loader image

Tıklanabilir İçerik Başlıkları Oluşturmak için 9 İpucu

tarafından | Mar 25, 2021 | SEO

Oluşturduğunuz içeriklerin popüler ve ön planda olmasını istiyorsanız, içerikleriniz için başlık oluşturma konusunda usta olmanız gerekir. Yapılan bir araştırmaya göre kullanıcıların %80’lik kısmı içerikte başlığı okurken sadece kalan %20’lik kısmı içeriğin tamamını okumaktadır. 

Web siteniz için oluşturduğunuz içerikler, sadece kullanıcılar için değil, aynı zamanda arama motorları için de sitenizin kalitesini yükseltecek şeylerden biridir. Kaliteli ve vurucu içerikler hedef kitlenizin zihninde yer edinmek için de harika bir yoldur. Hadi şimdi tıklanabilir içerikler oluşturmanın ilk adımı olan etkileyici bir başlık seçmenin yöntemlerini öğrenelim.

1- Hedef kitlenizi belirleyerek başlığınızın hedef kitleniz için ilgi çekici bir konuyu içermesine özen gösterin.

İçeriğinizin doğru hedef kitleye hitap etmesi için, işlediğiniz konuda hedef kitlenizin karşılaşabileceği zorlukları, sorunları ve konuyla ilgili avantajları ele almak gerekir. Dolayısıyla, hedef kitlenizin kim olduğunu öğrendikten ve onları ilgilendiren temel konuları belirledikten sonra içeriklerinizi oluşturmaya başlayın. 

Hedef kitlenizi tanıdınız, onlar için içerik üretmeye başladınız ve başlık için düşünüyorsunuz, öyleyse hedef kitlenize uygun bir jargonda içeriğin neyle ilgili olduğunu açıkça belirten bir başlık seçebilirsiniz veya onların karşılaştığı zorlukları konu edinen bir içerik oluşturduysanız; 

“… Nedenleri, … kurtulmanın yolları, …adımda bundan kurtulabilirsiniz” gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

2- Ayırt edici ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın.

İçeriklerinize başlık seçerken başlığın onlar için; 

  • Benzersiz,
  • Özel,
  • İşe yarar bir başlık olmasını sağlayın,
  • Konu+Nesne+Fiil formülünü kullanın.

İçeriği doğru bir şekilde tasvir eden cümlelerle bir başlık oluşturabilirsiniz.

Örneğin; “Kış Aylarında Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Yöntemler” gibi uzun kuyruklu başlıklar oldukça etkileyici olacaktır.

3- Başlıklar spesifik olmalı, okuyucuya içeriğin kendilerine nasıl fayda sağlayacağına dair bir mesaj içermeli  ve mümkünse kullanıcıyı içeriğin devamını hemen okumaya teşvik etmelidir.

İçeriğin ilgili olduğu konuya yönelik bir soruyu veya konunun önemini vurgulayan bir ifadeyi başlık olarak kullanabilirsiniz.

Örneğin; “Kışı Sağlıklı Geçirmek için 5 Altın Kural” veya “Kışı Nasıl Sağlıklı Geçiririz?” gibi ifadeler konunun önemini vurgulayan başlıklara örnek olabilir.

4- Başlık seçerken kelimeleri kısa tutun.

İçeriğiniz için etkili başlıklar akılda kalıcı, konuyla alakalı ve hedef kitlenin dikkatini çekecek şekilde olmasının yanı sıra kısa ve öz olmalıdır. Başlık oluştururken kelimeleri 8-10 kelime bandında ve mümkünse 70 karakter sınırında tutmak faydalı olacaktır. “ Şirket Nasıl Kurulur? Aşamalı Anlatım” şeklinde kısa ve öz başlıklar seçerek kullanıcılara daha tıklanabilir içerik mesajı verebiliriz.

5- Başlığınızı oluştururken kendinize şu soruyu sorun “Kullanıcılar içeriği neden okumalı?” ve bu soruya verdiğiniz cevabı “Başlığınızda mesaj olarak nasıl kullanabilirsiniz?”

Örneğin; “İnfluencer Olmadan Önce Bilmeniz Gereken Yasal Detaylar” gibi bir başlık “İnfluencer Olmanın Yolları” gibi çok geniş kapsamlı başlıktan daha ilgi çekici ve merak uyandırıcı bir başlık olmaya adaydır.

6- Hedef kitlenizin, arama motorlarında oluşturduğunuz içeriğin konusunu nasıl aradığını düşünerek hareket edin.

“İçeriğinize bağlı kalarak oluşturduğunuz içerikteki dikkat çekici noktaları, kullanıcılar internette hangi kelimeleri kullanarak araştırıyor?” 

Başlığınız kullanıcıların konuyu aradıkları terim veya cümleleri içeriyorsa, kullanıcıları içeriği okumaya ikna edecek başlıklar oluşturmak sizin için daha kolay olacaktır.

“Ekmek Nasıl Yapılır?” gibi bir başlık ekmek tarifi arayan kullanıcıları oluşturduğunuz içeriği okumaya ikna etmek için oldukça güzel bir başlangıçtır.

7- Başlığınızda rakam veya verileri kullanın.

Yapılan bazı araştırmalara göre, başlıkta sayısal veri ve sayısal ifade kullanmak okuyucuya güven vermektedir. Bunun yanı sıra, başlıkta tek rakamlara yer vermek, numaralanmış bir liste oluşturmak da başlığınızı etkili kılacak yöntemlerden bir tanesidir.

“Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirecek 5 Yöntem”, “Başarı Olmanın 10 Altın Kuralı” gibi rakam içeren başlıklar “Başarılı Olmanın Yolları” başlığına göre daha tercih edilebilirdir.

8- “Nasıl yapılır?”, “Kolay Yolları…” gibi içeriğin konusunun yapılış amacını veya oluşturma aşamalarını içeren başlıklar seçmek de sizin için harika bir alternatif olacaktır. 

Örneğin;

“Kağıttan Gemi Nasıl Yapılır?” “10 Adımda Etkili Seo Başlıkları Oluşturun” gibi başlıklar buna birer örnektir.

9- Hangisi daha iyi şeklinde farklı alternatifleri karşılaştıran başlıklar kullanın.

Kullanıcıların çoğu internette “Şu mu?, “Bu mu?” şeklinde aramalar yapmaktadır. İçeriğinizi oluştururken bu şekildeki popüler aramalardan yararlanabilir ve bunlara ilişkin başlıklar oluşturabilirsiniz. Örneğin “ İphone 11 mi?, İphone 11 Plus mı?” şeklindeki karşılaştırma içeren başlıklar daima ilgi çekicidir.

Etkili içerikler ve tıklanabilir başlıklar yazmak konusunda kesin yöntemler bulunmamakla beraber, içeriklerin başlıklarının başarı oranları işletmeden işletmeye ve konudan konuya değişiklik göstermektedir. İçeriğinize başlık ararken araştırma yapmaktan ve denemekten asla korkmayın. Başlıklarınızı gerçekten ilgi çekici olabilmesi için ekibinizin diğer üyelerinin alternatifler üzerine beyin fırtınası yapmasını, gönderinizin optimizasyonunu kontrol etmesini ve farklı fikirler önermesini isteyin. Kaç farklı başlık fikrinin ortaya çıktığına çok şaşıracaksınız!

Etkili başlık oluşturma konusundaki fikirlerimi umarım keyifle okumuşsunuzdur. İçerik pazarlaması hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz, blog sayfamızı takip etmeye ne dersiniz?

İçerik oluştururken kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri nasıl seçeceğinizi anlatan “Anahtar kelime Çalışması nedir? 6 Adımda Nasıl yapılır?“ konulu içeriğimizi de incelemenizi tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...