loader image

TikTok’ta Reklam Vermek İçin İpuçları

tarafından | Oca 27, 2022 | Sosyal Medya Reklam

2022 yılında, TikTok platformunun olağanüstü bir hızla, ne kadar büyüdüğünü konuşmanın, aylık 1 milyar aktif kullanıcısı olmasının artık herhangi bir haber değeri taşıdığını düşünmüyoruz. Bu zaten dijital mecralar ile uzaktan yakından en ufak bir ilgisi olan birinin hakim olduğu bir bilgi. Bunun yerine; markanızı, bu devasa platform aracılığı ile nasıl büyütebileceğinizi anlatmak isteriz.

TikTok Reklamları Nedir?

TikTok’un kullanıcı kitlesi ağırlıklı olarak Z Jenerasyonu olsa da dünya nüfusunun yaşlı kesimleri arasında da fazlasıyla popüler. Kullanıcılar TikTok aracılığı ile kısa ve birbirinden farklı milyarlarca videoya ulaşabiliyorlar ve TikTok artık dünya trendlerini belirleyen bir mecra haline geldi. Eğer hedef kitleniz genç bir kitleyse, TikTok’ta reklam vermeye başlamak artık bir zorunluluktur.

Neden TikTok’ta Reklam Vermeliyiz?

TikTok Pazarlaması, geniş ve aksiyon alan bir kitleye ulaşmak için günümüzdeki en uygun platformdur. Çünkü:

  • Global Web Index isimli bir istatistik şirketinin anketine göre her 3 TikTok kullanıcısından 2’si uygulama üzerinde gördükleri reklamlar ile etkileşime geçip buradaki ürünleri almak istiyor yani, GWI, TikTok kullanıcılarını “satın almaya aç” olarak tanımlıyor.
  • TikTok, Z Jenerasyonu tarafından ele geçirilmiş durumda. Uygulamanın ana kitlesi 18 ile 34 yaşları arasındaki kullanıcılar.  Bu yaş grubunun yaklaşık 140 milyar dolarlık bir alım gücü bulunmakta. (Global ölçüde)
  • Genç yetişkinler TikTok’ta, diğer tüm sosyal medya platformlarında geçirdikleri vakitten daha fazla vakit geçiriyor. Bu müdahil kitle TikTok’ta günde ortalama 80 dakika vakit geçiriyor.
  • TikTok, bizlere birçok reklam formatı sunuyor. Sunulan bu formatlar işletmelere, kullanıcılar ile etkileşime geçebilmek adına çeşitli varyasyonlar yaratıyor.

TikTok Reklam Formatları

TikTok veya herhangi bir mecra üzerinde reklam verirken hedefimize uygun bir kampanya başlatmak, dijital reklamcılığın en dikkat edilmesi gereken hususudur.

Yayın İçi Reklamlar (In Feed Ads)

TikTok’taki reklamlar arasında en yaygın olanıdır, hatta standart reklam formatı olduğunu bile söyleyebiliriz. Bu reklamlara TikTok akışınızdaki videoları kaydırırken denk gelirsiniz ve tıpkı organik içerikler gibi bir arayüze sahip olduğu için organik bir paylaşımmış gibi görünür. Buraya 60 saniyeye kadar videolar yükleyebilirsiniz fakat önerimiz reklamlarda kullandığınız videolarınızın 15 saniyeyi geçmemesidir. Bu reklamları dikey yayınlanacak şekilde tasarlayın ve TikTok arayüzündeki öğeler tarafından engellenmemesine özen gösterin.

TopView Reklamları

TikTok’un merkezi ve her gün milyonlarca kişinin geçtiği işlek bir cadde olduğunu hayal edin. Bu caddenin en göze çarpan yerinde de bir billboard olsun. İşte TopView reklam alanı bu billboard olurdu. TikTok’u açarken karşınıza çıkan, bir nevi feedinizdeki sayfanın en üstünde olan reklamlardır. Burada da videolar 60 saniyeye kadar yüklenebilir ve herhangi bir rekabet faktörü olmadığı için TopView alanı “marka bilinirliği” açısından eşsiz bir alandır çünkü olağanüstü genişlikte bir kitleyi hedef alabilir ve reklamlarınızın izleme sayılarını da doğru orantılı bir şekilde artırabilirsiniz. Bu alanda reklam vermek daha pahalı olduğundan markalara tavsiyemiz, gerçekten etkili olacağına ve akılda kalacağına inandığınız videolar üzerinden reklam vermeniz olacaktır.

Brand Takeover Reklamları

Brand Takeover reklamları, TikTok ilk açıldığında karşımıza çıkan bir görsel veya maksimum 5 saniyelik bir videodan oluşan tam ekran reklamlardır. Kullanıcılar bu reklamın ardından aynı markanın, görmenizi istediği ürünlerini, hizmetlerini veya farklı bir görseline yönlendirilecektir. En büyük artısı TikTok’a giren bir kullanıcının ilk gördüğü reklamlar olmasıdır. TopView reklamlarından farkı, videoların daha kısa olması veya görsel de kullanılabilmesidir.

Brand Takeover reklamlarının %100 İfade Payı oranı vardır yani bir kullanıcı o gün içerisinde hangi Brand Takeover reklamını gördüyse o gün sadece o reklamı görecektir, başka bir Brand Takeover reklamını görmeyecektir. Bu elit reklam alanı TikTok reklamları arasındaki en pahalı alanlardan biridir.

Branded Effect Reklamları

Branded Effect reklamları (Markalı Efektler), kullanıcıların kendi video içeriklerinde kullanabilecekleri paylaşılabilir markalı çıkartmalar, filtreler ve efektler oluşturarak markaların eğlenceli taraflarını benimsemelerine olanak tanır.

Bu efektler, daha da zengin bir reklam deneyimi için bağımsız kampanyalarda kullanılabilir veya Markalı Hashtag kampanyalarına entegre edilebilir.

TikTok, bu reklamlarda, özel AR efektleri kullanmanıza olanak sağlar ve kullanıcılar bu efektleri kendi paylaşımlarında da kullanabilirler.

Branded Hashtag Reklamları

TikTok’ta organik kullanıcıların oluşturduğu içeriklere entegre edilebilmek üzere tasarlanan bu reklamlarla, kullandığınız hashtagler (etiketler) kullanıcılar tarafından kullanılabilir ve başarılı bir kampanya ile bir trend oluşturulabilir. Markalar bu reklam stratejisini genelde bir challenge üzerinden pazarlayarak kullanıcıların da bu challengelara katılmalarını teşvik edebilir ve başarılı bir kampanya ile dünya çapında bir akım oluşturulabilir.

Bu reklamların TikTok üzerinde yerleştirildiği 3 alan bulunuyor:

Birincisi, sayfanızda önünüze düşen videolar üzerindeki hashtagler olabilir. İkincisi, keşfet sayfasında sponsorlu gönderiler ile sizi üçüncü adıma yani hashtag akımının ana sayfasına yönlendirebilir.

Influencer İşbirlikleri

Diğer tüm sosyal medya mecralarında olduğu gibi TikTok’ta da influencerlar ile işbirliği yapılıp markanızı influencer ile geniş ve doğru kitlelere ulaştırmak mümkündür. Milyonlarca takipçileri olan influencerın yadsınamaz gücünü kullanarak markanızı öne çıkarmak özellikle TikTok gibi influencerların düşüncelerine fazlasıyla önem verildiği bir mecrada fazlasıyla etkili olabilir.

TikTok Reklamlarının Ücretleri

TikTok reklamlarının ücretleri; markanın pazarlama bütçesi, hangi kampanya stratejisini kullandığı, hangi reklam türüyle reklama çıkıldığı gibi birçok faktör özelinde değişiklik gösterir. TikTok reklamları, diğer sosyal medya platformlarındaki reklamlara göre biraz daha pahalı olabilir fakat genelde CPM (Bin Gösterim Başı Maliyet) için 100 TL’lik bir ödeme yaparsınız.

TikTok’ta Başarılı Olmanın 6 Adımı

1.      TikTok Reklam Hesabı Oluşturun

İlk adım, TikTok reklam platformunda bir TikTok İşletme Hesabı oluşturmak olacaktır. TikTok İşletme Hesabı sayfasını ziyaret ederek hemen bir hesap oluşturabilirsiniz.

tiktok

2.      Kampanya Amacı Belirleyin

İkinci ve başarılı bir kampanya oluşturmak için en önemli adım kampanya amacıdır. Verdiğiniz reklamdan sonuç olarak elde etmek istediğiniz amacı seçin. Bu, web sitenize trafik çekmek, bir ürün satmak, marka bilinirliğinizi artırmak vb. olabilir.

3.      Reklam Grubu İsmini ve Yerleşim Alanını Seçin

Bu alanda reklam grubunuza bir isim verip, reklamlarınızın TikTok’ta hangi yerleşim alanlarında çıkacağını da yönetebilirsiniz. Ayrıca reklamları App’e de yönlendirebilirsiniz.

4.      Hedefleme

TikTok reklam kampanyalarınız için hedef kitleniz dışındaki kullanıcılara reklam göstermek için para vermenin pek bir anlamı yok. TikTok, kullanıcıları demografik bilgilerine, konumlarına, ilgi alanlarına, kullandıkları cihaza ve TikTok içerisindeki davranışlarına göre hedeflemenize olanak sağlıyor. Tıpkı Facebook gibi.

5.      Bütçe Belirleyin

Bütçe olarak günlük bir bütçe belirleyebildiğiniz gibi toplam bir bütçe de belirleyebilirsiniz.

6.      Teklif Verme Stratejisi Seçin

Uygun bir teklif verme stratejisi seçerken kullanıcılar ne zaman ödeme yapacaklarına karar verir. Bu, gösterim başına olabilir, izlenme başına olabilir veya BGBM dediğimiz bin görüntülenme başına maliyet stratejisi ile de ödeme yapabilirler.

7.      Reklamınızı Oluşturun ve Yayınlayın

TikTok ilkelerini ihlal etmeyecek bir reklam oluşturup reklamınızı yayınladıktan sonra değerlendirilmeye alınacaktır. Bu değerlendirme sonucunda ise reklamınız meşru bulunduğu takdirde reklamınız yayına alınacaktır.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...