıyor. Türkiye’de sağlık kuruluşu yapan ya da aracı bir firmaysanız, sağlık turizmi sizin için bir çok avantajı beraberinde getiriyor. Sadece yapmanız gereken doğru strateji belirlemektedir. Kuruluşunuzun tercih edilmesi için dikkat etmeniz gereken noktalar aşağıdaki gibidir;

 • Türkiye’nin en başarı olduğu ve diğer ülkelere göre daha uygun olarak verdiği sağlık hizmetleri belirlenerek, yoğunluğu bu alanlara vermek gerekir.
 • Belirlediğiniz hizmetin avantajlarını hedef kitlenize etkili bir şekilde iletmelisiniz.
 • Hastaların ülkeye girişinden, geri dönüş için uçağa binecekleri süreçlerine kadar hastalara sunulan hizmetleri net ve etkili şekilde anlatmalısınız.

Türkiye’nin çok kültürlü yapısı, doğası, iklim özellikleri, tarihi yapısı turizm için oldukça etkilidir. Zaman için turizm alanında yapılan iyileştirmeler ve geliştirmelerle birlikte, Türkiye ciddi  bir rekabet içindedir. Kalifiye personelin olması, alanında uzman kişilerin turizm alanında çalışıyor olması ve termal kaynakların bulunması ve doğru kullanılması Türkiye’nin turizm alanında söz sahibi olmasına olanak sağlıyor. 

2020 yılında TÜRSAB’ın yayınlamış olduğu sağlık turizmi raporuna göre, yurtdışından Türkiye’ye gelen her 7 hastadan biri, göz hastalıklarından tedavi olmak için gelmektedir. Türkiye’ye gelen, en fazla hastaların Avrupa’da yaşayan Türk uyruklu olduğunu söylemek mümkündür. Bu ülkeler; 

Birinci sırada; 

 • Almanya, 
 • Belçika ve 
 • Hollanda 

Balkan ülkeleri ise ikinci sıradan Türkiye’ye gelen hastalar arasında yer alıyor.

Genel olarak sağlık turizm sektörüne girip başarılı olabilmek için hem ülkenin hem de sağlık kuruluşu veya aracı kuruluşların SWOT analizlerinin yapılması gerekiyor. Bu analiz ile; 

 • Güçlü,
 • Zayıf, 

Fırsat ve tehditler değerlendirilir. Bu analizler ile hem sektöre hem de ülkeye bu analiz çerçevesinde bakacak olursak, genel olarak bazı önemli unsurları bir araya toplayabilirsiniz.

Güçlü Yönler: Türkiye ve Sağlık Turizmi Sektörü

 • Sadece pandemi döneminde değil, dünyaya yayılmış ve ciddi kayıplara yol açmış birçok salgın hastalığın Türkiye’ye gelmemesi, turizm ve sağlık turizmi için oldukça avantajlı bir durumdur. 
 • Türkiye’nin coğrafi konumu da sağlık turizmi alanında güçlenmesinin önünü açmaktadır. Türkiye’nin, Orta Doğu, Asya ve Avrupa arasında konumlanması, farklı ülkelerden gelecek hastaların ulaşımlarını kolaylaştırmaktadır. 
 • Turizm açısından bakıldığında doğal güzellikleri, tatil lokasyonları ve kültürel çeşitliliği sağlık turizmi açısından oldukça değerli özelliklerdir.
 • Hastanede çalışan doktorların iyi derecede İngilizce ve diğer dillere hakim olması avantaj olarak kabul edilirken, yabancı doktorların da çalışıyor olması yurtdışından gelecek hastaların dikkatini çekiyor.
 • Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaptığı sağlık yatırımları sayesinde, sektörde daha hızlı ve verimli ilerlemesi de önemli avantajlardandır.  

Zayıf Yönler: Türkiye ve Sağlık Turizmi Sektörü

 • Sağlık sektörü alanında gelişmeler sürdürülürken, farklı bakanlıkların birlikte çalışmak yerine farklı alanlarda çalışmalar yaptığı için bazı çalışmalar gecikmektedir.
 • Sağlık turizminden yararlanan hastaların demografik bilgilerin ya da hangi hizmeti aldığı bir sistem üzerinde toplanmamış olması ve takip edilmemesi bu alanda yapılan yanlışlardandır. 
 • Sağlık kuruluşları ve Sağlık Bakanlığı’nın arasında iş birliğinin olmaması zayıf yönler arasındadır. 
 • Türkiye gündeminde olan “terör” meseleleri ve Türkiye’nin siyasi duruşu sağlık turizmi açısından dezavantaj oluşturabilir. 

Fırsatlar: Türkiye ve Sağlık Turizmi Sektörü

 • Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, yurtdışında yaşayan Türkiyeli göçmenler, bulundukları doktorlara tedavi olmak yerine Türkiye’de hizmet veren doktorlara muayene olmak isteyebilirler.
 • Fiyat konusunda rekabet edebilmek konusunda, diğer ülkelerin hizmet fiyatlarına ulaşmak kolay olmasıdır.
 • Amerika ve Avrupa ülkelerinin yaş ortalaması yüksektir. Bu yüzden, bu ülkelerin sağlık sistemlerinde sorunlar yaşanmaktadır. Bu ülkelerdeki sağlık sigortaları da her hastalığın tedavisini karşılamamaktadır. Tedaviyi Türkiye’de olmak daha uygun bütçeye mâl olduğu için avantajdır. 

Tehditler: Türkiye ve Sağlık Turizmi Sektörü

 • Dünya üzerinde birçok virüs ve salgın hastalıkları bulunmaktadır. Bu virüs ve hastalıkların bazılarının Türkiye’de görülmesi avantaj olarak kabul edilse de Türkiye’ye tedavi olmak için gelen hastalarda bulaşma riski bulunmaktadır.
 • Yurtdışından ülkeye gelen hastalar döviz ile tedavi olmaktadır. Gelen hastalarda hızlı ve yüksek ücretler ödüyorlar bu da yerli hastaların ihtiyaçlarının çözüme ulaştırılması ikinci plana kalmış olabiliyor. 
 • Türkiye’de bulunan kamu hastanelerinde çalışan alanında uzman doktorların daha çok kazanabilmek için özel hastanelerinde çalışmayı tercih ediyor. Bu da kamu hastanelerinde hizmet alan yerli hastaların daha kalitesi düşük hizmet almalarına yol açıyor. 

Türkiye’de Sağlık Turizmi Sektöründe Başarılı Kampanya Süreci

Hedef Pazar Seçimi

Sağlık turizminde en önemli kavram “strateji”dir. Strateji hedef pazarın belirlenmesi ve hedef pazara yönelik gelişmelerin planlanması, sağlık turizmi alanında başarının en büyük adımıdır.  Sağlık turizmi alanında başarılı olmak için aşağıdaki adımlara dikkat etmelisiniz. 

 • Türkiye’de verilen sağlık hizmetlerini belirlemek gerekmektedir.  Tedavi hizmeti verilirken, aynı zamanda tıbbi müdahale sonrasında konaklama, ulaşımın takip edilmesi ve hastalara yardım edilmesi gerekir. 
 • Sağlık kuruluşlarının verdiği en iyi tedavi hizmetleri belirlenmelidir. Potansiyel hastaların bu doğrultuda yönlendirmesi yapılmalıdır. Yönlendirme yapılırken yaş, eğitim seviyeleri ve ekonomik durumlarına göre yönlendirme yapılması gerekir. 
 • Hizmet verilecek hedef kitle belirlendikten sonra, bu hedef kitlenin hangi iletişim yollarını tercih ettiğini analiz etmek gerekir. Bunun için ülkelerin her yıl yayınladıkları verileri takip etmek gerekir. Bu verilere göre yapılacak kampanyaları şekillendirebilirsiniz. 
 • Kampanya yapılması planlanan ülkeler her mevsim ya da her dönem aynı iletişim araçlarını kullanmayabilirler. Bunu dikkate alarak kampanya stratejileri oluşturabilirsiniz. 
 • Tanıtım bütçesini iyi planlamak gerekir. İyi planlanan kampanya bütçesiyle verimli ve sürece yeterli kampanyalar düzenlenebilir. Bu doğrultuda hangi kampanya türleri ve kampanyanın gösterileceği alanlar belirlenebilir. Doğru ve verimli bütçe kullanılması, kampanya sürecinin de iyi olması için önemlidir. 

Kampanya Stratejisi

Sağlık turizminde kampanya oluşturmadan önce başlıklandırma yapılmalıdır ki süreci daha kolay yönlendirme yapılabilsin. Belirlenen pazar alanına marka/ hizmet tanıtılmadan önce verilecek hizmetin kapasitesini belirlemek gerekir. Türkiye’nin sağlık alt yapısının ne kadar iyi olduğunu anlatmak gerekir ve gelecek kampanyaları daha özel düzenlemek gerekir. Eğer, sadece bir sağlık kuruluşu adına bir kampanya hazırlanacak ise, kampanyası yapılacak olan sağlık kuruluşunun verdiği en iyi hizmet ve vermek istediği fakat rağbetin çok olmadığı hizmetler ön plana çıkarılmalıdır.

Hizmeti alacak olan hasta sağlık kuruluşuna geldiğinde, hastanın talep ve ihtiyaçları doğrultusunda, sağlık kuruluşunun vereceği hizmetler de artacaktır. Verilen tıbbi hizmetlerinin yanında hastalara sunulan ücretsiz hizmetler, sağlık kuruluşlarını rakiplerine karşı daha üst sıralara taşır.

Yapılan araştırmalara göre, yurtdışından gelecek hastalar, gidecekleri ülkedeki en güvenilir kaynaklardan bilgi ve hizmet almak istemektedirler. Bu yüzden de bir sağlık kuruluşunun vitrini olan sosyal medya ve web siteleri devreye girmektedir. Bu alanlarda sağlık kuruluşları, daha önce hizmet almış olan hastaların yorumlarının ve mutluluk fotoğraflarının kullanılması, hizmet alacak potansiyel hastalara daha çok güven vermektedir ve sağlık kuruluşunun tercih edilmesi olasılığını arttırır. Sağlık turizmi alanında, sağlık kuruluşunun kampanyası yürütülürken, yurtdışı turizm alışkanlıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Türkiye, sağlık turizmi alanında birçok ülkeye kıyasla daha net geri dönüşler almaktadır. Birçok farklı ülkede, farklı tıbbi hizmetler ön plandayken, Türkiye’de ise birden fazla hizmet ön plana çıkmaktadır. 

Türkiye’de

 • Diş tedavileri, 
 • Saç Ekimi, 
 • Göz Tedavileri, 
 • Psikolojik, 
 • Termal, 
 • Kanser 

Gibi hastalıkların tedavisinde teknolojik alt yapısı, kalifiye doktorları ile yurtdışı hastaların güvenini kazanıyor. Avrupa standartlarında doktor ve hastane olanaklarının yanı sıra kültürel zenginliği de Türkiye’ye gelen yabancı hastaları için cazip oluyor. 

“Sağlık Turizmi Piyasasında Türkiye” yazımızı faydalı bulduysanız sağlık turizminde dijital pazarlamaya rehber olacak nitelikteki “Sağlık Turizminde Dijital Pazarlama Yöntemleri Kılavuzu” yazımızı da okumanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...

Eylül Ayı Özel Günler Takvimi

Eylül ayı özel günler takvimi

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...