Web Sitenizi 10 Adımda Test Edin En İyi Yol Haritası

tarafından | Haz 21, 2021 | Web Tasarım

Web sitenizi bir araba gibi düşünülebiliriz. Bu yüzden de düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Bir arabanın düzenli olarak yağ değişimi yapılmazsa, motor gücünde düşme söz konusu olacaktır. Aynı durum, düzenli olarak kontrol edilmeyen web siteleri içinde geçerlidir.  Bu yazıda değineceğimiz 10 adımı “check-list”haline getirerek düzenli kontrollerini sağlarsanız, web sitesi istenilenden daha çok verim getirecektir.

Web Sitesinin Tamamını Düzenli Olarak İnceleyin ve Test Edin

Web sitesinin tüm sayfalarını yılda bir kez ya da herhangi bir güncellemeden sonra kapsamlı olarak incelenmesi  ve test edilmesi ihmal edilmemelidir. 404 sayfalarıyla, çalışmayan sayfalarla ya da iyileştirme gerektiren sayfalarla karşılaşmak mümkündür. Bu yüzden aşağıdaki özellikler iyi incelenmeli ve test edilmelidir;

 • Kullanıcı deneyimi
 • Sayfalarınızın yüklenme zamanı
 • Her türlü hata
 • Çalışmayan bağlantılar
 • Eksik ya da güncellenmemiş içerikler
 • Eksik sayfaları
 • Meta etiketlerini
 • Biçimlendirmeleriniz ve kullandığınız stilleri
 • Dil bilgisi ve yazım kuralları hatalarını

Web Sitesinde Bulunan Formları ve Ödeme Sürecini Test Edin

Web sitesinde bulunan “bize ulaşın formları” , bütün harekete geçirici mesajları, kullanıcıların giriş ve çıkış işlemleri ve iletişim/ satış noktaları üç ayda bir ya da herhangi bir güncellemeden sonra test edilmelidir. Eğer herhangi bir çalışmadan sonra formlar çalışmıyorsa, bu iş kaybetme olarak geri dönecektir. Bu yüzden dikkatli olunmalıdır.

KPI-SEO ve Analiz Raporlarını Gözden Geçirin

Web sitenizin performansının ne kadar etkili olduğunu ölçmek için en az 1 ay KPI yani temel performans göstergelerini aylık olarak takip etmelisiniz. Arama motorundaki yerinizi tespit etmeli, genel web sitesi analizlerini yapmalısınız. Bu noktalara dikkat ederseniz, web sitenizin etkinliği artacak ve olası sorunların en kısa sürede çözülmesine olanak sağlayacaktır. 

Güvenlik Güncellemeleri ve Hata Düzeltmeleri

Web sitesi güncellendiğinde işletim sistemi, web sitesi sunucusu, veri tabanı, CMS’yi kapsayan tüm yükseltmeler, güvenlik önlemleri, hata düzeltmeleri ya da yazılım güncellemesinin gerçekleşip gerçekleşmediğinden emin olunması gerekmektedir.  

Alan Adlarını Güncelleyin

Tüm web sitesi alan adları aylık olarak güncellenmelidir. Web sitesi için en iyi alan adını seçmenin yolları araştırılarak web sitesi kimliğine en uygun alan adı seçilmelidir. Ancak alan adının yanı sıra web sitesi kullanım süresi de oldukça önemlidir, Bu yüzden kullanım süresi sık sık kontrol edilmeli ve süresi dolmadan yenilenmelidir. Web sitesi alan adı süresinin dolması büyük felakete yol açabilir, siteniz kontrolünüz dışında kapanabilir.

Yedekleri Kontrol Edin

Web sitesinin düzenli olarak yedeklendiğinden emin olmak gerekir. Web sitesinin yedeklenmesi her yıl ya da bir güncellemeden önce yapılmalıdır. Web sitesine ilişkin bütün verilerin, daha sonrasında erişilebilir olduğundan emin olunmalıdır. 

Tasarım ve Tarayıcı Arasındaki Uyuma Dikkat Edin

Zaman geçtikçe tarayıcı ve tasarım arasında kopukluklar ya da uyuşmazlıklar söz konusu olabilir. Bu yüzden de web sitenizin ana akım tarayıcıların sürümleriyle olan uyumuna dikkat etmek gerekmektedir ve bu entegre uygulaması yıllık olarak yapılmalıdır. Aşağıdaki tarayıcılarda, web sitesi test edilebilir. 

 • Microsoft Internet Explorer, 
 • Google Chrome
 • Mozilla Firefox 
 • Apple Safari

Tarihler ve Telif Hakkı Bilgilerine Dikkat Edin

Web sitenizde bulunan telif hakkı tarihlerine ve tarihlere özel metinlerin ya da referansların gözden geçirilmesi ve güncellenmesi gerekmektedir. Bu güncelleme her yıl yapılmalıdır. Özellikle, web sitesinin ana sayfası güncel olamayan bilgiler barındırmamalıdır. 

İletişim Bilgilerini Güncelleyin

Web sitesinde bulunan iletişim bilgileri daima güncel olmalıdır. Ekipteki kişilerin bilgileri, adresler, telefon numaraları ve mail adresleri güncel olmalıdır. Gelen maillerin farklı kişilere yönlendirilmesi gerekiyorsa, web sitesi üzerinde de güncellemek gerekir.

Gizlilik Politikasını Güncelleyin

Yılda bir kez web sitesinde bulunan gizlilik politikası güncellenmelidir. Sitenin kullanım hükmü ve koşulları, satış koşulları ve bütün sorumluluk reddi beyanı politika ve yasalara uygun olmalıdır. 

Gelecekteki Yeniliklere Hazır Mısınız?

Günden güne internetle bağlantılı cihazların sayısı hayatımızda giderek artmaktadır. Web sitelerinin tüm dijital alanlarda örneğin, akıllı saatlerde ya da arabaların gösterge panellerinde çalışıp çalışmayacağı önemli bir sorudur. Sektörde güncel olmak çok önemli olsa da, en önemli nokta işin ne kadar iyi yapıldığıdır. Web sitesi tasarlayan ve geliştiren kişilerin, güncel internet durumlarını takip etmesi ve doğru teknoloji yöntemlerini kullanması gerekmektedir. Web sitesi geliştiren ve tasarlayan insanlar aşağıdaki özelliklere dikkat etmelidir; 

 • Yeni tasarım trendleri ve web sitesinin karşılaştırması
 • Yeni teknolojiler ve uygulamaları
 • Web sitesinin  yeni tarayıcılarda ve tarayıcı sürümlerinde görünümü ve işlevselliği
 • Web sitesinin çeşitli mobil cihazlarda görünümü ve işlevselliği
 • Hedef odaklı bir yol haritası takip edilmelidir. 

Web sitenizi nasıl organize edeceğinizle ilgili kaygılarınıza iyi bir yol haritası yardımcı olacaktır. Yol haritası, önemli verilerin sağlanması ve önerilen planların gerçekleştirilmesi için web sitelerinin iyileştirilme önerilerini içeren belgedir. Web sitesi güncellemesi için yol haritasının ömrü kısa olmamalı ve yol haritası sürekli yenilenmelidir. 

İstek Listesi Oluşturun

Web sitesinin planlamasının bir parçası olarak bir istek listesi belirlenmelidir. Akla bir fikir geldiğinde ya da müşterinin talepleri size cazip ve yapılabilir geldiğinde not alınmalıdır. Hazırlanan istek listesinin arada gözden geçirilmesi ve duruma uygun olan maddeleri uygulamak web sitesinin güncellenmesi ve gündem takip etmek açısından oldukça önemlidir. 

En İyi Yol Haritası Uygulaması

Sadece bir noktada yapmak istediğiniz iyileştirmeler istek listesinde yer almaktadır. Ancak, yol haritası bütün sitede ve sitenin bütün noktalarında yapacağınız iyileştirmeleri kapsamaktadır. Kaynakları, işletmeyi hedeflerine ulaştıracak web sitesi iyileştirme olanaklarını kapsayan yoldur.

Akıllı Hedefler Testi

 İki soru bu noktada oldukça önemlidir. Bu sorulardan bir tanesi, “Listeye nelerin  eklenileceğine nasıl karar verilir?”, diğeri ise, “Önerilen iyileştirme, S.M.A.R.T.  yaklaşımına nasıl yardımcı olur?” sorularına cevap vermektir. 

Öncelikleri Belirlemek

Yapılan listelerde öncelikli hedeflerin belirlenmesi oldukça önemlidir. Aynı anda birden fazla görevi yerine getirmek yerine, bir noktada yapılması gereken en iyi iyileştirmeyi yapmak oldukça yararlı olacaktır. Yol haritasındaki önceliği belirlerken aşağıdaki 4 noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir; 

 • ROI; “Yapılan iyileştirme iyi bir yatırım getirisi sağlayacak mı?” sorusunun cevabı bulunmalıdır. En büyük maddi getiriyi sağlayacak iyileştirmenin önceliklendirilmesi gerekmektedir. 
 • Zaman Kısıtlaması; “İyileştirme süresi ne kadar olacak?” sorusu bir iyileştirmeyi önceliklendirmenin en önemli adımlarındandır. Kısa sürecek iyileştirmeler önceliklendirilebilir.
 • Kaynak; “Web sitesi geliştiren ve tasarlayan kişiler, iyileştirmeyi tamamlamak için gerekli kaynaklara sahip mi?”. Var olan kaynaklar, iyileştirme için yeterli bütçe içermelidir. 
 • Bağımlılık; Web sitesinde birden çok özellik birbirine bağımlı halde çalışır. Bir iyileştirme, başka bir özelliğin tamamlanmasını gerektirebilir. Ayrıca, iyileştirmelerin birbiri üzerindeki etkisini ve/veya desteğini hesaba katarak öncelikler planlanabilir. 

Birden Fazla Fırsatı Değerlendirmek

S.M.A.R.T. ile listelerde puan alan bir fırsat görünebilir. Bu gibi durumlarda, fırsatların olabildiğince çabuk değerlendirilmesi gerekir. Bazı web sitesi iyileştirmelerinin bileşik bir etkisi olabilir. Örneğin, belirli bir iyileştirmenin web sitesindeki dönüşüm oranını önemli ölçüde artırabileceği fark edilebilir, bunu mümkün olan en kısa sürede uygulanması gerekir. Zamanla, bu tür iyileştirmeler binlerce, hatta milyonlarca liralık ek gelir sağlayabilir; Eğer bir fırsat ertelenirse, büyük bir gelir kaybı yaşanabilir. Gerçekten eşsiz bir fırsat ortaya çıkarılırsa, bu önemli bir rekabet avantajını temsil edebilir. Bu durumda, rakipler keşfetmeden önce bu fırsattan yararlanmak gerekir. 

İyileştirmeler Yapmak

İlk yol haritası oluşturulduktan sonra, yürütme durumu planlanmalıdır. Projeyi kullanıma sunmadan önce web sitesi geliştiren ya da tasarlayan kişi ile zaman ve maliyet konusunda anlaşma sağlanmalıdır. İyileştirmeler, yalnızca zaman kısıtlamaları ve bütçe dahilinde gerçekleştirilebildiklerinde faydalıdır. Bir iyileştirme, beklenenden daha yüksek bir maliyete sahipse veya gerçekleştirilmesi daha uzun sürüyorsa, beklenilen yatırım getirisini sağlamayabilir. Yeni özelliklerin ve iyileştirmelerin birer birer uygulanması ve test edilmesi gerekir. Her durumda bir alana odaklanarak,  durumların ortaya koyduğu etki düzeyi doğru bir şekilde analiz edilebilir.

Sonuçların Değerlendirilmesi

Her iyileştirme veya aşama tamamlandıktan sonra sonuçları değerlendirmek zorunludur. İyileştirmelerin kesinlikle plana göre uygulandığından ve daha da önemlisi, sonuçların elde etmenin olumlu etkiye sahip olduğundan emin olunması gerekir. Ayrıca, bu sonuçların genel hedeflerle uyumlu olduğundan emin olunmalıdır. Yoksa, planlanan diğer iyileştirmeler gerçekleşmeyebilir.  Bu yüzden de ek iyileştirmelere zaman ve para yatırmadan önce düşünmek ve yeniden değerlendirmek gerekebilir. İş hedeflerine yönelik verimli bir şekilde çalışmaya devam etmek için genel yol haritasının daha fazla ayarlanması ve yeniden değerlendirilmesi gerekebilir.

Benzer Yazılar

UX Tasarımının 5 Yasası

UX Tasarımının 5 Yasası

Son birkaç yılda tasarımcılar olarak rolümüz o kadar gelişti ki sürekli olarak birçok şeyin farkında olmamız gerekiyor . Bunlardan biri, kullanıcının ürününüzdeki veya web sitenizdeki davranışıdır. Bugün her tasarımcı psikolojinin temellerini...

daha fazla bilgi edinin