loader image

Türkiye’de Turizm Sektörü Korona Virüsten Nasıl Etkilendi?

tarafından | Şub 19, 2021 | E-Ticaret

Turizm pazarlamacılarının bilmesi gerekenler: Türkiye’de turizm sektörü korona virüsten nasıl etkilendi?

Ülke ekonomisinde önemli bir yeri olan turizm sektörü, seyahat kısıtlamaları nedeniyle hiç şüphesiz COVID-19 döneminden en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Bu dönemde değişen tüketici ihtiyaç ve eğilimlerini anlamak adına Google platformlarındaki kullanıcı davranışlarını takip etmek sektör için daha da kritik bir hal aldı.

Turizm sektöründe arama eğilimlerine baktığımızda, seyahat kısıtlamaları ve evde kalmaların etkisini, ilk etapta tüketicilerin iade ve iptal taleplerinde görmeye başladık. Hem konaklama hem de hava yolu tarafında, Mart ayında iade ve iptal ile ilgili aramalar yaklaşık 6 kat arttı. Toplamda tüm seyahat ile ilintili aramalara baktığımızda Mart ayında %25, Nisan ayında %72, Mayıs ayında ise %61 seviyelerine varan düşüşler gözlemledik. Tabii bununla beraber, tüketiciler evde kalsa da; onların seyahat etme, yeni şeyler öğrenme, keşfetme istekleri aslında azalmadı. Örneğin sanal müze aramaları yılın ikinci çeyreğinde toplamda 40 kat artış gösterdi.

Yeni normalle birlikte, elbette tüketicilerin seyahat sektörü ile ilgili ihtiyaçları, beklentileri de değişti. İlk etapta, Türkiye’de seyahatle ilgili bilgi edinmeye yönelik aramalar şehirler arası seyahat kısıtlamaları ve HES kodu üzerinde yoğunlaştı. Mayıs ayında HES kodu ile ilgili aramaların sayısı 1 milyonu geçti. Aynı şekilde yeni normalde tüketicilerin izole tatil arayışları da yükselişe geçti. Haziran ayında “villa” aramaları geçen yıla göre %101 artarken, daha izole tatil imkanı sunan diğer konseptlerde artışlar da dikkat çekti. Örneğin, “bungalov” aramaları 2019’a kıyasla %42, “dağ evi” ve “bağ evi” %85, “karavan” %71, “tekne kiralama” %64 oranında artış gösterdi.

Haziran ayında seyahat kısıtlamalarının azalmasıyla beraber, yurt içi seyahat tarafında aramalarda hareketlenmeler gördük. İlk olarak İstanbul’a yakın destinasyonlarla ilgili aramalar hızla artmaya başladı. Sapanca, Ağva, Şile, Cunda gibi İstanbul’dan arabayla ulaşımı kolay tatil yerleri, 2019’a en yakın seyreden destinasyonlar içerisinde yer aldı. Bu bölgeleri Antalya, Bodrum ve Çeşme gibi en popüler yaz destinasyonları takip etti ve Temmuz ortası itibariyle toplam seyahat sektörü arama hacmi 2019’daki arama hacimlerinin yaklaşık %90’ına kadar ulaştı.

Ulaşımda öncelikli tercih şahsi arabalar

Bu dönemde ayrıca, tüketici ihtiyaçlarını ve eğilimlerini anlamak adına, Nisan ve Haziran aylarında Türkiye’de 1000 kişinin katıldığı anketler düzenledik. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların ilk ulaşım tercihinin şahsi araba olduğu anlaşıldı. Nisan ayında cevap verenlerin %30’u şahsi arabayı tercih ederken, Haziran ayında bu oran %40’a yükseldi ve uçak seçeneğini geride bıraktı. Tatilcilerin seyahat firmalarından beklentilerine baktığımızda ise, son dönemde yaşananların da etkisiyle, “Ücretsiz İptal ve “Ekstra İndirim” seçenekleri de üçer puan artarak ilk iki sırada yer aldı.

Bu dönemde değişen bu tüketici ihtiyaçları ve davranışları doğrultusunda, sektör oyuncularının da hızlı aksiyon almaları önemli görünüyor

1- Talebin geri dönüşü için hazır olun

Türkiye’de Turizm Sektörü öncelikle yeni dönemde pazarlama hedeflerinin yeniden gözden geçirilmesi ve buna göre aksiyonların alınması önemli. Talebin geri dönmesiyle beraber, mevcut hesap yapınızın, Google Ads En İyi Uygulamaları doğrultusunda optimize edildiğinden emin olun. Talepteki değişkenliğe en iyi şekilde cevap verebilmek adına Akıllı Teklif Stratejilerinden daha fazla yararlanın. Bu dönemde marka mesajınızı ve kreatiflerinizi test etmek de işinize yarayacaktır.

2- Talebi yakalayın

Biliyoruz ki insanlar yeniden seyahat etmek istiyorlar, ama istekler ve ihtiyaçlar bu dönemde değişti. Bu süreçte daha önce karşılaşmadığımız ya da bir anda yükselişe geçen arama terimleri de bunların göstergesi. O nedenle tüketicinin değişen ihtiyaç ve davranışlarını anlayabilmek adına, Google ve YouTube arama trendlerini, üçüncü parti araştırmaları ve en önemlisi birinci taraf verileri izlemek ve iyi analiz etmek gerekiyor.

Dalgalanma gösteren tüketici talebine karşılık verirken, akıllı teklif stratejilerini Veriye Dayalı İlişkilendirme ile birlikte kullanmak etkili olacaktır. Ayrıca yükselen talebi karşılamak, yeni normal dönemindeki arama davranışlarına dinamik olarak yanıt verebilmek adına, Dinamik Arama Ağı Reklamları kullanmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Türkiye’de Turizm Sektörü i kullanıcıların %85’i turizm amaçlı seyahatleri hakkında bilgi almak için online video izliyor ve söz konusu kullanıcıların %71’inin tercih ettiği ana kaynak YouTube. Bu süreçle birlikte, YouTube verilerine baktığımızda, yılın ilk yarısında seyahat kategorisindeki izleme sürelerinin Türkiye’de geçen seneye göre %51 oranında artış gösterdiğini görüyoruz. Müşteri ihtiyaçlarına yönelik mesajlarınızda görsel ve video içeriklere yer vermeyi ihmal etmeyin.

Günümüzde satın alma yolculukları tek bir kanalda başlayıp bitmiyor, aksine pek çok farklı temas noktasını ve adımı içinde barındırıyor. Burada önerimiz tüketicilerin içinde olduğu satın alma evresine göre hedefinizi, mesajınızı ve kanal stratejinizi farklılaştırmanız.

Tüketicilerin içinde olduğu satın alma evresine göre, hedefinizi, mesajınızı ve kanal stratejinizi farklılaştırın.

Tüketicilerin içinde olduğu satın alma evresine göre, hedefinizi, mesajınızı ve kanal stratejinizi farklılaştırın.

3- Dijital dönüşümü hızlandırın

Uzun dönemde işinizi daha dirençli ve güçlü kılabilmek için, bu süreçteki öğrenimlerle beraber dijital dönüşümünüze daha fazla odaklanın. Yeni teknolojilerle işinizin hangi alanlarında değişiklik yapabileceğinizi belirleyin.

Bugün, seyahat edenlerin bilgi toplayabileceği, ilham alabileceği veya bir sonraki seyahatlerine doğrudan rezervasyon yapabileceği çok çeşitli temas noktaları bulunuyor. Gezginler, dijital ortama yüksek oranda bağlantılı ve satın alma öncesinde, gerek uçuş ve konaklama, gerekse de tatil paketleri için dijital teknolojilere başvuruyor. Aslında birçok kişi, henüz keşif ya da rezervasyon öncesinde offline bir temas olmadan tamamen dijitalleşmiş bir yolculuk yaşıyor.

Türkiye’de Turizm Sektörü online rezervasyondan yana

Türkiye’de Turizm Sektörü 2020 yılında Kantar ile birlikte yaptığımız araştırma sonuçlarına göre Türkiye’deki tatilcilerinin alışkanlıklarına ve tercihlerine baktığımızda, araştırmaya katılanların %60’ı zaman tasarrufu sağlaması, fiyat avantajı ve daha kolay karşılaştırma yapabilme ve bilgi edinebilme açısından, rezervasyonlarını online yapıyor ve bu rezervasyonlarda en çok cep telefonundan faydalanıyor. Seyahat edenlerin %75’inden fazlası, karar verme sürecinde Google Arama, fiyat karşılaştırma siteleri, online seyahat acenteleri gibi uğradığı temas noktalarında mobil telefonunu kullanıyor.

Yeni dönem seyahat sürecinde, tüketiciler temassız deneyim beklentisiyle, dijital teknolojilere daha fazla yönelecek. Bu nedenle online deneyiminizi güçlendirmeniz artık çok daha önemli. Özellikle mobil varlıklarınızda arayüz iyileştirmelerine odaklanarak, kullanıcı ihtiyaçlarına hızlı yanıt verebilmenizin ve potansiyel müşterileri doğru yönlendirebilmenizin, işinizin başarısı için oldukça faydalı olacağını belirtebiliriz.

Yeşim Öztekin

Seyahat Sektör Lideri

Google Türkiye

Bu yazı Think with Google sayfasından alıntılanmıştır.

Dijital pazarlama konusunda merak ettiklerinizi öğrenmek ve dijital pazarlamada profesyonel destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...