loader image

10 Adımda Seo Uyumlu Ürün Açıklamaları Yazın

tarafından | Şub 19, 2021 | SEO

Seo Uyumlu Ürün Açıklamaları Yazmak ürün bulunabilirliğinizi ve Google’ ın sitenize index atma olasılığınız artıracaktır. Bu da satış artışı denmektir.

1.Temel özellikleri vurgulayın 

Bir e-ticaret web sitesi genellikle zorlu rekabetle karşı karşıya kalır. Sonuç olarak, e-ticarette rekabet üstünlüğünü korumak için daha fazla özellik eklemeniz gerekiyor. Tüketiciler için daha fazla işlev ortaya koyabilir, ancak temel özellikleri vurgulamadan faydaları elde edemezsiniz. Bu nedenle, ürünlerinizin temel satış noktalarını açıklama içerisinde tartışmanız önemlidir. 

Çevrimiçi alıcılar çoğu zaman acele ederler, bu yüzden bazen açılış sayfanızın bir görünümünü tararlar. Açıklamadaki temel özellikleri listeleyerek dikkatlerini çekebilirsiniz. 

2.Ürün hakkında bilgi edinin

Seo Uyumlu Ürün Açıklamaları yazmak için ürününüz hakkında tam bir anlayışa sahip olmadan, bir kullanıcının tutkuyla aradığı özellikleri tartışamayabilirsiniz. Bir yazarın bir ürünü üretmenin veya geliştirmenin amacını anlaması gerekir. Mağaza ürünlerini neden ürettiğinizi ve ulaşmaya çalıştığınız hedef kitleler için önemli noktaların neler olduğunu bilmeniz gerekir. 

SEO dostu bir açıklama, tartışmadan önce tam bir ürün anlayışı edinmenizi gerektirir. Bir ürün hakkında bilgi sahibi olmadan, genel bir giriş yazılabilir fakat benzersiz satış noktalarını atlayabilirsiniz. Bir ürünü ve önemli noktalarını anlamak için şu ipuçlarını deneyebilirsiniz: 

 • Bir ürünün amacını ve kullanımını bilin 
 • ‘Nasıl çalıştığını’ bilmek için demoyu deneyin 
 • Hedef kullanıcılar için temel faydalarını değerlendirin 
 • Geliştiriciden / üreticiden teknik ayrıntılar isteyin 
 • Kendi araştırmanızı yürütün 

3.Hedef kitlenizi belirleyin

Seo Uyumlu Ürün Açıklamaları için her ürünün ilgili bir kitlesi vardır, ancak bu, onu ne kadar çabuk fark edip onları hedeflediğinize bağlıdır. Ürünlerinize ilgi göstermesi muhtemel kişileri tanımlamanız gerekir. 

Hizmet vermeniz gereken kişilerin farkında olduğunuzda ürününüz için mükemmel bir açıklama yazabilirsiniz. Bir alıcı kişi oluşturabilir ve bir ürün açıklaması yazarken bir referans noktasına her ihtiyaç duyduğunuzda ona başvurabilirsiniz. Bir alıcı şahsiyeti oluşturmakla başlamak için, hedef kitlenizin ortak davranışını değerlendirin ve kritik noktalarını belirleyin. 

Satıcılar, iş geliştiriciler ve metin yazarları genellikle bir ürünün hedeflenen alıcılarının ilgilendiği içerik türlerini ararlar. Alışkanlıklarını, ilgi alanlarını ve bir açılış sayfasının farklı bölümlerinde ele alınan eksiksiz bir rutini anlamalarına yardımcı olur.

4.Müşteriye Değer Sağlayın

Seo Uyumlu Ürün Açıklamaları yazmak bir alıcının avantajı, bir müşteriye nasıl değer sağlayacağınızı anlamanıza yardımcı olmasıdır. Teknik özelliklerin ve ham bilgilerin bir listesi mutlaka kendi başına bir değer sunmaz, çünkü bir müşteri kendisi için yapabileceklerini temel alarak bir ürün satın almak ister.  

Örneğin, sosyal medyayı kullanmak ve oyun oynamak isteyen biri, bir süper bilgisayarda hiçbir fayda görmez.

5.Bir Harekete Geçirici Mesaj ekleyin

Sonuca varmadan mükemmel bir ürün açıklaması yazmak, mantıksızdır ve okuyucunuza yön vermez. Okuyucuyu ürünü satın almaya teşvik eden güçlü, özlü bir eylem çağrısı her zaman iyi bir dokunuştur. Ürünün onlara sunduğu faydaları hatırlatan bir cümlenin hızlı bir özeti yazabilirsiniz. 

Alternatif olarak, “sepete ekle” düğmesini stratejik olarak açıklamanın altına yerleştirmek kadar ince bir detay olabilir. Satın almak için düğmeye doğal olarak akan ikna edici bir ürün açıklaması, güçlü bir psikolojik etki oluşturabilir. 

 6.Sade bir dil kullanın

Seo Uyumlu Ürün Açıklamaları için bir ürün açıklaması için kelime seçimi kritiktir ve hedef kitlenize bağlı olabilir. Her birey, diğerinden farklı olabilecek bir kelime dağarcığına sahiptir. Üniversite mezunları için bir makale yazarken zor kelimeler kullanabilirsiniz. Ancak, ortak bir kullanıcının okunabilirliği söz konusu olduğunda, her yazının basit ve sade bir dilde olması gerekir. 

Çevrimiçi alışveriş yaygın bir uygulamadır ve kullanıcılar aşina olmadıkları kelimelerle yüzleşmeyi beklemezler. Bir e-ticaret web sitesi için, hedefiniz ister profesör ister genç olsun, oldukça karmaşık ifadelerden kaçınmak ve basit tutmak daha iyidir. 

Bu hızlı mobil ticaret çağında, hiç kimse bir ürünü öğrenmek için web sitenizde fazladan zaman harcamak istemiyor. Fikri bir bakışta kavramak için birkaç basit cümle istiyorlar.

7.Bilgilendirici olun

Seo Uyumlu Ürün Açıklamaları için arama motorları aldatıcı olmaktan çok bilgilendirici olmaya çalışıyor. Bu nedenle, potansiyel faydaları tartışarak ürün sayfalarınızı bilgilendirici hale getirin. Bir ürünü “en çok satan”, “en çok talep eden”, “en üst sıralarda yer alan” gibi ifadelerle defalarca övmek markanıza bir fayda sağlamaktan çok zarar verebilir. 

SEO dostu bir ürün açıklaması, bir ürünün veya hizmetin pratik kullanımının yanı sıra temel özellikleri ve faydaları açıklar. Çünkü arama motorları artık anahtar kelimeleri yalnızca ürün sayfalarında bir araya getirilmiş sıralama yerine değer sağlamaya odaklanmış durumdadır. 

8.Benzersiz ve farklı bir kopya yazın

Seo Uyumlu Ürün Açıklamaları için bir ürün sayfasının benzersizliği, SEO’da temel bir unsurdur. Daha önceleri seocular açıklamaları koplayalayıp özgünleştirme çalışmaları yapıyordular. O zaman, arama algoritmaları anlamsız döndürmeyi ve yeniden ifade etmeyi inceleyecek kadar akıllı değildi, şimdi ise her detayı incelemektedir. 

Yinelenen içeriğin ortaya çıkarılması çok daha inceliklidir ve arama motorları ürün açıklamalarınızın orijinalliğine değer verir. Piyasadaki diğer ürünlerden ilham alabilirsiniz, ancak sıfırdan yazılmış bir açıklama ile gelmeniz daha faydalıdır. Normalde, ürün açıklamaları uzun değildir, bu nedenle kısa bir cümle kopyalamak size intihal cezası verebilir. 

İncelenecek hızlı ipuçları: 

 • Bir içerik yapısı tanımlayın. Web kullanıcıları genellikle içeriği F şeklinde bir okuma düzeninde tararlar. 
 • Ürününüzün temel özellikleriyle başlayın. 
 • Satın aldıktan sonra müşteri suçluluğunu ortadan kaldırmak için avantajlar ekleyin. 
 • Ürünün farklı kullanımlarını ve yeteneklerini bilmelerini sağlamak için pratik örnekleri tartışın. 
 • Arama motoru botu için değil, alıcı kişiniz için yazmayı hedefleyin. 

9.Anahtar kelimeleri stratejik olarak ekleyin

Seo Uyumlu Ürün Açıklamaları için anahtar kelimelerin gereksiz kullanımı sıralamanıza zarar verecektir.  Tüm sayfayı tarayarak bir karara varacaktır. Bir anahtar kelimeyi 200-300 kelimelik bir belgeye 2-3 defadan fazla eklemeye çalışırsanız, bu, SERP’lere ürün sayfanızı spam veya anahtar kelime doldurma için en üst sıralardan kaldırmaları için sinyal verebilir. İşte göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ipucu: 

 • Anahtar kelimeleri doldurmaktan kaçının 
 • LSI (Latent Semantic Indexing) Anahtar Kelimeleri Kullanın 
 • Bir açılış sayfasının başlığına, alt başlıklarına ve gövde içeriğine anahtar kelime ekleyin 
 • Dosya adına, ALT etiketlerine ve görüntü açıklamasına anahtar sözcükler ekleyerek görüntüleri optimize edin 
 • Arama motorları için yazmayı hedeflemeyin. 
 • ilk olarak bilgilendirici bir açıklama yazın, daha sonra SEO için optimize edin. 

10.Gerçekçi olmaya çalışın

Seo Uyumlu Ürün Açıklamaları için ürünlerinizin önemini abartmanıza gerek yok. Çeşitli çevrimiçi tüketiciler, kapsamlı bir araştırmanın ardından bir açılış sayfasına ulaşır. Sunduğunuz kaliteyi belirlemek için faaliyetlerinize göz atarlar. Genellikle farklı platformlardan ve web topluluklarından teklifleriniz hakkında tavsiye isteyebilirler. Bu nedenle, mağaza ürünlerinizin güvenilir, şehirdeki en iyi veya çok talep edilen olduğunu iddia ederken dikkatli olun. 

Pazarda yeniyseniz, sektör lideri olduğunuzu iddia etmeyin. Bu yanlış bir uygulamadır ve hedef kitleniz size güvenmekte zorlanacaktır. Yeni olduğunuzu kabul edin ve bireysel veya farklı markaların bayrağı altında çalışma konusundaki uzmanlığınızı beyan edin. 

“10 Adımda Seo Uyumlu Ürün Açıklamaları Yazın” başlıklı yazımızı beğendiyseniz “Semantik Seo Nedir?” yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...