UX (Kullanıcı Deneyimi) Odaklı İçerik Yazıları Nasıl Yazılır?

tarafından | May 21, 2021 | SEO

İçerik yazarlığı ve kullanıcı deneyimi  her zaman iç içe geçmiş durumdadır. UX (kullanıcı deneyimi) bir noktada içerik yazarlarını sınırlandırmaktadır. İçerik yazarları, tasarım bilgisine ve UX bilgisine sahip olup, içeriklerini bu doğrultuda üretmeleri gerekmektedir. Biz de sizin için içerik yazıları ve UX (kullanıcı deneyimi) arasındaki bağlantıyı ele alarak içerik yazarlarının dikkat edeceği noktaları derledik. Keyifli okumalar dileriz!

Wire frame Nedir?

Wire frame, web sayfasının ögelerine ilişkin görsel bir kılavuz olarak tanımlanabilir. Wire frame içerisinde; düzen, içerik ve işlevsellik barındırır. Tasarım barındıran ögeler ( renk, yazı tipi ya da grafikler) “wire frame” içerisine girmemektedir. Wire frame tasarımcılar ya da UX kullanıcıları tarafından bilinen bir kavramdır. Ancak metin yazarları bu konuya pek aşina değildir.  Aslında içerik yazarlarının da wire frame kavramını iyi bilmeleri gerekir çünkü yazılan içerik metinleri bu çerçeve içerisinde üretilmesi gerekir ki tasarım ve kullanıcı deneyimi iyileştirilmiş, işlevsel bir web sitesi ortaya çıksın. Metin yazarları, büyük bir dönüşüm elde etmek için yazdıkları içerik yazısının nasıl sunulması gerektiğini Wire frame kavramı üzerinden şekillendirebilir. 

İçerik Yazıları Tasarımı Nasıl Belirler? 

İyi bir tasarım ile kötü bir içerik yazısı yada iyi bir içerik yazısı kötü bir tasarım, kötü bir kullanıcı deneyimine eşittir. Bu yüzden UX(Kullanıcı deneyimi) ve içerik yazısı iç içe geçmiş durumdadır. Bir mesajı yazı ile iletmek istediğimiz yere iletiriz. Yani, önce mesajın iletilmesi için iyi bir yazı daha sonrasında bu mesajı destekleyen iyi bir tasarıma ihtiyaç vardır, çünkü mesajın nasıl sunulduğu önemli bir noktadır. Metin yazarının, içerik yazısı yazdığında işi tamamlanmaz, bir de web sayfasında yapılacak tasarım ile uyumunu analiz etmesi gerekmektedir. Bir içerik yazısının düzenini, müşterilere ya da tasarımcılara bırakmak, içerik yazarları için risk teşkil eder. Eğer içerik yazısı wire frame kurallarına uyularak yazılmazsa, mesajın anlamı ve mesajın iletileceği nokta değişebilir. 

Wire frame Kullanmamamın Riski Nedir? 

Wire frame hem kullanıcı deneyimini önceleyen hem de içerik yazılarının bu doğrultuda şekillenmesi için önemlidir. Wire frame kurallarına uyulduğu takdirde, hem tasarımsal olarak hem de UX( kullanıcı deneyimi) olarak güzel işler çıkarılabilir. Eğer Wire frame kurallarına uyulmazsa aşağıdaki risklerle karşılaşmak mümkündür;

·       Çok iyi yazıldığını düşündüğümüz içerik yazıları Wire frame ile çevrelenmezse, kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. İyi bir tasarım ile desteklenmediği zaman ise içerik yazısı çöp olabilir. 

·       Wire frame çerçevesinde yazılmayan yazılar, tasarımcılar tarafından istenilmeyen başlıklardan ya da paragraflardan bölünebilir, bu da yazının anlam bütünlüğünü bozabilir. 

·       Wire frame ile çevrelenmeyen yazılar müşterilerin elinde, kullanılan görsellerle uyuşmayabilir. Bu hem tasarımsal olarak, hem de UX kullanıcı deneyimi bakımından negatif bir izlenim bırakır. Bu yüzden içerik yazarları, metnin nereden bölünebileceğini, kullanılacak görselleri ve mesajın nasıl iletilmesi gerektiğini tasarımcıya ya da müşteriye anlatması gerekir.

Web Sitesi İçeriğini UX (Kullanıcı Deneyimi) Odaklı Nasıl Hazırlanır? 

İçerik yazısı tasarımı belirler, peki içerik yazısını ne belirler? Bu sorunun temel yanıtı ise “araştırmak”tır. İçerik yazısı oluşturmadan önce okumak, araştırmak ve tasarım bilgisiyle harmanlamak gerekir.  Bu adımların genel bir yöntemi yok. Bu yazının devamında sizinle paylaşacağımız adımlar sadece örnektir. Bu adımlar yazı içeriğinden yazı içeriğine ve tasarımdan tasarıma değişiklik göstermektedir. 

·       Farkındalık Adımı

Bu adımda önemsemeniz gereken ilk nokta, sitenize gelecek olan potansiyel müşterilerinizin ne istediğini anlamanız ve bu potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını iyi analiz etmeniz gerekir. Bu noktada aşağıdaki soruların cevaplarını bulmanız gerekir.

–       Sunduğunuz çözüm, ziyaretçilerinizin ihtiyaçlarına cevap veriyor mu?

–       Şirketiniz, hizmetiniz ya da ürününüz daha önce duyuldu mu?

·       Yazılarınızı Deneyin

Siteniz büyüme eğilimindeyse ve bu büyüme hızlıysa, içerik yazılarınızda tutarsızlıklar olabilir. Yeni içerikler üretmeye başlamadan önce var olan ama sorunlu içeriklerinizi revize etmenizi öneririz. İçeriğinizin hangi bölümünde sorun olduğunu anlayabilmek için şirketinizin farklı departmanlar ile  iletişim halinde olabilirsiniz.  Bu görüşmeler sonucunda öğrendikleriniz ile yazınızı yeniden gözden geçirebilirsiniz

·       Segmentler ve Müşteri Görüşmeleri

Yazılan yazının içeriğini oluşturmadan önce müşterilerinizi ayırmanız gerekir ki ileteceğiniz mesaj istediğiniz gibi iletilsin. Aynı zamanda müşterileriniz ile iletişim halinde olmanız içeriğinizin UX (kullanıcı deneyimi) odaklı olmasına yardımcı olur. Bu noktada, müşterilerinizin ne sevip ne sevmediğini, neden satış yapıp yapmadığını öğrenebilirsiniz. Müşteri anketleri sizin en büyük kurtarıcınız olabilir.

·       Tema- Örüntü- Benzerlik

Bu adımda yazınızın ortak noktasını yani benzerlikleri, temasını ve paragraflar arasındaki örüntüyü belirlemeniz gerekir. Bu noktada müşteriniz adına yazacağınız içerik metinlerde kendi isteklerinize göre kesin yargılar kullanmaktan kaçınmalısınız. 

·       Her Şeyi Bir Araya Getirmek

Bu noktada, iyi analizlerinizin sonucunu yazıya dökme zamanı. Artık yazınızda nelerin işe yarayacağını nelerin işe yaramayacağını iyi analiz ettiniz ve artık UX (Kullanıcı deneyimi) odaklı içeriğinizi oluşturabilirsiniz.

UX (Kullanıcı Deneyimi) Odaklı İçerik Yazıları Nasıl Yazılır?” yazımızı severek okuduysanız ve dijital pazarlama hakkında daha fazla bilgi öğrenmek isterseniz “Web Siteleri için Metin Yazım Kılavuzu” yazımızı okumanızı öneririz.

Ayrıca Dijital Pazarlama hakkındaki içeriklerimizi merak ediyorsanız İnstagram, Linkedin ve Facebook hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Benzer Yazılar

Web Siteleri için Metin Yazım Kılavuzu

Web Siteleri için Metin Yazım Kılavuzu

Web siteleri için metin yazmak sanıldığı kadar kolay değildir. Google’ın değişen tarama özellikleri ve kriterler web siteleri için yazılan metinleri de şekillendirmektedir. Web sitesi için metin hazırlamak diğer platformlardan farklı yaklaşım ve beceri gerektirir. Web...

daha fazla bilgi edinin