loader image

SEO Yapmayı Bırakırsanız Ne Olur ?

tarafından | Şub 19, 2021 | SEO

Gerçek şu ki  SEO Yapmamak bir siteye yaptığınız en büyük kötülüktür.

Çoğu zaman, işletmeler SEO’yu durdurmak ve başlatmak ister.

Bazıları ara vermenin herhangi bir soruna neden olmayacağını düşünüyor.

Ancak bir müşteri ara vermeyi önerdiğinde, ne olacağının ayrıntılarını açıklayabilirsiniz.

Doğru şekilde Seo içerik göndermeyi bırakırsanız

SEO Yapmamak sonucunda aşağıdaki şeyler olur:

 1. Sürekli olarak yeni terimleri hedeflemeyi bırakırsınız. Bu, daha az yeni anahtar kelime sıralaması ve az trafikle sonuçlanır.
 2. Bağlanabilecek yeni sayfalar oluşturmayı bırakırsınız kazandığınız bağlantı sayısı azalır.
 3. Yeniden pazarlama kitlelerinize, e-posta listenize ve anlık bildirim listenize eklemek için yeni ziyaretçiler çekmeyi bırakırsınız.
 4. Konudaki diğer tüm sayfalara bağlanan ana sayfalar olan hub sayfaları oluşturmak için kullanılabilecek içerik oluşturmayı durdurursunuz. Bunlar genellikle çok iyi sıralanır.
 5. Sosyal medyada paylaşılan içerik üretmeyi bırakırsınız ve böylece sosyal medya paylaşımları ve trafik durur.
 6. İnsanları yeni gönderiler için web sitenize geri dönmeye teşvik etmeyi bırakırsınız. Bu, Google için bir kalite göstergesi olan markalı aramalarınızı azaltır.

Genel olarak, içerik oluşturmayı bırakırsanız, Google’a web sitenizin artık eskisi kadar aktif olmadığını ve dolayısıyla yavaş bir şekilde ölme sürecini başlattığını söyler.

Teknik Seo sorunları izlemezseniz

Web deneyimi olmayanlar , teknik açıdan bakıldığında, çoğu zaman gerçek bir sebep olmadan işlerin bozulduğunu anlamazlar.

En azından bir avuç teknik SEO sorunu olmayan bir web sitesi görmedim.

Sitenizin teknik yönlerini izlemezseniz, aşağıdakiler gibi sorunlar ortaya çıkabilir:

Web sitenizi robots.txt ile engelliyorsunuz.

Yinelenen içerik üretiyorsunuz.

Geliştirme sitenizi yanlışlıkla dizine itiyorsunuz.

Bunları izlemediğinizde ve tutarlı bir şekilde düzeltmediğinizde, toplanmaya başlarlar. Bir bahçe olarak düşünün – bakımgerektirir veya büyümüş olmaya başlar.

Özellikle mobil kullanılabilirlik, sayfa hızı, AMP ve daha fazlası gibi yeni gelişmelerde teknik olarak doğru kalmak inanılmaz derecede önemlidir.

Bunu yapmazsanız, bir noktada size maliyet getirecek bir hata yapacağınızdan eminiz. Benzer şekilde, teknoloji yığınınız o kadar güncel olmayacak ki artık pazarda rekabet edemezsiniz.

Sayfaları yenilemeyi bırakırsanız

Bir sayfayı doğru bir şekilde yenilediğinizde, o sayfaya trafik genellikle% 10 ila% 30, bazen daha fazla artacaktır.

Bunun nedeni, Google’ın yeni metni ve sağladığı değeri görmesi ve onu daha üst sıralara çıkarmak istemesidir.

Şimdi, yenileme yapmanın birçok yolu var. Bunlardan bazıları şunları içerir:

 1. Sayfaya SSS ekleme
 2. Diğer makalelere bağlantı eklemek
 3. Gerçekleri güncelleme
 4. Tarihleri güncelleme
 5. Metni daha uzun yapmak
 6. Şema ekleniyor
 7. Bir sayfa şablonunu değiştirme
 8. Vb.

Son zamanlarda, bir sayfayı yenilerken bakılması gereken en önemli şey, arama amacına uygun olup olmadığı ve söz konusu sayfanın 1 numaralı sıralama sayfasından daha iyi olup olmadığıdır.

Sürecim, bir arama yapmayı, sorguyu amaca göre sınıflandırmayı, en üstteki sayfaları analiz etmeyi, sıralanmaya çalıştığımız sayfa için yeni bir strateji oluşturmayı ve bunun sonucunda yenilemeyi içeriyor.

Yeni sayfalar oluşturmayı bırakırsanız

Yeni sayfalar oluşturmak bazı sektörler için diğerlerinden daha zordur.

Örneğin, dış kaynak muhasebesi alanında birkaç firma ile çalıştığımda, dönüşüm hunisinin alt şartları minimumdu. Bunu Amazon gibi büyük bir e-ticaret sitesiyle karşılaştırırsanız, şartları sonsuzdur.

Durum bu olsa da, web sitelerinin her zaman yeni terimleri hedeflemesi ve bunları segmentlere göre düzenlemesi gerektiğine inanıyorum. Bu segmentler, iş hedeflerine göre önceliklendirilmeli ve bir gösterge tablosunda izlenmelidir.

Ancak yeni sayfalar oluşturmayı bırakırsanız, anahtar kelime büyüme ivmesini kaybedersiniz.

Bu sayfaları SEO için oluşturmanızı şiddetle tavsiye ederim, ancak ek olarak, bu yeni sayfalar genel olarak ücretli arama ve ücretli medya için mükemmel açılış sayfaları olabilir.

Bir web sitesi büyüdükçe, belirli anahtar kelimeleri ve kitleleri hedefleyen daha fazla açılış sayfası oluşturmak harika bir fikirdir. Bu, sayfa tarafındaki kalite puanını ve her yerde dönüşüm oranlarını artıracaktır.

Bu süreci durdurursanız, rekabet avantajınızı kaybedersiniz. Web’in geleceğinde kazananlar, trafiği daha ucuza dönüştürenler olacak.

Kötü bağlantıları izlemeyi bırakırsanız

seo yapmamak, backlink profiliniz kontrolden çıkarabilir.

Son zamanlarda, spam içerikli bağlantılar her zamankinden daha kötü.

Geri bağlantılarınızı izlediğinizde, aşağıdakilerin gerçekleştiğini göreceksiniz:

İnsanlar web sitenizin içeriğini kazıyarak, yanlışlıkla bağlantıları saklar.

Kötü amaçlı yazılımın saldırdığı sitelerden Google uyarıları alırsınız.

Rakipler sitenizde negatif SEO yapmaya çalışır.

Reddetme dosyanızı ayda bir güncellemezseniz, web sitesi sıralamanızı riske atmış olursunuz. Son zamanlarda, rekabetçi alanlardaki müşteriler için haftalık olarak yapıyoruz.

Çalınan içeriği izlemeyi bırakırsanız

Hemen web sitenizdeki en üstteki açılış sayfanıza gidin.

Yaklaşık üç cümle uzunluğunda bir metin bloğu kopyalayın.

Bu metni tırnak içine alın ve Google’da arayın. Ne görüyorsun?

Bahse girerim bazılarınız bu içerik için başka web sitelerinin geldiğini görecek. Hatta bazıları web sitenizden çalmış olabilir.

Şimdi, sitenizdeki birden çok sayfada meydana gelirse yaratabileceği etkiyi düşünün. Dürüst olmak gerekirse, yıkıcı olabilir. Çoğu zaman başkalarının bir web sitesini tamamen kopyaladığını, önemli sayfaları çaldığını veya bir sayfanın tek tek bölümlerini aldığını görürüz.

Bu olduğunda, onu ele almanız gerekir.

 1. Sitenizdeki içeriği yeniden yazın.
 2. Diğer siteden onu kaldırmasını isteyin.
 3. Gerekirse onlara bir DMCA dosyası gönderin.
 4. Onlara bir durdurma ve vazgeçme göndermeyi düşünün.
 5. Bazen barındırma şirketiyle iletişime geçip siteyi kaldırmalarını isteyebilirsiniz.

Ne olursa olsun, çalınan içeriği izlemeyi bırakırsanız, işiniz ve sıralamalarınız üzerinde son derece olumsuz bir etkisi olabilir.

Sonuç olarak: Neden SEO yapmayı bırakmamalısınız?

Hepimiz, arama sıralamasını iyileştirmenin ve işletmenizin büyümesine yardımcı olmanın harika bir varlık olduğunu biliyoruz. Radarınızdaysa kolayca çözülebilen teknik sorunların yanı sıra içerik oluşturmak ve güncellemek için yaptığınız iş, tüm kar hanenizi iyileştirir. Ancak zirvede kalmak istiyorsanız, gizlilik düzenlemelerine uyduğunuzdan da emin olmalısınız.

“Neden SEO yapmayı bırakmamalısınız” yazımızı beğendiyseniz ve SEO konusunda daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsanız sizlere “20 Adımda E-ticaret Sitelerinde Seo Nedir?” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

WordPress’te Pop-up Form Nasıl Yapılır?

Web site ziyaretçilerinin form doldurma ve dönüşüm oranlarını arttırmak için kullanılan, açılır pencerelerle (pop-up) hemen hemen herkes karşılaşmıştır. Kendi web sitenizde pop-up formatında  form yayınlayarak ziyaretçi dönüşüm oranlarınızı arttırmak için...

Tasarımda Çözüm Üretmenin İlk Adımı: Empati Haritası

Hayatınızın hangi anlarında empati kullanıyorsun? Empati işinizi ne derecede kolaylaştırıyor ya da size ne kadar yardımcı oluyor? Hayatımızda empatiyi ne kadar sık ve doğru yaparsak net bir çözüme ulaşamasak bile olayları daha geniş açıdan görebileceğimizi ve anlayış...

2022’DE WEB TASARIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 1O MADDE

Web tasarımı dünyasında gezinmek çoğu zaman zor olabilir. Çok fazla çelişkili ve modası geçmiş tavsiye bulunuyor. Size 3 Tıklama Kuralına uymanız kaç kez tavsiye edildi? 3 tıklama kuralı kullanıcıların istedikleri içeriğe üç tıklama ile ulaşması gerektiğini belirtir....

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Google Trends Nasıl Kullanılır

İlk Olarak Google Trends’i Anlamak Google Trends’i yeni yeni kullanmaya başlayan bir marka varsa verileri görselleştirmeye çalışırken unutulamaması kereken gereken birkaç kriter bulunmaktadır. Öncelikle, Google Trends birbirinden farklı verileri karşılaştırma...

YouTube & Web Sitesi Optimizasyon Önerileri

Youtube ve web sitelerinde geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız algoritmanın ve kullanıcıların istediği kriterlere göre Youtube hesaplarınızı ve web sitenizi optimize etmeniz gerekmektedir. Optimizasyonlarınızı yaparken yol haritası niteliğinde hazırladığımız...

Ağustos Ayı Özel Günler Takvimi

pazartesiSalıÇarşambaPerşembeCumaCumartesiPazar1234567Dünya Karpuz GünüUluslararası Bira GünüDünya Temiz Nefes Günü891011121314-Aşure Günü-Dünya Bowling Günü-Kavun Günü-Dünya Kitapseverler GünüDünya Aslan Günü-Dünya Fil Günü-Dünya Gençlik GünüDünya Solaklar...

Google Ads Video Oluşturma Aracı Nedir, Nasıl Kullanılır ? (2022)

Google Ads içerisinde hazır YouTube videolarının kullanılması hepimizi yoruyordu ve YouTube kanalı/hesabı ile düzenlemek ayrı bir yorgunluktu. Özellikle reklam videoları için kullanılmasını istediğimiz ayrı videoları da “gizli” olarak paylaşıp yalnızca linkini Google...

Web Geliştiriciler için kullanışlı 10 Chrome eklentisi

İster backend ister frontend web geliştiricisi olun tarayıcınızda web sitenizi test etmek istediğiniz zaman, web tarayıcılarının konsollarını istediğiniz gibi verimli kullanmanız pek mümkün değildir. Bu yazımızda Chrome web tarayıcımıza kurabileceğiniz eklentileri...

Amazon SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Amazon SEO, Amazon içerisinde ürünlerin ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer alması yönünde yapılan mağaza içi arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. Amazon SEO, bu platformun içerisinde kendi dinamikleri ve algoritmasına göre optimizeyi içerir. Amazon SEO...

DESIGN THINKING NEDİR?

Design Thinking, Türkçe anlamıyla Tasarım Odaklı Düşünüştür. Tasarım ise, genel bir tanımlamayla insan bilincinin bir eylemi olduğu, bu eylemi yönlendiren dürtülerin ise maddi ve ruhsal dünyanın gereksinimleri olduğu söylenebilir. Design Thinking’e dönecek olursak...

Yeni Başlayanlar için Logo Tasarım İpuçları

İlk tanışmalar çok önemlidir. Hizmetleriniz ve teknik altyapınız ne kadar başarılı olursa olsun, potansiyel müşterileriniz ilk logo tasarımınızla tanışacaktır. Doğrudur, kitap kapağına göre yargılanmaz; fakat başarısız bir logo tasarımı müşterilerinizin size bakış...

Kod Yazmadan Mobil Uygulamalar Oluşturun (No-Code)

Tek satır bile kod yazmadan yazılım oluşturmak mı? Kodsuz yazılım geliştirmek, veri tabanı oluşturmak vb. durumlar için genellikle kısıtlı hizmet alanı sunan başarısız denemeler yapılmış ve birçok kişi tarafından kullanışlı bulunmamış. Sizleri bunu değiştiren ilk...

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz)

Sosyal Medya Özel Günler Takvimi (Temmuz) herkes için önemlidir, eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz bu günler daha da önem kazanıyor. Neredeyse her günün kutlandığı günlere yetişmek hiç kolay olmuyor. Biz de bu yüzden sosyal medya içeriklerinizi oluştururken...