loader image

Semantik Seo Nedir?

tarafından | Mar 5, 2021 | SEO

SEO yapmak her yıl daha da zorlaşıyor. Organik arama sonuçlarında her gün daha fazla içerik değerli hale gelmek için yarışa katılıyor.

Peki, Web sitemiz arama sonuçlarında nasıl daha öne çıkabilir?

Cevap; Semantik SEO’ya odaklanarak.

Semantik SEO 

Semantik SEO, web siteniz için oluşturduğunuz seo uyumlu içeriklerinizde kullandığınız kelimelerle daha fazla anlamı açıklama sürecidir.

Semantik İçerik nedir?

Semantik içerik oluşturulan bir içerikte, bir çok ilgili başlığı ve konuyu açıklayarak içeriği anlamsal açıdan ayrıntılı açıklamalar içeren hale getirmektir.

Anlamsal içerik oluşturmak, yalnızca basit bir sorguyu yanıtlamak değil, kullanıcılarınızın gerçek amacına göre optimizasyonlar yapmak anlamına da gelir. Semantik içerik oluştururken, ilk soruyu yanıtlamanız ve hemen ardından ikinci, üçüncü, dördüncü veya beşinci soruyu da yanıtlamanız anlamına gelir.

Bunu yapmak, içeriğinize daha fazla derinlik verir ve içeriğinize daha fazla değer sağlar. Google, arama yapan kullanıcıları tam olarak aradıklarını bulabilecekleri sayfalara yönlendirmeyi tercih eder.

Semantik İçerik SEO için Ne İfade Etmektedir?

Semantik uyumlu olarak oluşturulan içerikler, bize odaklandığımız anahtar kelimelerden daha fazla anahtar kelime için sıralama elde etme şansı sağlar.

Aynı zamanda, bu anahtar kelimelerden birinde iyi bir konum elde ettiğimizde bu konumda daha uzun bir süre kalmamıza imkan tanır. 

Anahtar kelime sıralaması uzun bir süre boyunca sürdürülebilir olmasa da, bu anahtar kelimelerden trafik kazanabiliriz.

Aslında, Google’ın algoritması, arama sonuçlarını sorgularla eşleştirmeye çalışırken kullanıcıların ne aradıklarını bize aktif olarak gösterir.

Bunu anlamak için tek yapmamız gereken Google’ın bize arama motoru optimizasyonu için verdiği bilgilere bakmak.

Bu bilgileri daha alakalı içerik oluşturmak ve alakalı içerik sunmak için kullanabiliriz.

 Semantik SEO Kullanarak İçerik Yazma

Semantik İçerik, kullanıcıların bir sorguyu neden aradığının daha derin anlamını bulmayı ve bu öğeleri içerik oluştururken yazılarımızda stratejik olarak kullanmayı içerir.

Google’ın SERP’ler içinde sağladığı ipuçlarını kullanarak içeriğinizi oluşturmak için bu yapı taşlarını keşfedebilirsiniz.

Google’ın “aramayla ilgili” ve “kişiler de soruyor” bölümleri bu alandaki fırsat kapılarıdır.

Sorguların daha derin anlamını içeren içerikler, sitenizin organik aramadaki popülerliğini artırmanıza ve trafiğin çoğalmasına yardımcı olacaktır.

İçerik oluştururken kendinize şunu sorun: Kullanıcı, sorgusunun yanıtını öğrendikten sonra, bu cevabın akabinde hangi ek sorular ortaya çıkacak ve yeni sorguları tek bir içerikte öğrenmeye nasıl devam edecek?

Google’ın Arama algoritması da bir sonraki sorguyu tahmin etmeye çalışıyor, bu nedenle arama motoru gibi düşünmek, ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. 

Geleneksel Anahtar Kelime Araştırma Yöntemleriyle Başlayın

Kendinizi rahat hissettiğiniz herhangi bir anahtar kelime araştırma aracını kullanabilirsiniz. Ben Semrush’ın Anahtar Kelime Planlayıcı Aracını kullanıyorum.

İşletmeniz veya web sitenizle alakalı bir konu seçin ve bununla ilgili içerik oluşturun.

Örnek: Bu yazıda Semantik Seo konusunu kaleme aldık. Bununla birlikte oluşabilecek “Semantik Seo Nedir?”, “Semantik İçerik Nedir?”, “Semantik İçerik Nasıl Oluşturulur? gibi olası soru balıklarına da cevap vermeye odaklandık.

İçerik oluştururken örnekte olduğu gibi kullanıcı bir problemi çözdükten sonra, yani kullanıcı aradığı ilk sorguya cevap bulduktan sonra yaşayabileceği ek problemleri “Nasıl ele alabilirsiniz?” gibi noktalara dikkat ederek, içerik planınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Google’dan Anlamsal Bilgiler Nasıl Çıkarılır?

İçerik planı oluştururken;

1- Google’ın “Kullanıcılar şunları da aradı” alanındaki başlıklardan, 

2- Arama çubuğuna sorgu girmeye başladığımızda aşağıda çıkan önerilerden,

3- Google trendlerdeki popüler konu başlıklarından

yararlanabilirsiniz. 

İçerik oluştururken Google Trendler’i daha etkin kullanmak istiyorsanız “Google Trend Nedir ve Nasıl Etkili Kullanılır?” yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Tüm bu varsayımları bir araya getirdiğimizde, bilgilendirici ve yüksek değerli bir içerik için, Semantik uyumlu içerik iskeleti elde etmiş oluruz.

Ayrıca sizlere, Semantik uyumlu içerik oluşturmak konusunda yardım alabileceğiniz bonus bir web sitesinde bahsetmek istiyorum; AlsoAsked.com

AlsoAsked.com

AlsoAsked, bizlere kullanıcıların bir sorguyu aradıktan sonra potansiyel olarak başka hangi sorguları da aradığı bilgisini bir arama ağacı şeklinde görmemizi sağlayan bir hizmet sunuyor.

Örneğin: “Arama motoru optimizasyonu nedir?” sorgusunu aratalım

Sonuç olarak çıkan sorgu ağacından içeriğimizle ilgili başlıkları kullanarak, Semantik uyumlu içerik iskeletimizi oluşturabiliriz.

Semantik SEO, SERP Alanında Konum Kazanmanıza Yardımcı Olur

Oluşturduğumuz içeriğin sıfırıncı sırada konum kazanması bizim için oldukça değerlidir. Bu alanda yer almak 1. Sıranın bile üzerinde konum kazanmamızı sağlar.

Organik aramada en üst sırayı almak harika iken, şimdi bir numaradan önce görünür olmak çok daha avantajlı bir durumdur.

Ayrıca sıfırıncı konumda yer aldığımızda içeriğimiz bir resim ve bir paragraf şeklinde büyük bir alan kaplayacağı için belki de kullanıcılar sorgusunun cevabını almak amacıyla bizden sonraki gönderiler için yeterince aşağı kaydırmaya zahmet bile etmeyebilir. 

Bu durum da, dolaylı yoldan rakiplerimizin önüne geçmemize artı puan kazandırır.

Anlamsal SEO’nun Değeri

Sonuç olarak, Semantik uyumlu içerikler, bir değer sunmak, alaka düzeyi oluşturmak ve kullanıcılarınızın karşılaşacağı yeni sorunlar hakkında düşünmek gibi kriterlere uyarak anlamsal derinlik içerdiği için, arama motorları tarafından diğer gönderilerden daha ilgili ve daha faydalı kabul edilecektir.

Bu sayede, arama motoru sonuçlarında değerli bir konuma yerleştiğimizde uzun bir süre buradaki konumumuzu korumamıza yardımcı olacaktır.

Semantik Seo hakkındaki fikirlerimi okuduğunuz için teşekkürler. Merak ettiğiniz başka konular hakkında da merakınızı gidermek için Blog sayfamıza göz atmaya ne dersiniz?…

En etkili içerik yapısının oluşturmak için anahtar kelime çalışması da büyük önem arz eder “Anahtar Kelime Çalışması Nedir?” yazımızı da inceleyerek etkili içerik oluşturma yöntemlerini denemeye başlayın!

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...