loader image

Her UX Tasarımcısının Bilmesi Gereken 15 Kural

tarafından | Kas 26, 2021 | Web Tasarım

Kullanıcı deneyimi geniş bir disiplindir. UX tasarımı uygulayan herkes birçok farklı alanda becerilere sahip olmalıdır. Yararlı olan tüm bilgileri tek bir makalede özetlemek imkansız olsa da, mükemmel bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için her UX tasarımcısının uyması gereken en önemli kuralları vurgulamak yine de mümkündür.

İşte her tasarımcının aşina olması gereken 15 temel kural:

1. UX (yalnızca) UI değildir

Kullanıcı Arayüzü, Kullanıcı Deneyiminin bir parçasıdır

UX’i UI tasarımı ile değiştirmek , sanki ikisi aynıymış gibi, birçok tasarımcı arasında yaygın bir hatadır. İki disiplin arasındaki farkı anlamak çok önemlidir. Kısacası, Kullanıcı Arayüzü, insanlar ve bir ürün arasındaki etkileşimlerin gerçekleştiği alan iken, Kullanıcı Deneyimi, bir ürünle etkileşimden sonraki duygusal bir sonuçtur.

2. Kitlenizi tanıyın

Kullanıcı araştırması, tasarım sürecinde doğal bir ilk adımdır

Bir ürünü tasarlarken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden birinin hedef kitleniz olması şaşırtıcı olmamalıdır. Kullanıcılarınızın seveceği bir ürün tasarlamayı planlıyorsanız, hedef kitlenizin gerçekte ne istediği ve ihtiyaç duyduğu hakkında bir fikriniz olmalıdır. Bu da kullanıcı araştırmasının UX tasarım sürecinin önemli bir parçası olması gerektiği anlamına gelir. Tasarıma başlamadan önce kullanıcılarınızı aklınızda tutmak çok önemlidir! Bu, ürününüzü kullanacak kişilere değer sağlamanıza ve özellikler yerine avantajlara odaklanmanıza olanak tanır.

3. Kullanıcı değilsiniz

Gerçek kullanıcılarla test etmek, tasarım sürecinin önemli bir parçasıdır

Tasarımcılar genellikle arayüzlerini kullanacak kişilerin kendileri gibi olduğunu varsayarlar. Sonuç olarak, tasarımcılar davranışlarını ve tepkilerini kullanıcılara yansıtır. Ancak sizin kullanıcınız olduğunuzu düşünmek bir yanılgıdır. Psikolojideki bu etkiye yanlış fikir birliği denir – başkalarının inançlarımızı paylaştığını ve belirli bir bağlamda benzer şekilde davranacağını varsayma eğilimi.

Büyük olasılıkla, ürününüzü kullanacak kişilerin farklı geçmişleri, farklı zihniyetleri, farklı zihinsel modelleri ve farklı hedefleri vardır. Başka bir deyişle, onlar siz değilsiniz.

Kullanılabilirlik testi adı verilen, tasarımcıların yanlış fikir birliği yanlılığının üstesinden gelmelerine yardımcı olan bir teknik var . Kullanıcıların sevdiği ürünler oluşturmak istiyorsanız, test etmeye odaklanmalısınız. Gerçek kullanıcılarla (takım arkadaşlarınız, arkadaşlarınız veya aileniz değil) test etmek, tasarımcıların onları kullanacak kişiler için doğru ürünleri nasıl oluşturacaklarını öğrenmelerine olanak tanır. Bu zaman alıcı olabilir, ancak doğru yönde ilerlediğinizden emin olmanın tek yolu budur.

4. Tasarımı kısa dikkat süreleri için uyarlayın

Kullanıcıları çok fazla bilgiyle boğmayın

Dikkat süresi, birinin dikkati dağılmadan bir göreve konsantre olduğu süre olarak tanımlanır. Microsoft tarafından 2015 yılında yürütülen bir araştırma, ortalama insan dikkat süresinin 12 saniyeden 8 saniyeye düştüğünü buldu. Bu, Japon balıklarından daha kısa bir dikkat süremiz olduğu anlamına gelir. Tasarımcıların, insanlara ihtiyaç duydukları bilgileri olabildiğince çabuk sağlamak amacıyla bu davranışla başa çıkmak için uyum sağlamaları gerekir.

Tasarımcılar, kullanıcı görevlerini desteklemeyen gereksiz öğeleri veya içeriği kaldırarak arayüzleri basitleştirmelidir. Tasarımcıların bunu başarmasını sağlayan tekniklerden biri de işlevsel minimalizmdir. Aynı zamanda bu, deneyimlerin sınırlı olması gerektiği anlamına gelmez. Tüm bilgiler değerli ve alakalı olmalıdır.

5. UX süreci kesin değildir

Tasarım sürecinizi tasarladığınız ürüne göre uyarlayın

UX süreci, UX tasarımının yap ya da boz bir yönüdür. Sağlam bir UX süreci olmadan, bir tasarımcı tamamen karanlıkta hareket edebilir. Öte yandan, net ve özlü bir Ux geliştirme süreci, kullanıcılar için harika deneyimler oluşturmayı mümkün kılar.

Birçok tasarımcı, tüm projelere uygulanabilecek tek bir evrensel UX süreci olduğuna inanıyor. Ne yazık ki, tek beden herkese uyan UX tasarımı diye bir şey yoktur. Her proje için ayrı adımlar tanımlamak mümkün olsa da, proje gereksinimlerine göre her zaman kesin bir UX süreci seçilmelidir – her proje benzersizdir ve kendi ihtiyaçları vardır. Bu, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini oluşturmak için bir tasarımcının tasarım sürecini proje özelliklerine göre uyarlamaya hazır olması gerektiği anlamına gelir. Örneğin, yeni bir ürün tasarlıyorsanız, kullanıcı araştırması ve gereksinimlerin açıklığa kavuşturulması için daha fazla zaman harcamanız gerekebilir. Ancak mevcut bir ürünü yeniden tasarlıyorsanız, tasarım doğrulama (kullanılabilirlik ve A/B testi yapma veya analitik raporlarıyla çalışma) için daha fazla zaman harcamanız gerekebilir.

6. Gerçek bir ürün oluşturmadan önce prototip yapın

Dijital ürünler için tasarım aşaması, bir prototipleme aşamasını içermelidir.

Prototiplemeyi atlamak ve gerçek bir ürün oluşturmak için çok çaba sarf etmek, birçok tasarım ekibi arasında yaygın (ve tehlikeli) bir başka hatadır. Harika olduğuna inandığımız bir şey yaratmak için çok çaba harcadığımızda, onu vahşi doğaya bıraktığımızda çözümümüzün beklendiği gibi çalışmadığını anlamak gerçekten stresli olabilir.

Prototipleme, test edilebilmesi için bir ürünün modelini oluşturmaktır. Prototipleme araçları , gerçek ürünü oluşturan bir mühendislik ekibiyle zaman harcamadan önce hipotezinizi test etmenize olanak tanır. Tasarımcılar prototipleme için farklı tasarım teknikleri kullanabilirler. Yararlı bir prototipleme tekniğine hızlı prototipleme denir. Bir web sitesi veya uygulama olsun, bir ürünün gelecekteki durumunu hızlı bir şekilde oluşturmanın ve bir grup kullanıcıyla doğrulamanın popüler bir yoludur.

7. Tasarım yaparken gerçek içerik kullanın

Lorem Ipsum ve sahte yer tutuculardan kaçının

Hemen hemen her ürün, metin, resim veya video içeriğe dayalıdır. Tasarımın içeriği zenginleştirdiği söylenebilir. Yine de pek çok tasarımcı tasarım aşamasında içeriği dikkate almaz – gerçek kopya yerine Lorem Ipsum ve gerçek görüntüler yerine yer tutucular kullanır. Böyle bir tasarım bir tasarımcının çalışma yüzeyinde harika görünse de, aynı tasarım gerçek verilerle doldurulduğunda resim tamamen farklı olabilir.

Tasarımcılar olarak hedefimiz, gerçek müşteri deneyimine mümkün olduğunca yakın olmaktır. Bu nedenle kendimizi gerçek deneyimden soyutlamamalıyız.

8. İşleri basit ve tutarlı tutun

Harika bir kullanıcı arayüzünün ayırt edici özelliği basitlik ve tutarlılıktır.

Dijital ürünler bağlamında basitlik, bir ürünü anlamanın ve ürünle etkileşim kurmanın kolay olduğu anlamına gelir. Kullanıcılarınızın bir uygulamanın nasıl kullanılacağını anlamak için talimatları okumasına veya içinde gezinmek için bir haritaya sahip olmasına gerek yoktur. Arayüz tasarımcısı olarak işleri netleştirmek ve onları oldukları yerden gitmeleri gereken yere ustaca yönlendirmek işinizin bir parçasıdır.

Arayüzler de bir tasarım boyunca tutarlı tutulmalıdır. Tasarımların daha yaratıcı ve akılda kalıcı görünmesini sağlamak için birçok tasarımcı kasıtlı olarak stilde tutarsızlıklar ekler. Örneğin, bir web sitesinde farklı sayfalarda farklı renk şemaları kullanılabilir. Bu tür tasarım kararları genellikle kullanıcılarda kafa karışıklığına ve hayal kırıklığına neden olur. Bu nedenle, tasarımınızın en önemli yönlerini her fırsatta güçlendirerek tasarım öğesini tanıdık tutmak her zaman önemlidir. En Az Şaşkınlık İlkesini ürün tasarımınıza uygulamayı unutmayın .

9. Hatırlama yerine tanıma

Kullanıcılara tanıyabilecekleri öğeleri göstermek, öğeleri sıfırdan geri çağırma ihtiyacına karşı kullanılabilirliği artırır

İnsan hafızasının sınırlamaları nedeniyle, tasarımcılar, kullanıcıların bu bilgileri hatırlamalarını sağlamak yerine, ürünlerinin belirli özelliklerini nasıl kullanacaklarını otomatik olarak tanımalarını sağlamalıdır. Bilgi ve arayüz işlevlerini görünür ve kolay erişilebilir hale getirerek bilişsel yükü en aza indirmeye çalışın.

10. Tasarımı kullanılabilir ve erişilebilir hale getirin

Ürünlerinizle etkileşime girecek çeşitli kullanıcı grupları için tasarım yapın

Tasarım söz konusu olduğunda, tasarımcılar genellikle işlevsellik ve erişilebilirlik yerine görünüm ve çekiciliğe takıntılıdır. Çoğumuz her şeyin güzel görünmesini sağlamaya çalışırız. Çoğu zaman bu, estetiğin tasarımcılar için kullanılabilirlikten daha önemli hale geldiği bir duruma yol açar. Estetik elbette önemli ve mutlaka tasarımlarımızı çekici hale getirmeye çalışmalıyız, ancak kullanılabilir ürünlere sahip olduktan sonra. Dijital ürün ve hizmetlerin en önemli işi bir işlevi yerine getirmektir.

Erişilebilir etkileşim tasarımı, tüm yeteneklere sahip kullanıcıların dijital ürünlerde gezinmesini, anlamasını ve başarılı bir şekilde kullanmasını sağlar. İyi tasarlanmış bir ürün, az gören, kör olan, işitme bozukluğu, bilişsel bozukluk veya motor bozukluğu olanlar da dahil olmak üzere tüm yeteneklere sahip kullanıcılar için erişilebilirdir. Erişilebilirliğin, tasarımınızı düşünürken dahil etmeniz gereken bir dizi kısıtlama getirdiği doğrudur, ancak ürününüzün erişilebilirliğini geliştirmek, tüm kullanıcılar için kullanılabilirliği artırır. WCAG 2.0 ve Materyal Tasarımı yönergelerinde arabirimlerin nasıl daha erişilebilir hale getirileceğine ilişkin birçok yararlı bilgi bulabilirsiniz .

11. Bir sorunu kendi başınıza çözmeye çalışmayın

Tasarım takım sporudur — tek başına çalışmayın

Lyndon Johnson’ın bir zamanlar dediği gibi, “Birlikte çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur ve kendi başımıza çözebileceğimiz çok az sorun vardır.” Harika kullanıcı deneyimleri, tasarımcılar ve geliştiriciler, paydaşlar ve kullanıcılar arasındaki işbirliğinin bir sonucudur. “Yalnız dâhi” diye bir şey yoktur. Tasarım yaparken, işinizle ilgili fikirlerini, iç görülerini ve düşüncelerini almak için mümkün olduğunca çok insanla çalışmanız gerekir.

12. Her şeyi bir anda çözmeye çalışmayın

Tasarım yinelemeli bir süreçtir

UX tasarımının doğrusal bir süreç olmadığını anlamak önemlidir. UX sürecinin aşamaları (fikir oluşturma, prototip oluşturma, test etme) genellikle önemli ölçüde örtüşür ve genellikle çok fazla ileri geri vardır. Problem, kullanıcılar ve proje detayları (özellikle herhangi bir kısıtlama) hakkında daha fazla bilgi edindikçe, üstlenilen bazı araştırmaları tekrar gözden geçirmeniz veya yeni tasarım fikirlerini denemeniz gerekebilir. Tek bir yinelemeden hemen sonra tasarımınızı mükemmelleştirmenin mümkün olduğunu düşünmeyin. Bunun yerine, fikirleri gerçek kullanıcılarla test edebileceğiniz, değerli geri bildirimler toplayabileceğiniz ve bu geri bildirime dayalı olarak yineleyebileceğiniz noktaya kadar geliştirin.

13. Hataları önlemek, onları düzeltmekten daha iyidir

Mümkün oldukça olası hataları minimumda tutmak için ürünler tasarlayın

Hata yapmak insana mahsustur. Hatalar genellikle insanlar kullanıcı arayüzleriyle etkileşime geçtiğinde ortaya çıkar. Bazen, kullanıcılar hata yaptığı için, bazen de bir uygulama başarısız olduğu için olur. Sebep ne olursa olsun, bu hatalar ve bunların nasıl işlendiği, kullanıcı deneyimi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Kullanıcılar hatalardan nefret eder ve bu tür davranışları tetikledikleri hissinden daha da nefret ederler. Bu nedenle, hataya açık durumları tamamen ortadan kaldırmaya çalışmalı veya bunları kontrol etmeli ve eyleme geçmeden önce kullanıcıları bilgilendirmelisiniz.

14. Bilgilendirici geri bildirim sunun

Bir uygulama veya web sitesi, kullanıcıları her zaman neler olup bittiği hakkında bilgilendirmelidir.

Jakob Nielsen’in kullanılabilirlik buluşsal yöntemlerinin 10’undan biri olarak, sistem durumunun görünürlüğü, kullanıcı arayüzü tasarımında en önemli ilkelerden biri olmaya devam ediyor. Kullanıcılar herhangi bir zamanda bir sistemdeki mevcut bağlamlarını bilmek isterler ve uygulamalar onları tahmin etmeye zorlamamalıdır – kullanıcıya uygun görsel geri bildirim yoluyla neler olduğunu anlatmalıdır. Bir kullanıcı bir işlem başlattığında örneğin animasyonlu bir gösterge gibi anında görsel geri bildirim sağlamak, kullanıcıları bir arayüzün çalıştığı konusunda bilgilendirmenin harika bir yoludur.

15. Dramatik yeniden tasarımlardan kaçının

Weber’in Sadece Fark Edilebilir Farklar Yasasını hatırlayın

Araştırmalar, kullanıcıların mevcut ürünlerinde büyük bir değişiklikten hoşlanmadıklarını gösteriyor, bu değişiklikler onlara fayda sağlayacak olsa bile. Önemli bir yeniden tasarım yaparsanız, kullanıcıların bundan memnun kalmama olasılığı çok yüksektir. Bu fenomenin bilimsel bir adı bile var – Weber’in şeylerdeki en ufak bir değişikliğin gözle görülür bir farkla sonuçlanmayacağını belirten Sadece Fark Edilebilir Farklar Yasası.

eBay, kullanıcılarının dramatik değişiklikleri sevmediğini zor yoldan öğrenen şirketlerden biridir. Bir gecede, sayfalarının çoğunda parlak sarı arka planı beyaz bir arka plana değiştirmeye karar verdiler. Anında müşterilerden değişikliğe itiraz ederek şikayetler almaya başladılar. Önemli sayıda şikayet, eBay’i tasarımı geri değiştirmeye zorladı. Bundan sonra, ekip farklı bir strateji izledi. Birkaç ay boyunca, arka plan rengini her seferinde bir sarı tonunu değiştirdiler, sonunda tüm sarılar gitti ve sadece beyaz kaldı. Tahmin edilebileceği gibi, bu sefer neredeyse hiç kimse değişikliği fark etmedi.

Bu nedenle, bir yeniden tasarıma yaklaşmanın en iyi yolu, yavaş yavaş yapmak, biraz burada ve biraz orada yavaş yavaş değiştirmektir. Bunu yaparak, yeniden tasarımı tamamen yenileyene kadar çoğu kullanıcı yeniden tasarım yaptığınızı bile anlamayacak.

Sonuç – hata yapmaktan korkmayın

Herkes hata yapar – bir şeyler öğrenmenin tek yolu bu

Sadece hata yaptığınızda gerçekten öğrenirsiniz. Hata yapmaktan korkuyorsanız ve her şeyi mükemmelleştirmeye çalışıyorsanız, öğrenmeyi kaçıracaksınız. Yukarıdaki kuralları izleyin, ancak hepsinden önemlisi, siz ve müşterileriniz için en uygun olanı bulmak için yeni UX tasarım tekniklerini ve yaklaşımlarını denemeye devam edin.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...