2021’de Web Sitenizi Cezbedici Kılacak 11 Web Tasarım Trendi

tarafından | Kas 19, 2021 | Web Tasarım

Web sitesi kompozisyon kalıpları sürekli olarak gelişmektedir. Aynı zamanda, bir süredir gördüğümüz yaygın ılımlılık ve canlı seviye tasvirleri gibi, ortadan kalkmayacak bazı ana akım stiller var.

1. Karanlık mod 

OLED ekranlar nedeniyle 2020’de önemli bir model olan dark mod, bundan bir yıl sonra da kullanıcılar arasında daha ünlü olmaya başladı.

Günümüzde sade tasarımlar, hoş ve zarif göründüğü için çokça tercih ediliyor. Telegram, Instagram, Twitter, Facebook ve Apple, kuruluşlarında seçmeli konular sunan büyük markalardan sadece birkaçı. Daha fazla tasarım örnekleriyle ilgileniyorsanız, iPhone market koleksiyonuna bakın.

 

2. İnsan dokunuşu

Elle çizilmiş tasarım öğeleri, teknolojiden bıkmış kullanıcıların derinden can attığı bir şey olan web sitelerine duygu ve insanlık katma konusunda oldukça başarılıdır.

Aslında, bu asi eğilim, piksel mükemmelliğinin neredeyse tam tersidir, bu nedenle markanızın ne kadar insani ve gerçekçi olduğunu göstermek için pürüzlü kenarlarınızı ve açıkta kalan şekillerinizi sergileyin.

 

3. Sürükleyici 3D öğeler

Hacimsel grafikler her zaman insanları büyülemiştir; bu sadece teknoloji ve maliyet nedeniyle yaygın kullanılması sınırlanan bir trenddir. Sanal gerçeklik daha yaygın ve uygun maliyetli hale gelene kadar, genellikle tüm ekranı kaplayan hiper gerçekçi 3D görüntüler, sitenizde sürükleyici bir deneyim yaratmanın en iyi yoludur.

Web teknolojisindeki ilerlemeler ve oyunlarının sürekli iyileştirilmesi sayesinde, VR/AR teknolojileri ivme kazandıkça ve 3D öğelere güzellik ve etki katarken , web tasarımcıları 3D öğeleri giderek daha fazla kullanıyor .

4. Hassas gölgeler, katmanlar ve sürüklenen bileşenler. 

Hassas gölgeler ve renk geçişi içeren bileşenler, sözde 3D etkisi yaratır, görüntüleri daha katmanlı ve büyüleyici hale getirir. 

Bu tip desenler görsellere  derinlik kazandırmayı hedefliyor. Görsellere ek olarak, metin ve fotoğraflarla da bu amacı desteklemeye çalışır ve çalışmanın bütününe, bileşenler üst üste biniyormuş gibi bir zariflik hissi verir.

5. Fotoğrafı Grafiklerle Karıştırmak

Çizimler veya grafiklerle karıştırılmış gerçek fotoğraflar kullanmak, kullanıcıların markanın ruhunu yakalamasını sağlar. Bu görsellerin stili, insanların fotoğrafı nasıl yorumladığını etkileyebilir – çizgi film girdapları daha eğlenceli bir şey için ve geometrik girdaplar daha karmaşık bir şey için daha iyi kullanılır. Yüksek kaliteli fotoğraflar zaten kendi başlarına harika görünürler, ancak fotoğraflara ek olarak grafikler eklemek yaratıcı yeteneğinizi gerçekten harika gösterecektir.

6. Tek bir renk alanında düz çerçeveler

Tam ürün sürümüne sahip düzenler, web tasarımında uzun zamandır bir trend olmuştur.

Tasarımcılar artık katı yapılara yöneliyor ve tasarımlarına daha fazla yapı kazandırmak için çok fazla beyaz alan (ve bu konuda herhangi bir renkteki alan) kullanmanın farklı yolları ile uğraşıyorlar ve tasarıma bir his vermek için temiz çerçeveleme kullanıyorlar. istikrar ve sağlamlık, düzen ve düzenlilik.

7. Işık ve neon

Mavi, mor ve parlak pembe gibi fütüristik tam renkler, tasarımı görecek kişilere bir parlaklık hissi verir. Profesyoneller, web tasarımını kelimenin tam anlamıyla ekrandan atlamasını, gerçekmiş gibi görünmesini sağlamak için cesur renk kombinasyonları kullanır. Bu eğilim özellikle çift renkli web tasarımında daha da belirgindir. 

Aşırı minimalizm ve karanlık mod gibi diğer yükseliş trendleriyle mükemmel uyum sağlar. Ve parlak renkler gerçekten parlayabilir.

8. Ultra minimalist navigasyon

Web tasarımcılar Web sitesi içeriğinde, daha fazla sesli komut dosyası içeren videoya ve daha az interaktiflik içeren metne yönelmeye başladılar. Son birkaç yılda navigasyonun çok küçük cihazlara adapte edilmesi daha kolay hale geldi ve kullanıcı dikkat süresi daha da azaldı. Son derece minimalist gezinme alanı içeren tasarımlar, kullanıcı karşısına çıkacak zorlukların çoğunu ortadan kaldırır.

9. Buzlu cam etkisi

Web teknolojisindeki son gelişmeler, web sitelerinde buzlu cam efektinin uygulanmasını kolaylaştırdı. Buzlu cam kaplamanın arkasındaki öğelerin bulanık görünümü, alana renk eklemenin yanı sıra metin veya nesnelerin görüntüde görünmesini ve okunaklı kalmasını sağlar. 

10. Fotoğraf sanatı

Ana fikir, ilginç ve gerçekçi olmayan unsurları gerçek gibi göstererek müşterilerin gözlerini kamaştırmak ve dikkatlerini çekmektir. Bu görseller potansiyel tüketicilerin hayal güçlerini kullanmalarını ve web sitenizde daha uzun süre kalmalarını sağlarlar. Bu şekilde, ortalama oturum sürenizi artırabilir ve muhtemelen dönüşüm oranınızı yükseltebilirsiniz.

11. Gerçekçi dokular

Yıllarca süren eterik gradyanlar ve pürüzsüz izometrik nesnelerden sonra dokular geri dönüyor. Ana hatlar ve damarlar oluşturarak kullanıcıların dokulara ulaşmasını ve dokunmasını sağlayabilirsiniz. Ancak, aşırıya kaçmamaya çalışın. Ziyaretçilerin dikkatini markanız yerine ambalaja yönlendirebilirsiniz.

Benzer Yazılar

UX Tasarımının 5 Yasası

UX Tasarımının 5 Yasası

Son birkaç yılda tasarımcılar olarak rolümüz o kadar gelişti ki sürekli olarak birçok şeyin farkında olmamız gerekiyor . Bunlardan biri, kullanıcının ürününüzdeki veya web sitenizdeki davranışıdır. Bugün her tasarımcı psikolojinin temellerini...

daha fazla bilgi edinin