loader image

Semantik Seo Nedir?

tarafından | Mar 5, 2021 | SEO

SEO yapmak her yıl daha da zorlaşıyor. Organik arama sonuçlarında her gün daha fazla içerik değerli hale gelmek için yarışa katılıyor.

Peki, Web sitemiz arama sonuçlarında nasıl daha öne çıkabilir?

Cevap; Semantik SEO’ya odaklanarak.

Semantik SEO 

Semantik SEO, web siteniz için oluşturduğunuz seo uyumlu içeriklerinizde kullandığınız kelimelerle daha fazla anlamı açıklama sürecidir.

Semantik İçerik nedir?

Semantik içerik oluşturulan bir içerikte, bir çok ilgili başlığı ve konuyu açıklayarak içeriği anlamsal açıdan ayrıntılı açıklamalar içeren hale getirmektir.

Anlamsal içerik oluşturmak, yalnızca basit bir sorguyu yanıtlamak değil, kullanıcılarınızın gerçek amacına göre optimizasyonlar yapmak anlamına da gelir. Semantik içerik oluştururken, ilk soruyu yanıtlamanız ve hemen ardından ikinci, üçüncü, dördüncü veya beşinci soruyu da yanıtlamanız anlamına gelir.

Bunu yapmak, içeriğinize daha fazla derinlik verir ve içeriğinize daha fazla değer sağlar. Google, arama yapan kullanıcıları tam olarak aradıklarını bulabilecekleri sayfalara yönlendirmeyi tercih eder.

Semantik İçerik SEO için Ne İfade Etmektedir?

Semantik uyumlu olarak oluşturulan içerikler, bize odaklandığımız anahtar kelimelerden daha fazla anahtar kelime için sıralama elde etme şansı sağlar.

Aynı zamanda, bu anahtar kelimelerden birinde iyi bir konum elde ettiğimizde bu konumda daha uzun bir süre kalmamıza imkan tanır. 

Anahtar kelime sıralaması uzun bir süre boyunca sürdürülebilir olmasa da, bu anahtar kelimelerden trafik kazanabiliriz.

Aslında, Google’ın algoritması, arama sonuçlarını sorgularla eşleştirmeye çalışırken kullanıcıların ne aradıklarını bize aktif olarak gösterir.

Bunu anlamak için tek yapmamız gereken Google’ın bize arama motoru optimizasyonu için verdiği bilgilere bakmak.

Bu bilgileri daha alakalı içerik oluşturmak ve alakalı içerik sunmak için kullanabiliriz.

 Semantik SEO Kullanarak İçerik Yazma

Semantik İçerik, kullanıcıların bir sorguyu neden aradığının daha derin anlamını bulmayı ve bu öğeleri içerik oluştururken yazılarımızda stratejik olarak kullanmayı içerir.

Google’ın SERP’ler içinde sağladığı ipuçlarını kullanarak içeriğinizi oluşturmak için bu yapı taşlarını keşfedebilirsiniz.

Google’ın “aramayla ilgili” ve “kişiler de soruyor” bölümleri bu alandaki fırsat kapılarıdır.

Sorguların daha derin anlamını içeren içerikler, sitenizin organik aramadaki popülerliğini artırmanıza ve trafiğin çoğalmasına yardımcı olacaktır.

İçerik oluştururken kendinize şunu sorun: Kullanıcı, sorgusunun yanıtını öğrendikten sonra, bu cevabın akabinde hangi ek sorular ortaya çıkacak ve yeni sorguları tek bir içerikte öğrenmeye nasıl devam edecek?

Google’ın Arama algoritması da bir sonraki sorguyu tahmin etmeye çalışıyor, bu nedenle arama motoru gibi düşünmek, ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. 

Geleneksel Anahtar Kelime Araştırma Yöntemleriyle Başlayın

Kendinizi rahat hissettiğiniz herhangi bir anahtar kelime araştırma aracını kullanabilirsiniz. Ben Semrush’ın Anahtar Kelime Planlayıcı Aracını kullanıyorum.

İşletmeniz veya web sitenizle alakalı bir konu seçin ve bununla ilgili içerik oluşturun.

Örnek: Bu yazıda Semantik Seo konusunu kaleme aldık. Bununla birlikte oluşabilecek “Semantik Seo Nedir?”, “Semantik İçerik Nedir?”, “Semantik İçerik Nasıl Oluşturulur? gibi olası soru balıklarına da cevap vermeye odaklandık.

İçerik oluştururken örnekte olduğu gibi kullanıcı bir problemi çözdükten sonra, yani kullanıcı aradığı ilk sorguya cevap bulduktan sonra yaşayabileceği ek problemleri “Nasıl ele alabilirsiniz?” gibi noktalara dikkat ederek, içerik planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Google’dan Anlamsal Bilgiler Nasıl Çıkarılır?

İçerik planı oluştururken;

1- Google’ın “Kullanıcılar şunları da aradı” alanındaki başlıklardan, 

2- Arama çubuğuna sorgu girmeye başladığımızda aşağıda çıkan önerilerden,

3- Google trendlerdeki popüler konu başlıklarından

yararlanabilirsiniz. 

İçerik oluştururken Google Trendler’i daha etkin kullanmak istiyorsanız “Google Trend Nedir ve Nasıl Etkili Kullanılır?” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Tüm bu varsayımları bir araya getirdiğimizde, bilgilendirici ve yüksek değerli bir içerik için, Semantik uyumlu içerik iskeleti elde etmiş oluruz.

Ayrıca sizlere, Semantik uyumlu içerik oluşturmak konusunda yardım alabileceğiniz bonus bir web sitesinde bahsetmek istiyorum; AlsoAsked.com

AlsoAsked.com

AlsoAsked, bizlere kullanıcıların bir sorguyu aradıktan sonra potansiyel olarak başka hangi sorguları da aradığı bilgisini bir arama ağacı şeklinde görmemizi sağlayan bir hizmet sunuyor.

Örneğin: “Arama motoru optimizasyonu nedir?” sorgusunu aratalım

Sonuç olarak çıkan sorgu ağacından içeriğimizle ilgili başlıkları kullanarak, Semantik uyumlu içerik iskeletimizi oluşturabiliriz.

Semantik SEO, SERP Alanında Konum Kazanmanıza Yardımcı Olur

Oluşturduğumuz içeriğin sıfırıncı sırada konum kazanması bizim için oldukça değerlidir. Bu alanda yer almak 1. Sıranın bile üzerinde konum kazanmamızı sağlar.

Organik aramada en üst sırayı almak harika iken, şimdi bir numaradan önce görünür olmak çok daha avantajlı bir durumdur.

Ayrıca sıfırıncı konumda yer aldığımızda içeriğimiz bir resim ve bir paragraf şeklinde büyük bir alan kaplayacağı için belki de kullanıcılar sorgusunun cevabını almak amacıyla bizden sonraki gönderiler için yeterince aşağı kaydırmaya zahmet bile etmeyebilir. 

Bu durum da, dolaylı yoldan rakiplerimizin önüne geçmemize artı puan kazandırır.

Anlamsal SEO’nun Değeri

Sonuç olarak, Semantik uyumlu içerikler, bir değer sunmak, alaka düzeyi oluşturmak ve kullanıcılarınızın karşılaşacağı yeni sorunlar hakkında düşünmek gibi kriterlere uyarak anlamsal derinlik içerdiği için, arama motorları tarafından diğer gönderilerden daha ilgili ve daha faydalı kabul edilecektir.

Bu sayede, arama motoru sonuçlarında değerli bir konuma yerleştiğimizde uzun bir süre buradaki konumumuzu korumamıza yardımcı olacaktır.

Semantik Seo hakkındaki fikirlerimi okuduğunuz için teşekkürler. Merak ettiğiniz başka konular hakkında da merakınızı gidermek için Blog sayfamıza göz atmaya ne dersiniz?…

En etkili içerik yapısının oluşturmak için anahtar kelime çalışması da büyük önem arz eder “Anahtar Kelime Çalışması Nedir?” yazımızı da inceleyerek etkili içerik oluşturma yöntemlerini denemeye başlayın!

İlginizi Çekebilir

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Yeni Başlayanlar için Logo Tasarım İpuçları

İlk tanışmalar çok önemlidir. Hizmetleriniz ve teknik altyapınız ne kadar başarılı olursa olsun, potansiyel müşterileriniz ilk logo tasarımınızla tanışacaktır. Doğrudur, kitap kapağına göre yargılanmaz; fakat başarısız bir logo tasarımı müşterilerinizin size bakış...

Kod Yazmadan Mobil Uygulamalar Oluşturun (No-Code)

Tek satır bile kod yazmadan yazılım oluşturmak mı? Kodsuz yazılım geliştirmek, veri tabanı oluşturmak vb. durumlar için genellikle kısıtlı hizmet alanı sunan başarısız denemeler yapılmış ve birçok kişi tarafından kullanışlı bulunmamış. Sizleri bunu değiştiren ilk...

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz)

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz) herkes için önemlidir, eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz bu günler daha da önem kazanıyor. Neredeyse her günün kutlandığı günlere yetişmek hiç kolay olmuyor. Biz de bu yüzden sosyal medya içeriklerinizi oluştururken...