loader image

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

tarafından | Eyl 20, 2022 | Genel

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz?

TikTok’un 2022’nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022’nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen sosyal medya platformunda hala reklam vermeye başlamadıysanız şimdi başlama zamanı.

İster satış yapmak ister web sitenize trafik çekmek istiyor olun, yaratıcı ve iyi hedeflenmiş bir TikTok kampanyası çok iyi sonuçlar sağlayabilir.

Bu rehberde, farklı ve yaratıcı TikTok reklam seçenekleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedebilirsiniz.

 TikTok Ads, hedefleme, reklam oluşturma, içgörü raporları ve reklam yönetimi araçlarıyla, işletmelerin ve markaların dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya reklam vermesine yardımcı olmak için güçlü ve kullanımı kolay bir platform sunuyor.

TikTok Reklamları henüz Facebook veya Instagram reklamları kadar popüler olmasa da, erişimlerini artırmak isteyen markalar için inanılmaz bir fırsat. TikTok reklamlarını kullanmaya başlamak için geç kaldığınızı düşünmeyin çünkü pek çok marka ve işletme bu potansiyelin henüz farkında değil.

İster sınırlı bir bütçeye sahip küçük bir işletme olun, ister 10 günlük bir kampanya yürütüyor olun, TikTok Ads, markaların ve işletmelerin başarılı olmasına yardımcı olacak bir çok araç sunuyor.

Facebook Ad Manager’a benzer şekilde, TikTok’un reklam platformu araçları, reklamlarınızı oluşturma, sunma ve optimize etme sürecini otomatikleştirir.

TikTok Ads şu anda iki bütçeleme seçeneğine sahip: günlük veya ömür boyu. Her iki seçenekle de bütçeniz sabit değildir; bütçenizi kampanyanız boyunca istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Hedef kitlenizi cinsiyet, konum, yaş, ilgi alanları ve diğer değişkenlere göre de hedefleyebilirsiniz.

Facebook ve Instagram’ın Ad Manager’ına benzer şekilde, mevcut hedef kitlenize benzer yeni hedef kitlelere ulaşmak için “Özel Hedef Kitleler (Custom Audiences)” ve “Benzer Hedef Kitleler (Lookalike/Similar)” de oluşturabilirsiniz.

TikTok, markaların ve işletmelerin keşfetmesi için çeşitli farklı yaratıcı reklam türleri sunar. Bu türlerin çoğunu TikTok izlerken görmüşsünüzdür. 

TikTok Reklam Türleri Nelerdir?

In-Feed Ads (Feed İçi Reklamlar)

Brand Takeover (Marka Devralma)

TopView (Üstten görünüm)

Branded Hashtag Challenge (Markalı Hashtag Yarışması)

Branded Effects (Markalı Efektler)

Markanız için elde etmek istediğiniz sonuca göre farklı reklam türü kullanmanız gerekebilir.  Farklı TikTok reklam türlerine ve bunların işletmeniz için nasıl işe yarayabileceklerine bakalım.

Feed İçi Reklamlar:

Feed İçi Reklamlar, Sizin İçin sayfanızda gezinirken kullanıcı videoları arasında görünen video reklamlardır.

Feed İçi Reklamlarla call to action mesajları ekleyebilir ve videonuzu 9 ila 15 saniye arasında tutabilirsiniz. Call-to-action ile birlikte kullanıcıları hemen alışveriş yapmaya, uygulamanızı indirmeye veya doğrudan web sitenizi ziyaret etmeye teşvik edebilirsiniz.

Feed içi reklamları hakkında unutmamanız gereken en önemli şey, Sizin İçin Sayfanızdaki diğer herhangi bir video gibi, Feed İçi Reklamların kaydırılarak geçilebilmesi veya oldukça hızlı bir şekilde atlanabilmesidir. Kaydırmaya devam etmeden önce kullanıcıların dikkatini çekmek için sadece 2-3 saniyeniz var.

Feed İçi Reklamlar tam ekran olmalı ve kullanıcıların içeriğinizin hemen kaydırılıp geçilmesini engelleyecek kadar çekici olmalıdır.

TikTok Reklamları: Marka Devralma

Hiç TikTok’u açar açmaz hemen bir reklam gördünüz mü? Eğer öyleyse, bunlar Marka Devralma Reklamlarıdır.

Marka Devralma Reklamları, uygulama açıldığında görünür ve hedef kitlenize tam ekran bir video sunar.

Mesajınızı doğrudan hedef kitlenizin önüne yerleştirebildiğiniz için, kitle farkındalığı sağlamak ve doğrudan satışları artırmak için TikTok Reklam türleri arasından en iyi seçeneklerinden biridir.

Bu reklamlar yalnızca kullanıcılar TikTok’u açar açmaz görünmekle kalmaz, aynı zamanda Sizin İçin sayfasında durağan resimler, GIF’ler veya videolar olarak da görünebilir.

Marka Devralma Reklamları kendi kategorilerine özeldir; bu, TikTok’un kullanıcıların günde birden fazla Marka Devralma görmemesini sağladığı anlamına gelir. Marka Devralma Reklamları ile, az rekabetle içeriğinizin üzerinde çok fazla göz olmasını bekleyebilirsiniz.

TikTok Reklamlarına yeni başlıyorsanız Marka Devralma reklamları ilk tercihiniz olmayabilir. Çünkü, çok etkili olmakla birlikte, Marka Devralmaları yüksek maliyetlidir.

Büyük bir pazarlama bütçesine sahip daha büyük bir markaysanız, hızlı büyüme ve geniş bir TikTok kullanıcı grubuna ulaşmak için harika bir seçenektir.

TikTok Reklamları: TopView

TopView Reklamları, Marka Devralmalarına dayanan yeni bir reklamcılık seçeneğidir.

TopView Ads’i farklı kılan şey, Markalı Devralma Reklamlarından farklı olarak, TikTok kullanıcılarının uygulamayı açar açmaz bir reklam bombardımanına maruz kalmamasıdır – TopView Ads, 3 saniye sonra ilk yayın içi gönderidir. Otomatik oynatma ve ses ile 60 saniyeye kadar tam ekran video ile TikTok’un en premium bölümü olan Sizin İçin sayfasının en üstünde görünür.

TikTok Reklamları: Markalı Hashtag Yarışması

Markalı Hashtag Yarışmaları, yalnızca TikTok’a özel, türünün tek örneği bir reklam fırsatıdır. Muhtemelen TikTok’un Keşfet sayfasında görüntülenen markalı hashtag challenge’larını görmüşsünüzdür.

TikTok’taki düzenli hashtag trendlerine benzer şekilde, Branded Hashtags Challenges, markalar için hem organik hem de sponsorlu fırsatlar sunuyor.

Markalı Hashtag Yarışması oluştururken somut hedeflere sahip olmak önemlidir. Yeni bir ürün için farkındalık yaratmak mı istiyorsunuz? Yeni müşteri adayları oluştur? Veya genel marka bilinirliğini artırmak mı?

Bir kullanıcı sponsorlu bir hashtag’i tıkladığında, TikTok’ta marka logosu, web sitesine bağlantı, challenge’ın kısa açıklaması ve hashtag’i kullanan popüler videolar içeren bir açılış sayfasına yönlendirilir. 

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik etmenin ve marka bilinirliği oluşturmanın harika bir yoludur. Markaların işbirliği yapması ve kendilerini TikTok kültürü ve topluluğuna kolay bir şekilde entegre etmeleri için harika bir fırsattır.

TikTok Reklamları: Markalı Efektler

TikTok artık reklam karışımlarında markalı paylaşılabilir çıkartmalar, AR filtreleri ve lensler sunuyor.

Snapchat’in markalı lenslerine benzer şekilde, TikTok’un markalı efektleri, markaların uygulamada kendi özel filtrelerini tasarlamalarına olanak tanır.

Markalı Efektler kullanıcıları markanızla eğlenceli bir şekilde doğrudan etkileşime geçmeye teşvik etmenin harika bir yoludur.

TikTok Reklamlarının Maliyeti Ne Kadar?

TikTok Reklamları sahnede yeni – markalar ve işletmeler hala platformla denemeler yapıyor – bu nedenle ortalama harcamayı veya yatırım getirisini (ROI) anlamak zor.

Bu nedenle, küçük bir işletmeyseniz ve TikTok reklamlarını denemek istiyorsanız, bilinmeyenin sizi hemen korkutmasına izin vermeyin – TikTok’ta büyük paralar harcamak, bu popüler uygulamada reklam vermenin tek yolu değildir.

Ücretsiz bir TikTok Ads hesabı oluşturabilir ve kendi belirlediğiniz bütçe ve programla Feed İçi reklamlar oluşturabilirsiniz. Şu anda TikTok’un minimum kampanya bütçesi 500$ ve minimum reklam grubu bütçesi 50$’dır. Kaynak: TikTok

Daha fazla marka TikTok Reklamlarını kullanmaya başladıkça, TikTok’un Instagram ve Facebook reklamlarına benzer bir modeli takip edip etmeyeceği veya markalı reklamlar gibi belirli reklam türlerini korumaya devam edip etmeyeceği daha net hale gelecektir.

Siz de TikTok ile büyümek istiyor, hem takipçilerinize hem de potansiyel müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız Digipeak ekibimiz ile tanışmanızı öneririz. Şimdi iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...

TOPLANTI SÜRESİNİN VERİMLİLİĞİNİ ARTTIRMANIN 7 YOLU

Toplantılar, iş dünyasında zaman kaybı haline gelebilmektedir. Çalışma süresinin neredeyse %50 kadarı toplantılara harcanıyor. Bu zamanın da neredeyse %50'si boşa gidiyor. Aslında toplantılar kötü değildir. Toplantılar bilgi alışverişinde bulunmak, sorunları çözmek ve...