loader image

UX Tasarımının 5 Yasası

tarafından | Ara 15, 2021 | Web Tasarım

Son birkaç yılda tasarımcılar olarak rolümüz o kadar gelişti ki sürekli olarak birçok şeyin farkında olmamız gerekiyor . Bunlardan biri, kullanıcının ürününüzdeki veya web sitenizdeki davranışıdır.

Bugün her tasarımcı psikolojinin temellerini öğrenmelidir . Tasarımcıların, kullanıcıları bir ürün tasarımına veya deneyimine uymaya zorlamak yerine, kullanıcıların nasıl davrandığını ve çeşitli dijital arayüzlerle nasıl etkileşime girdiğini öğrenmesi gerekiyor.

Bu yazıda, bir sonraki projenize uygulayabileceğiniz daha sezgisel, insan merkezli ürünler ve deneyimler tasarlamanıza yardımcı olmak için psikolojinin bazı temel ilkelerini anlatacağım.

İnsanların, çevremizdeki dünyayı nasıl algıladığımız ve işlediğimiz konusunda temel bir planı vardır ve psikolojideki basit dersler aracılığıyla bu kılavuz, bu planı tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Hick Yasası

“Bir kullanıcıya ne kadar çok seçenek verirseniz, karar vermesi o kadar uzun sürer”

Seçenek bombardımanına maruz kalan kullanıcıların yorumlaması ve karar vermesi zaman alır. Seçimler mutlaka kötü bir şey değildir, ancak bir kullanıcıya aralarından seçim yapması için çok fazla seçenek vermek onları bunaltabilir ve hemen çıkma oranlarını da artırır.

Örnek

Aşağıdaki uzaktan kumandaya bakarsanız, bu, akla gelebilecek hemen hemen her şey için düğmeleri olan klasik bir uzaktan kumandadır. Bu, kullanıcılar için bilişsel aşırı yüklenmeye ve bazen kendilerini ‘Teknolojik Olarak Zorlanmış’ hissettiren hayal kırıklığına yol açar .

Hick yasasına başlamanın bir yolu

Kart sıralama, kullanıcılarınız için daha anlamlı olan bilgi kategorileri hakkında bilgi edinmek için harika bir yöntemdir. İşlevlerin ve terimlerin gruplarını tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Kart sıralama için geleneksel kağıt kartlarını veya dijital araçları kullanabilirsiniz. Optimal Workshop veya benzeri araçlar, etkili sonuçlar almak için çok verimli ve hızlı olabilir.

Fitt Yasası

“Hedefe ulaşma süresi, hedefe olan mesafenin ve boyutunun bir fonksiyonudur”

Hızlı hareketler ve küçük hedefler, hız-doğruluk dengesi nedeniyle daha büyük hata oranlarına neden olur. Bu, hedef alanınız ne kadar küçük olursa, kullanıcının mesafe/boyut oranına göre bu eylemi gerçekleştirmesi o kadar uzun sürer demektir. Özellikle buton ve diğer tıklanabilir ekran öğelerini tasarlarken önemlidir.

Örnek

Bazı web siteleri, bir düğmenin tıklanabilir alanını genişletmez veya hedefin tamamına bağlantı vermez. Sonuç olarak, imleci ilgili bağlantıya taşımak için daha fazla hassasiyet gerekir, bu da daha yavaş gezinme sürelerine yol açar. Fitts Yasası, tıklanabilir alanı büyütmek için mevcut her pikseli kullanmayı ve böylece onu tıklamak için daha büyük bir hedef haline getirmeyi önerir.

Fitt yasasına başlamanın bir yolu

  • Hedef alanlar, kullanıcıların hem ne olduğunu ayırt edebilecekleri hem de doğru bir şekilde seçebilecekleri kadar geniş olmalıdır.
  • Dokunma/tıklama hedefleri arasında yeterli boşluk olmalıdır.
  • Dokunma/tıklama hedefleri, arayüzde kolay ulaşılabilecek alanlara yerleştirilmelidir.

Von Restorff Etkisi

“İzolasyon Etkisi olarak da bilinir, birden fazla benzer nesne mevcut olduğunda, diğerlerinden farklı olanın hatırlanma olasılığının yüksek olduğunu öngörür.”

Tasarımda, önemli bilgileri veya temel eylemleri diğerlerinden daha belirgin hale getirebilirsiniz.

Örnek

—-Katılımcılara, listede ayırt edici, izole edilmiş bir öge ile kategorik olarak benzer öğelerden oluşan bir liste sunulduğunda, bu resimde gösterildiği gibi farklı olan öğeler hatırlandı.

Von Restorff Etkisini kullanmaya başlamanın bir yolu

  • Önemli bilgileri veya önemli eylemleri görsel olarak ayırt edici hale getirin.
  • Kontrast oluştururken yalnızca renge güvenerek renk görme eksikliği veya az görme problemi olanları dışlamayın.
  • Kontrast oluşturmak için hareketi kullanırken hareket duyarlılığı olan kullanıcıları dikkate alın.

Zeigarnik Etkisi

“Zeigarnik etkisi , insanların tamamlanmamış veya kesintiye uğramış görevleri tamamlanmış görevlerden daha iyi hatırladığını söylüyor.”

—-Zeigarnik Etkisi, bir zamanlar izlenen ve eksik bırakılan bir hedef hakkında müdahaleci düşünceler yaşama eğilimidir. Otomatik sistem, yeni hedeflere odaklanabilecek bilinçli zihne, önceki bir faaliyetin eksik bırakıldığı sinyalini verir.

Örnek

CNN Headline News, yarım saatlik haber programını sonlandırırken önemsiz bir soru sorarak spor raporuna yönlendiriyor. Bu önemsiz sorunun izleyicinin zihninde oluşturduğu eksiklik duygusu, izleyicinin sporla hiç ilgilenmese bile cevabı bulmak için tüm spor raporunu izlemeye devam etmesi için yeterlidir.

Zeigarnik Etkisini kullanmaya başlamanın bir yolu

  • Kullanıcıları görevleri tamamlamaya motive etmek için ilerlemenin net bir göstergesini sağlayın.
  • Bir hedefe yönelik yapay ilerleme sağlamak, kullanıcıların bu görevi tamamlama motivasyonuna sahip olma olasılığının daha yüksek olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Jakob Yasası

“Kullanıcılar zamanlarının çoğunu diğer sitelerde geçiriyor. Bu, kullanıcıların sitenizin zaten bildikleri diğer tüm sitelerle aynı şekilde çalışmasını tercih ettiği anlamına gelir.”

Örnek

2020 Mercedes-Benz EQC 400 Prototipinde. Her koltuğun yanındaki kapı panelinde bulunan koltuk kontrolleri, koltuğun şekliyle eşleştirilmiştir. Ortaya çıkan tasarım, kullanıcıların ilgili düğmeyi tanımlayarak koltuklarının hangi bölümünü ayarlayabileceklerini anlamalarını kolaylaştırır. Etkili bir tasarım çünkü; önceden var olan zihinsel bir araba koltuğu modelimize dayanıyor ve ardından kontrolleri bu zihinsel modelle eşleştiriyor.

Jakob Yasasına başlamanın bir yolu

  • Her zaman ortak kalıplar ve geleneklerle başlayın ve bunlardan yalnızca mantıklı olduğunda ayrılın.
  • Temel kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla farklı bir şey yapmak için ikna edici bir argüman sunabiliyorsanız, bu araştırmaya değer olduğuna dair iyi bir işarettir. Alışılmadık bir yoldan giderseniz, nasıl çalıştığını anladıklarından emin olmak için tasarımınızı kullanıcılarla test etmeyi unutmayın.

Bunlar, bir sonraki projenizde uygulayabileceğiniz birçok UX tasarım yasasından sadece birkaçı. Unutmayın, herhangi bir projedeki amacınız “kullanıcıyı çok fazla düşündürmemek”, aksine onların web sitesinde özgürce dolaşmasına izin vermek olacaktır. Bu ilkeleri akılda tutmak, kullanıcılarınız için daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Web Scraping (Veri Kazıma) Hakkında En Çok Aratılan 7 Başlık

Neden Web Scraping Yaparız? İnternet üzerinde çok fazla veri bulunuyor. İnsanların ihtiyacı olan verilere temiz bir şekilde erişmesi ise manuel olarak yapıldığında çok fazla zaman ve emek kaybına yol açıyor. Web Scraping işleminin manuel yapılmasının bir dezavantajı...

Sektörel Bazda E-Posta Pazarlaması Davranış İstatistikleri

Bir çok şirket en yaygın e-posta pazarlama şirketlerinden olan MailChimp'i kullanmakta. Ayrıca MailChimp de tüm bu bu sektörel bazdaki verileri kendi datasında tutarken, kapalı şekilde sektörel bazda paylaşmış durumda. Diğer e-posta pazarlama şirketlerinden en çok...

Neden Rakipleriniz Sizden Daha İyi?

Bulunduğu konumu daha iyiye taşımak isteyen her işletmenin kendine mutlaka sorması gereken soruların başında rakiplerim neden benden daha iyi sorusudur. Rakiplerinizin sizden farklı yaptığı şey nedir? Burada yer alan; rakiplerim neden benden daha iyi sorusu, sunulan...

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

UX Writing Nedir?

UX Nedir? Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı kısaca, kullanıcının deneyimini kolaylaştırmak ve memnuniyetini artırmak adına düzenlenen tasarım sürecidir. UX tasarımı, marka, tasarım, kullanılabilirlik ve işlev yönleri dahil olmak üzere ürünü edinme ve entegre etme...

İyi Bir Marka İsmi Nasıl Belirlenir?

Yolun başında başarılı olmak zor. Yeni bir işletme kurmak ve onu uzun vadede ayakta tutmak fazlasıyla çalışma gerektirir. İstatistiklere göre, çoğunlukla yeni işletme ve girişimlerin yalnızca yarısı beş yılı geride bırakmaktadır. Bu girişi cesaretinizi kırmak veya...

Kasım Ayı Özel Günler Takvimi 2022

Kasım ayı özel günler takvimi 2022

Nft’nizi Twitter’da Nasıl Tanıtırsınız

Bir insanın gülümsemesinin, kıkırdamasının, burnunu çekmesinin ve hatta gözyaşlarının uzun vadeli finansal değeri paha biçilemezGaryVee Okumak üzere olduğun şey sana garip gelecek. Güvenli oynamayı ve geneli olanı takip etmeyi seven biriyseniz, bu bilgi sizin için...

NFT Pazarlama Stratejileri: NFT Koleksiyonunuzu Tanıtmanın 17 Ücretsiz Yolu

NFT koleksiyonunuz var ama satış yapamıyor musunuz? Pek çok içerik oluşturucu, NFT koleksiyonlarını nasıl tanıtacakları, pazarlayacakları ve özellikle de pazarlamaya harcayacak gelirleri yoksa koleksiyoncuların dikkatini nasıl çekecekleri konusunda mücadele ediyor. Bu...

UI Tasarımında Boşluk Kullanımı

Wojciech Zieliński ’nin arayüz tasarımcıları için hazırladığı kaynaklardan faydalanıp, boşluk tasarımı ve etkilerinden bahsedeceğimiz bir blog yazısı olacak. Umuyoruz ki bu yazı bizlere olduğu kadar sizlere de yeni bir bakış açısı kazandıracaktır.Boşluk, hayatın...

Sosyal Medya Post Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin her geçen gün daha da fazla kullanılmasıyla birlikte artık 7’den 70’e herkes birer internet ve akıllı telefon kullanıcısı. Günlük hayatımız da dahil olmak üzere neredeyse tüm işlerimizi internet üzerinden yürüttüğümüz bir düzene geçiş yapmış bulunmaktayız....

Ekim Ayı Özel Günler Takvimi 2022

1 Ekim Cumartesi Dünya Gülümseme Günü Dünya Kahve Günü Dünya Çocuk Günü Dünya Vejetaryen Günü Dünya Yaşlılar Günü Dünya Gülümseme Günü 2 Ekim Pazar Dünya Şiddete Hayır Günü 3 Ekim Pazartesi Dünya Mimarlık Günü 4 Ekim Salı Hayvanları Koruma Günü 6 Ekim Perşembe Dünya...

TikTok Reklam Türleri ve Maliyetleri 2023

Markanız veya işletmeniz için TikTok Reklamlarına başlamayı mı düşünüyorsunuz? TikTok'un 2022'nin 1. çeyreğinde aylık 1.39 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmakta ve 2022'nin sonunda 1.8 milyar kullanıcıya ulaşması tahmin ediliyor. Son yılların en hızlı büyüyen...

Google Ads Geçersiz Tıklamalar Algoritmaları İyileştirildi (Invalid Clicks)

Öncelikle konuya başlamadan önce Google Ads’te “Bize Ulaşın” kısmından geçersiz tıklamaları bildirebileceğiniz linki iletmek istedim. 👉 https://support.google.com/google-ads/troubleshooter/2557048?rd=1  Geçersiz Trafik Nedir? Geçersiz trafik, reklamverenin...