Sosyal Medya Optimizasyonu

tarafından | Nis 17, 2021 | Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya kullanırlığı günden güne artış göstermektedir. Hedef kitleye ya da amacınıza ulaşmanız için sayfanıza belirli düzenlemeler yapmanız gerekmektedir. Bu düzenlemeye Sosyal Medya Optimizasyonu denmektedir. Biz de sizin için sosyal medya optimizasyonunu sizin için araştırdık.

Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir?

Sosyal medyanın, sosyal medya hesaplarında üretilen içeriklerin, haberlerin, videoların, fotoğrafların ya da verilmek istenilen mesajların verilmesi için kullanılmasına “sosyal medya optimizasyonu” denilmektedir. Aslında, sosyal medya optimizasyonunu, hesapların iyileştirilmesi ve düzenlenmesi olarak tanımlanabilir.  Sosyal medya optimizasyonu kısaca “SMO” olarak da bilinir.  Sosyal medya optimizasyonu iki şekilde gerçekleşebilir.

·   Blog yazmak, görsel paylaşılması,

·   Sosyal medya paylaşım butonlarının internet sitesi içinde yer alması

gibi sosyal medya optimizasyonu yapılabilir. Sosyal medya üzerinden bir kitleye ulaşmak istiyorsanız, ürün satışı ve hizmet sunmak istiyorsanız, sosyal medya optimizasyonu yapmanız gerekmektedir. Sosyal medya optimizasyonu yaptığınız takdirde, başta Instagram olmak üzere Facebook, Twitter ve Youtube üzerinden reklam dönüşleriniz olumlu yönde ilerleyecektir. Sosyal medya optimizasyonu sayesinde arama motorlarında en üst seviyelerde çıkmanız olasıdır.

Sosyal Medya Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Sosyal medya optimizasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara dikkat edildiği takdirde, sosyal medya hesabınızın aldığı trafik artabilir. Dikkat etmeniz gereken noktalar şöyledir;

·   Hedef Belirlemek; Belirlediğiniz hedef sizin gideceğiniz yoldur. Belirli bir noktaya gelebilmek için bu noktayı belirleyerek ve bu noktaya ulaşmak için küçük küçük hedefler belirlemelisiniz.

·   Gündemi Takip Etmek; Günlük yapılan ya da öne çıkan dijital gelişmeleri takip etmeniz gerekmektedir. Gelişen dijital yeniliklere göre sosyal medya hesaplarınızı optimize etmeniz gerekmektedir.

·   Deneyim; Siteyi optimize ederken, deneyimli ekipten yardım almanız gerekebilir. Deneyimli bir ekipte çalışmak sizin hedefinize ulaşmanızdan yardımcı olabilir ve optimizasyon süreci daha planlı ilerleyecektir.

Sosyal Medya Optimizasyonu için İpuçları Nelerdir?

Sosyal medya optimizasyonu yapabilmeniz için 7 ipucunu sizin için derledik. Bu ipuçları;

·   Kısa Videolar Oluşturmak; Video kullanan pazarlamacıların, kullanmayan pazarlamacılara göre yılda %66 oranında daha etkili satış yaptığını biliyor muydunuz? Bu yüzden video olarak yapabileceğiniz paylaşımlar, sosyal medya hesaplarınızın optimizasyonu için size yardımcı olabilir.

·   Etkileşim Kuracak İçerikler Oluşturmak; İçeriğiniz ne kadar beğeni, kaydetme ya da paylaşma alırsa o kadar sizin için sonuçları olumlu olacaktır. Bunun için;

  •   Soru cevap,
  •   Canlı yayınlar,
  •   Anketler testler,
  •   Yarışmalar

yapabilirsiniz.

·   Duygu ve Mizahı Ön Plana Çıkarma; Durum ne olursa olsun, duyguları ön plana çıkarmak, duygulara hitap etmek markanızı üst sıraya çıkarabilir.

·   Geri Dönüş; sosyal medya yorumlarına ya da size sorulan sorulara cevap vermeniz ve geri dönüşler almanız algoritmalar açısından önemlidir. Bu yüzden geri dönüşler yapmanız optimizasyon açısından önemlidir.

·   Haber Oluşturma; Sektörünüze, markanıza dair haberleri hedef kitlenizin ya da rakiplerinizin sizi takip etmesi için sebep olabilir. Bu da sizin için olumlu bir hedefe ulaşma yoludur.

·   Takipçi Davet Etmek; Markalar ya da işletme hesapları takipçiler için katı ve soğuk görünebilir. Bu da takipçinin gelmemesine neden olur. Bu yüzden de hesabınızı ılımlı hale getirmeniz sosyal medya optimizasyonu açısından önemlidir. bu yüzden

  •   Hayatınızdan videolar,
  •   Ofis içinden gündelik haller,
  •   Ürün ve hizmetlerin canlı anlatım

gibi yollara başvurmak takipçiyi davet etmek  için önemlidir.

·   İrtibat halinde Olmak; etkileşim halinde olmak, ama bunu düzenli ve planlı yapmak optimizasyon açısından önemlidir. bu yüzden takipçilerinizde, sizin postlarınızı paylaşmasını, Hashtag kullanmalarını rica etmek, postlarınızın altında arkadaşlarını ve sevdiklerini, içeriğinizi beğenebileceğini düşündükleri insanları etiketlemelerini rica edebilirsiniz.

“Sosyal Medya Optimizasyonu” başlıklı yazımızı beğendiyseniz ve sosyal medya yönetimi hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız DigiPeak blogu takip etmenizi öneririz. Ayrıca sosyal medya blog yazılarımıza göz atmaya nereden başlayacağınıza karar veremiyorsanız “İçerik Stüdyosu Nedir” yazımızı okumaya başlamanızı öneririz.

Benzer Yazılar

Slogan Nedir?

Slogan Nedir?

Slogan, zamansız kısa ve öz ifadelerdir. Slogan marka olarak kendinizi ifade etmenin açıklayıcı ve etkili bir yöntemi olup, marka kimliği için olmazsa olmazlar arasındadır. Reklam kampanyaları süreçlerinde kritik önem taşıyan sloganlar, markalaşma adına sizi...

daha fazla bilgi edinin