Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

tarafından | Nis 24, 2021 | Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya kullanımı ve sosyal medya üzerinden hedef kitleye ulaşarak satış yapabilmek, günümüzde önemli hale gelmiştir. Eğer bir kitleye ulaşmak ve o kitleye uygun paylaşımlar yapmak, o kitleye uygun sosyal medya üzerinden satış yapmak istiyorsanız, sosyal medya nasıl yönetildiğine dair birkaç nokta dikkat etmeniz gerekmektedir. Sosyal medya yönetimi; sosyal medya hesaplarınızın,  ki hangi hesapların hangi platform üzerinden olduğunun pek bir önemi yok, nasıl olması gerektiği, hangi yolların takip edileceğini, markanızı hangi yollarla tanıtacağınızı ve tüm bunların işleyişlerini planladığınız, analiz ettiğiniz düzenlemeye verilen isim olarak tanımlanabilir. Günümüzde sosyal medya önemli bir pazarlama alanıdır ve bu konuda bir çok işlevi vardır. Bu yüzden sosyal medya yönetimi yapmak önemlidir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi yapabilmek belirli kritereler dikkat etmeği gerektirir. Eğer bazı kriterlere dikkat ederseniz, hedefinize daha çabuk ulaşabilirsiniz. Bu kriterler şunlardır;

Sosyal medya yönetiminde;

·   Kitle Belirleme; En önemli noktadır. Ürününüzün ulaşmasını istediğiniz kitleyi analiz etmeniz gerekmektedir. Yaş aralığı, cinsiyet ya da mesleği bu noktada analiz etmeniz gerekebilir. Hedef kitlenizi analiz etmeniz için anket yapabilir ya da hediyeler vererek hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz.

·   İçerik Üretimi; Bir çok arama motorunda üst sıralara yerleşmek ve orada yerinizi korumak istiyorsanız, dikkatli, kaliteli ve kendinize özgü içerikler üretmeniz gerekmektedir. Eğer içerikleriniz bu özellikleri taşıyorsa, belirlediğiniz hedef kitleye ulaşmanız kolay olacaktır. Güncel ve trendlere uyan paylaşımlar yapmanız markanız açısından dikkat etmeniz gereken önemli noktadır.

·   Rakip Analizi; Sizin markanıza rakip markaları analiz etmek, onların paylaşımlarına bakmak, hareketlerini takip etmek önemlidir. Eğer siz rakip markaları takip ederseniz, daha özgün içerikler üretebilir, çarpıcı içeriklerinizle ön plana çıkabilir, onların yaptığı hataları analiz ederek siz bu hataları yapmaktan kaçınabilirsiniz.

·   Reklam Yapmak; Arama motorlarından vereceğiniz reklamlar yetersiz kalacağından, sosyal medya üzerinden de reklamlar vererek daha görünür olabilirsiniz.

·   Planlamak; Belki de yukarıda ki tüm başlıkların temelinde planlamak yatmaktadır. Planlama yapmak hem işinizi kolaylaştıracak hem de daha özgün içerikleri üretmenize yardımcı olarak, görünürlüğünüzü arttıracaktır.

Sosyal Medya Yönetmenin Faydaları Nelerdir?

Sosyal medya yönetimi yapmak markanızın daha fazla kitleye ulaşmasına ve pazarlama alanında geniş ağa sahip olmanıza yardımcı olabilir. Bunların yanında daha bir çok faydası vardır. Bu faydalar;

·   Daha çok hedef kitleye ulaşabilirlik,

·   Reklamlar sayesinde markanın daha fazla tanınırlığı,

·   Doğru ve özgün içerikle üretilmesinin açısından,

·   Zaman kazandırır,

·   Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını daha iyi anlamanıza ve onlara daha iyi hizmet sunmanız

Sunmanız konusunda sosyal medya yönetmeni yapmak size fayda sağlayacaktır. 

Sosyal Medya Planlaması Nasıl Yapılır?

Sosyal medya planı yapmak size ve markanıza büyük yarar sağlayacaktır. Plansız bir sosyal medya yönetmek bir kaosa neden olabilir. Zor iş gibi gözükse de aslında belirli noktalara dikkat edildiği takdirde kolay ve yarar sağlayan önemli bir adımdır. Sosyal medya planı yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Bu püf noktaları şunlardır;

·   Markanın Sosyal Medyada Bulunma Hedefi; Her markanın sosyal medya platformlarında farklı amaçları vardır. Bazı markalar satış için, bazı markalar içerikleri okutmak ve bazı markalar ise iletişimi güçlü tutmak için sosyal medyayı kullanmaktadırlar. Bu yüzden de bu hedefleri belirlemek önemlidir. Hedefleri öğrendiğiniz takdirde markanın alacağı yolu daha kolay şekillendirmiş olursunuz.

·   Rakipleri Analiz Etmek; Rakiplerinizi analiz etmek ve onları takip etmek önemlidir, çünkü rakiplerinizin ne yaptığını ya da ne yapamadığını yanı başarılarını ve başarısızlıklarınız analiz ettiğiniz zaman siz de markanıza şekillendirilmiş yol belirlersiniz. Hem rakiplerin dil ve üsluplarını görmenize yardım eder, hem de içerik türlerinden esinlenebilirsiniz. Ancak içerik üretirken ve planlarken özgün olmayı ihmal etmeyiniz.

·   Hedef Kitleyi Tanımak; Hedef kitleyi tanımak çok önemlidir, çünkü hedef kitleyi tanımadığınız zaman emekleriniz boşa gidebilir ve amacınıza ulaşamayabilirsiniz. Hedef kitlenizin yaşını, cinsiyetini ve yaşadığı yeri belirleyerek sosyal medya planını bu doğrultuda planlayabilirsiniz.

·   Kategori Belirleme; Sosyal medya yönetim planı hazırlarken başlıklar belirlemelisiniz. Bu başlıklar markanıza göre değişiklik gösterebilir, mesela ayın en çok çalışanı, haftanın en iyi içeriği gibi başlıklar belirleyebilirsiniz. Başlıkları belirlerken özel günleri de ihmal etmeyin ama hedef kitlenizi özel gün paylaşımlarıyla da boğmayın.

·   Zamanlama; Sosyal medya planlaması yaparken zamanlamaya dikkat etmelisiniz. Hedef kitlenizin ne zaman daha çok aktif olduğuna, hangi günler daha çok giriş yaptığı verilerine ulaşarak zamanlama planı yaparak paylaşımlarınızı yayımlayabilirsiniz.

“Sosyal Medya Yönetimi” yazımızı beğendiyseniz ve sosyal medya yönetimi hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız “Sosyal Medya Optimizasyonu” konulu blog yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar

Slogan Nedir?

Slogan Nedir?

Slogan, zamansız kısa ve öz ifadelerdir. Slogan marka olarak kendinizi ifade etmenin açıklayıcı ve etkili bir yöntemi olup, marka kimliği için olmazsa olmazlar arasındadır. Reklam kampanyaları süreçlerinde kritik önem taşıyan sloganlar, markalaşma adına sizi...

daha fazla bilgi edinin