loader image

SEO Yapmayı Bırakırsanız Ne Olur ?

tarafından | Şub 19, 2021 | SEO

Gerçek şu ki  SEO Yapmamak bir siteye yaptığınız en büyük kötülüktür.

Çoğu zaman, işletmeler SEO’yu durdurmak ve başlatmak ister.

Bazıları ara vermenin herhangi bir soruna neden olmayacağını düşünüyor.

Ancak bir müşteri ara vermeyi önerdiğinde, ne olacağının ayrıntılarını açıklayabilirsiniz.

Doğru şekilde Seo içerik göndermeyi bırakırsanız

SEO Yapmamak sonucunda aşağıdaki şeyler olur:

 1. Sürekli olarak yeni terimleri hedeflemeyi bırakırsınız. Bu, daha az yeni anahtar kelime sıralaması ve az trafikle sonuçlanır.
 2. Bağlanabilecek yeni sayfalar oluşturmayı bırakırsınız kazandığınız bağlantı sayısı azalır.
 3. Yeniden pazarlama kitlelerinize, e-posta listenize ve anlık bildirim listenize eklemek için yeni ziyaretçiler çekmeyi bırakırsınız.
 4. Konudaki diğer tüm sayfalara bağlanan ana sayfalar olan hub sayfaları oluşturmak için kullanılabilecek içerik oluşturmayı durdurursunuz. Bunlar genellikle çok iyi sıralanır.
 5. Sosyal medyada paylaşılan içerik üretmeyi bırakırsınız ve böylece sosyal medya paylaşımları ve trafik durur.
 6. İnsanları yeni gönderiler için web sitenize geri dönmeye teşvik etmeyi bırakırsınız. Bu, Google için bir kalite göstergesi olan markalı aramalarınızı azaltır.

Genel olarak, içerik oluşturmayı bırakırsanız, Google’a web sitenizin artık eskisi kadar aktif olmadığını ve dolayısıyla yavaş bir şekilde ölme sürecini başlattığını söyler.

Teknik Seo sorunları izlemezseniz

Web deneyimi olmayanlar , teknik açıdan bakıldığında, çoğu zaman gerçek bir sebep olmadan işlerin bozulduğunu anlamazlar.

En azından bir avuç teknik SEO sorunu olmayan bir web sitesi görmedim.

Sitenizin teknik yönlerini izlemezseniz, aşağıdakiler gibi sorunlar ortaya çıkabilir:

Web sitenizi robots.txt ile engelliyorsunuz.

Yinelenen içerik üretiyorsunuz.

Geliştirme sitenizi yanlışlıkla dizine itiyorsunuz.

Bunları izlemediğinizde ve tutarlı bir şekilde düzeltmediğinizde, toplanmaya başlarlar. Bir bahçe olarak düşünün – bakımgerektirir veya büyümüş olmaya başlar.

Özellikle mobil kullanılabilirlik, sayfa hızı, AMP ve daha fazlası gibi yeni gelişmelerde teknik olarak doğru kalmak inanılmaz derecede önemlidir.

Bunu yapmazsanız, bir noktada size maliyet getirecek bir hata yapacağınızdan eminiz. Benzer şekilde, teknoloji yığınınız o kadar güncel olmayacak ki artık pazarda rekabet edemezsiniz.

Sayfaları yenilemeyi bırakırsanız

Bir sayfayı doğru bir şekilde yenilediğinizde, o sayfaya trafik genellikle% 10 ila% 30, bazen daha fazla artacaktır.

Bunun nedeni, Google’ın yeni metni ve sağladığı değeri görmesi ve onu daha üst sıralara çıkarmak istemesidir.

Şimdi, yenileme yapmanın birçok yolu var. Bunlardan bazıları şunları içerir:

 1. Sayfaya SSS ekleme
 2. Diğer makalelere bağlantı eklemek
 3. Gerçekleri güncelleme
 4. Tarihleri güncelleme
 5. Metni daha uzun yapmak
 6. Şema ekleniyor
 7. Bir sayfa şablonunu değiştirme
 8. Vb.

Son zamanlarda, bir sayfayı yenilerken bakılması gereken en önemli şey, arama amacına uygun olup olmadığı ve söz konusu sayfanın 1 numaralı sıralama sayfasından daha iyi olup olmadığıdır.

Sürecim, bir arama yapmayı, sorguyu amaca göre sınıflandırmayı, en üstteki sayfaları analiz etmeyi, sıralanmaya çalıştığımız sayfa için yeni bir strateji oluşturmayı ve bunun sonucunda yenilemeyi içeriyor.

Yeni sayfalar oluşturmayı bırakırsanız

Yeni sayfalar oluşturmak bazı sektörler için diğerlerinden daha zordur.

Örneğin, dış kaynak muhasebesi alanında birkaç firma ile çalıştığımda, dönüşüm hunisinin alt şartları minimumdu. Bunu Amazon gibi büyük bir e-ticaret sitesiyle karşılaştırırsanız, şartları sonsuzdur.

Durum bu olsa da, web sitelerinin her zaman yeni terimleri hedeflemesi ve bunları segmentlere göre düzenlemesi gerektiğine inanıyorum. Bu segmentler, iş hedeflerine göre önceliklendirilmeli ve bir gösterge tablosunda izlenmelidir.

Ancak yeni sayfalar oluşturmayı bırakırsanız, anahtar kelime büyüme ivmesini kaybedersiniz.

Bu sayfaları SEO için oluşturmanızı şiddetle tavsiye ederim, ancak ek olarak, bu yeni sayfalar genel olarak ücretli arama ve ücretli medya için mükemmel açılış sayfaları olabilir.

Bir web sitesi büyüdükçe, belirli anahtar kelimeleri ve kitleleri hedefleyen daha fazla açılış sayfası oluşturmak harika bir fikirdir. Bu, sayfa tarafındaki kalite puanını ve her yerde dönüşüm oranlarını artıracaktır.

Bu süreci durdurursanız, rekabet avantajınızı kaybedersiniz. Web’in geleceğinde kazananlar, trafiği daha ucuza dönüştürenler olacak.

Kötü bağlantıları izlemeyi bırakırsanız

seo yapmamak, backlink profiliniz kontrolden çıkarabilir.

Son zamanlarda, spam içerikli bağlantılar her zamankinden daha kötü.

Geri bağlantılarınızı izlediğinizde, aşağıdakilerin gerçekleştiğini göreceksiniz:

İnsanlar web sitenizin içeriğini kazıyarak, yanlışlıkla bağlantıları saklar.

Kötü amaçlı yazılımın saldırdığı sitelerden Google uyarıları alırsınız.

Rakipler sitenizde negatif SEO yapmaya çalışır.

Reddetme dosyanızı ayda bir güncellemezseniz, web sitesi sıralamanızı riske atmış olursunuz. Son zamanlarda, rekabetçi alanlardaki müşteriler için haftalık olarak yapıyoruz.

Çalınan içeriği izlemeyi bırakırsanız

Hemen web sitenizdeki en üstteki açılış sayfanıza gidin.

Yaklaşık üç cümle uzunluğunda bir metin bloğu kopyalayın.

Bu metni tırnak içine alın ve Google’da arayın. Ne görüyorsun?

Bahse girerim bazılarınız bu içerik için başka web sitelerinin geldiğini görecek. Hatta bazıları web sitenizden çalmış olabilir.

Şimdi, sitenizdeki birden çok sayfada meydana gelirse yaratabileceği etkiyi düşünün. Dürüst olmak gerekirse, yıkıcı olabilir. Çoğu zaman başkalarının bir web sitesini tamamen kopyaladığını, önemli sayfaları çaldığını veya bir sayfanın tek tek bölümlerini aldığını görürüz.

Bu olduğunda, onu ele almanız gerekir.

 1. Sitenizdeki içeriği yeniden yazın.
 2. Diğer siteden onu kaldırmasını isteyin.
 3. Gerekirse onlara bir DMCA dosyası gönderin.
 4. Onlara bir durdurma ve vazgeçme göndermeyi düşünün.
 5. Bazen barındırma şirketiyle iletişime geçip siteyi kaldırmalarını isteyebilirsiniz.

Ne olursa olsun, çalınan içeriği izlemeyi bırakırsanız, işiniz ve sıralamalarınız üzerinde son derece olumsuz bir etkisi olabilir.

Sonuç olarak: Neden SEO yapmayı bırakmamalısınız?

Hepimiz, arama sıralamasını iyileştirmenin ve işletmenizin büyümesine yardımcı olmanın harika bir varlık olduğunu biliyoruz. Radarınızdaysa kolayca çözülebilen teknik sorunların yanı sıra içerik oluşturmak ve güncellemek için yaptığınız iş, tüm kar hanenizi iyileştirir. Ancak zirvede kalmak istiyorsanız, gizlilik düzenlemelerine uyduğunuzdan da emin olmalısınız.

“Neden SEO yapmayı bırakmamalısınız” yazımızı beğendiyseniz ve SEO konusunda daha fazla bilgi öğrenmek istiyorsanız sizlere “20 Adımda E-ticaret Sitelerinde Seo Nedir?” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...