loader image

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

tarafından | Eki 14, 2022 | Genel

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız. Özellikle son 3 yıldır ülkemizde dahil olmakla birlikte tüm dünyayı etkisine alan pandemi süreci, dışarı çıkma yasakları bizleri daha da internete entegre hale getirmiş bulunmakta. Sosyal medya da aynı şekilde hayatımızın merkez noktalarından biri oldu. Gündelik hayatta yaptığımız aktiviteleri de sosyal medyada sergiliyoruz, yaptığımız işin tanıtımını da sosyal medyada gerçekleştiriyoruz. Tüm bu süreçlerin içerisinde firmalar/markalar da sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmaya başladı. 

Sosyal medya hesaplarımızın markamızı anlatması, vermek istediğimiz mesajları doğru bir şekilde iletmesi de doğru/verimli bir kullanım için oldukça önemli bir konu. Marka bilinirliğini arttırırken takipçilerinizi eğlendiren içerikle bağlantılar kurduğunuz yer burasıdır. 

Sosyal medya tasarımınıza başlamadan önce:

Sosyal medya tasarım stratejinizi planlayın

Sosyal medya tasarımında ilk adım stratejinizi oluşturmak olacaktır. Tasarımlarınız, içeriğinizi geliştirmeli, iletmek istediğiniz mesajları kolaylaştırmalı, bu nedenle iyi performans gösterebilmek için öncelikle sağlam bir mesajlaşma stratejisi oluşturmak gerekmektedir.

  1. Mevcut kanallarınızın hedef kitlelerini değerlendirin. Zaten genel marka stratejiniz için hedef kitle araştırması yapmış olabilirsiniz, ancak her bir sosyal medya kanalının hedef kitlesi, daha geniş kitlenizin belirli bir kesimini veya kesitini temsil edecektir. En etkili sosyal medya tasarımını oluşturmak için içeriğinizi şu anda kimlerin takip ettiğini ve ne aradıklarını anlayın. 
  2. Hedef kitlenize ulaşmak için en iyi platformları seçinSosyal medya işletmeler için gereklidir, ancak bu her sosyal medya platformunun her işletme için gerekli olduğu anlamına gelmez. Sosyal medya platformları için birçok seçeneğinizi araştırın ve sektörünüzde ve hedef kitlenizde neyin popüler olduğuna göre birkaçına karar verin.
  3. Bu platformlarda en iyi performansı gösteren içerik türlerini değerlendirin. Hedef kitlenizin ve sosyal medya kanallarınızın kapsamını daraltmak, oluşturulacak içerik türlerine ve nihayetinde bu içeriğin nasıl tasarlanması gerektiğine odaklanmanıza olanak tanır. Her bir kanalı en iyi şekilde nasıl kullanacağınıza dair bir fikir edinmek için, rakiplerinize çok dikkat ederek, kullanıcı etkinliğini gözden geçirmek için biraz zaman ayırın.

Peki post tasarımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

1. Uygun Sosyal Medya Gönderi Boyutlarını Bilin:

Her sosyal ağ sayfası kapak resmi, profil fotoğrafı ve arka plan için olması gereken boyutlandırmalar farklıdır. Bu fotoğraflar farklı cihazlarda farklı boyutlarda görünecektir. Ancak gönderi ölçeklendirmelerine hakim olur ve tasarımınızı ona göre yaparsanız çok daha başarılı bir sonuç elde edeceksiniz. 

2. Uyumlu Tasarım Stili:

Müşteriniz için sosyal medya aracılığıyla güçlü bir marka kimliği oluşturun, bu nedenle tüm tasarımlarınızın platformlar arasında estetik olarak benzer olduğundan emin olun. Bu, gönderi boyunca aynı filtreler, aynı kalıplar veya aynı nesneler kullanılarak gerçekleştirilebilir. Sosyal medya gönderi resmine metin koyarsanız, aynı yazı tipini kullanarak bunu yedekleyebilirsiniz.

3. Daha Fazla Görüntü Daha Az Metin:

Görüntüye dayalı materyallerin salt metin içerikten daha fazla retweet, like, Facebook paylaşımı ve diğer etkileşim türleri ürettiği görülmüştür. Bir kelimeden çok görüntülere yer açın: Beyin, metinleri işlemekten daha hızlı bir şekilde görüntüleri analiz eder. 

4. Çizgileri Kullanma:

Düz çizgiler bir düzen duygusu taşır. Eğri çizgilerin kullanımı esneklik ve hareket önerir. Çizgiler, izleyicinin dikkatini istenilen yere yönlendirmeye yardımcı olan görselinizin görsel yönleridir. Doğru kullanıldığında, düz çizgiler bir görüntüde bir düzen ve düzen izlenimi yaratmaya yardımcı olabilirken, eğri çizgiler organize bir gerilim ve hareket izlenimi yaratmaya yardımcı olabilir. Görüntünüzdeki çizgilerin kullanımına odaklanmak, yol boyunca en önemli ve kasıtlı kısımlarda duraklayarak izleyicilerinize görsel bir yolculukta rehberlik etmenize yardımcı olacaktır.

5. Tipografiyi Gözden Kaçırmayın:

Tipografi söz konusu olduğunda, birlikte iyi çalışan doğru yazı tipini seçmek, sosyal medya tasarımınıza hayat verebilir. Tasarımınızda kullanılacak yazı tipi veya yazı tiplerine karar verirken okunabilirliği göz önünde bulundurmak çok önemlidir, çünkü bu en önemli hususlardan biridir.

Yazı tiplerinden en iyi şekilde nasıl yararlanılacağına dair birkaç ipucu:

  • Tasarımınızda kullanılan yazı tipi sayısını en fazla üç ile sınırlayın.
  • Tasarımınızı paylaştığınız ortama uygun yazı tipi boyutlarını kullanın.
  • Geleneksel olarak, baskı için serif yazı tipleri kullanılırken, web’de sans-serif yazı tipleri tercih edilir.

6. Kontrastları Kullanma:

Renk, şekil ve boyut kontrastı, işinize dikkat çekmenin etkili yollarıdır. Öğeleri ayırt etmek için kontrast kullanmak, bir kompozisyondaki diğer öğelerden daha fazla öne çıkmalarına yardımcı olur.

Sosyal medya tasarımlarınızda etkili kontrast kullanımı, onları öne çıkarmak için müthiş bir yaklaşımdır. Tasarımınıza kontrast eklemezseniz, düz görünme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız.

7. Görsel Hiyerarşi:

En önemli bileşenler en büyük yazı tiplerinde görüntülenmelidir. Sosyal medya tasarımınızı oluştururken muhtemelen birkaç farklı yönle uğraşacaksınız. Ek olarak, bu yönlerin her biri, genel mesajınız için neredeyse kesinlikle çok önemli olacaktır. Sosyal medya tasarımında hiyerarşi kullanımı, en önemli mesajınızın ilk önce iletilmesini sağlamanın harika bir yoludur.

8. Tekrar:

Her fırsatta aynı yazı tipi, renk ve logo setini kullanın. Tekrarlama süreci önemlidir çünkü çeşitli unsurların kurulmasına ve güçlendirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda iş dünyasında tutarlı markalaşma olarak adlandırılan şeydir.

9. Planlama:

Bu sosyal medya tasarım ipuçlarının uygulanması kolay görünse veya belki çoğunu zaten biliyor olsanız da uygulama fark yaratıyor. Her seferinde uyumlu, tutarlı ve ilgi çekici sosyal medya paylaşımları oluşturmak için özel günlerde bir hafta, bir gün, hatta bir ay boyunca ne paylaşacağınızı planlamalısınız.

Eğer siz de tüm kurallara uygun ve dikkat çekici tasarımlar yapmak istiyor, hem takipçilerinize hem de potansiyel müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız bizimle tanışmaya ne dersiniz? Bizler istek ve ihtiyaçlarınızı gözeterek sizlere en uygun hizmeti belirler ve gerçekleştiririz. Web sayfamızı takip edip hemen iletişime geçebilirsiniz!

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...