15 Adım’da Sosyal Medya Verimliliği Nasıl Artırılır?

tarafından | Nis 19, 2022 | Genel

Sosyal Medya Verimliliği, Etkili sosyal medya kampanyaları üretmek ve yürütmek oldukça zaman alan ve göründüğü gibi kolay olmayan bir süreçtir. İçerik oluşturmaya, topluluk geliştirmeye ve müşteri hizmetlerine kadar, sosyal medya yöneticilerinin yapması gereken bir çok görev bulunur. Eğer sosyal medya yöneticileri yaptıkları işle parlamak istiyorlarsa üretkenliğin ve yaratıcılığın sınırlarını zorlamaları gerekir. Sosyal medyada üretken olmak için bir çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yazıda, sosyal medya verimliğini arttırmaya yardımcı olacak kanıtlanmış stratejileri derledik. Yazı içerisinde yer alan ipuçları, tükenmişliği azaltırken sosyal medya stratejilerini en yüksek verimliliğe taşımak için yardımcı olacaktır. Keyifli okumalar!

Bir hedef belirlenmeli ve hedefe taşıyacak plan oluşturulmalıdır

Sosyal medya hedeflerini tanımlamış olmak ve bu hedefleri gerçekleştirmek için güçlü bir plan oluşturmak, üretkenliği önemli ölçüde artırabilir.

Hedefler insanı sorumlu tutar. İster kişi kendi için çalışıyor olsun ister bir müşteri için çalışıyor olsun, bazı erişilebilir hedefler belirlemek, sosyal medya çalışmalarında olumlu bir yatırım getirisi olup olmayacağını belirlemeye yardımcı olur.

Ancak bazı hedefler belirlemek yeterli olmaz. Hedeflere ulaşmaya yardımcı olacak bir plan da oluşturmak gerekir. Böylece işler şansa bırakılmamış olur. Planlama yapmak, öncelikleri doğru bir şekilde belirlemeye yardımcı olur.

Geniş bir hedef belirlemek

Geniş bir hedef belirleyerek başlamak, başarıyı ulaşmak için belirlenmesi gereken hedefleri kolay şekilde belirlemeye yardımcı olur.

Hedefleme yaparken “İşletme neden sosyal medyada olmalı?” sorusunu cevaplamak işi kolaylaştırabilir. Örneğin, küçük bir işletmenin geniş amacı, satış yapacağı hedef kitleyi büyütmek olabilir ya da bir girişim, marka bilinirliğini artırmak isteyebilir ve bir kurumsal şirket, müşteri hizmetlerini geliştirerek müşteri sadakatini artırmayı hedefleyebilir.

Geniş hedefi gerçekleştirmeye yardımcı olacak daha küçük hedefler de belirlenmesi gerekir. Bu küçük hedefler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

SMART hedefler belirlenmeli.

SMART hedef belirleme çerçevesi sosyal medya yöneticisine bir yön duygusu kazandırır ve belirlenen hedeflere daha çabuk erişmeye yardımcı olur. Yani;

 • Spesifik: Hedefler tanımlanmış ve net olmalıdır.
 • Ölçülebilir(masurable): Hedefler analiz edilebilecek metriklere sahip olmalıdır.
 • Ulaşılabilir(accessible): Var olan kaynaklarla hedeflere ulaşmak mümkün müdür?
 • İlgili Hedef(ler)(relevance); Kuruluş daha geniş hedefleriyle uyumlu mu?
 • Zamana bağlı(Time): Sosyal medya yöneticisini sorumlu tutmak için ve belirlenen hedefe ulaşmak için bir son tarih belirlemek gerekir.

Her bir hedefe KPI’lar atanırsa iş daha kolaylaşabilir.

Belirlenen hedeflerin her birinin kendisine bağlı KPI’ları olmalıdır. Diyelim ki Instagram’da marka bilinirliğini artırmak isteniyor, işte atanması gereken KPI’lar:

 • Takipçi sayısı
 • Hedef kitlenin paylaşılan posta erişimi
 • Yayın gösterimleri
 • Bağlantı tıklamaları
 • SMART çerçevesini kurmak

Örneğin:

 • Spesifik: Instagram’da markanın bilinirliği artsın
 • Ölçülebilir: Takipçi sayısı %10 artsın. Organik ve sponsorlu gönderilerin erişimini %20 artsın. Bağlantı tıklamalarını %15 oranında artsın.
 • İlgili: Artan marka bilinirliği, ilk çeyrek için genel iş hedefi ile ilişkilidir. Bu da markaya dair bilenlerin sayısını artırmak ve bu süreçte satışları artırmaktır.
 • Süreli: Proje ocak ayının ilk haftasında başlayacak ve üç ay sürecek.

KPI’ları atadıktan sonraki adım, hedeflere nasıl ulaşılacağına dair bir plan hazırlamaktır.

Görevler için tanımlanmış bir süreç belirlenmelidir.

Sosyal Medya Strateji

A noktasından B noktasına gitmeye yardımcı olacak bir çözümdür. Plan, A noktasından B noktasına nasıl gidileceğidir. Plan, bir şeyi nasıl başarmak istendiğine dair ayrıntılı bir öneridir. Örneğin, marka bilinirliğini artırma stratejisi takipçi sayısını artırmak olabilir. Ardından plan, bunu nasıl yapılacağına dair bazı noktalar içermelidir. Örneğin; sosyal reklamları kullanmak. Bu süre, doğrusal bir süreç olmayabilir, yani C görevini yapmadan önce A görevini, ardından B görevi yapılabilir ya da dallara ayrılabilir – A görevi yapılıp, sonra amaca bağlı olarak B veya C görevini yapılabilir, ardından D görevini yerine getirilebilir.

Bir sosyal medya yöneticisi için tanımlanmış bir sürece sahip olmanın temel amacı belirsizlikleri ortadan kaldırmaktır. Daha önce yapılmış olan hedeflere ulaşmaya yönelik yeni yollar yaratmak için çok fazla zaman veya çaba harcamaya gerek yok. Tanımlanmış bir sürece sahip olmak, sosyal medya ekibine yeni bir üye eklendiğinde de işe yarar. Yeni ekip üyeleri, hemen çalışmaya başlayabilmeleri için hazır bir iş akışı haritasına sahip olurlar.

İçerik takvimleri kullanılabilir.

Sosyal medya içerik takvimi, neyi ve ne zaman yayınlanması gerektiğini ayrıntılandırarak içeriğin düzenlenmesine yardımcı olur. Yerinde bir içerik takvimi ile işe başlandığında bir konu bulmanın stresini yaşamak zorunda kalınmaz. Düzenli plan yürütmeye yardımcı olacak, herhangi bir içerik boşluğu olmadığından veya son teslim tarihlerinin kaçırılmadığından emin olunması açısından da yardımcı olur. Önemli tarihleri ​​unutmak oldukça kolaydır. Ancak içerik takvimi aylar öncesinden olışturulduğunda, promosyon gönderileri, tatil etkinlikleri vb. paylaşımların ne zaman yayınlanacağı belirlenir. Bu, her durum için her zaman mümkün olan en iyi gönderinin oluşturulmasına olanak sağlar.

Bir içerik takvimi de ekip üretkenliğini artırır. Takvim, ekipteki herkesin aynı sayfada olmasını sağlar. Hem satış, pazarlama hem de ürün yöneticileri, içerik çalışmalarının nasıl gittiğine ve oynamaları gereken rollere ilişkin net bir görüşe sahip olacaklar.

Zaman kaybettiren faaliyetlerin en aza indirilmesi gereki

Başarılı bir sosyal medya yöneticisi olmak için, bu üretkenliği engelleyen durumlarla savaşmanın yollarını geliştirmek gerekir.

İşte kaçınılması gereken bazı zaman kaybettiren aktiviteler:

 • E-postalar:
 • Her gün e-posta göndermek ve kontrol etmek için ne kadar zaman harcanıyor? E-posta iyi bir iletişim kanalı olsa da ekipler için en iyi seçenek değildir. Özellikle aynı anda birden fazla kişiyle iletişim kurmak isteniyor, “Slack” gibi gerçek zamanlı araçları kullanmak daha iyidir. Slack, konuşmaları kanala göre aramanıza, dosyaları kolayca paylaşmanıza ve tek bir yerde toplantı başlatmanıza olanak tanır.

 • Toplantılar:
 • Gerçek şu ki, çoğu toplantı verimsiz ve etkisizdir. 183 üst düzey yöneticiyle yapılan bir anket sonucuna göre, %65’i toplantıların işlerini tamamlamalarını engellediğini belirlendi. Bu nedenle katılınılan toplantıların sayısını azaltmak için bilinçli bir çaba göstermek gerekir. Ayrıca, bir toplantının olduğunda yapılması gerekenle; bir gündem belirlemek gerekir, bir zaman sınırı belirlemek gerekir, toplantı için yalnızca doğru kişileri davet edilmesi gerekir ve vakit kaybetmemek amacıyla toplantının yapılandırılması gerekir.

 • Çoklu görev:
 • Tek bir projeyi üstlenmek ve başka bir görevi üstlenmeden önce etkin bir şekilde tamamlandığını görmek daha iyidir. Aynı anda birkaç projeyi üstlenmek üretkenliği sınırlamakla kalmaz, aynı zamanda sizi stresli ve tükenmiş hissetmeye de neden olur.

 • Dış kaynak rutin iş;
 • Rutin görevleri diğer ekip üyelerine ve hatta serbest çalışanlara veya ajanslara dış kaynak sağlamak, sosyal medya üretkenliğini artırmaya yardımcı olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, dış kaynak kullanımı, çabaların en iyi yapılan işe odaklamaya olanak tanır. Uzun vadede, verimliliği artırmaya, yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur.

Sosyal medya otomasyonunu kullanılabilir

Sosyal medya otomasyonu, insan müdahalesi gerektirmeyen sosyal medya görevlerini yapmak için harcanan süreyi azaltmak için otomatik araçları kullanma sürecidir. Örneğin gönderileri, analizleri veya raporlamayı planlamayı içerir.

Sosyal medya otomasyonu ile üretkenli artırabilir ve hedef kitle ile etkileşime geçmek için zaman ayırabilir ve hangi içeriği ne zaman paylaşılacağı konusunda strateji oluşturulabilir.

Sosyal medya stratejilerini otomatikleştirmenin bazı yolları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Gönderilerin planlanması gerekir.

Tutarlı gönderiler, marka bilinirliğini arttırmaya ve marka güvenirliğini oluşturmaya olanak tanır.

Bir sosyal medya otomasyon aracı, sabit bir gönderi kuyruğuna sahip olmayı sağlar. Böylece, işten uzakta olunduğunda bile takipçiler markadan haberler almaya devam eder.

Hedef kitle ile etkileşim halinde olunması gerekir.

Bir sosyal medya otomasyon aracı, hedef kitle ile çeşitli sosyal medya platformlarında tek bir yerde etkileşim kurmaya olanak tanır. Cevaplar, mesajlar ve bahsetmeler tek bir program üzerinden takip edilebilir. Bu, zamandan tasarruf etmeye  yardımcı olur ve hedef kitle ile bağlantı kurmayı kolaylaştıracaktır.

Sohbet robotları kullanılabilir.

Chatbotlar, pazarlama sürecini otomatikleştirmek için Facebook ve Twitter gibi platformlarla kullanılabilir. Örneğin, yaygın müşteri hizmetleri sorularını otomatik olarak yanıtlamak için sohbet robotlarını tercih edilebilir. Bu yöntem, yanıt vermek için saatlerce beklemekten daha etkilidir. Ayrıca, hedef kitleye, onlara geri dönmeden önce ne kadar süreceğini bildirmek için de tercih edilebilir.

Müşteri siparişlerini satmak ve işlemek, bir ürünü tanıtmak vb. için de sohbet robotları tercih edilebilir.

Sosyal dinleme araçları denenebilir.

Çoğu sosyal medya otomasyon aracı, sosyal dinlemeyi kullanmaya izin verir. Sosyal dinleme, sosyal medyada markanın veya üründen bahsedenleri kolayca izlemeyi sağlar. Bir sosyal dinleme aracıyla, tek bir yerde tüm sosyal medya platformlarında marka hakkında bahsedenler takip edilebilir. Ayrıca rakipleri izlemek ve sektördeki anahtar kelimeleri/hashtagleri takip etmek için de tercih edilebilir.

Analitik ve raporlama.

Aktif olunan tüm sosyal medya mecralarında metriği manuel olarak analiz etmek yerine, süreci otomatikleştirmek için bir sosyal medya aracı tercih edilebilir. Aracı, otomatik olarak raporlar oluşturmak için de kullanmak mümkündür.

Eğlenceli iş’ konusunda dikkatli olmak gerekir.

Görev önceliklendirme matrisi adı verilen bir üretkenlik sistemi vardır. Bu matris, görevleri aciliyet durumuna göre derecelendirmeye olanak sağlar. Hemen yapılması gereken ve daha sonra yapılabilecek önemli görevleri belirlemeye yardımcı olur.

Ancak matrisi kurarken ‘eğlenceli çalışmaya’ dikkat edilmesi gerekir. Bunlar, sosyal meyda yöneticilerinin çok az işine yarayan veya hiç yarar sağlamayan, ancak yapılması ilginç olan görevlerdir.

Benzer Yazılar

Mayıs Ayı Özel Günler

Mayıs Ayı Özel Günler

Özel günler ve haftalar hepimiz için önemli bir yere sahip. Bazı konularda farkındalığı arttırdığı gibi bazı günlerde ise fazlasıyla eğlendiriyor. Mayıs ayında da özel günleri kutlamaya ve anmaya devam edeceğiz.Eğer bir içerik üreticisiyseniz, bu takvimi kullanarak...

daha fazla bilgi edinin
NFT Pazarlama Stratejisi

NFT Pazarlama Stratejisi

NFT pazarlama stratejisi, hedef kitlenizin erişimini genişletmenize, güvene dayalı ilişkiler kurmanıza ve gelirinizi artırmanıza yardımcı olur. NFT’ler gittikçe daha popüler hale geliyor ve NFT pazarlama kampanyaları en çok merak edilen konular arasına giriyor....

daha fazla bilgi edinin