Tasarımcılar için Etkili Metin Yazarlığı Kılavuzu

tarafından | Tem 6, 2021 | Web Tasarım

Metin yazarlığı, bir tasarımcının sahip olması gereken en önemli içerik tasarlama becerilerinden olmalıdır. İçeriği tasarımlarla desteklemek oldukça önemlidir.

Tasarımların içerik yazılarını kim yazıyor olursa olsun, müşteriye en iyi hizmeti verebilmek için tasarımcıların da etkili metin yazma becerisine sahip olması gerekmektedir. Etkili metin yazma becerisine sahip bir tasarımcının tasarımları da oldukça etkili olacaktır. Bu yazıda metin yazarlığı hakkındaki bilgileri tasarımcılar için derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Satış Metin Yazarlığı ve UX Metin Yazarlığı

Yazılan metnin genelini ve vermek istediği mesajı anlamak oldukça önemlidir. Satış metin yazarlığı ve UX metin yazarlığı konusunda oldukça ince bir çizgi vardır.

Satış Metin Yazarlığı; Kullanıcıyı ürün ya da hizmeti satın almasına ya da bir siteye kayıt olması için ikna edilmesine yönelik yazılardır.

UX Metin Yazarlığı; kullanıcıların hedefe etkili ve verimli biçimde ulaşması için yazılan yazılardır.

Bu iki yazı türü arasında benzerlikler olsa da, satış metin yazarlığı “ikna” içerirken, UX metin yazarlığı, sadece satış için hedef kitleyi amaca ulaştırmak için yazılır.

SEO’ya Hakim Olmak Gerekir 

SEO yani, arama motoru optimizasyonu, her metin yazarı için oldukça önemli bir konudur. Arama motorları genellikle web sitesi içeriğini değerlendirir, bu değerlendirmeyle hizmet verdiği için içerik yazılarının nasıl yazılacağı oldukça önemlidir.

Etkili bir web sitesi oluşturmak için SEO uzmanı olmanıza gerek olmasa da SEO uzmanıyla çalışmanızı tavsiye ederiz. Anahtar kelime araştırması gibi bazı durumları SEO uzmanları analiz eder ve bu analizler sonucunda yazılan içerik yazısı daha etkili olur.

İnsanların Web Sitesi Üzerinde Neler Yaptığını Analiz Etmek Gerekir

Web sitesinde gezinen bir kişi, genellikle pek okumaz. İhtiyaç duydukları bilgiye ulaşmak için genellikle web sitesi taraması yaparlar, sadece içeriğe göz atarlar demek mümkündür.

Web sitesinde içeriğinizin taranmasını kolaylaştırmak, okuyucuların,  içerik yazılarını okumaları için  iyi bir çözüm olabilir.

9

Çok sayıda başlık kullanmak,

9

Anlamlı oldukları yerlere maddeler/listeler eklemek

9

İçeriğin en önemli kısımlarını vurgulamak için kalın ve italik metinler (az miktarda) kullanmak anlamına gelir.

Doğru Araçları Kullanmak Gerekir

İyi bir içerik yazarı olmak için bazı araçları kullanmak gerekir. Bazı araçları kullanırken de içeriğe uygun araçları tercih etmek her zaman önemlidir. Direkt web sitesi üzerinde yazmak size daha kolay gelebilir ama öncesinde Google DOCS ya da BEAR kullanmak web sitesinin üzerinde direkt yazmaktan daha iyi olacaktır. Böylece tasarımın düzgünce ilerlemesi için öncelikle başka dosya üzerinde içerik yazısını oluşturmanızı tavsiye ederiz. 

Dil bilgisini kontrol eden bazı araçları da kullanmak, içeriğinizi hem daha okunur kılarken hem de daha mesajınızı daha net vermenize yardımcı olacaktır. 

Tasarım ile İçerik Yazısının Uyumlu Olması Gerekir

İçerik yazıları, tasarımlar ile desteklenmelidir. Tasarımın ve içerik yazısının uyum içinde olması, insanların okumak istediği bilgiye daha çabuk ulaşmalarını sağlar.

Tasarımlar hazırlanırken, içerik yazılarıyla uyumlu olduğundan emin olmak gerekir. Yazı tipleri, renkleri ve boyutları okuyucuyu yazıya çekme açısından oldukça önemlidir. 

Okumak ve Geliştirmek Gerekir

Daha iyi bir yazar olmak istiyorsanız, çok okumak oldukça önemlidir. Metin yazarı olarak, diğer web sitelerindeki içeriğe dikkat etmek en önemli noktalardandır.

Diğer web sitelerinden sevdiğiniz bir içerik yazısı dosyası oluşturun. İçerik oluştururken bazen tükenebilirsiniz, bu gibi durumlarda, oluşturduğunuz dosyada bulunana içerik yazılarının, içeriği nasıl ele aldıklarına bakabilirsiniz.  

Benzer Yazılar

UX Tasarımının 5 Yasası

UX Tasarımının 5 Yasası

Son birkaç yılda tasarımcılar olarak rolümüz o kadar gelişti ki sürekli olarak birçok şeyin farkında olmamız gerekiyor . Bunlardan biri, kullanıcının ürününüzdeki veya web sitenizdeki davranışıdır. Bugün her tasarımcı psikolojinin temellerini...

daha fazla bilgi edinin